YENİDOGANIN BAKIMI
Yenidoğanın bakımında en vazgeçilmez kural onun temiz olmasını sağlayarak, derisi aracılığıyla dış ortamdaki
birçok zararlı etkene karşı etkili bir savunma oluşturmaktır. Yenidoğanın bakımında hijyen temeldir. Hijyen hastalıklardan korunmak için uyulması gereken sağlık ve temizlik kurallarından oluşur. Yenidoğan istem dışı
idrar ve dışkı çıkışını engelleyen büzgen (büzücü) kasları denetleyemez. Bu nedenle hijyene daha büyük bir titizikle uyulmalıdır. Ayrıca yenidoğan dış ortamdan gelen tozlar, mikroplar, çok yüsek ya da düşük sıcaklık gibi zararlı etkenlere karşı yeterince etkili bir savunma mekanizması geliştirememiş, duyarlı dokulara sahiptir.

YENİDOGANIN DERİSİ
Yenidoğanın derisi erişkinlerde görülen yapısal ve işlevsel olarak iyi gelişmiş bir savunma sisteminden yoksundur.
• Yapısı son derece incedir, hemen hemen kılsızdır ve henüz keratinleşmemiştir. Protein kaynaklı bir madde olan
keratin üstderide (epidermis) koruyucu bir katman oluşturur; ayrıca saç ve tırnak gibi deri türevlerinin ana maddesidir.
• İşlevsel bakımdan hücreler yeterince özelleşmemiştir. Örneğin yenidoğanın derisinde yağ bezleri vardır. Ama bunlar hemen hiç salgı üretmediğinden deri hem kimyasal maddelere, hem bakterilere karşı yeterince güçlü bir korunmadan yoksundur. Ayrıca yenidoğanda erişkinlerdeki gibi mikroplan yok edecek ya da bağışıklık sağlayacak etkenler bulunmaz. Ancak üç yaşından sonra çocuğun derisi erişkinlerle aynı özellikleri kazanmaya başlar ve kendine özgü işlevleri daha iyi yerine getirecek duruma gelir.

BANYO
Bebeğin ateşi çıkmadıkça keyifsiz olmasına bakmadan her gün küvet ya da leğende banyo yapılmalıdır. Banyonun her bez değişiminde yapılan temizlikle bir ilgisi yoktur ve bu ikisini karıştırmamak gerekir. Her şeyden önce banyonun yapılacağı ortamı hazırlamak önemlidir. Çevre ısısı 25 °C civarında olmalıdır ve kullanılacak gereçler küvetin yanında bulundurulmalıdır. Böylece gerekli her şeyin el altında bulunması sağlanır. Yakında bulunması gerekenler: Hidrofil pamuk, nötr (asit ya da baz olmayan) bir sabun ya da bebek şampuanı, bebeği soyduktan sonra sarabileceğiniz büyük bir bez ya da havlu, banyodan sonra bebeği sarıp kurulayabileceğiniz yumuşak bir havlu, nemlendirici bir krem ve temiz bir alt bezi. Küvete doldurulan su ne sıcak, ne de soğuk olmalıdır (yaklaşık 37°C). Bebeği soymak ve beze sarmak için kollarınıza alın. Gövdesini sol kolunuzla, başını elinizle destekleyip sol kalçası üstüne yaslayın. Kucaktayken önce baş ve yüzünü nötr bir sabunla pamuk kullanarak yıkayın. Başım ve yüzünü yavaşça kuruladıktan sonra havludan çıkarıp suya koyun. Bebeğin suyla arası iyiyse ya da anne bebeği suda istediği gibi döndürebileceğinden ya da tutabileceğinden eminse bebeğin başını önceden yıkamaya gerek yoktur. Banyo içindeyken de bebek sol elle tutulur ve sağ elle sabunlanır.


Banyo süresi beş dakikayı aşmamalıdır. Banyodan sonra bebek hemen havluya sarılır. Havluyu sürtmeden hafifçe bastırarak özenle kurulanması sağlanır. Daha sonra da göz, kulak, burun ve tırnakların bakım ve temizliği başlar.

"ÖZEL" TEMİZLİKLER
Banyodan sonra gözler, kulaklar, burun delikleri temizlenir, kasık ile popodaki deri kıvrımları özenle kurulanır. Bu işlemler bitince nemlendirici krem sürülür ve altına temiz bez koyulur. Gözler steril gazlı bezle köşelerinden temizlenir (salgı birikmişse borik asitli su ya da çok açık papatya çayı ile silinir). Kulaklar bir pamukla temizlenir. Bu pamuk sarmal biçimde kıvrılıp içeri doğru sokulur (dışkulak yoluna pamuk kalınlığının elverdiği ölçüde girilmeli, fazla zorlanmamalıdır). Ucu pamuklu çubuklar tehlikeli sonuçlar doğurabileceğinden önerilmez.
Aynı işlem burun için de uygulanır. Pamuğun etkisiyle bebek hapşınr ve sümüğünü atması kolaylaşır. Tırnaklar tırnak batmasını engellemek için çok kısa olmamak koşuluyla kısa kesilmelidir.

Yazının Kaynağı: Medicana

 

Yorumlar (3)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çok beğendim hele de bir abla oldum için

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çok beğendim hele de bir abla oldum için

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ayy nasıl yıkayacaz bilmiyom kayınvalideme güvenmiyorum annem uzakta bende tek nasıl başa çıkacam;D neyse bi doğsunda herşey olur demi

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın