Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Bebeğin Gelişme Evreleri
1 -Ayakta durma ve yürüme

1.ay:
Bebek, ayakta durmayı ve yürümeyi şöyle öğrenir: Daha birinci ayın içinde, bebeğin ayakları altına sert bir yüzey konursa ayaklarını uzatarak basma refleksi gösterir.

Bazen de başını kısa süre için yukarıya doğru kaldırır. Böyle bir pozisyonda bebek hafifçe yana çevrilirse, ayaklartyle otomatik olarak yürüme, adım atma reflekslerine girişir.
5.ay:
Bebek sertçe bir yüzeyin üstünde durdurulunca, vücudunu aşağıya doğru gerer ve ayak parmaklarıyle buna değmeye çabalar. Yüzeyi ayak parmaklarıyla sanki kavramaya çalışır. Bu sırada kolları gevşekçe kıvrılmış, elleri yarım veya tam olarak açılmıştır.
7.ay:
Bebek artık ayakta tutulduğunda "dans etmeye" başlamıştır. Yani, ayaklarını birden bire kıvırıp, dizlerinden destek alır ve öne doğru atılır. Bir çeşit sıçrama hareketiyle ileri atılmayı dener. Bu hoplama temposu, bazen insanı şaşırtacak kadar hızlıdır.
9. ay:
Aradan geçen zaman içinde, bebek ayak parmakları yerine topuklarının üstünde durmayı öğrenmiştir. Ellerinden tutulduğunda kısa bir süre de olsa (bir dakika kadar) kendi vücut ağırlığının tamamını dengeliyerek taşınabilir. Desteksiz durabilir. (Bütün çocukların % 90'ı bu "marifeti" 37'nci haftaya kadar becerir).
11-12. ay:
Bebek en sonunda kendi başına eşyalara tırmanmaya ve yastıklara, sandalyelere tutunarak odayı çepeçevre dolaşmaya başlamıştır. Ellerinden tutulduğu zaman, öne doğru bir kaç adım atabilir. Bir yaşını tamamlayan bütün bebeklerin yaklaşık olarak % 59'u yardım olmaksızın kendi başlarına yürümeyi, ayakta durmayı başarabilmektedir (ama bir bebeğin en erken yürümeye başlaması, ancak 17'nci haftadan sonra gerçekleşir;).

NORMAL BÎR BEBEK HANGİ DEVRELERDE NELERİ YAPABİLMELİDİR ?
Hepinizin bildiği gibi, anneler ve akrabalar bebeklerini birbirleriyle kıyaslamayı pek severler. "Efendim, benim torunum daha on bir aylık, ama görseniz şimdiden koşup yürüyor...", "Bizim küçük yaramaz on üç aylıkken bülbül gibi konuşmaya başlamıştı..."
Bu sözler kulağınıza hiç yabancı gelmiyor değil mi? Gerçi kötü niyetlerle söylenmese de, bunları işiten, genç anne baba da, bebeklerinin yetersizliğine ve gelişmesinde bir aksaklık olduğuna ait kuşku uyandırmaya yeter de artar bile... Ama tıp uzmanlarının ve doktorların sözlerine kulak verilirse, her bebeğin kendine özgü bir gelişme temposu olduğunu anlayabilirsiniz. Bazı bebekler erken gelişirken, bazıları da biraz "tembellik" ederler. Ama bunların ikisi de normaldir.

Genel olarak gelişme hızı,zamanla paralel giden bir süreçtir. Belirli yaşa gelen bir bebek, bu süre içinde göstermesi gereken marifetlerin % 90'ını becerir. Buna bağlı olarak, örneğin, yedi aylık bebeklerin pek çoğu, yardım görmeden, tek başlarına oturabilecek duruma gelirler. Ama "tembel" bebekler, bunu ancak dokuz ay dolduktan sonra becerirler. Bu da normal karşılanmalıdır.
Ama verilen gelişme tablosundan çok farklı sapmalar görülürse, o zaman bebeği bir doktora götürüp muayene ettirmek doğru olur.


EMEKLEMEYİ NASIL ÖĞRENİR?
Doğumdan sonra: Bebek, başını yana çevirir. Bu genellikle pencerenin olduğu yöndür. Ellerinden ayaklarına kadar bütün vücudu ve organları kıvrılmıştır, bükük şekilde durur. Eller yumruk şeklinde sıkılmıştır.
1. ayın sonunda:
Bebek, başını kaldırabilir ve en az üç saniye kadar dik tutabilir.
2. ayın sonunda:
Bebek, başını on saniye süresince dik tutabilir.
4. ay:
Bebek, kollarını, vücuduna destek ederek,dirseklerinin üzerinde durabilir.
5. ay:
Bebek, "yüzme" hareketini becermektedir. Kollarına ve ayaklarına dayanmaksızın, karnınınüstünde sallanabilir. Bu sırada başını,göğsünü ve kollarını yukarı kaldırır.
7. ay :
Bebek, yüzüstü yatar durumda, bir dirseğiyle vücuduna destek olurken, diğer eliyle bir oyuncağı yakalayabilir. Sırt üstü yatar durumdayken, kendi başına yüz üstü dönebilir.
10. ay:
Bebek, daha önce dirsekle-riyle vücudunu öne doğru sürüyerek ilerlemeye çalışırken, artık gerçek emekleme durumuna gelmiştir. El ve dizlerinin üstünde öne doğru ilerlemeye uğraşır.
11.12. ay:
Emekleme, daha ilerlemiş ve bebek, ayaklarının üstüne kalkmaya başlamıştır.

OTURMAYI NASIL ÖĞRENİR?
Doğumdan sonra: Bebek, sırtüstü yatar durumda daha başını tam ortada tutamamakta, hafifçe yana kaydırmaktadır.
3. ay:
Annesi ellerinden tutarsa, hafifçe sallansa bile, başını dengeleyebilir, en az yarım dakika süreyle dik tutabilir.
5. ay:
Bebek, artık başına tamamiyle hakimdir. Vücudu yana doğru eğilip, dengesi bozulsa da, başını dik olarak tutabilir.
6. ay:
Bebek yatar durumdan oturma durumuna geçmeye çalışmaktadır. Başını dik tutma yeterliliği tamdır.
7. ay:
Bebeğin gelişmesinde en önemli kısma yani "el-ayak koordinasyonu" devresine varılmıştır. Artık kendi ayaklarını elleriyle tutup, oynamaktadır.
9. ay:
Bebek, en az bir dakika süreyle sallanmadan, dengeli biçimde oturabilmektedir. Bu sırada başı dik ve dengelidir.
10. ay:
Bebek artık, yardım görmeden de, yattığı yerden kalkıp oturabilir. Kırkıncı haftaya kadar da oturup, kalkarken, yüzüstü yatar.
11 - 12. ay:
Bebek, tamamiyle dengeli ve emin şekilde oturabilmektedir. Annesi, ayaklarından birini yukarı doğru hafifçe kaldırsa da, artık dengesini kaybedip düşmemektedir.
13 aylıkken:
Örneğin iki tahta parçasını (oyuncaklarını) birbirine çarpıp gürültü çıkarır, işaret ve baş parmaklarıyla eşyaları yakalayabilir. Bağırıp, çağırmadan istediklerini belirtip, derdini anlatabilir.
14 aylıkken:
Kısa süre ayakta durabilir. Babasına ve annesine yarım yamalak konuşmasıyle seslenir.
15 aylıkken:
Bardaktan su içebilir. Annesi babasıyletop oynayabilir.
16 aylıkken:
Tek başına ayağa kalkabilir. Yere eğilip, yeniden doğrulabi-lir.
17 aylıkken:
Tek başına yürüyüp koşabilir.
18 aylıkken:
Geri geri yürüyebilir. Oyuncak iki tahta küpü üst üste koyarak kule yapabilir.
20 aylıkken:
Yemeğini yerken kaşık kullanabilir.
22 aylıkken:
Oyuncak topunu karşısındakine fırlatıp, ayaklarıyla topa vurabilir. "Anne" ve "baba"dan başka, iki - üç kelime daha söyleyebilir. Annesinden gördüğü ev işlerini taklit etmeye uğraşır.
2 yaşındayken:
Elbiselerini tek başına çıkarabilir. Ellerini kendi yıkayabilir.
2 yaş üç aylıkken:
Kendisine yapması istenen üç şeyden ikisine uyar.
2,5 yaşındayken:
İki kelimeyle küçük cümleler kurmaya çalışır.
2 yaş 9 aylıkken:
Durduğu yerde hoplar, sıçrar. Fotoğrafından bir kişiyi tanır. Basit çocuk oyunları (örneğin koşmaca) oynar.
3 yaşındayken:
Üç tekerlekli bisiklete binebilir. Adını soyadını eksiksiz söyler. Çoğul ve tekil kavramlarının bilincindedir. Elbiselerini kendi başına giyer, çıkarır.
3,5 yaşındayken:
20 santimden uzağa sıçrayabilir. Birbirleriyle ilintili en az sekiz kelimeyi anlayıp,kullanabilir (üstünde, önünde, arkasında, v.b. gibi) Köprü kurabilir.
4 yaşındayken:
Renkleri tanır. Birbirine karşıt olan şeyleri ve kavramları ayırabilir (örneğin: İyi, kötü.çok, az, sert, yumuşak) gibi. Annesinden ayrılması gerektiği durumlarda, artık eskisi gibi ağlayıp sızlanmaz.
5 yaşındayken:
Beş saniye kadar tek ayağının üstünde durabilir. Tek ayağının üstünde hoplayabilir. Kalem kağıtla, en az üç dört beden bölümü ve organı olacak şekilde bir insan resmi çizebilir. Annesinin yönetmesine, fikir vermesine ihtiyaç duymadan, giyeceği şeyleri istediği gibi seçebilir.
6 yaşındayken:
Ayak parmaklarının ve topuklarının üstünde geri geri yürüyebilir. Fırlatılan bir topu yakalayabilir, on saniye kadar tek ayağının üstünde durabilir. Birbirinden farklı maddeleri ve yapıları ayırdedebilir.

 

Yorumlar (43)Add Comment
...
Yazan şevin akın, .
Merhaba benim kizim parmak ucuyla yuruyor normalmidir hunuz on ayliktir tutunarak kalkiyor ama adim attiginda parmak ucuylariyla adim atiyor buda beni cok endiselendiriyor bilkisi olan varsa cevep lutfensmilies/sad.gif
...
Yazan bebis, .
Benimde 7 aylik oglusum var seni cok seviyorum bebegimmsmilies/smiley.gifsmilies/cheesy.gif
...
Yazan ufuk , .
Benim kizim var 9 aylik parmak uclarina basiyp ne yapabilirim
..., Lowly rated comment [Goster]
...
Yazan kemal , .
Benim oglum da 5 ahlik hala basamiyo bisey bilen vsrmi
...
Yazan ismail, .
bnim oğlum 4aylik oldu ama hâlâ ayaklarnin üzernde dik vaziytte tutamiyor kendini
...
Yazan tuğba yavs, .
benim oğluşum 3.5 aylık ellerinden tutunca ayağa kalkıyor,yüz üstü yatırınca kendi başına sırtının üzerine dönüyor müthiş hareketli ve burda yazana göre baya önden gidiyor gelişimi bu normal mi smilies/smiley.gif))
...
Yazan ömerın annesi, .
benim bebeğim beş ayına yeni girdi çok hareketli ve çok tatlı artık bir şeyleri tutmaya başladı onu çok seviyorum o benim dünyamsmilies/cheesy.gif
...
Yazan Ben naz, .
Benimde 2 oğlum var buyugu 5 minik prensımde 5 aylık onlar benim herşeyim rabbim annelik duygusunu tattırdıgı için sukurler olsun smilies/smiley.gif
...
Yazan kori, .
Benimde annemin teyzesinin cocugunun bi oglu var. Onunda komsulari var 6 aylik cok tatli .
...
Yazan yazan büşra, .
benim oğlum 5aylık ama ayaklarının üzerine tam basamıyor hafifce basıyor normal bişeymi çok üzülüyorum bi bilgisi olan varsa söylesin lütfen...............
...
Yazan yazan hamiyet, .
benim ahmet kayram varbes aylik basini dik tutmuyor normalmi
...
Yazan zeynep duran, .
Benim oglum pramature dogdu 35+4 te simdi 6 aylik ayaginin ustne basmiyo kafasini yeni yeni dik tutuyo ve 9 kilo anormalmi cok endiseleniyorum cok korkuyorummm biseyler yazin lutfen...
...
Yazan yozan cihan, .
benin kizım var 11aylık ayaklarınabasamıyor nomalmı
...
Yazan Elif temmuz 5 2012, .
Benimde bir oğlum var 5aylık diş çıkarcak çok ağrısı oluyor uyumuyor çok ağlıyor önceki gibi gülmüyor çok üzülüyorum nekadar böyle devam edecek aceba
...
Yazan yazan ece korkmazcanlı ekim 04,2010, .
benim ikiz yegenim var bu uygulama göre yürüdüler yürmeden önce okumuştum aynı uyuyor
..., Lowly rated comment [Goster]
...
Yazan eylül, .
benim oğlum henüz 3 aylık ama çok hareketli
...
Yazan derya özalp, .
benim prensim henüz 1 aylık ama henüz cok küçük olmasına rağmen karsısında konusan bırı oldugu zaman gülümsüyosmilies/smiley.gif we o benim dünyamın merkezi smilies/smiley.gif
...
Yazan ozlemsu, .
Benim kizim 8 aylik artik kendi basina oturuyor ama hic hareket etmiyor yani emeklemiyor benim canim kizim seni cok seviyorum
...
Yazan yazan senem ocak 2012, .
benim de bir kızım var 6 aylık ama başını nedense dik tutamıyo sırtınıda aynen duramıyo öne düşüyo neapmalıyım çok endişelıyım doktora götüremedm daha
...
Yazan zafer gürbüz, .
benim kizim 6 aylık kıpır kıpır sürekli gülüyo dünyanin en güzel şeyi babalikmiş bilseydim daha önce evlenirdim,
...
Yazan Gúnes, .
Bením oglum 5 aylík kúcúk adimlay atiyo nese kaynagmz allah bagslasn (:
...
Yazan zeynep, .
bebeyim 11 aylik aama halen yurumuyo ve cok korkuyo elini biraktimda ne yapmam lazim
...
Yazan zilan, .
bizim 6. aylık bir bebeğimiz var çok tatlı allah olamyanlarada nasip etsin . ayaklarını üzerinde destele durabiliiyor ek gıdalara da geçtik sürekli ağlıyor çok ilgi istiyor.
...
Yazan derya küçüksu, .
benim bir oğlum var adı tolga.çok şirin o benim herşeyim ve 9 aylık ama hafif hafif adımlar atıyor allah herkese bu günleri göstersin iyi günler smilies/cheesy.gif
...
Yazan yıldız, .
benımde bır oglum var cok ama cok tatlı benı hayata donduren bebegım gulucukler atıyor oynuyor kendı kendıne soylenıyor bagırıyor elınden gelse kalkacak ve daha 2.5 aylık sanırım cabuk buyumek ıstıyo
...
Yazan Pathem, .
Benim de 3,5 aylık bir oğlum var ve ayakları üzerine basabiliyor acaba sakıncalı mı bir bilginiz var mı ? Fiziksel gelişimini olumsuz etkiler mı?
...
Yazan yazan elçin 15 07 2011, .
benimde oğlum var çok neşeli ve eğlenceli bi çocuk ilgiye bayılıyor günün tüm saatini onla geçiriyorum desem yeri dir çocuk sahibi olmak mükemmel bir duygu allahım çocuk sahibi olmak isteyen herkese nasib etsin inş
...
Yazan yazan ebru, .
benimde karnimda oglum varsmilies/grin.gif son ayim kaldi cok mutluyuz insallah o mutluluggu bende yasicam kucagima alinca bebegimi. Allah herkesee nasip etsin
...
Yazan cemre, .
ben kızımın büyümesini heycanla bkliyorum ALLAHIM hepsine saglık sıhat uzun huzur dolu ömür versin inşallah
...
Yazan hatice gun, .
selamlar benimde 8 aylik kizim var cok tatli allah herkeze bagıslasın.evlat sahıbı olmak cok farklı bırsey anlatılamay yasanır.kızımin ısmı rana naz cok akıllı o benım herseyyım cok mutluyum allahıma sukurler olsun.
...
Yazan safıye, .
benim oglum 6 aylık ve ayaklarının uzerıne basıyor ve adımlar atıyorsmilies/cheesy.gifsmilies/cheesy.gif
...
Yazan emirin annesi, .
benim oglumun adida emir 4 aylik yeni seyler ogrendikce cok mutlu oluyor ve bizim onunla ilgilenmemize bayiliyor smilies/cheesy.gifsmilies/cheesy.gif
...
Yazan semra güneş, .
Bennim de dördüncü çocuğum oldu. Beklenmedik misafirimiz biz ona simitçi diyoruz büyük oğlumla. Şu an 4.5 aylık oldu.Çok hareketli evdekilerle gülüyoruz ona çok komik şeyler yapıyor. Yardımcım Asaf la büyütüyoruz onu Rabbim bütün annelere sabır ve kolaylık versin Allaha emanet olun. smilies/cheesy.gifsmilies/cheesy.gifsmilies/cheesy.gifsmilies/cheesy.gifsmilies/cheesy.gifsmilies/cheesy.gif
...
Yazan şanslı anneyim, .
benim bir oğlum var parmak ucunda yürüyen bir yaşam sevincim....
..., Lowly rated comment [Goster]
...
Yazan yazan gül 25 aralık 2009, .
benimde kızım var adı ülkü çok tatlı 11 aylık hala dişi çıkmadı
...
Yazan aki, .
benimde oğlum var o benim dünyamsmilies/wink.gif
...
Yazan aleyna, .
benimde ikiz kardeşlerim war 1,5yaşındalar ocakta 2 ye girecekler çok ama çoooooookkkkkkkkk ttatlılarsmilies/smiley.gif
...
Yazan yazan dilek agustos 6,2009, .
benimde oglum var adı berat 5,5 aylık çok hareketli
...
Yazan ADA, .
BENİMDE KARDEŞİM VAR ÇOK TATLI
...
Yazan eda kaya, .
benimde yeğenim olacak allah izin verirse ismi ebrar,beren,yada bükre olabilir.çok sevinçliyimsmilies/smiley.gif

Yorum Yaz