bebekYeni doğan bebeğinizin daha uzun süre ya da birkaç aylık olan miniğinizin tüm gece kesintisiz uyumasını istiyorsanız, işte sizin için yararlı stratejiler...

Özellikle bebeğiniz 6 aylıktan büyükse, geceleri 10 - 12 saat uyuması gerekir.

" Bebeğimin ağlamasına dayanamam "
Bebeğinizin ağlamadan sakinleşmeyi öğrenmesi için harika bir yöntem;
1. Bebeğinizin esneme, gözlerini ovuşturma gibi uykusunun geldiğini gösteren işaretlere dikkat edin.
2. Uyumak üzereyken yatağına yatırın.
3. Ağlarsa kucağınıza alın ve "şışşhh" sesiyle pışpışlayın, sonra tekrar yatırın.
4. Ağlarsa tekrar kucağınıza alın. Bebeğiniz sakinleştiği zaman onu yatıracağınızı anlayacak ve kendi başına uyumayı öğrenecek. Zamanla "şışşhh" sesini uykuyla özdeşleştirecek ve bu sesi duyduğunda uyuyacak.

Yöntemin artıları:
Hep böyle mışıl mışıl uymasını sağlamak sizin elinizde. Bebeğinize kendi kendine uyumasını öğretmenin en ılımlı yolu.

Yöntemin eksileri:
Bebeğinizin tamamen yorulduğunu anlamak uzun zaman alabilir. Sürekli olarak eğilip onu kucağınıza almak da sırtınızı ağrıtabilir.

"Bebeğimin ağlamasına katlanırım."
Bebeğiniz kendi kendine uyumayı öğrenene kadar, daha uzun süre ağlamasına dayanmaya çalışın.
1. Bebeğinizi yatağına yatırın, iyi geceler dileyin ve odadan çıkın.
2. Ağlarsa odasına girmeden beş dakika bekleyin. Onu rahatlatmak için birkaç dakika odada kalın, sonra tekrar çıkın.
3. Beş dakika sonra yine ağlıyorsa, daha önce yaptıklarınızı tekrar edin. Ama bu defa içeri girmeden önce 10 dakika bekleyin. Ve bundan sonra bu zaman aralıklarını ikişer dakika artırın.

Yöntemin artıları: En hızlı sonuç veren yöntemlerdendir.

Yöntemin eksileri:
Bebeğiniz ağlarken, siz de onu sakinleştirmek için yerinizde duramazken bu yöntemi uygulamak gerçekten çok zor. Birçok anne - baba bu yöntemin genelde işe yaradığını söylerken, bazı uzmanlar da bebekleri bu kadar uzun süre ağlarken bırakmanın onlara duygusal ve psikolojik açıdan zarar verdiğini ve gelecekte onları olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

"Bebeğimin onun yakınında olduğumu Bilmesını istiyorum."
Kontrollü ağlamanın daha yumuşak bir yolu.
1. Bebeğinizi uyanıkken yatağına yatırın ve odadan çıkın. Dışarıda 2 dakika bekleyin.
2. Uyumazsa odasına girin, bebeğinizi arkası size dönük olacak şekilde yan yatırın. Ağlamaya başladığında bir elinizi omzuna koyun, diğer elinizle popusuna hafifçe vurun. Ağlamayı keserse, poposuna vurmayı bırakın.
3. Bebeğiniz 2 dakika sonra hala uyumamışsa dışarıda
4 dakika bekleyin. İçeri girdiğinizde uyumamışsa, aynı işlemi 4 dakika olarak tekrar deneyin.
4. Bu süreyi her defasında 2 dakika artırın. Uyuduğunda onu sırt üstü yatacak şekilde çevirin. Ani ölümlere yol açabileceğinden, bebeğinizin yan pozisyonda uyumasına izin vermeyin. Eğer bir saat sonra da uyumazsa emzirin, kucağınıza alın ve uyuyana kadar aynı işlemleri devam ettirin. Bebeğinizin çıkaracağı en küçük seste onu kucağınıza almakla, onu uzun süre ağlarken yalnız bırakmak arasındaki orta yoldur.

Yöntemin eksileri'
Bebeğinizin kendi kendine sakinleşerek uyuması zaman alabilir.

" Kendi bildiğim gibî yapacağım."
Bebeğinizi mutlaka belirli bir yönteme göre uyutmanıza gerek yok. Aslında bebekler eninde sonunda uyumayı öğrenir. Gecenin ikisi olduğu için ya da siz uyuyorsunuz diye acıkmama veya huysuzlanmama gibi bir durumları yok. Sizsiz hayatta kalamazlar, ama yine de yanlarında anneleri olmadan geceleri 10-12 saat uyumaları beklenir. Bebekler emmek için de sık
sık uyandıklarından, belirli bir süre kesintisiz uyumaları çok zor.
Bazı uzmanlar bebeklerin ihtiyaçlarını sadece ağlayarak ifade edebildiklerini ve siz onlarla ilgilenmezseniz kendilerini terk edilmiş hissettiklerini iddia ediyor. Uyandığında onu sallayarak uyutmak size zor gelmiyorsa, siz yanında uzanırken uyumak hoşuna gidiyorsa, siz de onu izlemekten zevk alıyorsanız, bunu yapmaya devam edin. Bunları yaparak bebeğinizi şımartmazsınız, aksine size ihtiyaç duyduğunda onun yanında olduğunuzu öğretirsiniz.

Merak etmeyin; bebeğiniz gerçekten uyuyordur.
Bebeğinizin sizin gibi saatlerce uyumasını beklemeyin, bebekler karınları acıkınca hemen uyanırlar. 6 aylık olmadan bebeğinizde uyuma yöntemlerinden birini uygulamaya kalkmayın, çünkü onun uzun süre uyuma becerisi henüz gelişmedi. 4 aydan sonra zaten gündüzleri daha az, geceleri daha çok uyumaya başlar.
1. Uyuma vaktini banyo, emzirme ve masal dinlemeden sonra gelecek şekilde bir rutine oturtun.
2. Her zaman kendi yatağında uyutun ki, karyolasını uyumakla özdeşleştirebilsin.
3. Gece emzirmelerini ışıkları kısarak, bebeğinizle oynamayarak ve çok önemli değilse altını değiştirmeyerek sıkıcı hale getirin.

Yazının Kaynağı: Pembe ve Mavi 

Yorumlar (5)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben bebeğime bu yöntemleri denedim.İşe yaradı,şimdi hep bebeğim bu yöntemlerin verdiği tecrübeyle uykuya daıyor.Teşekkürer...!!!;):);):)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben aglatma yontemini denedim ama benim bebegim sadece 15 dakika agladi ilk gun ikinci gun muzik kutusu sayesinde hic aglamadi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben bebeğime bu yöntemleri denedim.İşe yaradı,şimdi hep bebeğim bu yöntemlerin verdiği tecrübeyle uykuya daıyor.Teşekkürer...!!!;):);):)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben aglatma yontemini denedim ama benim bebegim sadece 15 dakika agladi ilk gun ikinci gun muzik kutusu sayesinde hic aglamadi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ya benım bebegım ne gece uyuyo ne gunduz ne yapcam bılmıyorum agladımı cok aglıyor kıyamıyorum onu bırakmaya cokda huysuz bır bebek bana yardım edermısınız

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın