İlginç bir soru daha: Yeni doğmuş bebek, deneyimlerini, duygularını iletebilecek düzeyde midir? Evet, bunu yapabilir, yapmaktadır da. Ancak, bu olay bir şey iletmek arzusunda olduğu anlamına gelmez. Haberleşebileceği birisi olduğunu bilmez ki.. Yine de olaylara çeşitli biçimlerde tepki gösterir. Biz de bu tepki farklılıklarına bakarak, verdiği mesajı, belli ölçüler içinde çözebiliriz.
Tepkilerini İletme konusunda, bebeğin faydalandığı en önemli araç, sesi, yani ağlamasıdır. Dikkat ederseniz, ağlaması her zaman aynı değildir. Ağlarken, sesinin bazı tonlarının belirli bir anlamı olduğunu farkedersiniz. çeşitli durumları anlatan en azından üç değişik ağlama biçimi vardır.

1. Açlık ve Rahatsızlık Anlatan Ağlama:
Çok yaygın bir ağlama biçimi olduğundan, bundan böyle evinizin normal gürültüleri arasına girecektir. Bebek, yemek zamanından az önce ağlarsa, büyük bir olasılıkla karnı acıkmıştır. Yemekten sonra yine ağlarsa, belki karnı yeterince doymamıştır. Ancak, ağ-lamasıyla açlık arasında her zaman bağlantı kurmak yanlıştır. Altını ıslattığından, üstü fazla örtülü olduğundan, midesinde gaz bulunduğundan, bunun gibi birçok farklı nedenden ağlayabilir. Bu durumda, ona yiyecek vermek hiç bir şeyi çözümlemez. Yavrucağa hazımsızlık çektirmekten başka...
Bu nedenle, "aç olduğu için ağladığına" karar vermeden önce, tüm rahhatsızlık nedenlerini gidermeye çalışın: Altını değiştirin, ellerinin hararetine bakın, (elleri sıcaksa, fazla örtülü demektir) geğirtmeye çalışın, çarşafındaki buruşuklukların rahatsız edip etmediğini kontrol edin, çok kısa bir süre için kucağınıza alın, bir iki kaşık sıcak su içirin. Olağan dışı bir şey farketmezseniz, gerçekten karnı acıkmış demektir.

2. Acıdan İleri Gelen Ağlama:
Bu, açlık ya da rahatsızlık ağlamasından çok daha şiddetli bir ağlama şeklidir. Bebek, avazı çıktığı kadar haykırır, sürekli hareket eder, kıpırdanır, kıpkırmızı kesilir, hatta morarır. Bazen kriz raddesine gelerek, soluğu kesilir. Kimi zaman acının nedeni bellidir, örneğin iğne yapılmıştır. Bu durumda acısı geçinceye dek, ağlayacaktır. Ancak, bazan ne olup bittiğini bile anlayamazsınız, bebekte bu tür ağlamanın nedeni çoğu kez, önemli bir hastalık olmayan, ama çok ağrı yapan kulak iltihabıdır, öfke ağlaması da acı ağlaması kadar kuvvetlidir. Bebek dilediği gibi hareket edemediği, ya da acıkıp uzun süre süt beklediği için sinirlenip ağlayabilir.

3. Ağır Hastalık Ağlaması:
Bu ağlama şekli, insanı aldatabilir. Sakin ve zayıf çıkar bebeğin sesi. Ağlamadan çok, iniltiye benzer. Bazan o kadar hafiftir ki duyamazsınız bile. Bu kötü bir belirtidir. Bebek cıyak cıyak bağırdığında, genellikle ciddi bir sorun olmaz. Ama hafif hafif inliyorsa, işte o zaman dikkatli olmak gerekir. Bebek, artık ağlamak gücünü bile bulamayacak kadar ağır hasta olabilir.

Yazının Kaynağı: Bambino Ansiklopedisi

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın