BEBEK BAKICISI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR

Bebeklerı için doğru bebek bakıcısını bulmak anne babalar için en zor deneyimlerden biridir. Bebeklerini çalışarak büyüten anneler, bebeklerini bir bakıcıya emanet etmenin yaşamlarındaki en zor tecrübelerden biri olduğunu söylerler. Aileler, çok zor olan bebek bakıcısı arayışı ve doğru bakıcıya karar verme süreçlerinde belli noktalara dikkat ederlerse kendileri ve bebeklerı için en sağlıklı seçimi kolaylıkla yapabilirler.

Öncelikle, aileler, bebek bakıcısı aramaya başlamadan önce bakıcıda aradıkları özellikleri ve bu özelliklerin önem derecelerini belirlemeliler. Bakıcıyı hangi kanaldan bulmak istediklerine karar verdikten sonra, kendilerine aracılık yapan kişilerle de aradıkları temel özellikleri paylaşmalılar. Anne-babalar, bebek bakıcısı ile görüşmeyi birlikte yapmalı, bakıcının ne zaman çalışmaya başlayacağına, bakıcının iş tanımına ve bakıcıdan neler beklediklerine birlikte karar vermelidir. Bakıcı arayışına girmeden önce, bebeğe akrabalardan birinin bakıp bakmaması konusu konuşulmuş ve bu konudaki kesin karar da verilmiş olmalıdır. Bazı eşler bu konularda birbirleriyle yeterince açık konuşamamaktadır. Eşlerden biri bebeğine bakıcının bakmasını uygun bulurken, bir diğeri bebeğe annesinin bakmasını isteyebilir; bu gibi kararlar bakıcı arayışı başlamadan verilmelidir. Bu konular önceden konuşulmazsa, karar verme sürecinde veya bakıcıyla görüşme sırasında gönülsüz eş nedeniyle anlaşmazlık yaşanabilir. Bebeğe bakmasına karar verilen kişi bir akraba olabilir, bu durumda aşağıdaki koşulların karşılanmasına dikkat edin;

Bu kişinin bebeğinize bakmaya gerçekten gönüllü ve uygun olduğundan emin olun,
Bu kişiden bebeğinize mümkünse kendi evinizde bakmasını isteyin,
Bebeğinizin geceleri ve hafta sonları sizinle kalmasını sağlayın,
Bu kişiye bebeğinizin bakımı ve eğitimi ile ilgili tüm beklentilerinizi açık bir şekilde ve anne-baba bir aradayken bildirin.
Bebeğinize bakan kişi ister bir akraba veya aile büyüğü olsun, isterse bir bebek bakıcısı olsun, bebeğinizin kendi evinizde bakılmasını sağlamanız daha uygun olur. Kendi evinizde temizlik, düzen ve hijyen kurallarını daha kolay koyabilir ve uygulanmasını daha kolay sağlayabilirsiniz. Ayrıca, bebeğinizin yaş dönemine ve dönemsel gelişimine göre karşılaşabileceği tehlikelere karşı önlem alabilmeniz de daha kolaylaşır. Örneğin emeklemeye başladığında, prizler veya mutfak çekmeceleriyle ilgili önlem almanız gerektiğinde, bunu kendi evinizde yapmanız daha kolay olur. Başka bir evde, eve giren çıkan kişileri kontrol edemezsiniz, ancak kendi evinizde bu tip bir kontrolünüz olabilir. Tüm bunların dışında, çocuğun kendi oyuncaklarından ve evinden ayrı kalmaması, kendini güvende hissetmesi açısından da önemlidir.

Bebeğinize bakmasına karar verdiğiniz kişinin normal koşullarda bebeğinizin 3 yaşına gelene kadar sizinle çalışmayı düşünüp düşünmediğini öğrenin. Böylece, bebeğinizin kreş yaşına gelene kadar bakıcı değiştirmek zorunda kalmazsınız. Bebeğinize bakacak kişi akrabanız da olsa bunu onunla konuşmalısınız; çünkü bebeklerın sık bakıcı değiştirmeleri doğru değildir. Bebek yetişkine bağlanır ve onunla duygusal bağ kurar, bebeklik döneminde sık sık değişen bakıcılar çocuğun psikolojisi açısından sağlıksızdır. Ayrıca, her defasında yeni birine alışmaya çalışmak bebek için de, anne-baba için de yorucudur.

