Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Gebelik testi ne zaman yapılmalı

Hamilelik testleri, insan koryonik gonadotropini (hCG) hormonunun varlığını tespit eder, hCG, döllenmeden kısa süre sonra ve implantasyondan sonraki 2-3 gün içinde plasenta tarafından salgılanan bir hormondur. Plasenta, döllenmiş yumurtanın bir kadının rahmine implantasyonu sırasında gelişmeye başlar, bu da yaklaşık 6-12 gün aralığında yumurtlama ve döllenmeden yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşir. Erken gebelik testleri implantasyon gerçekleşene kadar hCG hormonunun varlığını teşhis edemez ve bu testler en erken döllenme / yumurtlamadan yaklaşık 8-9 gün sonra kandaki gebeliği saptamak için kullanılabilir, 12 - 13 gün sonra da idrarda teşhis için kullanılabilir. 

Döllenme, yumurtlama günü gerçekleşir ve mutlaka cinsel ilişki ile aynı gün olmaz.  Hamileliğin erken döneminde, hCG seviyeleri her iki üç günde bir iki katına çıkar, ancak artış daha sonra yavaşlar.

Erken gebelik testleri, hCG hormonunu kan veya idrardan bir antikora ve bir indikatöre bağlayarak çalışır. Antikor sadece hCG'ye bağlanacaktır; diğer hormonlar pozitif bir test sonucu vermeyecektir. İdrar testleri sabah erken saatlerde alınan idrar kullanarak yapıldığında en hassas doğruluktadır,  (sabah idrar en yüksek hCG seviyelerine sahip olur).

Gebeliğin çok erken dönemlerinde erken gebelik testi negatif sonuç verse de yeterli hCG nin henüz üretilmediği düşünülebilir. Bu nedenle ilerleyen süreçlerde test tekrar yapılabilir. 

 

Yanlış sonuç veren Hamilelik Testleri

Doğum kontrol hapları ve antibiyotikler dahil çoğu ilaç, gebelik testlerinin sonuçlarını etkilemez. Yanlış bir pozitifliğe neden olabilecek ilaçlar, içlerinde gebelik hormonu hCG'sini (genellikle infertiliteyi tedavi etmek için kullanılır) içeren ilaçlardır.

Hamile olmayan bir kadında bazı dokular hCG üretebilir, ancak seviyeler normal olarak testlerin tespit edemeyeceği kadar düşüktür.

Bazı idrar hamilelik testleri yanlış 'pozitif' olarak yorumlanabilecek bir çizgi oluşturabilir. Bu yüzden testlerin sonuçları incelemeniz için geçmesi gereken bir süre vardır. 

Hamilelik testi nasıl yapılır?

Farklı hamilelik testi markaları için farklı kullanım şekilleri olabilir, öncelikle testin yanında verilen talimatları dikkatlice okuyun . Ayrıca, kısa bir süre önce satın almadıysanız, mümkün olduğunca doğru olduğundan emin olmak için testin son kullanma tarihini kontrol etmek iyi bir fikirdir!

Testi yapmak için çubuğun sonuna idrar damlatmalısınız.  Ardından sonucu görmeden  önce birkaç dakika beklemeniz gerekir.

Farklı test markaları size sonuçları farklı şekillerde verebilir. Bazıları pozitif gebelik testi veya artı sembolü için pembe veya mavi bir çizgi gösterecektir. Ayrıca, hamilelik testleri hamile olup olmadığınızı anlatan dijital bir okuma ile de gelebilir. Bunlar dışında genelde eski moda çizgiler kullanılır, Tek çizgi hayır , çift çizgi evet anlamına gelmektedir.

Özel talimatlar var mı?

Hamilelik testi yapmak için İdrarı almak için en iyi zaman sabahın ilk saatleridir, çünkü hormon idrarınızda daha yoğunlaşacaktır. Gebelik testinden önce çok fazla sıvı içmemeye çalışın, çünkü idrarınızdaki hCG'yi seyreltecektir.

 

Dış gebelik nedir? Dış gebelik nasıl oluşur?
Normal bir hamilelikte, döllenmiş bir yumurta bir fallop tüpünden rahme geçer. Yumurta rahime yapışır ve büyümeye başlar. Fakat dış gebelikte (ektopik gebelik), döllenmiş yumurta çoğu zaman fallop tüpünde uterus dışında bir yere yapışır. (Bu yüzden bazen tubal gebelik olarak adlandırılır.) 

Soğuk algınlığı, alerjiler veya tamamen farklı bir sebeple oluşabilen bebeklerde burun tıkanıklığı hem sizin hem de bebeğiniz için rahatsız edici olabilir.

Cinsel ilişki ya da jinekolojik  muayene hamilelikte kanamaya ve lekelenmeye neden olabilir mi?
Hamilelik sırasında kanama veya lekelenme normal midir?

Hayır. Hamileyken adet olunamaz fakat hamilelikte kanama olması mümkündür.

 


İlk haftadan itibaren hamilelik belirtileri nelerdir?. Hamilelik nasıl anlaşılır? Hamilelik belirtileri nasıl başlar? Test edilmeksizin hamilelik netleşebilir mi?  Gebeliğin teşhis edilmesine yardımcı olan bu belirtilerden bazıları, herhangi bir test yapmadan kadın tarafından ifade edilir.

Güzelliğine kayıtsız olmayan bayanlar her zaman iyi görünümeyi severler. Kadını baştan çıkarıcı yapan unsurlardan biri doğru saç rengidir. Bildiğimiz gibi, saç rengi değişimi kimyasal bir süreçtir. Hamile kadınların akıllarına takılan önemli bir soru : Hamilelikte saçları boyayabilir miyiz?

Gebelikte kadının vücudunda önemli değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler vücudun tüm organlarını ve sistemlerini kapsar. Birçok hamile ve doğum sonrası kadın, karın, göğüs, ve bacaklardaki hamilelik çatlakları konusunda endişelidir.

Sayfa 1 / 11