Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Bebeklerde diş çürümesinin başlıca nedenlerinden biri beslenme ve enfeksiyonlardır. Bebeklerde diş çürümeleri nasıl önlenebilir? 

Süt dişleri organik maddeler bakımından normal dişlerden daha zengindir. Bu nedenle, daha hızlı çürüme olasılıkları daha yüksektir. Bebeklik döneminde diş çürümesinin en yaygın nedenleri yanlış beslenme ve enfeksiyonlardır. Diş çürümesini önlemek için en basit uygulamalardan biri, diş yüzeyini temizleme ve diş fırçası kullanabilme becerisidir. Toplumda diş fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlıklarının fazla olmaması bebeklerde de diş çürümelerine sebep olur.   Aileler, çocuklarda diş çürümese sebep olan hataları önleyebilir:


Bebeklerde diş çürüğünü önleyebilir miyiz?

Fırçalama kurallarına uyun

Çocukların dişlerini çürümeden korumanın en iyi yolu, dişleri düzenli ve düzgün bir şekilde günde en az iki kez fırçalamaktır. Ayrıca, çürük gelişimini önlemede çok etkili olan bazı koruyucu önlemler vardır. Süt dişleri asit saldırısına karşı daha savunmasızdır. Ayrıca, bu dişlerin yapısı yetişkin dişlerinden farklıdır. Bu nedenle  bebeklerde diş çürüğü daha yaygındır ve çürük daha hızlı ilerler.

Süt dişlerindeki çürük tedavi edilmeli mi?

Tedavi edilmeyen süt dişleri çürükleri ağrıya, kötü kokuya, baş dönmesine, beslenme bozukluklarına neden olur.  Sarılık ve genel sağlık sorunlarına neden olabilir (romatizmadan kalp problemlerine). Bu nedenle, süt dişlerindeki çürükler, kalıcı dişler olmasalar da ihmal edilmeden tedavi edilmelidir.

Bebeklerde Biberon Çürüğü

Özellikle, gece uykuya dalmadan önce biberonla süt vermenin bebeğin uykuya dalmasını kolaylaştırdığı bilinmektedir. Bazı anneler besin değerlerini arttırmak ya da bebeğin sakinleşmesini kolaylaştırmak için süte bal,  şekerler eklemektedir. Özellikle 1 yaşından sonra tatlı bir şey eklenmiş ya da eklenmemiş de olsa gece beslenmesi uzun bir süre devam ederse, "biberon çürüğü" olarak adlandırılan diş çürümesine neden olur.

Biberondan alınan süt uykuya daldıktan sonra dişler üzerinde toplanır. Uyku sırasında tükürük salgısı da azaldığından dişler temizlenemez. Sonuç olarak, Bebeklerde Biberon Çürüğü olarak bilinen sarı kahverengi renk, bir döküntü tipi oluşturur. Sütün bal,  veya şeker içermese de, çürümeye neden olma potansiyeli olan doğal bir laktoz kaynağı olduğu unutulmamalıdır. Buna ek olarak, emziğin bala ya da şekere batırılarak bebeğe verilmesi de biberon çürüğüne sebep olur.

Biberon Çürüğü Tedavisi


Bebeğin küçük olması sebebiyle biberon çürüğünün tedavisi zordur, başlangıç seviyesindeki çürüklerde kısa sürede müdahale, beslenme kontrolü ve kötü alışkanlıkları durdurarak biberon çürükleriyle mücadele edilebilir. Çürükler arttıkça tedavi zorlaşabilir, bazı durumlara biberon çürüğü ameliyatı anestezi altında yapılabilir.

 

Çocuklar ne zaman dişlerini fırçalamalı?

Bebek 6-8 aylıkken, süt dişleri çıkmaya başlayınca dişleri temizlenmeye başlanmalıdır. Süt içirdikten sonra temiz bir bezle temizleyebilirsiniz.

Diş fırçasının kullanımı - yaklaşık 2,5 ila 3 yaş arası.

Okul öncesi çocuklara diş fırçası kullanma alışkanlığını kazandırmak önemlidir. Dişleri fırçalarken, çocuklar genellikle ön dişlerini veya görünür noktalarını fırçalarlar. Ancak, çürüğü önlemek için dişleri ve diş etlerini daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle, dişlerinizi birlikte fırçalayarak ona örnek olmak önemlidir.

 

Yorumlar:

 

Yazan lale, +
benim oğlum 20 aylık diş etine yakın yerde bişey yersinizde kalır ya öğle lekeler var doktora götüreceğim inşallah diş etinden kaynaklıdır çürümez yorumları okurken çok üzüldüm arkadaşlar

 


...
Yazan 89yu9oıu8, +
selm esrad benim 2,5 yaşındaki kızımda da yaklaşık 1,5 yaşlarında dişlerinde çürükler başladı. önce farkademedik limon, domates gibi yiyecekler yiyince sürekli ağlıyordu. doktora götürdüm asittendir yedirmeyin dedi fakat sonra dişlerinin hepsinin üst kısmında çürükler oluştu. Farklı bir diş hekimine götürdüm biberon çürüğü olabilir diye FLOR tabletleri verdi. tabletleri halen kullanıyoruz ama dişleri kırılmaya başladı. Ben de araşrırırken aynı dertten muzdarip seni buldum .inşallah geçer canım bana da bilgi verirsen sevinirim .bu arada süt dişleri çürümesin diye bir maddeyle kaplayıp çürümenin önüne geçiliyormuş ama tam bulamadım.ınternette araştırıyorum bulursam paylaşırım.

 

 

...
Yazan td, +
15 aylık bir kızım var dişlerinde lekeler oluştu şimdi kırıklar var gibi hiç demir ilacı kullanmadım neden oldu kafayı yiyecem

 

 

...
Yazan ibrahim, +
14 aylık bebeğimizin henüz çıkmakta olan dişi çürük çıkıyor.

 


...
Yazan cihan, +
biberon çürüğü dediniya 7 yaşında düzelirimi acaba

 

...
Yazan dudu, +
8 aylık bebegımın dişleri lekelenmeye başladı

 


...
Yazan JLHHK, +
oğlum iki yasında cok çikolata yiyor acaba ondan mı çürük dişleri şimdide şişti üst dudağı

 


...
Yazan yasemin &do;ğa, +
benimde 2 yaşında bir kızım var ön dişinde çürük var.emzik kullanıyordu bıraktık ondan mı bilmiyorum ama çürük gitgide büyüyor ne yapmalıyım?

 


...
Yazan merve erdilek, +
slm 2yaşında kızım var ön iki dişi çürüdü diger çıkan dişlerdede çürümeler ver ön iki dişi kırık gibi çıktı doguştan
geriden gelen dişlerde aynı mı çıkar lütfen bana yardımcı olun cevabınızı bekliyorum

-3


...
Yazan a, +
benim 1.5 yasında oğlum var anne sütüde alıyo2 3 aydan beri devam sütü veriyom ön dişlşerinde kahverengi lekeler var neden acaba

 

...
Yazan fdffd, +
kızımın da azı dişleri çürüyor dişçiye götürdüm doktorda bişi yapmadı çok ağrı yapıyor

 


...
Yazan arzu***25,03,2011, +
2,5 yaşında bir oglum var dişlerinin hemen hemen hepsi kırıldı ara ara agrı yapıyor tedavisi varmı

 


...
Yazan ibrahim uncu, +
Benimde oglum 1.5 yayında üst ön dişleri çürümüş durumda agız ve diş saglıgı merkezine götürdüm ama sonuç alamadım sadece fakülte veya hastanede çekilmesini önerdiler çekilmesi dogrumu cevap bekliyorum

 

  • 0 Yorumlar
  • oku 2624 times

Yorum Yaz