Her ailenin bebeklerine bakıcı ararken belirledikleri özellikler farklıdır, ancak, ailelere hatırlatma olması bakımından, bebek bakıcısı ararken dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki gibi sıralanabilinir;

-Temiz, düzenli ve dürüst olmasına,
-Aile yaşantısının düzenli olmasına,
-Dakik ve elinin çabuk olmasına,
-Sevecen ve güler yüzlü olmasına,
-Esnek ve hoşgörülü olmasına, katı-kuralcı olmamasına,
-Yeniliğe ve değişime açık olmasına, sabit fikirli olmamasına,
-Sorumluluk ve insiyatif sahibi olmasına,
-İletişim becerisinin olmasına,
-Kişilik olarak bakılacak çocuğun annesine benzemesine,
-Sabırlı olmasına,
-Eğitimli, kendini yetiştirmiş ve bilinçli olmasına,
-Çocuğu ya da işe devamını etkileyecek bir rahatsızlığının olmamasına,
-Sigara içmemesine.
-Çalışacağınız bakıcıya karar vermeden önce mümkünse bakıcıyı evinde ziyaret edin, kendi bebeklerı varsa onlarla ilişkisini gözlemleyin. Unutmayın, bir bakıcı, sizin bebeğinize en fazla kendi bebeklerine davrandığı kadar iyi davranabilir. Sizin bebeğinize, kendi bebeklerine davrandığından daha vicdanlı ve merhametli davranamaz, sizin bebeğinizi, kendi bebeklerini sevdiğinden daha fazla sevemez.
-Ayrıca, bakıcının varsa referanslarıyla ve komşularıyla görüşün, nüfus cüzdanı örneği vb. gerekli belgeleri temin edin.

Bebeğinize bakmasına karar verdiğiniz kişinin bebek bakıcılığı için gerçekten yeterli ve uygun olduğundan emin olun. Bunun için gerekirse, bu konuda çalışan, kişilik testleri uygulayan veya bebek bakıcılarıyla görüşmeler yapan bir psikologdan yardım alabilirsiniz. Koşullarınız gerektirmiyorsa, bakıcının yatılı kalmasını talep etmeyin. Bakıcının yatılı çalışması gerekiyorsa, bebeğinizinla akşamları siz ilgilenmeye çalışın. Çalışan kişinin sosyal ortamından ve ailesinden sürekli ayrı kalması onun sağlığı açısından çok sağlıklı değildir. Bakıcının çalışma düzenini ve iş tanımını önceden belirleyin, bebeğinizin bakımı ve eğitimi ile ilgili tüm beklentilerinizle birlikte açık bir şekilde ve anne -baba bir aradayken konuşun. Bakıcıdan performansının üzerinde beklentilerinizin olmamasına dikkat edin, ona kendi evindeki gibi rahat edebileceği bir ortam yaratmaya çalışın.

Ailedeki herkesin bebeğinizin bakıcısına sevgi ve saygıyla yaklaşmasını sağlayın. Bu kişinin en kutsal mesleklerden birini icra ettiğini herkese hatırlatın.

Çalışan bir anneyseniz, işe başlamadan önce yeterli bir süre bebeğinize bu kişiyle birlikte bakın. Çalışmaya başlamadan önce aşamalı olarak günün belirli saatlerinde evden uzaklaşarak bebeğinizi bu uzun süreli ayrılığa yavaş yavaş alıştırın. Birlikte çalıştığınız kişiyi yeterince tanımadan bebeğinizi bırakmak zorunda kalırsanız, sık sık evinizi arayarak evde her şeyin yolunda olduğundan emin olmaya çalışabilirsiniz veya komşularınızdan, akrabalarınızdan birinden arada bir eve uğramasını rica ederek bebeğinizi kontrol etmelerini rica edebilirsiniz.

Yazının Kaynağı www.webkadin.com

Yorumlar (1)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benimde bebeğim 16 aylık bebeğe (babamın kuzeni) halam bakıyor.6 aylıktan beri. halam çok geziyor izin istiyor.artı işten izin bıdı bıdı yapıyor gecen gün çok sinirlendim. değiştirmeye karar verdim bakıcımızı. ama psikolojisi bozulurmu kızımın. lütfen yardım edin fikir verin.

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın