bebekBebeğinizi hastaneden eve getirirken ya da arabada sizinle beraberken her zaman onu bir bebek koltuğuna koymalısınız. Bebek koltukları bir kaza halinde yaralanma olasılığını yüzde 80'in üzerinde azaltır. Bebek koltuğu satın almak için doktorunuza, hastanenize, sağlık ocağınıza veya bebek mağazanıza danışın. Koltuğun yeni doğan bebekler için onaylı olduğundan emin olun. En popüler modellerden biri, uyuyan bebeğinizi rahatsız etmenize gerek kalmadan kolayca arabadan çıkarılabilen bebek koltuğu modelidir.

Çocuğunuz büyüdükçe ona uygun bir araba koltuğu alın. Birkaç yıl boyunca kullanabileceğiniz makul fiyatlı modeller mevcuttur. En azından emniyet kemeriyle bağlanmamış her yaştaki çocukla araba kullanmak tehlikelidir. Üst kemer küçük çocukların boyunlarını kesebileceğinden dolayı 3 noktadan bağlamalı emniyet kemerleri kullanmayın. Onun yerine bel kemeri kullanın veya alt kısmı çocuğun belini saracak şekilde, üst kemeri veya 3 noktadan bağlamalı kemeri çocuğunuzun arkasına gelecek şekilde kemeri bağlayın.

Bebeğinizi hiçbir zaman su yatağına, kanepeye veya yumuşak bir yatağa koymayın. Bir bebekle birlikte yatarken çok dikkatli olun. 0 ila 4 yaş arası çocuklarda çoğu evde ölümlerin nedeni boğulmalardır.

Sıcak su termostatınızı 49° C’ye ayarlayın. Bebeğin banyo suyu sıcaklığı 38° C olmalıdır. Bebeği yıkamadan önce banyo suyu sıcaklığını bileğiniz ya da dirseğinizle her zaman kontrol edin. Çocuğunuzun girdap, Jakuzi veya sıcak banyo küvetine girmesine izin vermeyin. Vücutları sıcak suya daha duyarlıdır.
Hiçbir zaman bir çocuğu banyo küvetinde denetimsiz bırakmayın. Odayı her ne sebeple olursa olsun terk ederseniz çocuğu havluyla sarın ve yanınızda götürün.

Uzun iplik, kordon, halka veya kurdeleye sahip oyuncakları bebeklerden veya küçük çocuklardan uzak tutun. Kordon bebeğin boynuna dolanarak boğulmaya neden olabilir. Emzikler hiçbir zaman bebeğin boynunun etrafına ip ya da şeritle bağlanmamalıdır.

Merdivenlerin en üst ve altlarında çocuk güvenlik parmaklıkları kullanın ve doğru monte edildiklerinden emin olun. Çocukların kafalarını içinden geçirebilecekleri kadar büyük açıklıklara sahip güvenlik parmaklıklarından kaçının.

1 yaşından küçük çocuklarda tıkanarak boğulma, kazara meydana gelen ölümlerin en sık nedenidir. Patlamış mısır, üzüm, kuru üzüm, fındık, sert şeker, çiğ sebze, küçük sosis parçaları veya çekirdekli yiyecekler gibi çocuğun boğazına takılabilecek yiyeceklerden sakının.

Tüm elektrik kordon ve kablolarını çocukların çekemeyeceği, taşıyamayacağı ya da üzerinden geçemeyeceği şekilde muhafaza edin. Duvar prizlerini güvenlik kapaklarıyla kapatın.

Zemin, masalar ve dolaplarda bozuk para, yüzük, çivi, raptiye veya şişirilmemiş balon gibi yutulabilecek küçük nesneler olmadığına emin olun.

Zemine yakın dolaplara çocukların açamayacağı kilitler koyun. Tehlikeli temizlik ürünlerini ve bıçak gibi mutfak aletlerini yüksek dolaplara kilitleyin.

Bebeği tutarken sigara içmeyin, kibrit kullanmayın ya da sıcak içecekler içmeyin. Yanan bir sigarayı sahipsiz bırakmayın.

Ocak, kalorifer petekleri, elektrikli ısıtıcı, şömine ve sıcak su muslukları her zaman sıcak olmayabilir. Soğukken çocuklar onlara dokunabilir ve bir sonraki sefere çok kötü yanabilirler.

Keskin masa ya da sandalye köşelerine yumuşak yastıklar koyduğunuzdan emin olun. Eğer mümkünse yuvarlak ve yumuşak köşeli masalar alın.

Evinizde güvenli, erişilebilir bir yerde yangın söndürücü bulundurun.

Acil numaraları telefonun yanına yapıştırın ya da hızlı aramaya ekleyin. Bu numaralar 112, çocuk doktorunuz, zehir kontrol merkezi veya sizin ve diğer sağlık çalışanlarının iş numaraları olabilir.

Evinizde kurşun kullanılmadığından emin olun.

Makalenin Kaynağı: turkey.thebeehive.org

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın