Bebek OdasıBebeğiniz ilk günlerde size çok ihtiyaç duyacağından bir süre için yanınızda kalması daha uygun olacaktır fakat sonraki günlerde kendi odasında vakit geçirmesi hem siz hem de bebeğiniz için çok daha faydalı olacaktır. Peki bebe odası hazırlarken nelere ihtiyacımız olacak, şimdi bunları teker teker sıralayalım:
- Karyola: Başlangıç için bir beşik alabilirsiniz maliyeti daha ucuz olacaktır. En azından 3 ay rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tercihiniz beşikten yana olacaksa mutlaka şiltenin tam olarak uymasına dikkat edin, çarşaf ve örtüler dışarı taşmamalı. Yatağın kolay kolay devrilmemesi için geniş altlıklı olması önemlidir. Karyola alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor kısaca sıralayalım:
- Parmaklıklar 6,5 santimetreden daha geniş aralıklarla dizilmemeli. Yani iki parmaklık arasından bir meşrubat kutusu geçirebiliyorsanız, fazla geniş demektir.
- Karyolanın kenarıyla şilte arasına en fazla iki parmak sokulabilmeli.
- Ahşap kısımlarda zehirli vernik kullanılıp kullanılmadığına dikkat edilmeli.
- Parmaklığı indirip kaldıran mekanizmada çocuk kilidi bulunmalıdır.
- Parmaklıkların ve tüm panellerin, birbirlerine sağlam bir şekilde monte edildiğinden emin olun.
Peki karyolamızı nereye yerleştirmeliyiz ufak ipuçları verelim burada da:
Evin dış duvarının yanına konmamalıdır.
Radyatörler ve havalandırma kanallarından uzak tutun.
Jaluzi ya da perde ipleri asla karyolaya uzanmamalı.

Çarşaflarımız seçerken de şunlara dikkat edeceğiz:

4 adet çarşaf dönüşümlü kullanmak açısından yeterlidir. Çarşaflar şiltenin dört kenarından da en az beş santim aşağı uzanmalıdır.
Çarşafınız ola ki yıkandıktan sonra çekti bu çarşafı artık bebek yatağı için kullanmamalısınız.
Su geçirmez pedler ya da naylonlar sermeniz bebeğiniz için son derece zararlıdır.

Battaniye: iklime ve mevsime göre değişecek olan battaniyeleri seçerken hafif olanı tercih etmelisiniz. El örgüsü şallar bu görevi görecektir. Kış mevsimi için yün battaniye almak akıllıca olacaktır. Hem hafif oluşu hem de güzel ısıtması sayesinde bebeğiniz ve sizin için pratik bir seçimdir.

Giysi masası: Eğer bir karyola takımı aldıysanız ek parçaları olarak bir giysi masası da olacaktır, eğer almadıysanız, bebeğinizin altını değiştireceğiniz kıyafetlerini rahatlıkla giydirebileceğiniz bir giysi masası da işinizi görecektir. Giysi masası için küçük önerilerimiz ise şöyle:
Masanın yüksekliği boyunuzla orantılı olmalı. Kalçanızdan daha aşağıda ya da göğüs seviyenizden yukarıda olmamalıdır.
Masanın kenarlarının kalkık olması tercih sebebidir.
Bebeği sıcak ve güvenli tutmak için pencereye yakın bir yerde olmamalı.

Şifonyer: Bir şifonyer hayatınızı kolaylaştıracaktır. Bebeklerin ilk günlerinde sıklıkla üstleri değiştirilir, çünkü hayata yeni uyum sağlayan bebeğiniz ve siz sık sık kusma ya da alt bezinin birden dolması ve dolayısıyla taşması sebebiyle kıyafetleri değişmek durumunda kalacaktır. Bu yüzden bir şifonyer kıyafetlerin rahatlıkla yerleştirilebilmesi açısından önem taşıyacak hayatınızda.

Gece Lambası: Küçük bir lamba gece sıklıkla uyanacağınızdan hem sizi hem de bebeğinizi rahatsız etmeyecektir. Yanınızdaki düğmeyle rahatlıkla kontrol edeceğiniz lamba sizi fazla zaman harcamaktan kurtaracaktır.

Hava nemlendirici: Eviniz kaloriferli ise ya da bebek için özellikle elektrikli soba kullanıyorsanız bir hava nemlendirici odanın havasının kurumasını önleyecek ve daha sağlıklı bir ortamda huzurla uyumasını sağlayacaktır. Ayrıca soğuk algınlığı gibi durumlarda bebeğin solunumunu kolaylaştıracaktır.

Alt değiştirme minderi: Alt değiştirme minderi her ne kadar lüks bir malzeme gibi görünse de aslında hem anne hem de bebek | için son derece rahatlatıcı bir objedir. Bebeğinizin altını değiştirirken siz de zorlanmayacaksınız, o da rahatça hareket edebilecek. Titiz anneler üzeri naylon kaplı olanları tercih ettiğinde rahatlıkla temizleme imkanına da sahip olacaklar.

Bebek telsizi: Evde yalnız olacak anneler için büyük bir rahatlıktır. Bu aletle her an çocuğunuz sesini kolayca duyabilecek ve yanında olabileceksiniz.

Çöp kovası: Ya da alt bezi kovası. Elbette koku giderici alt bezi kovası gibi lüks aletlerden alamayabilirsiniz bunun için üstü kapanan bir çöp kutusu almanız da sizin için yeterli olacaktır.

Koltuk/Sallanan koltuk: Bebeğinizi emzirirken ikinize de huzur verecek bir mobilyadır sallanan koltuk. Eğer buna imkanınız yoksa bebeğin odasına yerleştireceğiniz tek kişilik bir koltuk da sizi rahatlatacaktır. Böylece bebeğinizi emzirirken şekilden şekle girip yatağın üzerinde rahatsızlanmayacaksınız. Unutmayın bebeğinizle sizin en özel iletişim kurduğunuz emzirme durumu ikiniz için de önemlidir.

Müzikli dönence: Bebeğiniz ilk günlerin sıkıntılı evresini geçirdikten sonra yavaş yavaş uyanık durmaya ve etrafı gözlemlemeye başlayacaktır. Karyolasının üstüne asacağınız renkli ve dönen objeler onu oyalamayı sağlayacaktır.

Ana kucağı: Ana kucağı özel tasarımıyla bebeğinizi her yere taşıyabileceğiniz bir eşyadır. Bebeğinizin göz önünde olmasına özen gusteriyorsanız mutlaka edinmelisiniz. Bu şekilde bebeğiniz rahatça uyuyabildiği gibi uyanık kaldığında da keyifle etrafı seyredebilecektir.

Kanguru: Birkaç ay geçtikten sonra belki ev içinde bile kullanabileceğiniz bu güzel obje sizin pratik hareket etmenizi sağlayacaktır. Hem annenin hem babanın rahatlıkla kullanacağı bu eşyayla hem bebeğinizle yakın temasta olacak hem de güvenliğinden endişe etmeyeceksiniz.

Salıncak ya da hoppala: Birkaç aya dünyayı gözlemlemeye ve dolayısıyla kendi başına kalmamak için çığlıklar atmaya başladığı bu dönemde onu eğlendirecek harika eşyalardandır hoppala. Hareket etmenin keyfini çıkaran bebeğinizin şen kahkahalarını da duyabilirsiniz.

Bebek arabası: İlk günlerde işinize yaramayacağını düşünseniz de farklı tasarımları iyice araştırdıktan sonra bir seçim yaparak bir bebek arabası edinmelisiniz.

Bebek çantası: Elbette bebeğinizle dışarıya çıkacak, akraba ziyaretleri yapacak kısaca hayatın içine karışacaksınız. Bebeğinizin sıklıkla üzerini değiştirmek durumunda olmanız yanı sıra alt bezleri, temizleme losyonları, kremler, pudralar, biberon, mama önlüğü gibi malzemelerini rahatlıkla taşıyabileceğiniz bir çanta olması size hayatı kolaylaştıracaktır.

Tırnak makası: Bebekler için özel üretilen tırnak makasları işinizi kolaylaştıracaktır.

Ateş ölçer: Bebeğiniz konusunda hassas olacağınız muhakkak, bu sebeple evinizde her ihtimale karşı bir ateş ölçer olması şarttır. Doktordan önce ilk müdahale ve teşhis size ait olacaktır unutmayın.

Banyo derecesi: Çok gerekli bir malzeme olmamasına karşın hassas ve titiz anne adayları için önemli bir detay.

Şişe ve biberonları sterilize etmek için kullanılacak kap: Her
ne kadar bulaşık makineleri varolsa da zaman zaman bebeğinizin malzemelerini kaynatmak isteyebilirsiniz, derin ve geniş bir kap işinizi görecektir.

Biberonlar: Çeşitli boylarda alacağınız biberonlar ilerleyen dönemlerde işinize yarayacaktır.

Küvet: Bebeğinizi yıkarken pratik olması açısından uygun bir küvet alırsanız tek kişi de rahatlıkla yıkayabilirsiniz.

Şampuan: iyi marka göz yakmayan bir bebe şampuanı almanız şarttır.

Pişik kremi: Her zaman elinizin altında olması gereken önemli malzemelerdendir. Cildi tahriş olan bebeğin canı çok yanar bu sebeple düzenli bir biçimde kullanım talimatını dikkatle okuyarak uygulamalısınız.

Bebe Pudrası: Bebeğinizi rahatlatacak ürünlerden biri.

Bebe Yağı: Banyo sonrası bebeğinizin rahatlamasını sağlayacak harika bir ürün.
Islak Mendiller: Bir annenin en büyük yardımcılarından biri. Alt ; temizleme, el yüz silme gibi çok işlevsel olan bu ürünü alırken de iyi i marka olanını tercih etmelisiniz.

Pamuk: Her zaman işinize yarayacak elinizin altında olması gereken bir ürün.

Bebek kıyafetleri

Doğacak bebeğe cicili bicili kıyafetler almak her anne baba için | mutluluk vericidir. Alışveriş yaparken göz önüne almanız gereken bebeğinizin çabuk büyüyecek olduğunu hesaba katmaktır. Bu sebeple ! size aşağı yukarı gerekli adetleri sunduk.
* Tişört: 6-8 adet.
* Kundak: 4-5 adet.
* Tulum: 4-6 adet ince ve kalın ayrı ayrı (ayaklı olanları tercih sebebi olmalı).
* Zıbın: 6 adet.
* Çorap: 6 çift.
* Eldiven: 4 adet.
* Mama önlüğü: 3 adet. Şapka: 1-2 adet.
* Battaniye: En fazla 2 adet.
* Badi: 6 tane.
* 6 tane pamuklu battaniye (kare olanlarını tercih edin; bebeği sarması daha kolaydır)
* Bornoz: Yedeği olması açısından 2 adet. Lif: 2 adet.

Anne Adayı için gerekenler:

- Hijyenik kadın pedi (emici özelliği yüksek olmalı)
- 3-4 adet lohusa sutyeni; başlıca iki tür lohusa sutyeni vardır. Birinde açıldığında yalnızca meme başını ortaya çıkaran pencereler bulunur. Diğeri ise önden kopçalı olduğundan emzireceğiniz zaman ko- ; layca bütünü ile açılabilir, ikinci tip daha iyidir, çünkü bunda bütünü | ile açıkta kaldığından bebek memeye dokunma olanağı da bulur. Saf pamuklu ve alttan destekli sutyenler yeğlenmelidir. Göğsünüzün en şişkin yerinden alacağınız ölçü size lohusa sutyeninin ölçüsünü verir.

- Bolca pamuklu ve tercihan tek kullanımlık iç çamaşırı
- Acıyan meme uçları için krem
Sutyen tamponları; sızan sütün sutyene geçmesini önler.
- Önden açılan gecelik ve pijamalar
- Alçak topuklu terlik

Makalenin Kaynağı: Sevgili Bebeğim Hoşgeldin (Hamilelik ve Bebeğinizin Bakım Rehberi)

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın