Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Konuşmayı Öğrenmek
Ömrünün ikinci baharındaki her küçük kız veya oğlan çocuğun başına gelebilecek en güzel olay, artık konuşabilmektir. Aşağıda bu konuda ona yardımcı olurken, bilmeniz gereken temel noktalar ayrıntılarıyla hatırlatılıyor..

Çocuğun ikinci yaşında öğrendiği kelime sayısı her ne olursa olsun, aslında hepsi "anne" anlamına gelir. Çocukların konuşmayı neden öğrenmek İstediklerini inceleyen dil bilimciler gerçeğin böyle olduğunu sanıyorlar. Uzun süreli gözlemler ve sayısız deneyler, konuşmayı öğrenirken, isteğin ve duyguların çok önemli rol oynadığını göstermiştir: Çocuklar konuşmayı, kelimelerle "bir şeylerin elde edilebilineceğini" kavradıkları için öğrenirler...
Çocuk, bu deneylerin ilkini yatağında yapar. Ağlar. Anne koşar gelir, karnını doyurur, altını temizler, sever ve küçüğü "mutlu kılar!" Çocuk konuşmayı öğrenirken bu deneyden yararlanır. Söylediği her kelime iki şeyden Önce ya memnunluğun, ya da memnun olmak istemenin bir ifadesidir.
İkinci yaşınagirençocukların anne ve babalarının bunu bilmesi, çok önemlidir. Çünkü, çocuğun konuşurken kafasından geçirdiği şeyler bilinirse konuşma öğrenirken ona doğru bir şekilde yardımcı olabilirler.

Şimdi bu dönemde ortaya çıkan bazı durumları ve bunların nasıl çözümlenebileceğini ele alalım: Kelimeler henüz "isim" değildir: Çocuk "baba" demeye başladığı zaman, kişi olarak babayı değil, baba ile ne yaptığını (örneğin oyun oynamayı) kasteder. Demek ki, konuşmayı öğretirken doğru müdahale çocuğa kelime anlamını "ezberletmek" değildir. O "baba" sözcüğü ile babası arasındaki ilişkiyi nasıl olsa bulacaktır.Babanın, çocukla birlikte yaptıklarını sürekli olarak tekrarlaması daha iyidir. Böylece çocuğun hoşlandığı bir olay, giderek bağımsızlaşır."Oynamak" "yapmak" "ata binmek" öğrenilir, sonra iki - üç kelimeli bir cümle oluşur.Baba ata bindi! o Kelimeler çocuğu tatmin etmelidir: Konuşma öğrenen bir çocuğa her "ıh, ıh!" diyerek uzandığı şeyivermek.konuşmayı öğrenmesine yardımcı olmaz. Tersine, "Bebeğini mi istiyorsun? Topunu vereyim mi?" diye sormak gerekir. Böylece çocuk şu deneyi kazanır: "Bebek ya da top dersem, amacıma daha çabuk ulaşırım." Çocuk isteklerini anlamlı sözlerle dile getirince, bir şeyler elde edebileceği deneyini kazanmalıdır. Çocuğun her isteği,mümkünse,derhal yerine getirilmelidir, öğrendiği her yeni kelime için, anne ve babası tarafından övülmelidir.

Kelimeler anlaşılmazdır: Çoğu kez küçük çocuklar kendilerine özgü kelimeler "icad" ederler. "Hayır, bu dada değil, bu çiçek!"demek yanlıştır."Bak, dada, bak çiçek!"demek doğrudur. Kısa bir süre sonra çocuk "dada" yerine, çiçek demeye başlayacaktır.
İyi bir telaffuz için zaman gerekir: Konuşmayı öğrenmek, her çocuk için süresi kestirilemeyen bir uğraşdır. Bu çabaya mümkün olduğu kadar az müdahale etmelidir. Ancak kelimeleri doğru telaffuz etmek gerekir. Ancak çocuk hiç bir zaman doğru telaffuza zorlanmamahdır.Bırakın başlangıçta top yerine "pop" desin. Ama karşılığında, "Evet, top!" sözlerini duyarsa, belki önce top yerine "tot" diyecektir, ama bu bile küçünsenmeyecek bir ilerlemedir.

Yorumlar (2)Add Comment
...
Yazan debresiv romeo, .
süper begendim
...
Yazan yasemin YILDIZ, .
BENİM 16 AYLIK 1 OĞLUM VAR.SÖYLEDİKLERİNİZE KATILIYORUM.BENCE KONUŞMADA ÇOCUK ŞARKILARININ DA VURGULU SÖYLENMESİNDE DE FAYDA VAR.HER GÜN ÇOCUKLARIMIZA ŞARKI SÖYEMELİYİZ.smilies/smiley.gif

Yorum Yaz