Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

İnternette onlarca emzirme pozisyonu bulabilirsiniz, ancak sizin ve bebeğiniz için güvenli olduklarından emin olmalısınız.Sizin için en iyi emzirme yöntemlerini dikkatlice seçtik.


En iyi emzirme yöntemleri

Emzirme pozisyonları için birçok farklı seçenek vardır. Sizin ve bebeğiniz için en iyi emzirme pozisyonunu bulmak için denemeler yapabiirsiniz. Yenidoğanlar emzirilirken olmak istedikleri konum hakkında biraz daha belirgin olma eğilimindedir. Bebeğiniz büyüdükçe, diğer emzirme pozisyonlarını da düşünebilirsiniz. İşte farklı emzirme pozisyonları için birkaç öneri.

Beşik , kucaklama tutuşu


Beşik tutuşu emzirmek için en yaygın konumdur ve çoğu yeni annenin ilk denediği emzirme yöntemidir.  Beşik tutuşuyla ilgili en güzel şeylerden biri, ayakta dururken, otururken veya uzanırken de kullanabilmenizdir. Bu emzirme pozisyonuna hakim olmak için, bebeğinizi başınızı desteklerken kucağınızda tutun ve kollarınızı emdikleri göğüsle aynı tarafında tutun.

Çapraz beşik tutuşu

Bu dik emzirme pozisyonu beşik tutuşuna benzer. Tek fark, bebeğinizin başını ve sırtını, emzirdiğiniz göğsün karşı tarafında bulunan kolla desteklemenizdir.

Futbol tutuşu

Bu emzirme pozisyonu, eğer göğüsleriniz büyükse ve hâlâ ağrınız varsa faydalıdır. Futbol tutuşu, kucağınızdaki yastığın bebeğin başını ve sırtını desteklediği dik bir emzirme pozisyonudur. Bebeği, başının üst kısmı size doğru bakacak ve ayakları arkanıza yaslanacak şekilde yerleştirin. Bebek kucağınız yerine yanınıza yatar ve emzirirken yüzlerine bakabilirsiniz. Bu aynı zamanda emziren ikizler için en iyi pozisyonlardan biridir.

Yan yatma pozisyonu

Yan yatma, bebeğiniz biraz büyüdüğü zaman emzirme pozisyonudur ve meme ucunu bulmak veya başlarını desteklemek için fazla yardıma ihtiyaç duymaz. Bu pozisyonda, bebeğiniz size paralel, yanınıza aynı yönde bakan bir şekilde yatarsınız. Başınızı ve sırtınızı desteklediğinizden emin olun, böylece bebek emzirirken rahat olursunuz. Sadece uykuya dalmamaya ve bebeğinizin hava yolunu yanlışlıkla göğsünüzle kapatmamaya dikkat edin. Bu pozisyonu denemeden önce bebeğinizin biraz büyümesini beklemenin ana nedeni budur. Yenidoğan emzirme pozisyonlarından biri olarak önerilmemektedir.


Gevşek emzirme

Gevşek emzirme pozisyonu göründüğü kadar zor değildir. Bir koltukta ya da yatakta rahatça yaslanın ve destek için yastık ya da minder kullanın. Bebeğin karnını, göğsünüze doğru olacak şekilde karnınıza koyun. Bu pozisyon daha fazla bağ kurma ilgilidir. Ayrıca bebeği meme ucunuzu bulmaya ve emme becerileri geliştirmeye teşvik eder.

Koala tutuşu

Koala tutuşu muhtemelen en çok kullanacağınız dik emzirme pozisyonudur. Bu emzirme pozisyonu ile bebek bacağınıza oturur ve size bakar. Bebeğin bacakları kalçanıza yaslanır ve başınızı ellerinde hemşire olarak tutarsınız. Bu, sezeryan olan anneler için başka bir alternatiftir, çünkü anne ve bebek arasında biraz boşluk bırakan doğal bir emzirme pozisyonudur.

İkizleri Emzirmek için Emzirme yöntemleri

İkizler için doğru emzirme pozisyonları zor olabilir. Daha önce de belirtildiği gibi ikizleri olan anneler için en iyi emzirme pozisyonu futbol tutuşurudur. Emzirirken Her iki bebeğin yüzlerini yastıkla desteklerken izlemenizi sağlar. İki bebeği aynı anda emzirebildiğiniz başka bir pozisyon zordur. 

Emzirme için uygun olmayan pozisyonlar

Uygunsuz olarak kabul edilebilecek bebekler için tek emzirme pozisyonları zarar verebilecek olanlardır. Öncelikli odaklanma, bebeğin beslenirken nefes alma becerisidir. Akılda tutulması gereken bir başka şey, doğru konumlandırmanın emzirmeyi çok daha konforlu hale getirmesidir. Bebeğiniz normalden daha fazla gaz sorunu yaşıyorsa veya süt akışına ayak uydurmakta zorluk çekiyorsa (özellikle kusma refleksiyle), daha dik bir emzirme pozisyonu daha iyi olabilir.

Yorum Yaz