Bebeklerle OyunÇocuğunuzun gelişimine yardımcı olmak mı istiyorsunuz? İşte size kolay ve eğlenceli oyunlar.

Akıllı çocuklar genellikle yeni şeyler keşfetmenin ve oyun oynamanın teşvik edildiği evlerde yetişir, ister hamile olun, ister yeni bir anne, onun gelişimi için birlikte yapabileceğiniz yüzlerce kolay ve eğlenceli aktivite var. Çocuğunuzla birlikte geçireceğiniz tüm bu zamanlar aranızdaki bağın güçlenmesini de sağlayacak. Kendinizi şimdiden hazırlayın, çünkü bebeğinizin ilk gülümsemesi, ilk emeklemesi ve ilk arkadaşlık kurma çabasıyla dünyalar sizin olacak.

Hamileyken Artan endişe
Yediğiniz, içtiğiniz her şey gibi aldığınız nefes de İçinizde büyüyen küçük şeyi etkiler. Ama bebeğinizin gelişimini hızlandırmak için onunla 'oynamanız' da mümkün. 20 haftalık bir cenin bile duyabilir, yani bebeğinize ninni söyleyebilir, müzik dinletebilir ve onunla konuşabilirsiniz. Yapılan araştırmalar; bir yaşındaki çocukların doğumdan üç ay önce duydukları müzikleri fark edebildiklerini gösteriyor, yani yukarıda saydıklarımızı yaparak bebeğinizin farklı sesleri ayırt edebilme ve dinleme yeteneğini geliştirebilirsiniz.

(Şarkılar ve ritmik hareketler duyularını harekete geçirir ve geliştirir.)

Yeni doğan bebekler Duygu ve duyarlılık
Bebeğinizin başını ve vücudunu okşayın, daha sonra da kokusuz badem yağıyla hafifçe masaj yapın. Bebekler ılık suyu sever, yani birlikte banyo keyfi yapabilirsiniz. Bebeğinize ninni söylemeye de başlayabilirsiniz, Şarkılar ve ritim bebeğinizi hareketlendirir ve duyuların gelişimini hızlandırır. Bebeğinizi yavaş ve ritmik bir şekilde sallamak da onu sakinleştirir. Annelerin birçoğu bebek hamaklarından kullanır. Yapılan araştırmalar bebeklerin aynı tempodaki seslerden ve ara verilerek kurulan kısa cümlelerden hoşlandıklarını gösteriyor. Bu şekilde konuşmak sizi rahatsız ediyorsa, çevrenizde kimse yokken bu şekilde konuşmayı deneyebilirsiniz. Fazla ninni veya şarkı bilmiyorsanız bunlarla ilgili kitaplar alabilirsiniz. Böylece bebeğinizin konuşma, dinleme ve hafıza becerilerinin gelişmesine yardımcı olursunuz. Ayrıca bebeğinizin meraklanmasını ve duyma duyusunun gelişmesini sağlayan ses çıkaran oyuncaklardan da alabilirsiniz.
Bebeğiniz sizin yüzünüzü ve hareketlerinizi 20 - 35cm'lik mesafeden seçebilir. Bu nedenle yüzünüzü incelemesi için ona zaman tanıyın, sonra ona gülümseyin, dilinizi çıkartın ve kaşlarınızı kaldırın. Bebeğiniz zamanla sizi taklit etmeye başlar.

İlk gülümseme
Yaklaşık olarak 6 haftalıkken miniğinizin İlk gülümsemesiyle dünyaların sizin olmasına hazır olun. Bebeğinizin gözlerinin içine bakarak konuşun ve ona "Dünyanın en mükemmel kızı kim?" gibi sorular sorun. Bunu söylerken çenesine dokunun. Bir süre sonra buna gülümseyerek karşılık vermeye başlar. Bebekler kendilerine bakmayı severler, bundan dolayı karyolasına bir bebek aynası asabilirsiniz

Yüksek ve güçlü
Bebeğinizin başının üzerinde bir bebek çıngırağı tutarak yavaşça sağa sola sallayın. Doğumdan sonraki ikinci haftadan itibaren bebeğinizi yüzükoyun yatırın. Siz de onun sizin yüzünüzü görebilecek şekilde yanına uzanın. Bebeğiniz 4 haftalıkken başını yukarı kaldırabilecek ve özellikle sizin bir oyuncağı farklı yönlerde tutmanız, sallamanız durumunda, başını sağa sola çevirmeye başlayacak. 0na oynaması için canlı renkler, şekiller ve seslerin bir arada bulunduğu bir oyun bahçesi de alabilirsiniz.

Tut ve yakala
Bebekler küçük parmaklarını farkında olmadan sizinkilere dolarlar, ama nesneleri yakalama ve tutma becerileri zamanla gelişir. Bu beceri ileride kendi kendine yemek yiyebilmesi, resim çizebilmesi ve yazı yazabilmesi için önemli. 2 aylıktan itibaren bebeğinizin eline yumuşak bir çıngırak verin. Çıkan ses bebeğinizin ellerine bakmasını sağlar. Bebeğiniz ister sırt, ister yüz üstü yatsın, hem ulaşabileceği hem de ulaşamayacağı yerlere oyuncaklar yerleştirin. Bebeğinizin önüne bir oyuncak koyun ve o uzanıp oyuncağı almaya çalısırken onu alkışlayın. Onun da alkış tutmak isteyeceği şarkılar seçin. İlk başlarda alkışlaması için siz çekeğinizin ellerini yönlendirirken bir süre sonra kendisi alkışlamaya başlar. Bebeğiniz 4 aylık olduğundaysa iki eliyle yumuşak nesneleri tutabilecek kadar gelişir. Bebeğinize yemeğini kendi kendine yemesi için bir kaşık verin. Haklısınız her taraf kirlenecek, ama bunun önemli bir öğrenme süreci olduğunu unutmayın. Bebeğiniz 8 aylık olduğunda ona eliyle yiyebileceği yiyecekler verin. Banyo oyuncakları da miniğinizin uzanıp tutma becerisine katkıda bulunabilir.

Yuvarlan Bakalım
Bebeğinizi sık sık karnının üzerine yatırın ve ulaşamayacağı bir yere bir oyuncağını koyun. Kollarından güç alarak kalkmaya çalışacak ve istemeden de olsa yuvarlanacak. Daha sonra da bunları tekrarlar. Sizin yapmanız gereken tek şey de onu motive etmek.

Güzel güzel otur
Bebeğiniz 3 - 4 aylık olduğunda başını dik tutabilir, siz de onu oturtmaya başlayabilirsiniz. Bebeğinizi sırt üstü yatırın, kollarını tutun, birleştiriri ve sonra iki yana bırakın. Sonra onu hafifçe çekerek oturtur gibi yapın ve tekrar yatmasına izin verin.

İlk emeklemeler
Emeklemeler genelde yardım almadan gerçekleşen İlk oturmalardan sonra başlar. Bebeğinizi yüz üstü yatırın, biraz uzağına bir oyuncağını koyun veya size doğru gelmesini söyleyin. Bu durum hoşuna gitmezse oyuncağını ulaşabileceği bir yere koyun. Bebeğiniz emeklemeye başladığında etrafına oyuncaklarını yerleştirin. Hatta onu biraz daha zorlamak için yastıklardan engeller de yaratabilirsiniz.

Bebeğinizin ikinci yaşı
İlk adımlar
Bebekler özgüvenlerine, dengelerine ve güçlerine bağlı olarak 9 ile 17 ay arasında yürümeye başlar. Bebeğiniz oturmaya veya emeklemeye başladığında oyuncaklarını kanepelerin üzerine yayabilirsiniz, böylece bunlara ulaşmak için uzanmaya çalışır. Tekrar oturabilmesi için bacaklarını bükmeniz gerekse de, çok yakında yerinden kalkmaya başlar. Çocuğunuzun yaptığı her şeyi övün, o da buna karşılık en doğrusunu yapıncaya kadar denemeye devam eder.

Bak şu konuşana!
Bebeğinizle daha ilk doğduğu andan İtibaren konuşmaya başlayın. Ona dünyada olan biteni ve çevrenizdeki şeyleri anlatın, şarkılar söyleyin, kitaplar ' gösterin. Kitaplardaki canlı renkler hoşuna gidecektir. Ama esas zevk alacağı şey sizin sesiniz olacak. İçinde 'miyav' gibi kendisinin de taklit edebileceği hayvan seslerinin olduğu kitaplar okuyun. Çocuğunuzla isim oyunları da oynayabilirsiniz. Masanın üzerine onun da yabancı olmadığı bazı şeyler koyun, bunlara işaret ederek isimlerini söyleyin. Sonra da siz isimleri söylerken onun işaret etmesine izin verin. Çocuğunuzun konuşmasını her seferinde düzeltmeyin, konuşması zamanla oturur.

Yazının Kaynağı: Pembe ve Mavi

 

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın