EmzikBirçok bebek ve çocuk ya başparmaklarını emer ya da emzik kullanır. Uzunca bir süre doktorlar sürekli emzirilen ya da emziği düzgün olmayan biberon verilen bebeklerin emme ile ilgili olumlu duygularını kaybettiklerini ve bunun sonucunda da başparmaklarını emdiklerini düşünmüştür. Ancak bu teori ultrason resimlerinde rahimdeki ceninlerin neden başparmaklarım emdiklerini açıklamamaktadır.
Çocukların temel bir emme ihtiyacı vardır ve bu ihtiyaçlarını daha doğmadan ortaya koyarlar. Doğduktan sonra emzik ya da başparmaklarını emmeleri de bu temel dürtünün doğal bir uzantısidir. Birçok uzman bebeklerin parmaklarını ya da emzik emmelerinin zararsız bir alışkanlık olduğunu düşünmektedir.
Çocuklar genelde 3-4 yaşlarına geldiklerinde kendiliklerinden parmaklarını emmeyi bırakırlar. Çocuğunuzu, 4 yaşından önce parmağını emmeyi bırakması için zorlamanın bir anlamı yoktur. Aslında bu alışkanlığı önlemeye çalışan anne babalar çocuklarının inat etmesine neden olup bu alışkanlığı bırakmalarını daha da zorlaştırırlar.
Ancak 4 yaş sonrasında başparmağın emilmesi güvensizlik ya da diğer psikolojik problemlere işaret ediyor olabilir. Ayrıca dişlerin kaymasına ya da düzgün çıkmamasına neden olur. Ama bu durum genelde (ama her zaman değil) geçicidir ve düzeltilebilir.
"Ortodontik emziklerin" çocukların ilerleyen yaşlarında diş sorunlarına karşı koruma sağladığına dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Çocuğunuz 4 yaşını geçtikten sonra da parmağını emmeye devam ediyorsa çocuk doktorunuza başvurun.

Makalenin Kaynağı: Aile sağlığı Ansiklopedisi

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın