Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Bebeklerde kabızlık sorunu bazı durumlarda ciddiye alınmalıdır. 

Yenidoğanlarda kabızlık: ne yapmalı? Bebeklerin yaklaşık% 20-25'i kabızlık ile karşı karşıyadır. Bağırsakların bu tür bozukluğu şiddetli rahatsızlığa neden olur, karın içinde periyodik ağrı ve gerginliğe neden olur, bu da zayıf ruhsal sağlığa, üzüntüye ve bebeğin refahının bozulmasına neden olur.

Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir?  İlk olarak, eğer kabızlık uzun sürerse, muayene için doktora başvurmalı ve bu olayın nedenini öğrenilmelidir. Bağırsakta ciddi anomaliler olmadığı zaman basitçe tedaviler uygulanır. 

Bebeklerde kabızlık her şeyden önce, beslenme, bağırsağın uyarılması, masaj ile düzeltilmelidir. Kabızlıkta, lavman gibi çözümler sadece aşırı durumlarda kullanılır.

Bebeklerde kabızlık için beslenme Kabızlık tedavisi kapsamlı olmalı ve beslenmede bazı değişiklikler içermelidir. Bebeğin yaşı ve belirli bir dönemde hangi tür yiyeceklerin kullanıldığı dikkate alınarak belirlenir. Altı aydan küçük çocuklar sadece anne sütü ile beslenmelidir. Altı ay sonra yeni besinler yavaş yavaş bebeğin diyetine girmeye başlıyor ve bu da onun dışkılamasını düzenler.

Bebekler neden kabız olur? Bebeklerde Kabızlık Nedenleri

Altı haftanın altındaki bir bebek kabız olursa, altta yatan bir durumu öğrenmek için bir doktor tarafından değerlendirmeye ihtiyacınız olacaktır.
En sık rastlanan neden, bir çocuğun bir dışkıyı geciktirdiği, çünkü ağrıyı bekledikleri, böylece tuvaleti ertelediği ve problemin daha da kötüleştiği zamandır.
Bir bebekte kabızlık meydana geldiğinde, genellikle diyetlerinde yeterli sıvı almıyor olmasından kaynaklanır.
Bebeklerde kabızlık sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde daha nadir olmakla birlikte katı gıdalar alan ve bazen de bebek maması verilen bebeklerde daha sık görülebilir.

Bebeklerde Kabızlık belirtileri

Bebeğinizin kakasının kıvamı (sertliği veya yumuşaklığı) ne beslendiğine bağlıdır. Ayrıca, diyete katı maddeler eklendikçe ve bebeğinizin sindirim sistemi daha olgunlaştıkça zamanla değişir.

Anne sütü ile beslenen bebekler, başlangıçta oldukça gevşek ve akıntılı dışkıya sahip olma eğilimindedir. Dışkıları zamanla biraz daha sıkı ve daha az sıklaşmaya başlar. Bazı bebeklerde her bağırsak hareketi arasında birkaç gün olabilir.
Formülle beslenen bebekler emzirilen bebeklere göre hafifçe daha sert dışkıya sahip olma eğilimindedir ve daha az bağırsak hareketine sahiptirler.
Katılar (yaklaşık 6 aylıkken) eklendiğinde kaka tekrar hafifçe daha sert hale gelecektir.

Bu varyasyonlar, bebeğinizin normal gelişiminin bir parçasıdır - sağlıklı kaka, gevşek ve akıntısız, yumuşak ama sağlam olabilir.

Kabızlığın en önemli belirtisi, kakaların sert ve kuru veya ufalanmasıdır. Bebeklerde diğer kabızlık belirtileri şunlardır:

Bebeğiniz ağlıyor ve kaka yapmadan önce rahatsız görünüyor.
Kakası kokuyor.
Bebeğiniz yeterince yemek yemiyor.
Bebeğinizin sert bir karnı var.
Ayrıca kaka çok sertse dışkılamada acı ve ağrıya sebep olabilir.

 

Yorum Yaz