Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Bebeği memeden kesmek ve katı yiyeceklerle tanıştırmak küçük çocuğunuzun gelişiminde heyecan verici bir adımdır. Bebeği memeden nasıl keserim sorusuna verilecek ve sizi rahatatacak pek çok ipucu vardır.  


Bazı anneler için bebeği memeden kesmek uzun bir zaman olabilir, çünkü bebeklerinin emzirmeyi bırakmaya hazır olup olmadığından veya bebeği memeden ayırmayı nasıl yapacakları konusunda şüpheleri vardır.

Emzirmeyi ne zaman bırakmalısınız?

Her anne ve bebek farklıdır - sütten kesim sürecinin başlaması gereken belli bir yaş yoktur. Bebeğinizin mizaç ve ihtiyaçları, yaşam koşullarınızla birlikte, emzirmeyi bıraktığınızda etkileyebilecek faktörlerin tümüdür. Örneğin, yakında işe geri dönüyor olabilirsiniz. Bu, bazı bebeklerin tüm beslenmelerini anne sütünden almasını zorlaştırabilir.

Kaç yaşına Kadar Emzirmek Gerekir?

Memeyi bırakmak için ortalama bir yaş yoktur, ancak pediatrik beslenme uzmanları, yaklaşık altı aydan sonra bebeklerin anne sütünün sağlayabileceğinden daha fazla demir ve çinko gibi besleyici maddelere ihtiyaç duymaya başladığını düşünüyor. Bebeğinizin doğru şekilde gelişmesini sağlamak için bebeğinizin diyetine başka gıdalar sokmaya başlamak için 6 ay sonrası uygun bir dönemdir, bu da bebeğinizin sütten kesilmesini kolaylaştırabilir.

Bebeğin genellikle ilk altı ay için yalnızca anne sütü veya formülüyle beslenmesi tavsiye edilmekle birlikte, bu konu emzirmeyi durdurmak için ne zaman hazır olup olmadığınızı temel alarak yapabileceğiniz bir seçimdir. Bazı anneler iki yaşa kadar ya da daha uzun süre emzirmeye devam edebilir.

Emzirmeyi bırakma nedenleri

Anneler genellikle bebeklerini ilk yıllarında belirli bir noktada anne sütünü kesmeye başlarlar. Bunlar emzirmeyi durdurmak için bazı yaygın nedenlerdir:

  • İşe dönmenin zamanı gelmiş olabilir
  • Bebek sadece anne sütünden memnun görünmüyor.
  • Annenin ilaç kullanma zorunluluğu
  • Bazıları için emzirme çok rahatsız edici olabilir veya vücutlarını tahriş eder.
  • Üretilen süt miktarı bebek için yeterli olmayabilir. Diğer gıdalarla takviye etmek bu sorunu çözebilir.
  • Bebeğin emme zorluğu bebeğin tek başına yeterli miktarda yiyecek almasını zorlaştırabilir.
  • Bazen bir bebek emzirmeye ilgisini kaybedebilir, bu da annenin emzirmeyi kesmesine ve diğer yiyecekleri diyete sokmasına neden olabilir.
  • Bazı anneler emzirmeyi durdurmak için hangi yaşta olduklarını belirleyen toplumun kültürel normlarını ve uygulamalarını takip eder.
  • Tekrar hamile kalmaya çalışıyor olabilirsiniz. Emzirme doğal bir doğum kontrol yöntemi olabilir.

Emzirmeyi Aniden nasıl kesebilirim: sağlıklı mı?

Bir bebeğe anne sütünü kesmek, yavaş yavaş yapıldığında çok daha yumuşak olur. Bazen de, bebeğinize anne sütünü derhal vermeyi bırakmanızın gerekli olduğu durumlar ortaya çıkmaktadır. 

Gerekebilir olsa da, emzirmeyi aniden kesmek bazı riskler taşıyabilir. Emzirmeyi durdurduğunuzda aniden kişiden kişiye değişir, ancak  mastitis gibi meme enfeksiyonları olması mümkündür. Ayrıca, bebek yetersiz beslenebilir. Mümkünse, emzirmeyi aniden kesmekten kaçınmak en iyisidir.

Emzirmeyi ksa sürede kesmeniz gerekirse, emzirmeyi rahatça ve en az riskle durdurmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

Tıkanmış kanal ve enfeksiyon olasılığını azaltmak için göğüslerinize nazikçe masaj yapın.
Emzirmenin bebek için sadece beslenmeden fazlası olduğunu unutmayın.
Emzirmeyi doktor kontrolünde bırakın.


Bebeği memeden Kesmek için neler yaplılabilir

İdeal olarak, bebeğinizi sütten kesmek aşamalı bir işlem olmalıdır. Yavaş yavaş yapmak, memeyi aniden bırakmanın stresini ve diğer komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Bebeğinizi emzirirken katı yiyeceklere nasıl geçireceğinizi merak ediyorsanız, emzirmeyi daha etkili bir şekilde durdurmak için kullanabileceğiniz bazı ipuçları:

Bebeğiniz bir yaşından küçükse anne sütü için ile bir miktar mama verilmesi vücudunuzun süt üretimini azaltmaya başlamasına yardımcı olabilir.

Bir blender veya mutfak robotunda yiyecekleri parçalamak bebeğinizin beslenmesine katı gıdaları sokmak için bir adımdır

Aylar geçtikçe diyete daha katı gıdalar ekleyin ve anne sütü miktarını azaltın.

Et, balık, yumurta ve meyve gibi besleyici yiyecekler bebeğinizin sağlıklı kalmasına ve gelişmeye devam etmesine yardımcı olabilir. Bu yiyecekleri yumuşak bir kıvamda pişirmek veya süte karıştırmak, yemeyi kolaylaştırabilir.

Yavaş yavaş daha fazla yiyecek ve daha az anne sütü içerecek şekilde beslenme rutininizi değiştirin, böylece bebeğiniz her beslenmede emzirilmeyi beklemez.

Bebeğinizi emzirmeyi bırakmazsa ne yapmalı

Bazen anne bebeği memeden kesmeye hazır olsa da,  bebek henüz emzirmeyi bırakmak istemez. Bebeğinizi emzirmeden katı yiyeceklere geçmesi için teşvik etmenin birçok yolu vardır.

Eğer daha büyük bir bebeğiniz varsa, onları oyun oynamak, okumak, okumak ya da emmek istediklerinde başka bir yetişkinle oynamak gibi bir aktiviteyle dikkatlerini dağıtabilirsiniz.

Bununla birlikte, bazen bebeğiniz, hastalık gibi altta yatan bir sorun nedeniyle emzirmeyi durduramayabilir. Kendini savunmasız hissediyor olabilirler ve emzirme bebeğin annelerine yakın ve güvende hissetmesine yardımcı olabilir. Bu durumda, bebeğiniz tamamen iyileşene kadar sütten kesmeyi bir süre ertelemeyi düşünebilirsiniz. Eğer sütten kesme işlemi sorunsuz ilerlemiyorsa, daha sonra tekrar denemek sorun değildir. Önemli olan sizin ve bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayan bir denge bulmaktır.

Bu kategoride daha fazla: « En iyi Emzirme Yöntemleri

Yorum Yaz