Bebek odası hazırlarken, her zaman adımınızı iki temel hedefi düşünerek atmalısınız: Güvenlik ve rahatlık!


Hayatlarına yeni katılacak minik melekleri için tatlı bir telaşla hazırlıklara başlayan anne-baba adayları, bebek odası için de hummalı bir arayışa girerler. Bebekleri eve gelmeden odasını hazırlamak, birçok yeni eşya ve mobilya almak için heyecanlanırlar. Bebek odası için çeşitli araştırmalar yapıp, tecrübeli ailelerden fikirler alırlar. Ama ne yazık ki çoğu zaman; belki de bebeğin hiçbir zaman kullanmayacağı bir sürü eşyayla oda doldurulur. Oysa odasını gereksiz eşyalarla, uyumsuz renklerle doldurmak; hem sizin hem de minik bebeğiniz için yorucu olabilir! Çünkü bebek odası hazırlarken, her adımınızı iki temel hedefi düşünerek atmalısınız: Güvenlik ve rahatlık! Medical Park Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Tatar; sağlıklı ve güzel bebek odasının püf noktalarını anlattı: Bebeğinize oda hazırlığı yaparken; odanın her yeri bordürler, örtüer, perdeler, araba, çiçek ya da ayıcık desenleri ile dolmaya başlarsa gözü yoran bir görüntü olabilir! Odanın temasını oluşturan desenleri, ahenk oluşturacak şekilde tekrarlamaya özen gösterin.
 
TAHTA DEĞİL PARKE ZEMİN Her şeyden önce kullanılan tüm malzemeler, sağlıklı ve özellikle temizlenmesi kolay olarak seçilmeli. Yer döşemesinde tahta; çok kir tuttuğu ve de temizliği zor olduğu için tercih edilmeyen bir döşeme türüdür. Çok sık tercih edilen bir yöntem olan yere halı serilmesi de bebek ve çocuklar için bazı sakıncalar doğurabilir. Çünkü halı; toz ve mikroorganizmaların yuvası haline dönüşerek, mikrobik ve alerjik sorunlara yol açabilir. Ayrıca halı ve halı türü malzemeler; odadaki nemi de emdiği için, alerjik bünyeli bebekler için nefes almayı güçleştirebilir. İdeal olan; yıkanması veya silinmesi kolay (örneğin laminant, parke) döşeme türlerini kullanmaktır.
 
METAL UYKUSUNU KAÇIRIR Yapılan araştırmalar; metal malzemelerin manyetik alan üreterek, insan organizmasını olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Metal, bebeğin de kendisini yorgun hissetmesine ve buna bağlı olarak uyku düzensizliklerine neden olabiliyor. Bu ne-denle, bebeğin odasında büyük metal mo-bilyalar bulundurulmamalıdır. Bebeğin odasındaki mobilyaların, ahşaptan yapılmış olması sağlıklı bir seçimdir. Fakat, toksik olmayan boyaların kullanıldığı mobilyaları tercih etmelisiniz. Mobilyalarda sivri çıkıntılar olmamasına da özen gösterin. Mobilyayı alırken, boyutlarının bebeğe büyüdüğünde oyun alanı bırakacak şekilde olmasına dikkat edin. Ünlü bir mimarın şu sözünü unutmayın; Az çoktur!'
 
KUZEYDE, PENCERELİ BİR ODA... Yapılan araştırmaların ışığında; ideal bir bebek odasının 12—15 metrekare ve en az 1 penceresi olması öneriliyor. İçeri güneş gir meyen ve hava değişimi olmayan odalar, bebeğin sağlığı için uygun değildir. Aynı zamanda odanın evin kuzey-doğusunda veya kuzey-batısında olması da öneriler arasında yer alıyor. Böylece; oda, günün en ferah saatlerinde (güneş doğarken ve batarken) güneş görebilir. Evin güney kısmında bulunan odalar; özellikle yaz aylarında, çocuk odası olarak pek tavsiye edilmiyor.
 
BEYAZ IŞIKLI KÜÇÜK AVİZE TERCİH EDİN
Odanın ışıklandırılmasına da çok dikkat edin; öncelikle hava alan ve güneş ışığı giren bir oda olmalı. Her ne kadar uygulaması zor olsa da; evdeki ışık kaynaklarının odanın tam ortasında bulunmaması ve ışığın tavan veya duvarlar vasıtasıyla yansımaması gerekir. Avizeden çıkan ışık çok kuvvetli olmamalı, avize ufak olmalı, beyaz veya sarı ışık seçilmeli. Gece için de, az ışık veren gece lambaları tercih edilmeli.
 
PASTEL RENKLER SAKİNLEŞTİRİR 
Günümüzde çoğu bebek odasında kullanılan bu pastel renkler, en ideal olanlarıdır. Mavi ve veşil gibi soğuk renkler, sakinleştirici bir etkiye sahiptir; aynı zamanda sinekleri de vızak tutar.
Koyu renk boyalar, odayı küçük gösterir. Açık renkler ise odaya ferahlık verir. Karbe-vaz renk, bebek odaları için tavsiye edilmiyor. Karbeyaz renk; odaya rahatlatıcı olmayan bir hava vermekle beraber, hastane odası gibi bir izlenim de bırakabiliyor. Bebeğin odasında fildişi ve buz rengi veya opak renkler rahatlıkla kullanılabilir. Kırmızı renk, hayli dikkat çekicidir; birkaç eş-vada kullanarak odaya canlılık katabilirsi-


BEBEGİNİZ BÜYÜYÜNCE OYUNCAKLAR KUTULARA! Odanın dekorasyonunu yaparken; çocuğunuzun boyunu ve özelliklerini dikkate alın. Tüm yaşamı; onun göz ve ulaşım seviyesine göre kurun. Kullanacağınız sistemin çocuğunuzun kullanımına uygun olmasına özen gösterin; oyuncak kutusuna bir yerlere çık-madan erişim olanağı olması, mekanizmalarının yaşına uygun olması vb. Kullanacağı çekmeceleri ya da rafta duran kutuları, içlerini görebilecek yükseklikre tasarlayın. Düzenleme yaparken aşağıdan başlayın. Sık çullanılan oyuncakları alt seviyelere, daha görsel ve az kullanılanları üsr seviyelere yerleştirin. Çeşitlendirin! Tek tip oyuncak depolaması yapmak zorunda değilsiniz! Aynı konsept içinde bir oyuncak sandığı ve tavandan sarkan bir sepet kullanabilirsiniz. Açık raflar yerine, içi doldurulacak kutuları tercih edin. Bu kutuların büyüklüğünü çocuğunuzun taşıma kapasiresine uygun seçin.
 
RAFLAR ÖZEL DİKKAT İSTER Raf kullanacaksanız yanları kapalı olmalı; aksi takdirde bir kitap alırken hepsi devrilir! Ancak bir araba serisi ya da hayvanlar dizisi gibi oyuncakların kuruda değil, alçak bir rafta sergileneceğini de unutmayın. 

Güvenliğe dikkat! Unutmayın; bir çocuk, çok sevdiği oyuncağını yukarılardaki bir rafta görürse, onu almak için birçok Tehlikeli yola başvurmaktan çekinmeyecektir. Bu nedenle rafları çocuğunuzun boyunu göz önüne alarak alçak planlamanın, muhtemel kazaları baştan önleyeceğini unutmayın.
Sınıflayın ve etiketleyin! Oyuncakları sınıflayın ve bu sınıflamaları çocuğunuza öğretin. Okul öncesi çocuklar için oyuncak kutularını farklı renklerdeki etiketlerle işaretleyin. Oyuncakları kaldırmak da eğlenceli bir oyuna dönüşsün. Dönüşüm yapın! Çocuğunuzun oyuncaklarının tamamını kullanımına sunmayın. Belli aralıklarla bazılarını dolapların üst ve az kullanılan raflarına ve depo gibi yerlere kaldırıp, diğerlerini yeniden ortaya çıkarın. Bu yolla oyuncak için ayırdığınız bütçenin de düştüğünü göreceksiniz. Değişiklik yapın! Minik ellerde saatlerce kurcalanan arabaların, bebeklerin ve müzik aletlerinin belli bir süre sonra tanınmaz hale geldiğini göreceksiniz. Kutularda biriken araba tekerlekleri, hangi bebeğe ait olduğu belli olmayan çantalar, birrakım kapaklar. ..
Eğer bunları orijinal halinde kullanamayacaksanız değiştirin, kolaj çalışmaları yapın ya da biraz hayal gücü ile artık malzemeleri kullanarak örneğin kartondan bir araba yapın!
 
GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
Evdeki tüm prizlere koruyucu kapak takılmalı.
Ev içinde döşeli tüm elektrik kabloları ve her türlü cihazın kabloları gizlenmeli veya bebeğin ulaşamayacağı şekilde tedbir alınmalı. Tüm pencerelere parmaklık veya kilit takılmalı.
Radyatörlere koruyucu takılmalı.
Dubleks evlerde katlar arasındaki merdivenin üstüne ve altına birer kapı takılmalı.
Bebeğin üzerine tırmanacağı eşyalar, pencere kenarından uzaklaştırılmalı.
Eğer evde cam kapılar varsa, kırılmaz kapılarla değiştirilmeli.
Mümkünse, kapılardaki bebeğin kilitleyebileceği kapı kilitleri kaldırılmalı.
Bebeğin karyolası, herhangi bir şeye ulaşamayacağı bir yere yerleştirilmeli. Yatağı üzerinde; uyku süresi hariç, yastık veya yorgan bulundurulmamalı.
Karyola kenarları, bebeğin ayağa kalktığında aşamayacağı yükseklikte olmalı. Karyola çubuklarının arası çok fazla geniş olmamalı, bebeğin kafası geçmemeli.
Karyola içinde; üzerine basamak gibi basıp yükselebileceği yastık, oyuncak vs. malzeme bulundurulmamalı. Bebeğin parmaklarının veya elinin takılabileceği, örtüler ve battaniyeler kullanılmamalı
 
Makalenin Kaynağı: Anchor Butik 
 
 

Yorumlar (7)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

cok faydalı oldu teşekkürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

gerçekten çok faydalı ve mantıklı teşekkürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çok yararlı bilgiler var. bizim düşünemeyeceğimiz yerlerdeki uyarılar çok gerekli...
teşekürler...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

cok faydalı oldu teşekkürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

gerçekten çok faydalı ve mantıklı teşekkürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çok yararlı bilgiler var. bizim düşünemeyeceğimiz yerlerdeki uyarılar çok gerekli...
teşekürler...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

tesekkurler inanin cok faydali buldum:)

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın