Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Yavrunuzu her zamankinden daha sıcak mı buldunuz. Öncelikle dudaklarınızın sizi elinizden daha az yanılttığı bilmelisiniz. Ama esas öenmli olan nokta ateşini ölçmektir. Böylece vücut ısısının kaç derece olduğunu kesin olarak görebilirsiniz. Genellikle ateş olarak kabul edilen derece 38 derecenin üzerindeki değerlerdir. Dokunduğunuzda cildinin size sıcak gelmesi her zaman onun ateşi olduğunu göstermez.

ATEŞ NEDİR?
Ateş, çeşitli enfeksiyon hastalıklarının sık görülen bir belirtisidir. Ateşin vücudun savunma mekanizmaları üzerinde olumlu etkileri vardır, ancak yüksek ateş zararlı da olabilir. Zararları içinde en iyi bilineni ateşli havaledir.

Bakteri ve bakterilerin parçalanmasıyla ortaya çıkan toksinler, virüsler ve mantarların savunma hücreleri ile etkileşimi sonucu, “endojen pirojen” denen bazı maddelerin açığa çıkmasıyla beyinde ısıya hassas sinir hücreleri etkilenir ve ısı üretimi artarak ateş yükselir.

Vücut ısısı yükseldiğinde, vücut fizyolojik ve davranışsal yanıtlarla vücut ısısını düşürmeye çalışır. Özellikle terleme ile vücut ısısını azaltma yoluna gider. Hastalık, aktivite, çevre ısısı ve giyinme vücut ısısını etkileyen faktörlerdir.

Enfeksiyona bağlı ateşte eller ayaklar soğuk, kol ve bacak derisi dalga dalgadır, morarmıştır, gövde ve baş çok sıcaktır. Aşırı giyinme, çevre ısısının artışı ve egzersize bağlı ateşte ise eller-ayaklar sıcaktır ve de dalgalanmayla morarma yoktur.

Genellikle bebek ve çocuklarda ateşli durumların çoğunun nedeni akut viral enfeksiyonlardır. Ateş 41 derecenin üzerinde olmadıkça hastaya özel bir zarar vermez. Ateş vücudun enfeksiyonlarla savaşma yöntemlerinden biridir. 3 aydan büyük çocukların her ateşi çıktığında doktoru görmenizi gerektirecek bir durum olmayabilir. Kendi başınıza da çocuğunuzun ateşini kontrol altına alabilirsiniz.

NORMAL VÜCUT ISISI KAÇ DERECE OLMALI?
Her insanın vücut ısısı kendine özgüdür. Günün farklı saatlerinde farklı ısıda olabilir. Çocukların vücut ısısı yetişkinlerden daha yüksektir. Ateşi doğru değerlendirebilmek için çocuğun kendine özgü vücut sıcaklığını bilmek gerekir. Çocuğun vücut ısısı yaş, hastalıklar, aktivite, günün değişik zamanları, çevre ısısı ve giysilerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

GÜN İÇİNDE VÜCUT ISISI DEĞİŞİR Mİ?
Gün içinde 1.1 dereceye  kadar vücut ısısında değişiklik olması normaldir. Çocuklarda en yüksek vücut ısısı saat 17:00 ile 19:00 arasında, en düşük ısı ise saat 24:00 ile 06:00 arasında ölçülür. Ancak bu sistem ilk aylarda henüz oturmamıştır. Bu sistemin oturması için çocuğun 2 yaşından büyük olması gerekir. 3 ayın altındaki bebeklerde, büyük çocuklara göre daha az ateşlenme görülür.

ATEŞ NASIL ÖLÇÜLÜR?
Vücut ısısını çocuğun farklı bölgelerinden ölçebilirsiniz. Ağız içi, makat, koltuk altı veya kulak ateşin doğru ölçüldüğü başlıca bölgelerdir. Çocuklarda koltuk altından alınan ateş ölçümü çok güvenilir değildir. 2 yaşından küçük çocuklarda dil altı da ölçüm yapmak için pek uygun bir bölge değildir. Makattan ölçülen normal vücut ısısı 36.1-37.8 derece olarak kabul edilir ve akşam üstü saatlerinde makat 38.5 dereceye kadar yükselebilir. Koltuk altından vücut ısısı 36 ile 37.2 derece arasında değişir ve öğleden sonra 37.8 dereceye kadar çıkabilir. Ağız içi ve kulaktan ölçüldüğünde ise ortalama ısı 37 derecedir.

DERECEYİ NE KADAR SÜRE İLE TUTMALI?
Elektronik dereceler 3-4 dakika, kulak dereceleri ise saniyeler içinde gülvenilir ölçümler yapabilirler. Ancak kulak derecesi kullanıldığında ucunun bebeğin kulak kanalına iyi oturduğundan emin olmanız gerekir.

MAKATTAN DOĞRU ATEŞ ÖLÇÜMÜ İÇİN:
- Termometrenin ucu temizlendikten sonra, civa haznesi bulunan ucun kaygan olması için az miktarda vazelin ya da yağlı krem sürülebilir.
- Termometre silkelenerek civa kolonunun üst ucunun 36°C altına gelmesi sağlanır.
- Yatar pozisyondaki bebeğin her iki ayağı bir elle tutulup bacakları kıvrılarak karnına doğru itilir, diğer elle termometre işaret parmağı ve baş parmak arasında civa haznesinden 2-3 cm uzaktan tutulur.
- Zorlamadan termometre 2-2.5 cm ileri doğru itilir.
- Termometre 1-2 dakika kadar makatta tutulduktan sonra çıkarılır ve derece okunur.
- Termometre ateş ölçümünden sonra uygun şekilde (alkolle) temizlenir ve kendi kabında saklanır.

KAÇ DERECE YÜKSEK ATEŞTİR?
Her seviyedeki ateş tehlikeli sayılmaz. Kabul edilen ateş sınırları şöyledir:
Ateşsiz: 34.4-37.9
Ateşli: 38-39.9
Yüksek ateşli: 40 ve yukarısı

3 aydan küçük bebek ateşlenirse: Yenidoğan dönemindeki bebeklerde enfeksiyonla savaşma yeteneği kısıtlı oldugundan ciddi enfeksiyonlar gelişebilir. Bebeğin ateşi 38' in üzerine çıkarsa acilen doktorunuzu arayın. Doktorunuza danışmadan bebeğinize ilaç vermeyin. Ya da yavrunuzu hemen bir hastaneye götürün.

3 aydan daha büyük çoçuklar için: Ateş vücudun hastalıklarla savaşma yöntemlerinden biridir. Çocuğunuzun her ateşi çıktığında doktoru görmenizi gerektirecek bir durum olmayabilir. Dikkatli olmak koşuşuyla kendi başınıza da çocuğunuzun ateşini kontrol altına alabilirsiniz.

DİKKAT, BU DURUMLARDA DOKTORUNUZU ARAYIN!
- Çocuğunuzun ateşi 39 derece ve yukarısı ise,
- Çocuk çok hastaysa veya açıklayamadığınız hastalık belirtileri taşıyorsa,
- Bir şey içmek istemiyor, durmadan ağlıyor veya çok halsiz görünüyorsa,
- Çocuk ateşli havale geçiriyorsa. (Ateşli havale genelde çocuğunuzun ateşi normalden çok yüksek ise görülür. Havale anında çocugunuzun elleri ve ayakları şiddetli bir şekilde sallanmaya başlar ve gözleri arkaya doğru kayabilir. Ateşli havale genellikle 1-5 dakika sürer. Çocuğunuzun elinin veya kolunun birkaç kere sallanması onun havale geçirdiği anlamına gelmez.)
- Orta dereceli ateş (38-39.9) 24 saatten daha uzun sürerse ve ateşten başka burun akıntısı veya öksürük gibi başka hastalık belirtileri yoksa.
- Ateşi orta derecede 48 saatten daha uzun sürer ve ateş düşürücü ilaçlarla bile düşmezse.

ATEŞİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?
Eğer çocuğunuz 3 aydan daha küçükse hemen doktorunuzu arayın. Ama bu arada bebeğin üzerini çıkarın ve 15 dakika sonra tekrar ateşini ölçün. 3 aydan büyük çocuklarda ateşin düşürülmesi için başlıca çözüm yolları şöyledir:
- Odasını havalandırın: Çocuğun bulunduğu oda ısısı 21-22 derece arasında tutulmalı ve havalandırılmalıdır.
- Üzerini örtmeyin: Çocuğunuzun ateşi çıktığında titremesi son derece normaldir. Üşüttüğü için ateşi çıktı, diye üzerini örtmeniz hiç iyi olmaz. Bu örtüler ve giysiler çocuğun vücut sıcaklığını dışarı geçirmeyerek ateşinin daha da yükselmesine neden olur. Eğer çocuk çok üşüdüğünü söylüyor veya titriyorsa onu çok ince bir çarşafa sarın.
- Ilık duş yaptırın: Soymanıza rağmen çocuğun ateşi 39 derecenin üzerine çıkıyorsa, hemen doktorunuzu arayın. Artan vücut ısısını hızla düşürmenin bir yolu da ılık duşa sokmak veya ılık ıslak havlu ile kompres yapmaktır. Ilık su ile duş yaparken şunlara dikkat etmelisiniz:
- Çocuğunuzu 10 dakika kadar suyun içinde oturtun.
- Arkaya doğru yatmasına izin vermeyin.
- Suyu çocuğunuzun kafasından aşağı dökmeyin.
- Bir süngeri ıslatarak onu çocuğunuzun vücudunun etrafında gezdirin.
- Büyük bir havluyu ılık su ile ıslatıp tüm vücudunu havluya sarın.
- Sadece eklem yerlerine ılık su ile kompres yapmak yetersiz kalır.
- Bu işlem için hiçbir zaman alkol ya da buzlu su kullanılmamalıdır. Bu işlem cilt ısısında ani düşmeye neden olacağı için, titreme ve damarlarda büzülme ile sonuçlanır ve ısı kaybı önlenir. Ateşin düşmesi gecikir. Kol ve bacaklarda dolaşım daha da bozulur.
- Çocuğunuz titremeye başladığı zaman onu küvetten çıkarın ve bir havlu veya ince bir çarşafa sarın.
- Su içirin: Ateş sıvı kaybını arttıracağından ağızdan yeterli sıvı alımı çok önemlidir. Vücutta çok sıvı kaybı olduğunda, enfeksiyon olmaksızın susuzluk ateşi denilen, ateş yükselmesi olacaktır.
- Yemek için zorlamayın: Ateşli çocuğun kalori gereksinimi artar. Ancak çocuk yemek istemiyorsa çok zorlamamalıdır.

ATEŞ TEDAVİSİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
- Aşırı sıkı giydirme ve örtme: Anneler ve babalar, çocuk üşüyorum deyince hemen üzerini örtmeye meyillidirler. Bunda çocuğun üşüttüğü düşüncesi büyük rol oynar. Ancak aşırı kıyafet giydirme, ateşin daha fazla yükselmesine neden olabileceğinden, çocukları çok az giydirmeli, uyuturken giysiler daha da azaltılmalıdır. Terletme ile de ateş düşmeyeceği gibi, ateşinin daha da yükselmesine neden olduğu unutulmamalıdır.
- Doktora danışmadan ilaç kullanımı: Eğer çocuğun ateşi 38,9 dereceden daha düşük ise ve çocuğun genel durumu iyi görünüyorsa ilaç ihtiyacı olmayabilir. 38,9 derece üzerinde ateşli çocuğa asetaminofen veya ibuprofen içeren ateş düşürücüler ancak doktora danışılarak çocuğun yaşı ve kilosuna göre verilebilir. Eğer yaş ve kilosuna göre önerilen dozu bilmiyorsanız, mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Ateş düşürücü ilaçlar sadece ateşi düşürmede yardımcıdır. Ateşe neden olan hastalığı tedavi etmezler. Bazılarının çok ciddi yan etkileri vardır. Bu nedenle kontrol altında ve dikkatli kullanılmalıdır.
Parasetamol: Piyasada çocuklarda kullanım için hazırlanmış damla, şurup, çiğneme tableti ve fitiller rahatlıkla bulunabilir. En erken 4 saatte 1 olmak üzere günde maksimum 5 kez verilebilir. Tedavi edici dozda verildiğinde yan etkisi yoktur. Ancak normalden fazla alındığında karaciğer ve böbrek zedelenmesine neden olur.
Ibuprofen: Ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisi vardır. En çok 6 saatte 1, günde maksimum 4 kez alınmalıdır.
Aspirin: Reye sendromu denilen; ani karaciğer ve beyin hasarı ile seyreden hastalığa neden olduğu için, 12 yaş ve altındaki çocuklara aspirin verilmemelidir.

ATEŞ DÜŞTÜKTEN SONRA...
Çocuğun ateşi düştükten sonra bu eteşin bir hastalığın yan etkisi olduğunu hatırlamak ve ateşin gerçek nedenini bulmak gerekir. Çocuğun ateşinin altında yatan nedenlerin araştırılıp, tedavi edilmesi, hastalığın ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek zararlı etkilerinin belirlenip önlem alınmasında ve ciddi hastalıkların erken teşhisinde büyük önem taşır. Böyle bir dönemde ve tedavi süreci için çocuğun ateşlenme süreleri ve vücut ısıları not alınmalıdır. Ayrıca çocukta görülen diğer belirtiler (kusma, halsizlik, deride dökülme vb.) iyice kontrol edilmelidir. Çocuğun beslenme düzeni ve su tüketimi de yakından takip edilmelidir.

Makalenin Kaynağı: anneoluncaanladim.com

 
 

Yorumlar (97)

...
Yazan Sami, .

benim kardeşimizde 37 ,5atesi vardi Allah'a şükür Ateş'i 
37,1 oldu Allah'ıma çok şükür ediyorum 

...
Yazan yagmur, .

Pasam 3 yasinda atesi 38.9 ftil ve pedfen werdim bekliorum Allahm yardimcimiz olsun cookk zor bu ates..

...
Yazan ikizkızlarr, .

Merhaba arkadaşlar benimde ikiz kızların var ve ikiside nezle ve ağır bir şekilde atlatıyorlar hatta birinin ateşi son 3gundur 38 39derece dr a goturdum verdiği ateş düşürücü hiçbir işe yaramıyor kendim eczaneden başka Bi ateş düşürücü aldım ve iyi geldi aldğm ateş düşürücü novalgin bebekler içşn damla şeklinde veriyorum bakalım ne olacak ne gece ne gunduz uyku Allah uardımzımız olsun

...
Yazan ikizkızlarr, .

Merhaba arkadaşlar benimde ikiz kızların var ve ikiside nezle ve ağır bir şekilde atlatıyorlar hatta birinin ateşi son 3gundur 38 39derece dr a goturdum verdiği ateş düşürücü hiçbir işe yaramıyor kendim eczaneden başka Bi ateş düşürücü aldım ve iyi geldi aldğm ateş düşürücü novalgin bebekler içşn damla şeklinde veriyorum bakalım ne olacak ne gece ne gunduz uyku Allah uardımzımız olsun

...
Yazan beren, .

Benim kizimda ateslendi 2 gun surdu antibiyotik sldi atesi düştü daha sonra vucudnda kizarikliklar oldu doktora gittik 6 . Hastalik dedi ve sonra oda gecti simdide kafasinin arkasinda 3tane beze cikti cok endiseliyim dr goturdum ateslendi diye bunlar cikti dedi bana ama cok uzuluyorum ve endiseleniyorum 

...
Yazan ..., .

Atesi normalde 36 ise ve birden 37 kusure yukselmisse goturuyoz cunki yukselmeye devam ediyo. 
Ben 37.5 di..aniden yukseldi hastane cok yakin ve hemen acile goturduk 38.6 cikti 
10 dakikada yukselmisti..asidan falan yukselmiyo oglumun ancak su cicegi gecirdi ve ilk defa atesi 37 yi gecti..yoksa atesi normalde 37 olan bi cocugu hemen goturmenin anlami yok..onu surekli takip etmek lazim artik..

...
Yazan alp, .

benim oglum 9bucuk aylik bgn ani kusma ve atesi cikti hemewm dr ra götrdk igne ve fitil uyguladi igne beni hç tatmin etmedi igne yaptran varmi igne nrmalmi

...
Yazan emine 41, .

Oğlum 8 aylik 2 gündür ateşi bir dusuyo bir cikiyo doktor bogazlari kizarik dedi 
İlaç verdi agri ve ateş düşürücü hic ilgilenmedi acil evde İslam bezlerle müdahale ediyorum disleride daha cikmadu cok huzursuz Allh şifa versin cocuklarimiza

...
Yazan drya, .

çocuk büyütmek kolay ama hastalnmadn cock hasta oldumu zor hele ateşi olunca

...
Yazan aynur yıldız, .

merhaba arkadaşlar benimde 6 aylık bir kızım var 4 dündür ateşi düşmüyordu dün sabah 5 de ankara tıp fakültesi çocuk acile gittik hemen ateşini ölçtüler kan idrar ve kaka analizi aldılar kızım küçük olmasına rağmen ilk seferde aldı kanı sağolsun hemşire delik deşik etmedi... ayrıntılı muayne ettiler çok memnun kaldım...güzel ve ilgili bir hastane tavsiye ederim birde başkent hastanesi var onunda çocuk acil bölümü çok iyi hemen tahlil yapıyorlar ilgi alaka çok iyi neyse benden bu kadar aklınızda olsun inşallah çocuklarımız hasta olmazda bizimde götürmemiz gerekmez allah çocuklarımıza şifa versin ..... 

...
Yazan SADIK, .

ARKADAŞLAR BİZİM BEBEĞİMİZ DAHA 4 GÜNLÜK SARILIK OLARAK GÖTÜRDÜK SARILIK DEĞERİ 2.GÜN 19 DAN 10 UN ALTINA İNMİŞ AMA HAVALE GEÇİRİYOR YAVRUM DOKTOR OMURGADAN SIVI ALINMASI GEREKİYOR DEDİ ÇOK KORKUYORUZ BİLGİSİ OLAN VAR MI ?

...
Yazan elçin gonur, .

bebeyim 11 ylık ve sabahtan beri ateşli hastaneye götürdüm ilaç verdiler ve yoladılar ilaçlrını içirmeme rağmen ateşi düşmüyo

...
Yazan Didem Korkmaz, .

Benimde 14 aylık bebeğim bu gece ateşlendi 38.7 ' yi gördüm ilk fitil verdim işe yaramadı 3 saat sonra şurup verdim kustu . sakin olmaya çalıştım ama gerçekten çok korktum. Tekrar 3 saat geçince ılık duş ve bir fitil daha verip uyuttum en son 37 olmuştu. Rabbim bütün evlatlarımıza şifalar versin. Serpil hanım yazınızı okudum başınıza gelenleri okurken ağlamaktan alamadım kendimi. O kadar haklısınız ki İstanbul'umuzda ne bir çocuk hastanemiz var ne de güvenebileceğimiz bir çocuk doktoru. Allah evlatlarımızı korusun.

...
Yazan Makbule, .

Benim bebeğimin aniden ateşi çıktı kortum ölçtüğümde 39. Du hasteneye gitmek o korkuyla gelmedi aklıma eşimi aradım tekrar ölçtüğümde yine aynıydı Medi tayma gittik çocuk doktoru hemen aldı baktı müdale etti ve sonunda düştü ateşi 36.5 ti Allah'a şükür şimdi iyi Allah kimseye. O acıyı vermesin

...
Yazan Salih, .

Serpil hanım benimde kızım aynı sizin oglunuz gibi bir durum geçirdi. Gözleri felan gitti.. Drlar birşeyi yok dediler. Yaklasık 20 gun sonra yine aynı şekilde ateşle birlikte kasılma ve gözleri gitti... Tekrar gittik hastaneye tahlilleri temiz cıktı bizde EGG çektirecegiz gün bekliyoruz. Sizin durum ne oldu ??

...
Yazan sena özel, .

benim yiyenim 7 aylık böbrek üşütmesi nedeniyle ateşi 39 c olmuş açile kaldırıp serun verdiler çok korkuyorum.

...
Yazan bingolden, .

.arkadaşlar bebegm altı aylık atesi 38,5 - 39 ne yapmam gerekiyor 41-5 kadar normaldir diyorlar ama hiçte öyle görünmüyor çocuk çok kötü

...
Yazan sinemyyyyyyy, .

Bebdce ates bir anneyi en tedirgin eden seylerden birisi Allah herkesin yardimcisi olsun....anne olarak dikkatli sag duyulu ve kesinlikle panik ile sogukkanli olma dengesini iyyi kurmaiyiz....tum yavrulari annelere bagislasin Allah ve korusun Rabbim tum bilinmezzlerden....

...
Yazan medine, .

11 aylık oğlum var gecengun doktora kontrol için gitdik. doktor kulağında sıvı olduğunu söyledi fakat ilaç falan vermedi. bu sıvının neden kaynaklandığını sorduğumda tam olarak cvp alamadım biberondan olabilir dedi ama oğlum sadece biberon ile su içiyor ve yatarak içmiyor kulağında sıvı olması normal mı?? 

...
Yazan Nisa nur, .

Merhaba anne adayları benim de kızım 11 aylık dün gece ateşlendi 39.6 özel bir hastaneye gittik sıra var dediler bekledik tahlil içinde bekledik ama içim içimi yiyordu her dakika çocuk da hal kalmamıştı düşmüyor diye ısrar ettim sonunda fitil verdiler düştü endişe etmezdim eğer 39 olmasaydı ve tahlil sonucu normal diye ne bir fitil yazdılar nede bir ilaç allah tan önce ki doktor un önerdiği fitil vardı evde onu kullanıyorum akşam yine verdim düştü inşallah gece olmaz herkesin bebeğine allah sağlık sabır versin bide nedeni belli değilse allah anne ye de sabır versin

...
Yazan KUzU, .

kuzum ateşi 36.5 normalmı 

...
Yazan gulay., .

selam benim oglum 1 ay 20 gunluk.hic atesi yuksememiwdi 4 gun bundan once atewi 37 .37.5 38 ve en sonunda 39.3 oldu.ne yaptiysam atewi duwmedi doktora goturdum doktoru bairsaklarinda mikrop oldugunu soyledi 5 gunluk iyne yazdi iyneleri yari bitiyor ve halen atew ayni...ne yapa bilirim lutfen bilenller yardim etsin..

...
Yazan ceykan, .

Mrb benim kizim simdi 40 drce ates i vsr dus aldirdim pamukla sirkeli suyla ayak koltiluk altini sildim..fitil verdim.hasta degil grip degil hic viseyi yok gibi ne vu ates yardim edin nolur

...
Yazan gulsum ince, .

benım 1 yasında olumm var 38 derecede havale geçirdi sonra serum falan bagladılar ıste sonra 3 gun gecti 37 37.5 ta seyrediyor ne ınıyo elımızden gelen herseyi yaptık havaladen sonra ateşi kaç olmalı bılgı verın arkadaslarrr !!!

...
Yazan Şura, .

ben 15 yaşındayım yavsiye almak için bu siteye baktım. 3 gündür ateşim 38.4 bazende 39.7 e yükseliyor. Gece 3 te fenalaşarak doktora gittim boğaz enfeksiyonu dedi antibyotik yazdı annem şimmdi ateşi yüksek bi uygulama yaparmısınz dedi ilacı içsin bişey olmaz dedi gönderdiler. 
İlacı kullanıyorum 3 gündür ama bi faydası yok ilacı içiyorum etkisi 1 saat sürüyor etkisi geçince ateş yine 38 e fırlıyor halsizlik terleme gözlerimin yaşarması yanmasıda cabası. 
Bende birşeyler içn tavsiye alablrm diye bu siteye girdm nede olsa her anne evlatlarını düşünür ve eminim birşeyler yazmıştır diye. Bazı bilgileri buldum teşekkür ederim. Allah hepinizin çocuklarına acil şifalar versin.İyi günler

...
Yazan sibel 79, .

benim 15.5 aylik bir kizim var kizim dün aksamdan bu gece saat 2 ye kadar atesli oldu hatta dün gece 2 de hastaneye götürdük en son 40.2 ye kadar cikti elleri ayaklari biraz titreyince panik oldum ama hemen kendimi toparlayip fitil verdim hastanedede düsmüstü sükür birseyi yoktu ama yüregim agzima geldi o an kocamida cok korkuttum tavsiyem atesin fazla yükselmesinide beklemek iyi degil tamam vücut savassin fakat 38 ve sonrasinda cocugu siki bir takibe alin cünkü o kadar cabuk yükseldiki hic anlayamadim anladimki cocuk sahibi olmak cok ama cooook zor suan saat 3:30 ama ben nöbetteyim hala cok sükür düstü ama ben saati yinede kurup 2 saat sonra kalkicam  ahhhh annelerimiz ahhh gencligimizde kiymetlerini cok gec anlayabildigimiz vefakar annelerimiz canim annem. Allah herkesin cocugunu korusun insallah allah hicbir anneye evlat acisi göstermesin

...
Yazan güllü, .

benim oğlum ateşlendi yavrummm hastaneye gittik enfeksiyon kapmış bir hafta hastanede yattık ateşinden canım yavrum inş. bir daha olmaz 

...
Yazan ümit özcan, .

arkadaşlar benim 15 aylık oğlum var doğduğundan beri ayda en az 2 kere ateşi çıkıyor hastalanıyor artık öğrendimki ateşin düşürülmesindeki en büyük rol üstünün ince olması odasının ısısı düşük ve sık sık su içirelerek ateş düşürülüyor ve birazda calpol isimli bir şurup veya aynı eşdeğerde dolven isimli bir şurup vererk ateşden kurtulabilirsiniz tehlikeli olan ateş 39 ve yukarısıdır bebeklerde allah tüm anne babaların yardımcısı olsun

...
Yazan pınar çankaya, .

benım 9 buçuk aylık kız çocuğum var 2 gündür faranjitinden dolayı 37 buçuk 38 oluyor inip çıkıyor normalidir 

...
Yazan Melis, .

Arkadaşlar benim kızımda 10aylık ateşi 39a kadar çıktı aşağıda 2,yukarıda 4tane dişi var zannedersem yine diş çıkarıyor sizce 39 olması normalmidir?Bende paronax fitil yaptim duştu 4-5saat sonra yine çıktı ve ateş düşürücü şurup verdim biraz duştu şimdi uyuyor.

...
Yazan aslı1976, .

kızım 4 gündür ateşil ateş her 3 saatte bir çıkıyor 1 şişe paracetamol bitti karaciğeri harab oluyor onun için bugun dr 38.1 üzerine çıkmadıkça ateş düşürücü verme dedi. geceler kabus oldu sabaha kadar elim alnında ateş kolluyorum

...

...
Yazan eylül özlem, .

3 yaşında kızım var 34 8 ateş ölçümü normalmi ilaç kullanıyor ates dusurucu ve antıbıyotık

...
Yazan mehmet, .

benim cocugum 8 aylık 2 gundur atesi var ates düsürücü şurup veriyoruz düsüyo sonra tekra başlıyo 38.7 oldu cokmu bu cok teleslanıyoruz hep gulen bebegım artık gulmeye calısıyo allah kımseye yasatmasın bu duyguyu 

...
Yazan Zara, .

Benimde bebegim 14aylik hem dis ckartiyor hem gribe yakalanmis ve cok huysuz bunla beraber atesi 38yukseldi ates dusurici calpol verdim ve bas ucunda oturmus onu beklkliyorum allah tum cocuklara acil sifalar versin ozellikle cocuklara

...
Yazan Zara, .

Benimde bebegim 14aylik hem dis ckartiyor hem gribe yakalanmis ve cok huysuz bunla beraber atesi 38yukseldi ates dusurici calpol verdim ve bas ucunda oturmus onu beklkliyorum allah tum cocuklara acil sifalar versin ozellikle cocuklara

...
Yazan yazan fatma 03.02.12, .

arkadaslar cocugunuzun atesi varsa idrar testide isteyin ondan olabilir

...
Yazan taner, .

bebegim henüz 4 aylık bugün ası günüydü ası vuruldu atesini ölçtüm 37 derece sizce normal mi ?

...
Yazan GAMZE 5 AĞUSTOS 2011, .

BENİM KIZIM 5 AY 21 GÜNLÜK HİÇ BÜYÜMÜYOR ŞUAN 5 KİLO BOYU 60 İLERLEMİYOR ÇOK ÜZÜLÜYORUM ÇOK ZAYIF NEREYE GİTSEM NORMAL AMA YOK YOK BENİM İÇİM RAHAT DEĞİL BANA YARDIM EDİN BEN ÇALIŞIYORUM YANINDA DEĞİLİM SÜREKLİ DAHADA YIPRANIYORUM BİR YORUM YAZIN

...
Yazan nagiş09, .

arkdaşlar bebğim 62 günlük ateşi var 36.5-37-37,6-37,8 oluyor düşmesi için napmalıyım

...
Yazan yonca, .

bütün annelerin ALLAH yardımcısı olsun çok zor çocuklar hasta olaa kadar biz olalım ama ateşli bebeklere igne yapılmaz d 
iye biliyrum tecrubeli bir anne olarak 

...
Yazan gülnur, .

yienimin 40 gunluk bebegı var dun ateslendı 388 doktora gıttık fılm cekıldı kan tahlılı yapıldı enfeksıyon kapmıs hastaneye yatıs yaptı atesı bugun37

...
Yazan furkan kulpar, .

benim bebeğimin ateşi 38.9 du hemen ılk duşyaptırdık fitil koyduk ateşi biraz durmadan ağlıyor normalmidir 

...
Yazan volkan, .

merhabalar, 
7 aylık kızımın 37 derece ateşi var ne yapmam gerekiyor ateşi düşürmek için? bir fikri olan var mı?

...
Yazan selman, .

4 aylık kızım 2 gündür ateşli en yüksek 38.9 oldu dr a götürdük 48saat içinde düşmezse antibiyotık veririz dedi.dewamlı kontrol ediyruz.ama bu seferde hiç uyumayan çocuk uykuya düştü.bişey olur mu çok korkuyorum.yanı uyuması normal mı 

...
Yazan ........., .

ben iğneyi ve sirkeli suyu önermiyorum, sirkeli su ateşi içe veriyo bu daha sakıncalı, iğnede ateşliyken ALLAH korusun felç kalınabiliyor

...
Yazan kader, .

oglum ayaz 2 yasında ve bagısıklık sıstemı ck yazıf hemen hasta oluyor suandada atesı 38.7 dr a gıttık antıbıyotık verdı ama oda ılac bıtmedn fayda etmıyck galıba fıtıl koydum basında beklıyorum annelık ck zor cok

...
Yazan ayhan, .

11 aylık kızım var. doktor her ateşlendiğinde gelmenıze gerek yok dedi4 gundur kızım ateşlenıyor. bu gün doktora gıttım bana bagırdı neden gelmıyonuz dıye.muayene ettı 3 tane şurup verdi gönderdi. Allah herkesın evladını korusun.ilk mudahaleyı evde yapmayı toplum olarak öğrenelim ki koyü sonuçlarla karşılaşmayalım. herkese geçmiş olsun..

...
Yazan bülent, .

yirmi aylık bebeğimiz var geçtiğimiz günlerde ateşlendi doktora götürdük 200 mg amoklavin verdi ama şimdi ayaklarının altı kızardı ve bebeğin canını acıtıyor yardımcı olursanı sevinirim 

...
Yazan azzra, .

nasıl düşüreceğiz bu ateşi ya? 

perde 

...
Yazan salcan, .

Allah'ım iki gündür ecel terleri döküyoruz.Lütfen düşsün artık şu lanet ateş

...
Yazan Armine, .

bebeğim 8 aylık 3-4 gün oluyor ateşi 38 ve 38-5 oluyor.Ilık duş aldırdım hafif geçti 1.5 saat kadar ateşi geri başaladı fitil koydum 1 gün boyunca sadece emmek icin kaktı ve diğer günler hep uyudu...Öksürüp hapşırıyor ateşide var ...Abimin kızı ateşi yükselince kac kere havale gecirdi havale gecirecek diye korkuyorum yarn doktora gidicez

...
Yazan elif beyaz, .

benim oğlum şu anda ateşli 38.4 derece daha önce havale geçirdi çok korkuyorum 

...
Yazan rabia usta, .

bilgiler için çok teşekkürler

...
Yazan HATICE UNAL, .

BENIM 6 AYLIK KIZIM VAR VE DUN ANIDEN ATESLENDI MEZSAI SAATI OLMADIGINDAN ACILE GOTURDUM ATESI 38.8 IDI VE SADECE KAFASINDA ATESI VARDI COK PANIKLEDIM .DOKTOR MUAYANE ETTI V KULAKLARINDA KIZARIKLIK OLDUGUNU SOYLEDI VE ILAC YAZDI ANTIBIYOTIK VE ATAS DUSURCU SOGUK KOMPLEKSLE ATASI 4 SAAT SONRA 37 YE DUSTU SABAHINA COCUK DOKTORUMUZLA GORUSTUK VE KBB GOTURMEMIZI SOYLEDI SABAHINA GOTURDUK VE KBB DOKTORU KULAGINDA HIC BIRSEY OLMADIGINI SOYLEDI BOGAZDA KIZARIKLIK VAR DEDI VE KULAKTAKI PROBLEMIN ATES YAPMAYACAGINI SOYLEDI VE ACIL ILACLARIMIZI KULANMAMIZI SOYLEDI VE HALEN KIZIMIN NEDEN ATESLENDIGINI ANALAYAMADIM . BEN 8 AYLIK COCUGUMU KUSMA VE ISALDEN KAYBETTIM DOKTORLAR NORMAL DIS ISALI SANDILAR OYSA SIDETLI ZEHIRLI ISAL OLMUSTU KIZIMIDA KAYBETMEKTEN COK KORKTUM ALLAH COCUKLARIMIZI BIZE BAGISLASIN VE KIMSEYE CIGGER ACISI GOSTERMESIN (AMIN)

...
Yazan su, .

bnım kardeşım 8 gundur ateşli 37,38 derecenın altına dusmedı doktorlar ne olduğunu anlamadı.galıba enfeksıyon vrmıs.dıstende bu kadar ates olmazmıs oyle dedıler.bu arada kardesım 11 aylık.

...
Yazan Mltm, .

Bnim kızm 2 ayını dün doldurdu bu gece ateşi 37 buçk olmuştu soğuk pamukla vucuduna masaj yaptm 36 ya duştu ama gene de korkuyorum sizce doktora gôtürmelimiyim

...
Yazan Omer, .

Sirkenin hic bir faydasi olmadigini size burdan soylemek istedim sadece ilik su yeterli

...
Yazan Fatma uzunharman, .

Hafta sonu benim kızımında ateşi hep yüksekti hastaneye yatırdılar acilde başka hastalar vardı kızıma bakmadılar daha acil hastalar var diye kızım kusmaya başladı ama kime ilgilenmedi taki öbür hastaların işi bitene kadar çok koktum ve ağladım allah bebeklerimizi korusun. Çok zor dikkat etmek lazım

...
Yazan MELİH., .

ALLAH YAVRULARIMIZI BİZLERE BAĞIŞLASIN.HERKEZİN COCUKLARINA SAĞLIK İHSANEYLESİN.YAVRULARIMIZI BİZDEN AYIRMA YARABBİM. AMİN.... 

...
Yazan esra 13/04/2011, .

benim oğlum 16 günlüktü daha ateşi çıkmıştı 38.6 idi.hemen doktora götürdük.doktor ateş düşürücü damlalarla müdahale etti anında ama 4 saat sonra yine yükseldi ateşi.tahliller istedi tabi niçin bu ateş oluyor diye o gece birşey çıkmadı sonuçlarında.sabaha kadar 4 saate bir fitille geceyi geçirdik ve sabah yine dokotrdaydık.aynı tahliller yeniden yapıldı idarar ve kan tahlilleri ve hastaneye yattık kontrol atında tutulsun ateşi diye 
sonuç sepsis denilen bir virüs müş.2 gün hastanede kaldık ateşi düştü çok şükür atlattık ama o minicik kolunda serumlar her tarafını deldiler.inanılmaz kötü günlerdi.1 haftada iğneye gittik sabah akşam çok şükür atlattık.bebkler 1 aylıktan önce bu virüsü kaparlarmış etrafında ki hasta kişilerden.o yüzden bebeklerimizi kalabalık ortamlardan ilk bir ay uzak tutalım. 
şimdi 8,5 aylık oğlum allaha şükür bir daha ateşli bir rahatsızlık geçirmedi. 

...
Yazan gülten, .

11 aylık kızızm var dün aniden ateşi çıktı çok korkuyorum daha öncede enfeksiyon geçirdi yine enfeksiyonmu diye suan atesi 39.5 ne yapcam bilmiyom..

...
Yazan ibrahim bursa gemlikten, .

allah her kesin çocuğuna sağlık lı ve mutlu neşeli günler versin 

...
Yazan SELDA TORBALI, .

9 AYINA YENI GIRMIS BIR OGLUM VAR SABAHTAN BERI COK ATESLI 37.5 BASLADI VE 38.7 8 LERDE SIRKE IYI GELDI BIRAZ INDI TEKARA CIKTI ILIK DUS YAPTIRDIM SUAN NORMAL UMARIM CIKMAZ NE ILLET BISE BU ATES YA

...
Yazan sevda( mehmetbilal), .

merhaba benım 11 aylık bebğım var ve 3 gundur 37.1_38.4 arası atesı var pamuklu sularla eklem yerlerıne koyuyorum fıtıl ve pedıfen surup veruyırum 4 saat arayla ve bulunduğu ortamı 10 dk arayla havalandırıyorum ve cok su ıcırıyorum yemeklerıde o ıstemedığı zaman bırakıyorum ınce gıydırıyorum ve bugun 3. gun bu gecede yıne atesı 38 olursa dktora getırecem annelık çok zor ama bebekler ateslendığı zaman çok su ıcırın ınan faydası çok hepimize gecmiş olsun 


ben atesten korkarım benım çoçuğum samsun anadolu hastanesınde zehırledıler ve çoçuğumu kaybedıyordum ve yarım saatte 9 yerınden delik deşik ettiler ve çoçuğumun damar yolunu bulamadılar bulsaydılar eğer zehırı temızleyecektıler ama olmadı bızı bekletmeden samsun doğum evıne gonderdıler çok korktum oyuzden özel hastanelere çok guvenmeyın herzamna devlet hastesı ıyıdır allah hepımıze sıfa versın allahım melleklerımızı korusun amınnnnnnn

...
Yazan neşe özaslan, .

benim bebegim 5 aylık dün aşı yaptıdım.geceden beriateşi yükseliyo 38.9 a kadar çıkıyo.1 gün geçti hala devam ediyo doktora götürdüm aşıdan dedi ve fitil verdi.havale geçirmesinden korkuyorum.ilk bebegim oldugu için çok korkuyorum sizce ne yapmalıyım. 

...
Yazan (-_-)(-_-), .

benim çocuğum 6 aylık diş çıkarttığı için olduğunu bilmiyorum ama 39 dan ve38 den aşağı düşmedi ilaç içirdiim düşmedi doktara götüreceğiz acaba ne yapmalı

...
Yazan efe, .

arkadaşlar benım oğlum 3 gündr 40 -41 c ateşlıydı bı turlu düşmedı 3 günün sonunda 38 düştü hala ateşi var 6 hastalık varmış doktorumuz önemlı bişey yok dedı bakalım beklıyorıum düşmesını inş düşer allah yavrularımızı bize bağişlasın amınn

...
Yazan salıh, .

benım bebeğım 11.5aylık ve dun anıden ateslendı hemen ates dusurucu verdım ve ılık dus aldırdım emzırdım sureklı olarajk su ıçırmeye çalıstım bı dustu bı cıktı gece 4e kadar takı 39olana kadar hemen hastaneye gıttık benım yaptığım ve bhıldıgım seylerı soyleyerek bısuru ılac yazıp gonderdı bu gun hala atesı dusmedı takı sımdıye kadar fıtıl uerdım ve sukur yyavrumun atesı dustu ve su an mısıl mısıl uyyo rabbım herkesın yavrusunu saglıklı sıhhatlı buyutmeyı nasıp etsın

...
Yazan Ismail KILIÇ, .

Benim 5 aylik kizim var. Bugun itibari ile asi yaptirdik. Ama kizim hic bir sekilde rahat edemedi.Eve geldi uyuyamadi Aksama kadar agladi durdu. Gece 8 gibi guc bela uyutabildim.1 saat bile gecmeden bizim hanim uyandirdi bebegi... Benim hanim sagolsun telase mudurisedir. Hemen yok atesini olcelim yok ilac verelim diye ortaligi birbirine katti.Zar zor uyuttugum kizi uyandirdi. Gece 10 30 oldu halen ugrasiyorum aglamasi kesilsin diye. Kaldiki asidan sonra olan atesin yukselmesi gayet normaldir.Cunku vucut mikroplarla savasiyordur. Bunu bizim hanima anlatamadim su andada sinir krizi geciiyorum resmen....

...
Yazan isa yıldırım, .

Herşeyden önce çocuğun ateşini doğru araçla ölçme gerekir.Koltuk altı elektrıonik dereceler 3-4dakiaka sonra 0,5 derece düşük olarak ateşi gösteriyor.Sanırım en doğrusu bir tane kulaktan ateş ölçen cihazlardan temin etmek,onlar çok kısa sürede güvenilir sonuçlar veriyormuş,okuduğum kadarıyla ateşi düşüren en etkili araçta fitil, zararı olmadığına göre zorunlu olduğunda son çare olarak fitil kullanılıp düşmüyorsa hastaneye götürülebilir.Benim çocuğumunda ateşi pek yükselmesi,acaba di yorum hiçmi mikrop kapmıyor,çok dikkatli ve soğukkanlı olmak lazım,umarım siz sorumlu ebeveynler sağlıklı çocuklar yetişitirirsiniz

...
Yazan _REYHAN_, .

benimde oglum var 11 aylık ateşi 39 oldu hastaneye gittik 39.6 dediler atesine iğne yaptılar atesi düştü idrar yolu enfeksiyonu dedi doktor tedaviye başladık demem o ki bebeginizin ateşi 39 olursa hemen hastaneye gidin . ÇÜNKÜ DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİNDE EN FAZLA ATEŞ 38 OLUYO..NEYSE ALLAH ÇOCUKLARIMIZI BİZE BAĞIŞLASINN.(AMİİİİNN)

...
Yazan elvan, .

alah düşürmesin kimseyi hastaneye ateşşşş çok kötü 2 gündür uğrşıyorum fitille düştü ancalk.bağırsak enf olmuş kusuyor ..2 kez acile gittik doktorlar farklı şeyler söylüyo biri antibiyotik yazmış.diğeri kesti antibiyotiği şimdi bekliyorum 

...
Yazan yasemin alkan, .

çocuğumun 20 gündür ateşi kontrol altına alınamıyo fakültede yattı 6.hastalık dendi 12 adet sefatek 0.5 mg yapıldı tahlilleride temiz hala ateşi var ama nedeni bulunamıyo çok moralim bozuluyo bide ateşi yükselince hemen uyumaya başlıyo havale geçircek diye korkuyorum

...
Yazan türkan, .

çocuklarınıza hemen ilaç verdiğinize inanamıyorum. onlara ne kadar çok zarar veriyorsunuz. vücut o anda ateşi yükselterek enfeksiyonla savaş ediyor. yani hastalığa ateş açmış bir durumda. ilaç verince 'dur ateş etme. savaşmaktan vazgeç' demiş oluyorsunuz. bir süre sonra vücut o hastalığı atmak için tekrar ateşi yükseltiyor. bu iş böyle devam ediyor. ta ki okul çağında zavallı çocuğun bademcikleri alınana kadar. anne babalar bazen çocuklarına karşı farkında olmadan çok zalim olabiliyorlar maalesef.

...
Yazan gurbet, .

benim altı aylk bir bebeğm var dün gece ateşi 38.7 oldu çok korktum bende bütün annelr gibi ama paniklemedm önce ateş düşürücü şurp verdim geçmedi daha sonra paranax fitil kulandım ve ateşi düştü bu gibi durumlarda paniklememek en doğrusu sevgili anne adaşlarm

...
Yazan ebru, .

derya kılıç arkadaşım bebeğin 1,5 aylık demiş ve diş çıkarıyor demiş ama 39derece ateş birbuçuk aylık çocuk için çok ve diş çıkarmada ateş 38 dereceyi geçmez benimde oğlum 2 aylıkken ateşlendi 38,5 ti ve hemen hastaneye götürdük enfeksiyok kapmış 4 gün hastanede yattı 3 ayın altındaki bebeklerde ateş çokdaha tehlikelidir umarım bebeğin iyileşmiştir ve doktorunuz yanılmamaıştır.benimde 15 aylık oldu oğlum şuan 3 gündür ateşleniyor dr.gittik enfeksiyon kapmış gene üst solunum yolları sürekli ateşiçıkıyor ilaçları iyi gelmedi sanırım yarın gene götürücem.

...
Yazan derya kılıç, .

benim 1 buçuk aylık oğlum var tuna kılıç ateşi 39 du titreyerek uyandı azı dişlerini çıkarıyor diyemiş hemen duş yaptırdım hastaneye gittik iğne attırdım bütün gece terledi rahat uyudu fitil çok önemli ve diş jelleride çok rahatlladı diğer oğlumda hiç yaşamadım böyle zorlukları 2 yaşına kadar uğraşıcaz galiba ateşi dişten olsunda allah başka hastalık vermesin çocuklarımıza

...
Yazan büşra, .

arkadaşlar diş çıkarma ateşleri 38 dereceyi geçmez nadir durumlar dışında. ve düzenli olarak artmaz, yani fitil verdiikten sonra fitilin etki süresi geçerken tekrar yükselmez.

...
Yazan nuran göçmen, .

2,5 aylık bir oğlum var.aşılarını olduktan sonra hafif derecede ateşlendi aşıdan olabilir dediler arasıra kafası sıcak oluyoo ateşini ölçüyorum 36,1 çıkıyo kendim panikliyorum bişi olacak diye

...
Yazan ege nin yengesi, .

oğlumuz henüz 16 aylık bayram ziyaretine gelmişlerdi fakat yükselen ateşle panik olduk 39 olan ateşi bir türlü düşüremedik hemen doktora gittik verdiği ilaçlar ve sirkeli bez yardımı ile ateşi kontrol altına alabildik panik yapmamak gerekiyor o zaman daha mantıklı düşünülebiliyor bilinçli olmak şart

...
Yazan hakan denizhan, .

2 yaşında bir kızım var 38,3 dereceye ateşi yükseldi bu gibi durumlarda panik yapmadan 38,5 ve 40,0 dereceye yükselmediği sürece evde gözetilmelidir.ılık bir duş ve ıslak havluya sarılırsa ateşli cocuk,cok rahat ateşi düşer.panik yapmayın

...
Yazan ...., .

bebek buyutmek cok zor yuregim hep agzımda

...
Yazan Emine sarı, .

13 bebeyim var aşırı ateşten ağzınde yanık gibi yaralar oluştu oyüzden bişey yemiyor ne yapabilirim nasıl yanıkllar ileşir

...
Yazan nesrin, .

benim oğlum bir yaşında ama daha ateşlenmedi buda beni korkutuyo ateş mikropla savaşmakmış onada ihtiyaç var yani

...
Yazan zehra berkay, .

oglum 3 yaşında ve ateşi 39 derece duş aldırdım sirkeli suyla kompleks yapıyorum daha ne yapabiliri 

...
Yazan recep, .

cocuklar bizim herşeyimiz ben encok cocuğumun ateşi cıktığında korkuyorum iyiki böyle bir site var hemen ne yapacağıma burdan bakarak uyguluyorum bana cok yardımcı oluyor

...
Yazan yıldız, .

2 yaşında bebe 
yim ateşi çok yükselmişti odayı havalandırdım elini yüzünü ve ayaklarını sürekli yıkadım su ve bezyardımı ile iyice düştüve birde sizlere tavsiyem fitilmutlaka kullanın şuan bebeyim çok iyi 

...
Yazan ayşe, .

9 aylık bir bebeğim var 38 altına düş müyordu doktorumuz novalgin den bir çay kaşıgı birkere verdim allaha şükür ateşi düştü

...
Yazan volkan tağraf, .

insanları bilinçlendirmede çok güzel bir site

...
Yazan selda, .

ates bır hastalık degıl hastalıgın belırtısı once rahatsızlıgını bılın neden cıkıyor atesı dıye 
ve sık sık kontrol edın gecmiş olsun

 

Yorum Yaz