Yaramaz ÇocukEmeklemeye başlayan bebek, yepyeni bir çevre keşfetmenin heyecan ve sevinci içindedir. Bu duyguyla her şeye uzanıyorsa, ona hiç kızmayın, engellemeyin. Ama bu dönemi en az zararla atlatmayı bilin!
YENİ emeklemeye başlayan yavrunuzun, önüne çıkan her şeyi eline alıp savurması, âdeta büyük bir neşeyle döküp kırmasının iki ana nedeni vardır. Psikologlar, bu nedenleri "merak ve yeni bir şey keşfetme sevinci" diye nitelendirmektedir.
İşte bebeğin bu merakı, yumuk ellerin her şeyi kurcalamasına, hatta tadına bakmasına sebep olurken, çevreyi keşfetme sevinci ise, ele geçirdiği şeyleri değiştirerek daha ilginç bir duruma sokmak amacıyle, savurup atmasına yol açmaktadır. Gocuğunuzun bu doğal davranışlarını frenlemeye kalkmanız imkânsız olduğu gibi, gelişmesini   engellemesi   açısından da zararlıdır. Ancak, yavrunuzu elbette çevresine en az zarar verecek bir biçimde yönlendirmeniz de gerekir. Onu tam bir gönül rahatlığıyle başbaşa bırakacağınız, "kırarsa kırsın, dökerse döksün" diyebileceğiniz bir kaç oyun malzemesi sunuyoruz size:
MUKAVVA KUTU
Eline batabilecek zımba tellerini çıkardıktan sonra, büyük bir mukavva kutuyla bebeğinizin neler yapabileceğini, görmeden anlayamazsınız. Küçük afacan, kutunun içine sürünerek girip, başını kuma sokan deve kuşu misali saklanmaya çalışacak, o-yuncaklarını içine doldurup boşaltacak, kutuyu iterek, sürüyerek odanın içinde dört dönecek, üstünde davul çalacak, canı sıkılınca da, hayli yıpranmış olan kutuyu yırtıp atacaktır. Ancak oyun saatinin önemli bir bölümü de, bu arada kazasız - belâsız geçmiş olacaktır.
GAZETE
Çocuğun büyük bir zevkle yırtması için, neden kitapları ortada bırakıyorsunuz? Eski gazeteler bu iş için biçilmiş kaftandır. Gazetelerin yırtılırken bile, bebeğin önemli keşiflerde bulunmasını sağlamak gibi birçok yararlan vardır. Bebek, önce gazetenin ince olduğu ölçüde daha kolay yırtıldığını keşfedecektir.
BİR RULO TUVALET KAĞIDI
Tuvalet kâğıdı, bebeğinizin yeni buluşlarda bulunmasına, gazetelerden daha fazla imkân tanıyabilir. İlk keşfi, tuvalet kâğıdının kolay kolay yırtılmayıp, inatla yuvarlanıp kaçtığını görmek olacaktır. Bu kovalamaca, kâğıdın yakalanmasıyle sona erince, bebek ikinci önemli bir keşifte daha bulunacaktır: "Peşinden koştuğum yetmiyormuş gibi, şimdi bir de durmadan uzuyor bu kâğıt!" Artık bu deneyin sürdürüleceği açıktır. Bacaklarına, kollarına, başına dolanan tuvalet kâğıdıyle, küçük bir ev gezintisine çıkılır. Tuvalet kâğıdı fükense bile, bebek için yeni bir oyuncak daha vardır: Kâğıdın sarılı olduğu karton ruloyu önce iyice incelemek, sonra güzelce yırtmak!
SÜRPRİZ PAKET...
Ev içinde artık yeterli miktarda parçalanmış kâğıt bulunduğundan,çocuğunuzun en çok hoşuna giden bir oyuncağı sararak bunlarla kendisine güzel bir armağan paketi, hazırlayabilirsiniz.Çocuğunuz, büyük bir merakla   bu kocaman paketi açmaya girişecektir

Yorumlar (4)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

:oemin değiım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

:oemin değiım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Çok güzel okurken bile çok güldüm.Büyüdüğünde onun oynamasını seyretmek sanırım çok zevkli olcak. Bırakın oynarken keşfetsin::)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Bn dagnkliktan hoslanmiorm we kızıma hp tepki weriodum ama bu saatten snra ewi altüst etse karismam

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın