Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Bebeğiniz ağlama sebebi açlık değilse ve ayaklarını daha çok yukarıya doğru çekerek ağlıyorsa buna gaz sancıları sebep olabilir.Bebeklerin çok sık ve düzensiz beslenmeleri gaz sancılarını arttırabilir.ekerli su verilmesi, emziklerin bala veya pekmeze batırılması, çok erken ek besinlere başlanması, meyve ve meyve sularının gereğinden fazla verilmesi, yeterince olgunlaşmamış meyvelerde gaz sancılarını arttırır.

Bebeğin kundaklanarak veya sarılarak hareket kabiliyetinin kısıtlanması, altının uzun süre ıslak bırakılması,bebeğe gereğinden fazla su içirilmesi,Uzun süre ağzı açık kalmış şuruplar, açıkta kalan yiyecekler (özellikle süt ve sütlü olanlar) da basit mikrobik kontaminasyonlar sonucu gaz sancısına neden olabilir.

Aşağıdaki makalede bebeklerde gaz sancıları ve bu konuda yapılması gerekenler hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Durmadan ağlıyorsa...

Eğer bebeğiniz bir günde 3 saatten, haftada 3 günden fazla ağlıyorsa ve acısının tıbbi olarak bir açıklaması yoksa yani sağlıklı ise, bunun nedeni gaz problemidir. Bebeklerde açlık ve ağrıya bağlı olmayan ve açıklanamayan ağlama nöbetlerine kolik deniyor. Ağlama nöbetleri 1-2 saat devam eder ve bebekler bu dönemler arasında iyi görünür. Gaz sancısı olan bir bebek, ağlama nöbeti sırasında bütün kuvvetini tüketecek şekilde, durmak bilmeden ve teselli edilemeyecek şekilde ağlar. Çoğu bebeğin ağlama veya susmalarının açık bir nedeni yoktur.

Koliğin nedeni

Peki kolik denen gaz sancıları neden oluyor? Bebeğiniz neden bu kadar ağlıyor? Maalesef, kimse bunun tam olarak neden olduğunu bilmiyor, ancak kolik sağlıklı ve 5 ayın altındaki yenidoğanların yüzde 10-25'inde görülüyor. Kolik, bir hastalık değildir, sadece bebekte sağlıklı olmasına rağmen gaz sancısı nedeniyle teselli edilemeyen bir ağlama şeklinde görülüyor.

Gazlı bebek, rahatsız olduğunu gösteren hareketlerde bulunur. Bunlar: Bacaklarını uzatır ya da kendine doğru çeker. Bunu gazı çıkarmak için yapar. Ağlar ve huzursuzluk duyar. Bebeğinize günün herhangi bir saati rahatsızlık verebilir. Ama daha çok akşam saatleri ile gece yarısı ortaya çıkar. Gaz, sıklıkla uyumasını geciktirir ve gece uyanmalarına neden olur. Gazlı bebekler genelde hassas mizaçlı, ilgi isteyen ve çok daha kolay uyanan karakterdeki bebeklerdir. Bazen anne-babalar bu durumdan kendilerini sorumlu hissedebilirler, ancak bebekte kolik gelişmesi kötü anne-baba olduğunuzu kesinlikle göstermez, bu nedenle kendinizi suçlamayın.

Nedeni ne olursa olsun kolikli bir bebekte çığlık atar şekilde ani başlayan ve teselli edilemeyen bir ağlama şekli görülür. Gaz sancısı sırasında vücudu gerginleşir, sırtını geriye doğru büker, yüzü kızarır, el ve ayakları hafifçe morarabilir.

Ne kadar devam eder?

Genellikle 2-4 hafta arasında kolik belirtileri kendini gösterir. Bebeğin ağlamaları 6-8 hafta arasında şiddetlenir. En iyi tarafı da sonsuza kadar sürmeyecek olmasıdır. Ağlamalar 2. veya 3. ayda azalmaya başlar, kolikli bebeklerin yüzde 90'ı dördüncü aylarında düzelirler.

Bebeğinize nasıl yardım edebilirsiniz?

Öncelikle derin nefesler alın ve rahat olmaya çalışın. Sakin ve nazikçe yapılan hareketler bebeğinizi rahatlatacak en iyi yaklaşımdır. Koliğin muhtemel sebeplerine göre yaklaşım tarzınızı şöyle belirleyebilirsiniz:

1- Bebeğinizin merkezi sinir sistemi tam olarak gelişmemiş olabilir ve dünyadaki gürültülere henüz hazır olmayabilir. Bu durumda bebekler üçüncü haftanın sonunda dış uyaranlara karşı daha uyanık olurlar ve sinir sistemi, istenmeyen bir davranış olan ağlamaya engel olamaz. Uyaran bombardımanı altındaki bebek, akşam saatlerinde iyice gergin ve uyarılmış olur. Bebeğinizi rahat ettirmeniz önemlidir. Ne zaman ağlarsa bebeğinizi kucağınıza alın ve onunla konuşarak veya şarkı söyleyerek onu yatıştırın. İlk 4 ayda bebeğiniz kucağa alışacak diye endişelenmeyin.

2- Sallanan bir koltukta bebeğinize sarılabilir, onu beşiğinde sallayabilir veya sallanan anakucağına koyabilirsiniz. Onu ince bir battaniye ile sararsamz veya kanguru ile önünüze asarak onunula dans ederseniz bebeğiniz daha az ağlayacaktır. Bebeğinizi karnınızın, dizinizin veya sıcak su torbasının üzerine yatırabilirsiniz. Sırtına hafif, ritmik hareketlerle vurarak masaj yapabilirsiniz. Kanguruya, ana kucağına veya pusetine koyarak yürüyüşe çıkabilirsiniz. Temiz hava ve ritmik hareketler bebeğinizin sakinleşmesine ve uykuya dalmasına yardım edecektir. Devamlı bir sese maruz kalacağı araba gezintisi de yapabilirsiniz. Bebeğiniz ile birlikte duş alabilirsiniz.

3- Bebeğinizin mide-bağırsak sistemi henüz tam olgunlaşmamış olabilir. Bebeğinizin özellikle beslendikten sonra gazının veya ağrısının olup olmadığına dikkat edin. Eğer gazı varsa gazının çıkarılmaya ihtiyacı vardır. Emziriyorsanız veya biberonla besliyorsanız ara ara gazını çıkartın. Biberonla besleniyorsa hava yutmadığından emin olun ve emziğinin uygun boyutta olmasına dikkat edin. Biberon büyük ise hızlı beslenmesine, küçük ise hava yutmasına sebep olacaktır. Hava yutmasını azaltan özel biberonlar denevebilirsiniz. Beslenme sonrasında bir süre sessiz ve hareketsiz kalmasına özen gösterin, evirip çevirmekten kaçının. Rezene, papatya gibi çaylar gaz sancısını hafifleten ve bebeği rahatlatan bitki özleridir. Doktorunuza danışarak bu çayları deneyebilirsiniz.

4- Bebeğinizin anne sütü içindeki bazı maddelere reaksiyonu olabilir. Anne sütü alıyorsa doktorunuza danışarak diyetinizi değiştirmeniz faydalı olabilir. Böylece bebeğinizin daha az ağladığını göreceksiniz. Baharatlı yiyecekler, buğday gibi lifli tahıllar, kabuklu yemişler, fasulye, karnabahar, lahana, brüksel lahanası, brokoli, soğan, sarımsak, çilek ve kahveyi diyetinizden çıkarmalısınız. Eğer bebekte ishal, kusma, egzama, hırıltı veya ailede inek sütü alerjisi varsa annenin aldığı inek sütüne bebeğin de alerjisi olabilir. Eğer emziriyorsanız 1 hafta süreyle inek sütü içmeyin ve inek sütü içeren peynir, yoğurt ve dondurma gibi yiyecekler yemeyin. Bu sürede bebeğinizin koliği azalırsa bu besinleri çok az tüketmelisiniz. Eğer hazır mama veriyorsanız ve bebeğinizde alerji belirtileri varsa 1 hafta süreyle hipoallerjik olan mamalardan birini veya soya içeren mamalar vermeyi deneyebilirsiniz. Bu konuda doktorunuza danışmalısınız.

5- Bebeğiniz kaprisli, hassas ve tepkili olabilir. Birkaç hafta erken doğan prematüre bebeklerin sakinleştirilmesi daha zordur. Eğer hiçbir şey işe yaramıyorsa doğal olarak endişelenmeye başlarsınız. Anne-babada endişe, sinirlilik ve kızgınlık olursa bebeği sakinleştirmekte daha çok zorlanabilirler, bebek sizdeki gerginliği hissederek daha huzursuz hale gelebilir ve sakinleşmesi daha zor olabilir. Eğer kendinizi gergin hissetmeye başladıysanız, mola vermeniz önemlidir. Kendi sağlığınıza da dikkat etmelisiniz. Günde en az 1 kez gündüz de uyumaya çalışın.

6- Kolikli bir bebeğin bakımını iki kişinin üstlenmesi daha uygun olur. Eşiniz veya güvendiğiniz bir kişiden bebeğinize bakmasını isteyebilirsiniz. Siz de bu arada sakin bir odada dinlenebilir veya uzun bir banyo yapabilirsiniz. Veya bir süre evden uzaklaşabilirsiniz, temiz hava almak ve zihninizi dinlendirmek size enerji verir. Eğer yardım alabileceğiniz kimse yoksa; bebeğinizle birlikte yürüyüşe çıkabilir ve temiz hava alabilirsiniz, içinde bulunduğunuz durumla ilgili her gün bir arkadaşınızla konuşabilir ve endişelerinizi paylaşabilirsiniz.

Sık yapılan yanlışlar ve yapılması gerekenler

. Eğer emziriyorsanız kesmeyin. Her ağladığında emzirmeyin veya biberon vermeyin. Ağlama nedenlerinden biri de karnının aç olmasıdır, ancak son 1-2 saatte yeterli beslendiyse tekrar beslemeyin.

. Bebeğiniz ağladığı zaman kucağa alınmasına ihtiyacı vardır, ancak ağlamadığı zamanlarda kucağa almayın.

. Bebeğinizi uyuması için sürekli sallıyorsanız, bu durum bebeğiniz için vazgeçilmez bir alışkanlık olacaktır. Bunu önlemek için bebeğinizin uykusu geldiğinde ve ağlamadığı her zaman onu yatağına koyun. Böylece rahat pozisyon almayı ve uyumayı öğrenir. Ağlamıyorsa uyuması için sallamayın ve emzirmeyin. Kolik önlenemez ancak uyku sonınu önlenebilir.

. Gündüz uzun süre uyumasını azaltmaya çalışın. Eğer gündüz 2-3 saatten fazla uyuyorsa nazikçe uyandırın, oyun oynayın veya onu besleyin. Böylece gece uyanık kaldığı saatleri azaltmış olursunuz.

. Bebeğinizi su yatağında ve yumuşak yastıklarda yüz üstü olarak bırakmayın. Çünkü bu şekildeyken bebekler nefes almak için başlarını kaldıramazlar. Bebek bu durumdayken nefes alamama ve beşik ölümü riski mevcuttur.

Makalenin Kaynağı: Bebeğim Dergisi

 

Yorumlar (152)

...
Yazan b.u., .

Rezene bebegi hem uyutur hem dinlendirir sut urunlerini birakin ve beginizin karnina zeytin yagi surun ilik bez koyun rezene icine corek otu atin icirin kesin cozum

 

...
Yazan Hanım, .

9 aylık kızım var Hâlâ gaz hâlä gaz
Hiç bisey fayda etmiyo
Sadece sabır

...
Yazan ndr, .

Benim kizimda ayni aksamlari uyumuyo bu sorun inşallah gecrAllah herkese kolaylil versin

...
Yazan sırma, .

kısaca şu gaz illetine bir çare bulacak kimse yokmu kafayı yiyecem 2 aylık bir bebek 8 9 saat uyumazmı ne yaparsam yapam susmuyor

...
Yazan rüyam, .

selamlar olsun hepinize..ben burda yazılan tüm yorumları okudum sevgili anneler çoğunuzun yorumu birbiriyle aynı aynı bitkisel ürünleri eya ilaçları kullanarak fayda gördüğünüzü yazmışsınız.benim merak ettiğim konu şu 35 günlük bi kızım var ve bende aynı sorunu yaşadığım için şuan bu sayfadayım doktor kontrölümü bebeğim 1 haftalıkken yaptırdığım zaman doktorum bana ilerde gaz sorunu olacaktır sap simplex diye bi ilaç adı verdi onu kullan dedi ve şuan kullanıyorum faydasını pek fazla gördüm dersem yalan olur sürekli araştırıyorum fakat çoğu anne rezene çayı anason çayı papatya çayı kimyonlu su vs bebeklerine daha 15 günlük bebeklerine bile verdiklerini yazmışlar banaysa doktorum kesinlikle bu tarz çayları bebeğime vermemem gerektiğini özellikle vurguladı nitekim uyardı beni sadece benim rezene çayı içebileceğii söyledi ben anlamıyorum bu çocuk doktorları her biri ayrı ayrımı eğitim alıyo birinin ver dediğine öteki verme diyo zararlı diyo şuan kafam çok karışık çoğunuz bitkisel şeylerle bebeğinizi rahatlattığınızı yazmışsınız bende rahatlsın istiyorum ama korkuyorum

...
Yazan türkan, .

oğlum 17 günlük gazı var 24 saat uyuması gerekirken bir günde 1-2 saat uyuyor o da her 10 dakikada bir uyanıyor geri kalan bütün zamanları ağlayarak geçiyor kimyon u rezeneyi ilaçları herşeyi kullandık hiç bir işe yaramadı

...
Yazan ayşem, .

benim bebeyim iki aylık ve beni canımdan bezdirdi bir türlü sancısı durmuyo bende ne yapaçağımı şaşırdım allah yardımcımıy olsun ama denemediyim yöntem kalmadı

...
Yazan şafak, .

kardesım 4 aylık gazını cıkaramıyor kafayı yıcem bsey onern lutfen

...
Yazan yazan.yasemin, .

benim oğlum da da gaz sorunu var ağlıyor ama aralıksız değil bu kolik sayılır mı acaba tabi uykusuz geceler bizde de var yok değil. On da uyuyor gece 2buçuk gibi kalkıyor ve bi daha uyku yok tabi normal mı ki bu bilemiyorum doğrusu oğlum 2aylık olacak 4gün sonra.

...
Yazan mehmet aydın, .

babbalar en güzeli elma çayı ayaktabanlarına 1 damla sürün geçmiyorsqa karın bölgesine masaj yaparak uygulayın bebeklere allah sağlık ve huzur versin (ayrıca bebeğinizle göz teması kurun ve konuşun kendini güvende hissedecektir ve tüm sonurnları daha rahat aşacaktır inanın gaz sorununa bile iyi geliyor]

...
Yazan elvine deva:), .

benim kızımda 4 aylı bizdede kolik var ne yaptıysak geçmedi full devam

...
Yazan elvine deva:), .

şu gaz denilen yok olası sancı bizdede var bizim evde bi tane çok bilmiş doktorumuz var bütün ilaçları deniyo bitki çayları zararlıymş onları vermiyo çok bilmiş inşlla tez zamanda geçer yok olası sancı

...
Yazan yazan kürşat, .

uykusuzluk problemi çekiyor bebeğim ne yapmalıyım

...
Yazan rukiye alci, .

Benim bebegim 43 gunluk once cok iyidi su 3,4gundur gaz sancisi var ne yapsam olmuyor om-x kulaniyorum bana ama cuzm olmadi bna çözum verin.

...
Yazan rukiye alci, .

Benim bebegim 43 gunluk

...
Yazan haver, .

bebegimin gazın çıkarılması için elimden geleni yapcam

...
Yazan ilhan saylık mugla, .

paylasım için bu mukemmel bilgiler için tesekkurler.....gercekten paylasanın emegıne saglık

...
Yazan ada, .

bizim bebek iyi şimdi ALLAH a şükür

...
Yazan deniz inci, .

benim kızımda 1. buçuk aylık ve 15. gün itibariyle gaz sorunu yaşıyoruz... ve kesinlıkle bebek ağlama krizine girdiğinde anne sakin ve sbırlı olmalı bizim gerginliğimiz onu çok etkiliyo... arabada gezinti açık hava kimyon ve nane suyu karnına sıcak kompleks masaj ve bebekle konuşmak birde dr tavsiye ettıği bi gaz ilacı....ben sab simflex ve neobayb kullanıyorum bütün bunları yaptıktan snra bebişler rahatlıyo tabii sizde hal kalmıyo)) ama onlar herşeyi hak ediyoo)

...
Yazan emin, .

Benim bebeğim de kolik ben çörek otu yağı veriyorum ve nane kaynatıp içiriyorum faydasını gördüm ama bazen fayda etmediği de oluyor en doğal yöntem saf ZEYTİN YAĞI günde bir çay kaşığı içirin yine olmuyorsa kulak pamuğunu yağa batırıp makatına koyup çıkarın allahın izniyle kesin fayda ediyor allahm tüm bebeklere şifa versin....

...
Yazan EMİNE ÇİÇEK, .

MERHABALAR BENİM DOKUZ AYLIK BİR KIZIM VAR HALA GAZ SANCISI VAR NE YAPABİLİRİM

...
Yazan güler, .

GAZ SANCISINA İNANMAYIN BEBĞİNİZ AÇ OLABİLİR EK MAMA DENEYİN LÜTFEN , BEBĞİM ARTIK HİÇ AĞLAMIYOR.

...
Yazan güler, .

merhaba 45 günlük bebeğim var, ben de doktorum ama bebeğim tüm gün sürekli ağlıyordu, çocuk doktorları gaz sancısı olduğunu söylediler , kilo alması iyi olduğundan gaz giderici damlalar verildi. hiç birinden fayda görmedim kurutma makinası, aspiratör vs denedim, ama sürekli ağlıyordu, meğerse AÇLIKTAN ağlıyormuş, kilosu iyi diye gaz sancısı denmişti

GAZ SANCISINA İNANMAYIN BEBĞİNİZ AÇ OLABİLİR EK MAMA DENEYİN LÜTFEN , BEBĞİM ARTIK HİÇ AĞLAMIYOR.

...
Yazan Pınar hanzade, .

Kullanmadığım ilaç bitki kalmadı 2.5 aylık oğlum uykuya dalamiyor gaz sancısı yüzünden. Sabah 07:00 da başladı saat suan 13:30 oğlumu kaptığım gibi gidip sab simplex aldım verdim şimdi uyuyor. Oda rahat bende rahat inşallah böyle devam eder.

...
Yazan tenzile, .

benim 2 aylık kızım var fazla değil ama ara sıra gaz problemi oluyor.her cocukta oluyor heralde ama zamanla geçiyor ilaçlar bahane.herkese kolay gelsin.

...
Yazan gonul cetinkala, .

merhaba benim kizim suan 3.5 aylik ve bizde cok cektik cok doktor gezdik tahlil yapdirdik ama sonunda iyi oldu. anne sutu veriyorsaniz yediklerinize dikkat edin, cig sebze meyve yemeyin asitli icmeyin kuru bakla gillere dikkat edin ama hazir mama yiyorsa huma antikolik diyet mama tavsiye ederim cunku kolay sindirim sayesinde rahatliyor. papatya cayinida cok sevebilirler hemde rahatlatiyor. huzursuz oldugunda banyoya sokun ama cok ilik olmasin usur cunku. ve bitane bitkisel ilac var adini unutdum kimyon yagi ve corek otu yagi iceriyor cok iyi faydasini gorursunuz. insallah bebeginiz cabuk kurtulur bu sancilardan. birde unutmadan aktardan zencefil tozu alabilirsiniz mamasinin veya cayinin son bikac yudumuna cay kasiginin ucunla azcik koyarsaniz oda gaz icin vede oksuruge iyi gelecektir ama cok az koyulmali.

...
Yazan Oskem, .

Merhaba Anneler,
Benim oglum 3,5 aylik ve kendisinde inek sutu alerjisi oldugu icin malesef gaz sancilari normal bebeklere gore iki kat daha fazla. İlaclarin , bitkisel ilaclarin, karna yag surme, rezene verme gibi butun bunlari denediysekde malesef bu gunden gune artan gaz sancisini azaltamadik. Ancak arabasina koydugumda disarda duzgun olamayan bebegi sarsan yollarda yuruttugumde susuyor ve uyuyor. Tabi kis bebegi oldugu icin bunu herzaman yapamadigimdan evde muhakak siddetli agladiginda elektrik spurgesi, dablunmaz gibi yuksek sesli aletler calistirip ilgisini farkli yone cekiyorum. Ayrica kolik cd si de aldim ozellikle arabada calinca cok yardimini gordum. Ben artik oglum agladiginda ya sabir cekip balkona cikip iki uc dakka nefes alip gelip yukarida dediklerimi yapiyorum. Gunduz cok uyumadigindan geceleri masallah bir sorunumuz yok. Bebeginizi gunduzleri bol bol yorun. Kol bacak antremanini devamli yaptirin ve balkona 10 dkligina cikartin temiz havanin yararini cok goreceksiniz. 6. Aydan sonra rahatlayacagiz yuzduk yuzduk kuyruguna geldik haimlar biraz daha sabir.

...
Yazan sema yetim, .

bizim kızımız da aşırı derecede gazlı.ilk 3-4 aydan sonra geçiyor diyenlere hayran kalıyorum.yok öyle bişe.en azından bizde yok .6 aylık oldu hala son sürat ve ne zaman tutacağı belli olmuyor.ısrarlı şekilde ,düzenli,denemediğim ilaç yöntem kalmadı.idrar ve kanında da bi sorun çıkmadı.
yani şu ilaç bu ilaaç her bünyede farklı ama beim kızıma hiç biri işlemedi ((

...
Yazan oguz batuhan, .

merhaba benım oglum 1 bucuk aylık acayıp gaz sorunu var metsıl fayda etmedı colınox ıyı ama bebegımı oksurtuyo sımdı sab ve neo baby denıyorum bakalım ınsllh ıyı olur

...
Yazan serife ozkul, .

benim bebegim 4 bucuk aylik ve kolik problemi hala gecmedi o kadar fazlaki ben bebegimin 13 saat hic uyumadigini bilirim ben kendi yorgunlugumu gectim bebegimin bu durumu beni cok uzuyo metsil, zinco, bio gaia ve nurse harveys kullandim ayrica papatya cayi ve rezene cayi verdim onlarin yaninda ayaklara masaj yapmaktan tutun karnina havlu koyymaya kadar herseyi denedim hicbiri zerre kadar fayda etmedi.. artik pes ettim sadece dua ediyorum bi an once bitsin su kolik mereti

...
Yazan Gizemm, .

Merhaba ben izmirden Gizemm benimde 40 günlük bir bebeğim varr bebeğimin gaz sancıları çokk sub diye bir damla yanında annemin oğlan cevizi dediği aktardan aldığımız küçücük birceviz onu rendeleyip gazlı bezin içinde çıkı yapıp suya atıyoruz bir fincan suya. Deneyin iyi geldiğini gorceksinzz iyi Aksamlar.

...
Yazan bebekenim, .

benim 4 aylık kızım var gaz sancısı geldimi çok ağlıyor bebeğimde ''KOLİK'' var geçmesini bekliyoruz.

...
Yazan kıymet, .

herkeze merhaba benim bebeğim 7buçuk aylık doğdu şuanda 2aylık emziriyorum kusuyo mama veriyorum kusuyo hiç doymuyo ne yapmalıyım


...
Yazan YAZAN NEHİR 2012 AĞUSTOS, .

BENİM 4 AYLIK OĞLUM VAR ONUNDA 2 AYDAN İTİBAREN OLDUKÇA ARTTI..BENDE ON-X DAMLA- METSİL-ZİNCO-ŞİMDİDE NURSE HAVERS BAŞLADIM..SONUCUNU GÖRECEĞİM. İNŞALLAH İYİ GELİR..BİRDE REZENE ÇAYI VE ECZANELERDE SATILMAYA BAŞLAMIŞ ASİTİ ALINMIŞ ZEYTİNYAĞI VERİYORUMMM.....İŞTE BENDE BEKLİYORUMMMM 6 AY GEÇMESİNİ HERKESE KOLAY GELSİNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN...

...
Yazan miraç, .

slm benim bebeğim 22sinde 3üncü ayına girecek gaz sancısı kırkından sonra çok şiddetli başladı susturamıyodum ağlamaktan fıtık olcak diye korkuyodumdenemediğim ilaç kalmadı ama hiç fayda etmedi antakyada bi doktora götürdük çatlayacak derecede gazı var dedi ve özel bi ilaç hazırlattı çok şükür şimdi önceki kadar bağırımyo ama gündüz hiç uyumuyo inşallah bebeğim bi an önce iyileşir ALLAH herkesin evladına uzun ömürler versin sağlıklı yaşasınlar hep gülsünler hiç ağlamasınlar

...
Yazan hawa aZra, .

40 gunluk bebegm war gaz sancısı yuzunde corek otu yagı ıcırıyorz zararı olur mu?

...
Yazan gülçin, .

beni m bebeğim iki buçuk aylık bizimde gaz sorunumuz var biraz geçti ama doktorumuz iki buçuk ayınız daha var dedi ondan sonra geçer dedi ilk biz metsil kullandık daha sonra zinco kullandık biraz faydası oldu şimdi ise sab damlasını kullanıyoruz onunda faydası var galiba rezene çayının kimyonlusu var oda iyi geliyor gaza çoçuk büyütmek çok zor ve tatlı bişey bu günleri snr unutur gideriz önemli olan onu hayırlı evlat olarak yetiştirmek değilmi allah herkese kolaylık versin o bebeği arayanlarda var

...
Yazan yusuf eymen, .

bbeqim 2 aylık .. onerilieriniz için tesekkür edirim

...
Yazan uzgun ayla, .

herkese merhaba,

şuanda 14 aylık kızım var.yasadıgım tecrubelerı paylasmak istedim.öncelıkle bebegım doğduktan ıkı hafta sonra şiddetli gaz sansıcıları oldu kullanmadığımız ılaç,taktik vs..kalmadı.hem gece -hem gunduz.3-4 ayımız bir fiil kızım kucagımda zıplayarak gecırdım.3 ay -6 ay gecti ama kızımın ağlamaları gecmedı.8 ay sonunda profösere bıle gıttım.ama yıne fayda yok.kızım suan 15 aylık ve gecelerı nerdeyse her 15 dk.da bır ağlayarak uyanıyor.:: sabırla beklıyorum. Alllaha dua etmekten baska yapacak bırseyım kalmadı.

...
Yazan serdar, .

gerçekten fena durum arkadaşlar rezene çayını bayağı öneren var ve birde elma yağını deneyelim bakalım ne olacak tşkler

...
Yazan Güzin Öztürk, .

Bebeklerdeki gaz sorunu gercekten çok kötü. Oğluşum 48 günlük rezene çayını, çörek otunun suyunu , nane suyunu ve elma yağını denemek istiyorum. Ama doktoruma danışmadan hareket etmek istemiyorum. Sizler doktorlarınıza danışarak mı denediniz ? Çünkü bebişim benim en kıymetlim.

...
Yazan m, .

merhaba benimde 2 bucuk aylik bir kizim var bende rezene cayi veriyom ama taM bir faydasini görmedim bir an önce 4 aylik olup agrilarinin azalmasini bekliyorum

..., Lowly rated comment [Goster]

...
Yazan yıldız, .

maalesef hic biseyfayda vermyo 3 ayın gecmesini sabırsızlıkla bekliyorum

...
Yazan jagdja, .

benim bebeğiminde gazı var ne yaparsan yap geçmiyo

...
Yazan esmeray geçtürk, .

slm benim oğlum 2 aylık benimde sorunum gaz sancısı bebeğim uykusubda aniden ağlayarak uyanıyor rezne içirdim netsil kullandım ama çareyi birzada olsa kimyonda buldum çekilmemeiş kimyonu çay gibi demliyorum bebegime veriyorum gaz çıkarmasını sakinleşmesine faydası oluyo tavsiye ederim

...
Yazan NURGÜL, .

bENİM OĞLUM DA 2,5 AYLIK.....1.HAFTADAN BERİ GAZ PROBLEMİMİZ VAR..AMA AKŞAM BAŞLAYAN VEYA GECE DEVAM EDEN DEĞİL..SÜREKLİ...HER 5 DK.DA BİR KRAMPLAR ŞEKLİNDE.....GECEMİZ DE AYNI GÜNDÜZÜMÜZ DE....

...
Yazan onyediaustosbocegi, .

gaz azalıyo 3.ay civarında ama tamamn bitmiyo.zinko bi işe yaramıyo...inşallah herkesin bebeği huzur bulur

...
Yazan bilal, .

benim bebegim de 1,5 aylik ve cok zor drumdayiz,sürekli agliyor gece gündüz sürekli kucagimizda hoplatmaktan kollarim sisti valla,hic rahat uyumuyor damla ve fitil denedik ama fazla yardimi olmadi,bugün zeytin yagi ile masaj yaptim simdi azicik rahatladi gibi ,Allah hepimizin yardimcisi olsun insallah

...
Yazan ALİ EFE, .

herkese merhaba benim 2 aylık dünyalar tatlısı bir oğlum var gaz problemimiz çok fazlaydı bende herşeyi denedim ama fayda etmedi sonunda yarım çaay kaşıği kekik yarım çay kaşığı kimyon yarım çay kaşığı kuru naneyi bir çay bardağı suda bir kere tıklatın ve isterseniz bebeğiniz severek içsin diye çok az şeker atıp ılık şekilde bebeğiniz tok iken sabah öğle akşam şekilde 4 -5 çay kaşığıyla verin iyi geliyor benim bebeğim bununla rahatladı allahıma şükürler olsun.Allah herkese kolaylık versin bebeklerine ise sağlık...

...
Yazan selma, .

benim kızımda da gaz problemi vardı gaz yapmayan biberon kullandım biraz olsun rahatlattı

...
Yazan zeki karaman, .

merhabalar bizim ekek bebegimiz ikinci haftasindan itibaren gaz rahatsizligi basladi yrim saatte bir agliyor ve asiri derecede gaz sancisi oluyor geceleri uyku yok gunduz idare eder hanim acikti diyor hmen emziriyor bence yanlis yapiyor iki kiz cocugumuz var onlarda boyle sorunla karsilasmadik ne yapmamiz lazim yardimci olabilirmisiniz .

...
Yazan off off, .

benim kızımın ilk 1 aylıkken sarılığı ile uğraştık, hep uyuyordu>:Şimdi 2 aylık , 1.ayından sonra sürekli ağlıyor bazen çığlıkla atarak ağlıyor, yüzü gözü kızarıyor, elleri yumruk, ayakalrı karnına doğru çekiyor, Gaz sancısı olduğunu söyleyen doktorların önerdiği çinko damla, gazasonla karın masajı, rezene çayı, colinoks damla kullandık, Hamak aldım, Hiçbiri tam çare olmadı, Bu kez sadece colinoksu önerildiği gibi günde 4 kez 8 damla vermeyi ve gazasonla karın masajını denicem , düzenli verirsem inşallah işe yarar.

...
Yazan canparçası, .

Selam kizlar bende yeni anne sayılirim herkezde oldugu gibi benim oglumdada gaz sorunu var once colinox kullandim faydasi olmadi dahada cok sancisi oldu sat 18 de baslar gece 24 susardi doktor sab siplex verdi fayda etmiyo ama şimdide zingo aldim tamamen bitikisel çok isr yariyo tafsiye ederim ama yaninda acı elma yağinida kullanin gunde 3 defa gobegine surun ve masaj uapin birde çorek otnun yagini verin ise yariyo

...
Yazan hazal, .

slm.Benimde bebeğim 41 günlük.Gaz sorunumuz var.Geceleri hiç uyumuyor ve çok ağrısı oluyor.Ben ne yapacağımı şaşırdım.

...
Yazan ayse başal, .

merhaba arkadasla benım oglumunda cok gaz sancıları vardı gercı bız atlattık sımıd 11 aylık ama bılgınız olsun dıye dıyorum en guzel gelen sey sıcak sıcak su torbasının uzerıne yuzu koyun yatırın bırde rezene cayın verın karnına ve sırtınsa bol bol masaj yapın zeytın yagıyla bırde dır ıkı damla zeytın yagını ıcırın cok ıyı gelıyor

...
Yazan serap orhan, .

benimde 2 aylık dünyalar güzeli bir kızım var ama bizi uyutmuyor gaz sancısı çok oluyor hemen hemen herşeyi denedim ama geçiremiyoruz rezene ve anason çayında denedik ama ne çare ne yapacağımızı bilemiyoruz şimdilik sadece 3 aylık olmasını bekliyoruz

...
Yazan papatyam, .

arkadaşlar ilk zamanlarda bende cok cektim kızım hic durmazdı gazdan alahıma şükür şimdi hem altan hem üsten benim yardımıma bile gerek klamıyor babası GAZERO diye bir ilac getirmiş cooookkkkkkk iyi herkese tavsiye ederim cocugum onla rahatladı grcmiş olsun hepimize

...
Yazan selvet, .

benim bebeğimde gaz sorunu var 25 günlük ne yapıcam bilmiyorum>:

...
Yazan önemli değil, .

arkadaşlar bebek yeni doğar doğmaz ağzına 1 damla su verilirse gaz oluşmazmış bi doktordan duydum doğrumu bilmiyorum denemek lazım....

...
Yazan salih kayaalp, .

benimde çocuğumun kalpi delik 9,9 milim ve ne zaman sütünü içse yarım saat olmsa ğaz proğlemi oluyor ne olur bize bir çare bulun

...
Yazan yazan derya eylül 3 2011, .

benim kızımdada gaz sancısı var ve 45 günlük ve hala gaz sancısı çok bakalım ne zaman geçecek herkese şifalar

...
Yazan eren caliskan, .

arkadaşlar paylaştığınız değerli bilgiler için hepinize teşekkür ederim

...
Yazan güllü, .

gercekten gazlı bır bebek buyutmek çok zor ben 3 aylık oldu çekıyorum ne zaman bitecek bilmiyorum ama baya düzeldi tek faydayı anason çayında gördüm en çok üzüldügüm nokta istekli emmemesi allah bu sorunu çeken annelere yardım etsın

...
Yazan merve demiray, .

benim bebeğim 27 günlük doğduğu günden beri gaz sorunu var rezene çayı 2kere denedim o an rahatladı su torbası ayaklarına koydum oda ise yaradi ...ilk zamanlar göğüs ucumda yara çatlama kanama oldu dudak gibi açıldı bepanteni bolça pamuğa sürdüm ucuna koydum emziremedigimden sağiyordum biberonla bebeğime veriyordum şimdi iyi 2sini de verebiliyorum:-).

...
Yazan neşe, .

merhaba benım bebegım 2 aylık emzık emıyor gaz yaparmı yardımcı olursonız sevinirim

...
Yazan yazan aynur, .

benim kızım 9 aylık gaz sorunumuz devam ediyor bu ayda normalmi,

...
Yazan bebiş, .

benim
bebegim
3 aylık
herşeyi
denedik
hiçbiri fayda
etmedi
çıldıracağız
bu gaz
sancısına
bir çözüm
bulunsun artık

...
Yazan zeynepin annesi, .

bizimde gazlı bır bebegımız vardı.en iyi gelen sey özellıkle üşütmeside varsa 1 tatlı kasıgı kekık suyu tavsıye ederım ıyı gelıyor . ve karnını ve sırtını ıkı elınızlee kavrayıp yavs yavas yukardan asagıı dogru cekerek ovunn gaz hareketlerını resmenn hıssetcekksınızzz bebegın karnı acıyacak dıye korkmayın bıraz sert yapmalısınızz
.allah yardımcınız olsunn biz atlattık sıra SIZDE)

...
Yazan YAZAN FATMA, .

MERHABA BENIM BEBEĞİMDE ZORLU 4 AY GEÇİRDİK SANIRIM BIR SÜREDE BOYLE GEÇECEK .BEBEGİMİN GAZ SANICILARI HIC BITMIYOR SUREKLI AGLAMA KRIZLERI UYKUSUZ GECELER GECIRİYOR .BEBEGİME DOKTORU BİBBİFİFOEM GAZ SANCILARI ICIN İLAÇ VERDİ AMA KALICI BİR ÇÖZÜM YARATMIYOR.
ÇOK ZOR DURUMDA KALINMADIGI SÜRECE VERILMESINI İSTEMIYOR.DAHA COK BANYO KARINA VERILMIS OLAN JEL ILE MASAJ YAPILARAK, YÜZ ÜSTÜ YATIRAK KARINI GERGINLESMESINI SAGLAYARAK SIRTINA DAİRESEL MESAJLAR YAPILARAK GAZ CIKARMASINI SAGLIYORUZ.VE BANYODAN SONRA REZENE ÇAYI İÇİYORUZ. GAZSIZ GÜNLER DİLEĞİYLE ............

...
Yazan sule-0.05.2011, .

benim kızım 4aylık ama hala gaz problemi var her ne denediysek başarılı olamadık zinco,metsil,rezene çayı,acı elma yağı hepsini kullandım ama koliklerine çözüm olmadı bebeğim çok ağladığında kulağına hamileyken ona söylediğim şeyleri tekrarlıyorum biraz sakinleşmesine yardımcı olyor gece yatarken bebğime sıcak su torbası koyuyorum hem daha rahat uyuyor hemde sabahları keyifli oluyor allah hepimizin yardımcısı olsun annemi inanın şimdi daha iyi anlıyorum....

...
Yazan fatma esenler, .

arkadaslar gaz ve kabızlık ıcın tavsıyem nane lımon bız denedık faydasını gorduk 2 cay kasıgı nane 6,7 damla lımon 1 kup seker kaynatıp ılıtın gunde 3 kere 4,5 cay kasıgı verın muhakkak faydasını gorceksınız

...
Yazan ,,,,,,,,, .

arkadaslar gaz ve kabızlık ıcın nane lımon deneyın baz de faydasını gorduk 2 cay kasıgı nane ufak bır parca lımon 1 kup seker gunde 3 kere 3,4 cay kasıgı verın faydasını goreceksınız

...
Yazan aysegul mayıs 1, .

benim kızım 22 günkül 1 hafta öncesine kadar çook rahattık ama gaz sancıları başladı her akşam 7 den 11e kadar aglıyo en iyi buldugum yöntem sıcak su torbası onunla rahatlıyo bide battaniyede sallıyarak rahatlatıyoruz ve uykuya dalıyo herkese kolay gelsin ..

...
Yazan hatice rana, .

bebegim 48 günlük bizimde gazsorunumuz var badem yagı içirmek iyi geliyomuş deniycem inş iyi gelir

...
Yazan Kolik miiiiiii hayırrrrr :), .

Benim oğlum doktorunun söylediği üzere ileri derecede kolikti Biz 4,5 ay boyunca herşeyi denedik ev sallanan yatak, titreşimli ana kucağı, çingene salıncağı, gaz ilaçları ve bitkisel çaylar ile doluydu ama ne yazıkki bunların hiç biri tam olarak fayda etmiyor Aspritör sesi, musluktan akan talzikli su sesi, akşamları kriz anındayken göbeğini sıcak suya sokarak bebeği yıkamak gibi şeylerle ağlamayı bir nebze de olsa azaltabiliyorduk. 4,5 aylık olduğunda bir gün bebeğimiz gülmeye başladı ve o gün krizler bitti... Bizim için bebeğimizin gülen suratını görmek muhteşem birşeydi çünkü ben artık bütün hayatımız boyunca ağlayacağını düşünmeye başlamıştım. Neyse, kolik bebek annelerine Allah sabır versin gerçekten çıldırtası bir durum...ama herzaman düşünün ki sizin bebeğiniz çok sağlıklı, insanlar ne sağlık problemleri ile uğraşıyorlar neler çelkiyorlar...Sadece sabredin ve bebeğinize ninniler uydurmaya devam edin, o ağladıkça siz daha yüksek sesle ninniler, şarkılar söyleyin...hepsi bitecek, geçecek

...
Yazan HASAN PELİN ÖZGEM, .

MERHABA BENİM KIZIM 50 GÜNLÜK SABAH ÖĞLE AKŞAM SÜREKLİ AĞLIYO BAZEN AĞLAMA NÖBETLERİ 3 SAATİ GEÇİYO VE GÜNDE KESİK KESİK EN FAZLA 5 SAAT UYUYO. DENEMEDİĞİMİZ ŞEY KALMADI DAMLALARDAN ZİNCO, COLİNOKS, BİOGAİA, ŞURUPLARDAN OM X, TRİBUTAD YAĞLARDAN ELMA YAĞI , ADAÇAYI YAĞI, BADEM YAĞI ZEYTİN YAĞI ÇAYLARDAN REZENE ÇAYI ,GECE ÇAYI SICAK SU TORBASI SICAK HAVLU FİTİLLER DENEDİK. 5 AYRI ÖZEL ÇOCUK DOKTORUNA GİTTİM 2 AYRI DEVLET HASTANESİNDEKİ ÇOCUK DOKTORLARINA GİTTİM RÖNTGEN ÇEKTİRDİK ULTRASON ÇEKTİRDİM KAN TAHLİLİ. İDRAR TAHLİLİ . GAYTA TAHLİLİ YAPTIRDIK AMA ÇÖZÜM YOK EŞİM HERGÜN AĞLAYARAK BENİ ARIYO DAYANAMIYORUM HİÇ BİŞEKİLDE DURDURAMIYORUM DİYO. ARTIK KENDİ SAĞLIĞIMIZ BOZULMAYA BAŞLADI . YAPACAK BAŞKA NE KALDI BİLMİYORUM. HEPİNİZE ACİL ŞİFALAR .

...
Yazan ARZU YALÇIN, .

SLM ORTAK KONUMUZ GAZ PROBLEMİ KOLAY Bİ YOLU VAR BATTANİYEDE SALLAMAK BEBEĞE ÇOK İYİ GELİYOR VE UYKUYA RAHAT DALMASINI GAZ PROBLEMİNİ AZALTMASINI SAĞLIYOR... ,
ELİNİZDEN GELDİĞİ KADAR EMZİREN ANNELER REZENE ÇAYI İÇİN; MASAJIN BAŞINDA AYAKLARINI KARNINA GÖTÜRÜN ÇOK RAHATLAYACAKTIR.. BEBEĞİNİZİ VE KENDİNİZİ SICAK TUTUN
BEBEK BÜYÜTMEK TEMEL BUNLARDAN GEÇİYOR BEBEĞİM 4 AYI BİTTİ GAZ PROBLEMİ HALEN VAR YAPTIKLARIM BUNLAR..

...
Yazan banu, .

bu gaz sancıları ne zaman geçicek bilmiyorum bi gece dayanamadık ve ailecek acile gittik bebeğim arabada uyudu kaldı hastaneye gelince ağlamaya başladı doktorumuz bize biogaia verdi fakat hiç faydasını görmedik allah bu sancıyı çeken bütün bebeklerin annelerine sabır versin

...
Yazan Melek ÇALIŞKAN, .

Nisan 07 1011 benim bebeğim doğdu doğalı hiç uyumuyo hep sacı çekiyo rezene çoğu damlaları kulandım şimdi 6.ayında yine devam ediyom ne yapmalıyım ?

...
Yazan ufukkadriye, .

biz burada yazan herseyı yaptık ama gaz sancısı gecmıyoo en son sıcak havlu koyduk humananın kimyonlu rezene cayını aldım onu ıcıyorum ve metsil sırayla bunları uyguluyorum allah herkeseın yardımcısı olsun evlatlarını bagıslasın

...
Yazan sadiye, .

benim bbeğimde 40 güne kadar hiç bişeyi yoktu ve ondan sonrada gaz sorunundan neler çektiğimizi çekenler bilir zinco kullandık metsil kullandık hiç işe yaramyo boşuna iğrenç şeyleri içirdim karnına sıcak havlu yapıyoduk hep ii geliyodu ama sadece o analık ve 3 ay da geçer dediler 6 buçuk ay sürdü sonra yine rahatlamadım diş çıktı huysuzluklar yine başladı di için tavsiyeniz varmı gerçekten hiç rahat yok bizeeee

...
Yazan saniye taş, .

benim bebeğimde aynı probleri yaşıyo 2 aylık ishal oluyo yeşil kaka yapıyo ve gaz problemi çekiyo piyasada zor bulunsa DEBRİDAX die bi şurup war süper bişey ben şuan bulamuyorum yaşadığım şehirde bir anne olarak şiddetle tavsiye ediyorummmm.bebeklerimiz hep gülsün

...
Yazan ÖZKAN, .

MRB BENİM BEBEYİM 7 HAFTALIK EŞİMLE SABAHLARA KADAR BAŞINDA BEKLİYORUZ AKŞAMLARI 3/4 SAAT AGLIYOR ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN

...
Yazan aycan a., .

merhaba,benim bebeğim 1.5 aylık.Gaz sancısı tuttuğunda banyo yaptırmak,fön makinesiyle ısıtmak gibi yöntemler kısmen işe yarıyor. Anne olarak bol bol rezene çayı içiyorum. Gazı tuttuğunda sakin olmaya çalışsam da bazen sinirlenip sonradan pişman olduğum kötü sözler söylüyorom. Keşke daha sabırlı olabilsem...

...
Yazan banu, .

merhaBA BENimde bebeğim 25 günlük ve gaz sancısı çok fazla sabh 4 lere kadar uyumuyoruz oda bendeuykusUZluktan bitmiş durumdayız anne olmak gerçekten çok zormuş şu gazlı günlerimiz bir bitse rahatlıcaz ama allah hepimize sabır bebeklerimize sağlık sıhhat versin

...
Yazan f, .

benim bebegim 9 aylık ama hala gaz sanısından kurtulamadık.hele son 1 haftadır inanılmaz derecede gazı oluyor. ne yapsak fayda etmedi. çaylar kekik suyu nane suyu vs.uykusuzluguda hat safhada.allah herkesin yardımcısı olsun...

...
Yazan demoz, .

selam,benim bir aylık ikiz kızlarım var,36 haftalık doğdular.doktor anne sütü yatmeyeceğinden dolayı mama takviyesi verdi.ikinci haftadan sonra çok kötü gaz sancıları başladı,önce mylicon,sonra colinox,şimdi sab kullandım sadece bir kızımda sab biraz işe yaradı ama yine kabızlıkları devam etmekte.mama verenlerin su vermeleri hakkında duyumlar alıyorum ne yapacağımı şaşırdım.doktorum verme dedi ama ısrarla su ver diyen buyuklerim var.bilgi verirseniz sevinirim.

...
Yazan HOPALI FATİH, .

ÖNÇELİKLE HERKESE SLM SİTEDE YAZAN BUTUN YAZILARI OKUDUM ÇÜNKÜ AYNI SORUN BİZDEDE VAR OKUDUKLARIMDAN DA ANLADIĞIM KADARIYLA ÜZERİNDE DURULMASI GEREKEN ÇOK ÖNEMLİ BİR AYRINTI VAR BU İŞİN PÜF NOKTASI HER ÇOCUĞA AYNI İLAÇ FAYDA ETMIYOR BAZISI REZENE CAYI ILE BAZISI ANASON ÇAYI ILE BAZISI İSE DOKTORUN VERDİĞİ BİTKİSEL BİR İLAÇ İLE ŞİFA BULUYOR MESELA BENİM KIZIMA DOKTOR NURSE HAVERS ADLI BITLISEL İLACI VERDİ HİÇ FAYDASINI GÖREMEDİM AMA OKUDUGUM YORUMLARDA FAYDASINI GOREN ANNE BABALAR VAR DAHA SONRA REZENE CAYINI KULANDIM YAPILAN YORUMLARIN ÇOGUNA DİKKAT EDİN ÇOĞUNLUK REZENEDE FAYDASI VAR YOK DEYIL ANASON ÇAYIDA FAYDALI UZUNLAFIN KISASI ÇOCUĞUNUZA BİR GÜNDE BİRDEN FAZLA YÖNTEM DENEMEYIN HERGÜN AYRI BİR YÖNTEMLE YAVRUNUZA UYGUN OLANINI BULUN BENİM TAVSİYEM BU SİZCEDE MANTIKLI DEYILMI....

...
Yazan gece, .

aynı acıyı paylaşıyor olmak acımızı hafifletiyor. insanın geometrik yapısı aynı olduğundan bilindik olan yöntemleri denemekte fayda var.benim tavsiyem aynı güne tüm yöntemleri sıkıştırmamak. birinci gün rezene ikinci gün sıcak havlu üçüncü gün nane çayı vb. yöntemleri sıralayıp hangisinin işe yaradığını bilmek ve onun üstünden gitmek gerekir. benimki rezene ile deva buldu. hepinize acil şifalar

...
Yazan Yüsra, .

Arkadaslar size bir yorumda bulunayım emzirdikten sonra bebeğin gazını çıkarın Eger bebek acsa hemen emzirmeyinn ONCE gaZini çıkartın sonra emzirin Eger o gaz icinde birikse birde yine emzirip onunda gazı birikse daha kötü olur size tavsiyem bebeğinize günlük papatya ve rezene cayı verin oda 2 tatlı kasığı yeter sab damla da çok ise yarıyor bence ben kızımda kullanıyorum elhamdulillah ise yaradı

...
Yazan yelda, .

benim bebeğim 2aylık gaz sancısına rezene kekik suyu nane
iyi geliyor

...
Yazan fatma darilmaz, .

slmlar benimde bebegim 21 günlük...gaz sorunu dogduktan 1 hafdasonra basladi...
sagolsun cörekotu yagi,badem yagi,rezene yagi vermemi söledi...bende hergün herhangi birinden 3-5 damla veriyorum cok rahatlatiyor bebegi...ayrica kekik yaginida topuklarina masaj yaparak sürüyorum buda iyi geldi..aslinda karninada kekik yagiyla masaj yapilabilir ama yakici bir yag bebegimin biraz büyümesini bekliyorum..umarim yardimci olabilmisimdir...erkek bebek gazli olur derlerdi de inanmazdim...insallah 3 ayda biter..

...
Yazan ezgi, .

benimde 2buçuk aylık bi kızım . ve ne yaparsanız yapın gaz sancısı geldiğinde kesinlikle sakinleşmiyor. zinco kullandık çok az fayda gördük. rezene çayını duydum denedim ama kızım tadını beğenmediği için içmek istemiyor ve zorlayınca daha çok ağlıyor. şimdi ne yapcağımızı bilmeden 3-4 aylık dönemi atlatmayı bekliyoruz

...
Yazan GULSEN, 22.11.2010, .

BENIMDE DORT AYLIK BI OGLUM VAR COK FAZLA GAZI VAR METZİL ZİNCO FAYDA ETMİYOR AMA DIZLERINI VE BACKLARINI SICAK TUTUP ``BOGAZINA ZEYTIN YAGI SURUP ISITMAYI DENEDIM IYI GELDII ALLAH HEPIMIZE YARDIM ETSİN (ANNELERNIZIN KIYMETINI BILIN)

...
Yazan banu karlı, .

oğlum 1 aylık elma yağını karnına ve ayak tabanlarına sürüyorum rahatlıyor

...
Yazan filiz 29 ekim, .

benim kızım 3 aylık günüzleri uyku yok gece uyumayı seviyo doktor 3.ayın sonunda gecer diyo ama bana öyle gelmiyo.yinede kızım için bir ömür uykusuzluğa razıyım.allah bütün çocukları annelerine bağışlasın

...
Yazan selimeö, .

gazlı olanbebeklere karnına zeytin yağı ile yağlayıp birhavluyu ısıtıp karnına sarın

...
Yazan songül celık, .

benım bebegımdede cok gaz var damlalar hıc fayda etmedi oğlum bır bucuk aylık.ama sureklı gaz sancısı var.acı elma yağı karnına damlatıp masaj yapın.bırde topuk altına cok rahatlıyor deneyın

...
Yazan mu-bil-ya, .

slm bizim kız 2 aylık yogun gaz sancısı var. yukarda yazılan yontemlerin hepsini denedik.açıkcası hiçbir işe yaramadılar.gene ne varsa kocakarı yontemlerinde var kara lahana yapragını suda kaynatıp halis zeytinyagında bekletiyosunuz sonra karnına sarıyosunuz 1-2 saat beklese yeter ama daha fazla da olabilir.baya azalttı ama yinede tam cozum bulamadık.uykusuz gecelere devam anlıycanız. allah hepimize kolaylık versin. tabi cocuk buyutmek bi sanattır diyebilirim. herkese kolay gelsin..

...
Yazan melis, .

merhaba
bizim bebegimizdede gaz problemi vardı Hamak kullanmamızı tavsiye ettiler gercektende işe yaradı
cenin pozisyonunda yatması iyi geliyor dediler.
standlı bebek hamaklarindan aldik ve gaz sancısı eskisi gibi olmadı.
tek bi sey ogrendim bebegin 9 ay boyunca anne karnında durdugu ortama ne kadar benzer bir ortam yaratırsanız bebek o kadar rahat buyuyor.
bence hamağı denemelisiniz

...
Yazan pelin.izmir, .

selam.bizim kızımızda 2 aylık ve gaz sorunu yeni başladı.rezene çayı çok iyi geliyor.tavsiye ederim.günde 2 çay kaşığı yeterli oluyor.sevgiler tüm annelere...

...
Yazan mine ozan, .

merhaba; benim bebeğimde 40 gününe kadar çok rahattı. 40. gününden sonra gaz sancısıyla tanıştık. geceleri durmaz ve uzun bir süre ağlardı. doktorumun yardımıyla günde 100 ml rezene çayını günlük 2 e bölüyorum ve bi sabah bi akşam çay kaşığıyla veriyorum. akşam yatarkende ayak ucuna battaniye altına sıcak su torbası koyuyorum ve çocuğum sabaha kadar rahat uyuyor. bebeklerimizi ve kendimizi ne kadar sıcak tutarsak o kadar iyi olur.

...
Yazan gonull, .

merhaba benim bebeğim prematüre bebeğim 3 aylık oldu bebeğimde kolik var sanıyodum ama değilmiş bağırsak tembelliği varmış om-x colınox kullanıyorum biraz iyi geldi iyi geldi umarım bu zor günler geçer allah herkesin bebgine saglıklı ve uuzun omurler versin

...
Yazan kulay, .

slm. benim bebişim 22 günlük. ilk zamanlar çok rahattı şimdi ise geceleri belirli saatlerde ağlama nöbetleri tutuyor sanırım gaz sorunu var. doktorumun tavsiye ettiği damla ile birde sakileştirme teknikleri ile susuyor. herkese tavsiyem doktor tavsiyesiz ilaç ve kocakarı ilaçları vermeyin

...
Yazan acil tıp teknisyeni turgut, .

bebeğinizin karın ve ayaklarına elma yağı ile hafif masaj yapın faydasını göreceksiniz

...
Yazan nilüfer37, .

benim bebeğim 2 aylık kolik varçok zor bişey

...
Yazan safinaz, .

benimde bebegimdegaz problemi var denemedigim sade nane suyu kaldı onuda denicem hersey aldık fayda etmiyo 3 ay geçcen diyo doktor

...
Yazan eylül, .

benim bebeğim de şuanda kolik ve durmadan ağlıyor iiki annem var ikimiz anca başa çıkıyoruz huysuzla lütfen çabuk geçsin koliği

...
Yazan yazan seyda, mart 20, 2010, .

selam arkadaşlar. benim de dünya tatlısı bir kızım var şu an tam 2 aylık. gaz sancıları hep gece tutuyor. sıcak havlu koyuyorum karnına çok rahatlatıyor birde rezene çayından bir kaşık veriyorum ve bende içiyorum oda rahatlatıyor.allah herkese şifa versin

...
Yazan yuşa mert, .

merhaba ben bugün 40 günlüğüm önceleri annem bana metsil isimli bir ilac verdi bir işe yaramadı sonra zinco verdi o tam olarak işe yaramadı şimdi colinox veriyor rahatlatım kendi kendime gazımı cıkarıyorum rahat uyuyorum annemi üzmüyorum yormuyorum tavziye ederim

...
Yazan merve kerem, .

merhaba benim bebegimde 3 ayın içinde çok gaz sancısı oluyo o yüzdende zor uyuyo sab kullandım ama bir işe yaramadı şimdi zinco kullanıyorum daha iyi geldi doktor 3 ayın sonunda geçecek diyor hadi hayırlısı bakalım

...
Yazan nese, .

Benim de 2 aylık bebeğim var bizde de şiddetli gaz sancısı vardı,sab simplex damla ve rezene çayı kullandık,şimdi daha rahat uykusu da düzene girdi herkese sağlıklı ömürler dilerim

...
Yazan emine slc, .

merhaba,
benim bebeğimdedegaz sorunu var.47günlükşuan. babulineyi denedim o biraz iyi gelmişti. nurse harvey daha kötü yaptı sanki,bu gün nane kaynatıp vermeye başladım. ama benim yiyipiçtiklerimlede alakalı bu kesin. yiyip içtiğinize dikkat edin sevgili anneler,süt ve süt ürünleri gerçekten bebeğe çok gazyapıyor. bir süre sonra geçecek ama bu günler zor. Allah hepsine sağlık versin,gerisi hallolur. sevgiler

...
Yazan furkan, .

bebegim 1 bucuk aylık çörek otunu kaynatıp suyunu verin cok ii geliyo tavsiye eterim bide rezene çayı verin ii geliyo rezene çayı marketlerde ve eczanalerde bulunur...

...
Yazan senemsahra, .

ya şuan sabah karşı 5....bebeğim ağlıyo sanırım gaz sancısı var..acaba anason versem ii gelirmii.sıcak havluda deneyeceğimm.beneğim 21 günlükkk.ve fazlasıyla endişeleniyorum

...
Yazan döndü, .

merhaba benim iki aylık bebeğim var gaz sancısı çekiyordu metsil kullandım birde göbeğine saat yönünde ve ayaklarının altına bebe yağı ile masaj yapıyorum iyi geliyo

...
Yazan nesli, .

benim bebişimde 44 günlük gaz sancısı çok oluyo gündüz sürekli aglıyo..masaj iyi geliyo bide anason çayı arkadaşlar tavsiye ederim faydasını görüyorum

...
Yazan sinem, .

Doktorumuzun tavsiyesi üzerine Colinox damla kullandık bitkisel değil, içinde probiyotik var çok iyi geldi artık daha huzurluyuz kesinlikle tavsiye ediyorum arkadaşlar.

...
Yazan SENGUL09, .

Merhaba bebeğimde 45 günlükken başladı gaz sancıları tülbenti ısıtıp göbegine sarıyorum ve genellikle öyle bırakıyorum. günde iki kez göbegine ayak altlarına elma yagı sürüyorum. nane ve papatya kaynatıyorum içiriyorum. ayagına sadece don giydirip altına yatak koruyucu seriyorum ve onun orda hareket etmesini saglıyorum biraz msj la destekliyorum onunla konusmaya sakinleştirmeye çalışıyorum unutmayın bebegin kıyafetleri ne kadar rahat olursa o kadar rahat hareket eder ve gaz sancıları hem daha kısa sürer hem de çocuk hareket etmeyi daha çabuk ögrenir Rabbim hepimize derman versin Evlatlarımızı bizlere bagışlasın .UZUN ÖMÜRLER...

...
Yazan burcu uslu, .

merhabalar benim bebeğim14 günlük aynı şikayetleri yaşıyorum bende gaz sancılarından dolayı bebeğim çok rahatsız ı..dr ilaç vermedi.ilaçvermedi ne yapıcağımşaşırdım.....tavsiyesiolan varsa şimdiden teşekkürler....

...
Yazan GÜLSER, .

ARKADAŞLAR SİZE GAZ GİDERİCİ İLAÇ SAB SİMPLEX BENİM BEBEĞİME İYİ GELİYO TAVSİYE EDERIM

...
Yazan hasibe bilgin, .

öncelike bu bilgileri bizim bilmemizi sağladığınız için çok tşk ederizbu bilgiler çok işimize yaradı

...
Yazan çağla, .

merhaba benim bebeğim şuan 3 aylık 3.haftadan beri gaz sorunumuz var.ben burda yazanları zaten uyguluyordum fakat bitkisel gaz damlasını rahatlatıyo sanıyordum daha çok gaz çıkarttırıyormuş.damlayı kestim ve oğlum daha rahatladı gaz sorunu gene var ama azaldı.hee birde bebeğiniz her ağladığında etrafınızdakilerin aç o çocuk aç ondan ağlıyor sütün yetmiyor mama ver demesi var bana bunu hep yapıyorlar inatla vermedim dün en sonunda yanlarında verdim ve bebeğim gene gazdan ağladı ozaman inandılar bana.ANNELER size tavsiyem onları dinlemeyin açlıktan ağlıyan bebek kendini belli eder siz emzirirkende ağlar o yüzden bildiğinizi yapın karnına sıcak havlu yada tülbent koyun inanılmaz iyi geliyor.....tüm annelere sevgiler

...
Yazan nur aydın, .

merhaba bizimde 20 günlük dünyalar tatlısı bir oğlumuz var son bir haftadır gaz sancılarımız şiddetlndi masaj ve bebeğimizle sohbet etmek gerçekten çok etkili tabiki birde doktorumuzun verdiği bitkisel damla Allah hepimizin evladına sağlık versin.acil şifalar

...
Yazan yazan emine 01 01 2010, .

benim kızım 27 günlük henüz 4 gündür gaz sancısı problemimiz var burda okuduklarımı deneyecegim insallah faydası olurda aglamaktan kurtulur bu bilgiler iin tesekkürler

...
Yazan gulsum aydın, .

benim kızımda 38 günlük yaklaşık iki haftadır gaz problemi var nurse harveys in faydası oldu birde arı mumlu mendili deneyeceğim faydası oluyormuş uykuya dalması için fön makinesini çalıştırıyorum sesini seviyor.

...
Yazan ELİF,, .

GÖĞÜS UCU YARA OLANLAR.....1 ÇAY BARDAĞINA 1 ÇAY KAŞIIĞI KARBONAT KOYUN VE GÖĞSÜNÜZE PANSUMAN YAPIN ..EN PAHALLI KREMLERDEN DAHA İYİ..BENİM ÖYLE İYİLEŞTİ..AMA HER EMZİRME SONRASI ..TADIDA BEBEĞE ZARAR VERMİYO AYRICA BEBEĞİNİZİN DİLİNDE OLAN BALONCUKLARIDA ENGELLİYO

...
Yazan nazlan, .

benim bebeğimde 4 ayı 1 hafta geçti ama hala gaz sancısı devam ediyor umutla bekliyorum ne zaman geçecek diye ne olurdua edin

...
Yazan nur, .

benim kızımda sürekli ağlıyodu doktorlar damla verdi ama fayda etmedi başka bir doktora gitdim NURSE HARVEYS diye bir bitkisel ilaç verdi kızımın gaz sancısı kalmadı tavsiye ederim.

...
Yazan zerrin, .

benim kızımda 24 günlük.Doğduğu günden beri geceleri ağlıyor.Her gece saat 12 den sonra bazen sabahlara kadar gaz sancısından dolayı ağlıyor.Büyük kızımda 3 yaşında kardeşinin sesine uyanıp o da yanımıza geliyor.Birisi uyusa diğeri ayakta olduğundan (malum 3 yaşındaki kızımda yalnız bırakmaya gelmiyo-suyu,ocağı vs...açıyo)Ben ise bugünlerin bir gün geçeceğini ve ilerde hatırlarken gülerek anlatacağımı düşünerek avunmaya çalışıyorum.Biliyorum ki bebeğim gaz sancısı çekiyor ama bu sancılar ona hiç bir zarar vermiyor,çünkü bunları hatırlamayacak bile...

...
Yazan berrin rizeli, .

bizimde bebegımız 20 gunluk cok aglıyo ve sureklı emmek ısıyo emzırdıgımzdee ıse kusuyo

...
Yazan esra27, .

bebeğim 14 günlük,kakasını rahat yapıyo fakat gaz sorunumuz başladı....yukarda okuduğum bitkisel yöntemler 14 günlük bi bebek için uygun olur mu??

...
Yazan acı çeken anne, .

BENİM BEBEĞİM 1 15 AYLIK AŞIRI DERECE GAZI VAR GECE GÜNDÜZ SÜREKLİ AĞLIYOR VE DE UYUMUYOR NE YAPACAĞIMI ŞASIRDIM ANNE OLMAK NE KADAR ZORMEDİMUŞ EN AZ 10 TANE DOKTORA GÖTÜRDÜM FAYDA ETMEDİ NE YAPMALIYIM...

...
Yazan ayse41, .

bebegim 4.5aylık gaz sancıları oluyordu metsil vedaha sonra babuline adında damlalar kullandk ikiside işe yaradı

...
Yazan coşkun akca, .

bebeği altı ay bir haftalık gaz sorunu hala devam ediyor

...
Yazan ..., .

bebeğim bir aylık gaz sancısı ve karın ağrısı yüzünden huzursuzlk ve uykusuzluk içindeydik internetten öğrnediğim bir uygulama biz rahatlattı nane kaynatıp 2 kaçık suyunu vveriyorum hem bebeğim gazını çıkarıyor hem tuvalet problemi olmuyor hemde uyuyor...

...
Yazan asl1_yamur, .

benim 22 günlük kızım var her emzirmeden sonra gazını çıkarmaya özen gösteriyorum ama genede çok huysuz aglamıyorda ellerini ayaklarını cırpındırıyor uykusubda bile mızırdanıyoor ne oldugunu anlayamadım gazını cıkarıyorum ama genede böle o huzursuzken bende huzurlu olamıyorum anne olmak çok zormuş...canım annem seni seviyorum

...
Yazan serhat, .

ben bebeğimin bacaklarını karnına doğru iteleyince rahatlıyor, bazen de uyuyor kendim buldum. Bisiklet sürme hareketide işe yarıyor deneyin... (canım kızım )

...
Yazan selen, .

benımde bebegım 1.ayı gectı son2 gundur aglıyo cok özellıkle aksam ve gece yarısı cok aglıyo gazı var galıba ne yapmalıyım rezene cayı verıyorum masaj yapıyorum

...
Yazan Duygu s, .

benim bebeğim 19 günlük durmadan ıkınıyo ve uymuyo güneşe çıkarınca rahatladı biraz karnına masaj yapmakta fayalı oldu doktor da gaz giderici verdi. birde bebe toprağı varmış oda gazasancısına iyi geliyormuş birde banyo yaptırmak daiyi geliyor bebeklere

...
Yazan karahan, .

insanon içi eriyor bebeği ağladığı zaman ne zormuş anne baba olmak

...
Yazan sultan, .

benim bebegimde 25 günlük önce cok iyiydi fakat 1 haftadır sürekli aglıyor 4 doktora götürdük bi fayda görmedim ne yapmalıyım bebegime cok acıyorum cok agrı cekıyor

...
Yazan sevda, .

slm benim bebişimde 27 günlük ve gaz problemi var her meme emmesinde kaka yapma istegi duyuyo ve kendini sıkıyo kakada yapamayınca aglıyo uyumuyo metsil,depridat ve enson fitili vererek ayrıca kendimde kayısı suyu ve sıcak şekerli süt içiyorumki bebegimin kaka yapmasını saglıyorum anca öyle uyuyo ikaka yapınca rahatlıyo.

...
Yazan SELMA GOKTEPE, .

selam benim bebeğim 47 günlük.. elimden geldiğince dut suyu ve rezene çayı içmeye çalışıyorum... hem rahatlatıcı hemde gaz çıkarmasına yardımcı oluyor.çörek otunuda yeni denedim oda gaz için çok iyi su ile kaynatıp bebeğime veriyorum kendimde içiyorum. onunda yararını gördüm. masaj yapmayıda ihmal etmeyelim

...
Yazan bebiş, .

benimkide cok gzlı dlirecem artık buna bi cözüm bulunmalı damlalar fayda etmiyor ancak fitillr uyutuyorum

...
Yazan seren, .

bebegim 2 aylik cok gazi var zinko damla kullaniyorum yine gecmiyo ne yapacam bilemiyorum

...
Yazan aleyna, .

çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz

...
Yazan büşra, .

tşk ederiz

...
Yazan burcu balsoy deniz, .

merhaba.benim
bebeğimde gaz
sorunu ilk 1 ayda
yoktu.yeni başladı
ve hiç durmuyor
uykusuzlukta var
tabi bende uykusuz
kalıyorm onunla
colinox damla aldım ama
fayda etmedi neyapmalıyım
bilemiyorum

...
Yazan murat-sazenuş, .

Öncelikle bilgiler için tş.kler bizim bebek de sürekli gaz var annes içikilotayı çok sever gaz yaptığını bilmiyorduk acaba çikilotadan kaynaklanan birşey mi bu gaz sorunu.

...
Yazan b.u., +

Rezene bebegi hem uyutur hem dinlendirir sut urunlerini birakin ve beginizin karnina zeytin yagi surun ilik bez koyun rezene icine corek otu atin icirin kesin cozum

 

 

 

Yorum Yaz