Bebek ve OyunHer gün gittikçe makineleşen ve karmaşıklaşan dünyamızda çocuklar, oyuna ihtiyaç duyarlar. Çocukları sonu gelmeyen kavramlar ve akademik yetenekler içinde boğmakta çok da acele etmemeliyiz. Erken yaşlarda verilen pek çok oyun deneyimi çocuklarda ileride lazım olan akademik yeteneğin temelini oluşturmaktadır. Buna ek olarak oyun, çocuklarda öğrenmeye karşı sevgi yaratarak sekiz yıl boyunca alacakları temel eğitime karşı bir istek uyandıracak olan önemli bir araçtır.


Yapıcı oyun
olumlu bir şekilde yer almak için çocukların pek çok sosyal oyun içinde yer almaları gerekir. Yapıcı oyun çocukların çevrelerini bir şeyler yaratmak için kullanmaları anlamına gelir. Bu tip oyun genellikle çocukların bloklardan kuleler yapmaları, kumla oynamaları, kaldırımları tebeşirle boyama gibi aktiviteleri içerir. Yapıcı oyun çocukların farklı objeleri deneyimlemesine fırsat verir. Böylece çocuklar hangi kombinasyonların çalışıp çalışmadığını ve boyama, inşa etme gibi konularda fikir edinirler. Ayrıca bu tip oyun çocuklarda çevreleri üzerinde bir kontrol kurma hissi sağlayarak kendilerini daha güçlü hissetmelerini sağlar. Yapıcı oyunlarda başarılı olan çocuklar ileriki yaşamlarında kelimeleri, fikirleri ve kavramları da beceriyle kullanabilmektedirler.

Hayali Oyunlar
Çocuklar, hayali oyunlar yoluyla farklı kimliklere bürünerek farklı durumları ve olası olayları duygu ve dille ifade etme yeteneği kazanır. Buna ek olarak çocuklar bu oyunlar yoluyla daha esnek düşünmeyi öğrenirler. Yeni fikirleri ve yeni sözcükleri denerler. Kendi düşüncelerini risksiz bir ortamda ifade etme olanağı bulurlar. En teknolojik toplumlarda bile hayali oyunların bütün çeşitleri, semboller, kelimeler, fikirler vazgeçilmez öğeler olarak yer almaktadır.

Kurallı Oyunlar
Gelişimsel olarak bütün çocuklar, dünyayı benmerkezci bir bakış açısından görürler. Tabii ki bu gelişme süreci onların kuralları olan oyunları oynayarak, farklılaşmalarına da açıktır. Mesela lideri takip et. futbol, basketbol, saklambaç gibi oyunlar çocuklara bu oyunların kuralları olduğu gibi hayatın da kurallara sahip olduğunu öğrenme yolunda benzersiz bir fırsat yaratır. (Wardle, 1987)


 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın