bebek1. Çocuğa 1 yaşına kadar inek sütü verilmemeli.
DOĞRU
İnek sütü eskiden çocuklara 1 yaşından sonra veriliyordu. Şimdiki bilgiler inek sütü içindeki bir maddenin alerjiye yol açabileceğini gösteriyor. Ayrıca inek sütündeki yüksek protein ve kazein henüz olgunlaşmamış böbrekler için fazla osmolar yüz oluşturuyor. İnek sütü bağırsakta gizli kanamaya neden olarak kansızlığa zemin hazırlayabilir, inek sütü içinde Omega 3 Omega 6 metabolitleri yok, bu nedenle beyin hücreleri, sinir sistemi ve görmeyi sağlayan retina tabakası iyi gelişmiyor, inek sütü iyot ve çinkodan fakir, bu durum zihinsel gelişme ve bağışıklık sistemi için olumsuz bir durum.

2. Bebeğe ilk 6 ayda anne sütü emzirilirken su verilmelidir.
YANLIŞ
ilk 6 ayda anne sütüyle beslenen bebeğe su verilmesine gerek yoktur. Anne sütü % 80 sudur. Bu dönemde anne sütü dışında bir gıda ya da su verilirse anne sütündeki hücrelerin fonksiyonlarında değişme olabilir.

3. Bebek ilk adımını atar atmaz ayakkabı giymelidir.
YANLIŞ
Eskiden 1 yaşında giydirilen ilk adım ayakkabısı yeni görüşlere göre 2 yaşına kadar sert ayakkabı giydirilmemeli. Ayakkabısını, kıyafet bütünleyicisi ya da üşümeyi engelleyici olarak kullanmayın. Bebeğiniz, evde yalınayak dolaşsın. Ayakları özgür olsun.

4. 2 aylık bebek denize girebilir.
YANLIŞ
Bebeğin havuz ya da denize girebilmesi için en önemli koşul boynunu 90 derece dik olarak kontrol edebilmesi ve deniz suyu sıcaklığının 29-30 derece olmasıdır. Bu yüzden bebeğiniz 6. aydan sonra denize girebilir.

5. Bebeğin odası doğar doğmaz ayrılmalıdır.
YANLIŞ
Bebeğin ilk aylarda anneyle aynı odada kalması, ağladıkça emzirilmesi ve bebeği kucağa almaktan korkulmaması önerilir. Bebeğinizi 6. aydan sonra kendi odasına geçirebilirsiniz.

6. Bebek her ağladığında, kucağa alınmamalıdır.
YANLIŞ
Bebeği her fırsatta kucağınıza alın, sevin, okşayın. Onunla aranızdaki bağı artırır. Bırakın kucağa alışsın. Bu onun özgüvenini artırır. Artık kucak bebeği istiyoruz!

7. En iyi uyku pozisyonu sırtüstüdür.
DOĞRU
Eskiden bebekler karın üstü yatırılırdı. Ani bebek ölümü ya da beşik ölümü denilen konu araştırıldıkça, bebeklerin en iyi uyuma pozisyonunun sırtüstü olduğu anlaşıldı. Ayrıca sol yan, sağ yan pozisyonlar da uygun uyku pozisyonlarıdır.

8. Çok bilen anne sendromu diye bir deyim var.
DOĞRU
Çocukla ilgili bir konuyu her yerden araştırıp kendi kendine sentez yapıp çocuğa teşhis koymak hatalı bir yaklaşımdır. Her yazılana inanmayın.

9. Pürtüklü gıda verildiğinde öğüren hatta kusan çocuk, asla blender'dan geçirilmiş şekilde beslenmemeli.
YANLIŞ
ilk tercih, pürtüklü gıdayla beslenmesidir. Bebeğin gıdayı tolere edebilmesi de çok önemlidir. Her seferinde öğüren, kusan çocuğa bir
süre daha püre halinde gıda verilebilir Yoksa alması gereken temel besinleri yetersiz alır.

10. Bebek sevilip okşanırken öpün.
YANLIŞ
Bebeği özellikle yüzünden hele dudaklarından öpmeyin çünkü enfeksiyon riski artar.

11. Erkek çocukların saçlarını uzatmak kimlik karmaşasına yol açabilir.
DOĞRU
Çocukların kimlik yapılanması döneminde (0-5 yaş) her şeye dikkat etmek gerekir.

Makalenin Kaynağı: Mother & Baby Dergisi

Yorumlar (3)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar benim bebeğim 5 aylık oldu denize gittik geçen hafta soktum denize ağlamadı gayet mutluydu güzel geçti belki bi zararı olmamıştır çünkü şapka taktık..:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

MERHABALAR KIZIM 13 AYLIK TATİLE GİDİCEZ AMA MAYO KONUSUNDA KARARSIZIM NORMAL MAYO MU ALMAM GEREKİR YOKSA MAYO BEBEBK BEZLERİNDEN Mİ HANGİSİ DAHA SAĞLIKLI SİZCE

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebegim de 48 günlük cok sicak bir iklimde yaşıyorum ve bebegim isilikten kurtulamadi. büyük kızım şuan tam 2 yaş 4 aylık, onu 3 aylıkken denize sokmustum ve çok sevmisti.simdi 48 günlük kızımı sokmayı düşünüyorum. isiliklerinden kurtulmasini istiyorum.buyuk ihtimalle bir kovaya deniz suyu koyup onunla yikarim deniz suyuyla...bir zarari olmayacagini düşünüyorum.

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın