Bebekler en erken ne zaman uçak yolculuğu yapabilir?

Bir aydan büyük bebeğin herhangi bir sağlık problemleri yoksa uçak yolculuğuna çıkabileceğini belirten uzmanlar, zorunlu durumlarda bu sürenin kısalabileceğini de belirtiyorlar. Doğumdan sonra sağlık nedeniyle acil müdahale edilmesi gereken durumlarda, özellikle bebek yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyulduğu anlarda bebeklerin doğar doğmaz hava yoluyla seyahatlerinin zorunlu olabileceğini söylüyorlar.

 

Uçak yolculuğu bebeğin sağlığını olumsuz etkiler mi?

Uçak yolculuklarında görülen problemlerin başında kulaklarda oluşan sorunlar geliyor. Özellikle kalkış ve iniş anlarında değişen kabin iç basıncı bebek ve küçük çocukların kulaklarında ağrı ve tıkanma hissi yaratabiliyor. Bebeğin kulaklarında oluşabilecek rahatsızlık hissini en aza indirmek için bebeğin emzirilmesi önerilen çözümler arasında. Yutma eyleminin orta kulaktaki östaki borusunun daha kolay açılmasını sağladığını, böylece kulakta oluşan tıkanıklık hissinin engellendiğini belirten uzmanlar, bebekler için en kolay yutma eyleminin emzirme olduğunu söyleyerek iniş ve kalkış anlarında annenin bebeği emzirebileceğini belirtiyorlar. Ayrıca emzirmek anne ile bebek arasında bağın yoğun yaşandığı ve bebeğin daha rahat ve huzurlu olduğu bir an olduğu için anneye kolaylık sağlıyor.Uçağa binmeden önce doktorunuzun önerdiği ağrı kesici bir şurupta bebeğinizi rahatlatabiliyor. Bu konuda bebeğinizle yapacağınız uçak yolculuğu hakkında doktorunuza bilgi vermeniz gerekmekte... Daha büyük çocuklar içinse; sakız çiğnetmek, sevdikleri bir yiyeceği ya da içeceği kalkış ve iniş sırasında yedirmek kulak ağrısını önlemede etkili oluyor. Bebeklerle uzun uçak yolculukları önerilmiyor. Bu hem rahatlık hem de sağlık açısından riskler taşıyor.

 

Çocuklar uçakta sıkılırsa?

Uçakta verilen yemekleri sevmeyen çocuklar için anne babaların yanlarında onların sevdikleri yiyecek ve içecekleri bulundurmaları şart. Yine sevdikleri bir oyuncak, çizgi kitap onları bir süre oyalar. Uçakların havada nasıl durduklarını merak eden ve dışarıyı görmek isteyen çocuklar için mutlaka cam kenarı ayarlanmalı, yoksa yolculuk boyunca camdan bakmak istiyorum talebiyle baş etmek zorunda kalıyorsunuz.

 

 

 

Bebeği neyle taşımalı?

Küçük bebekler için taşıma koltukları ve portbebeler kolaylık sağlıyor. 2 yaşından büyük çocukları bazı uçaklarda bulunan iki yetişkin koltuğu arasındaki çocuk koltuğunda oturtarak yolculuk yapabilirsiniz. Yine bazı uçaklarda bulunan duvara bakan yolcu koltuklarının önündeki beşiklerde bebeğinizle konforlu bir yolculuk için düşünülmüş. Ancak bilet rezervasyonunuzu yaptırırken bu taleplerinizi belirtmeniz gerekiyor. Yine rezervasyonunuzu yaptırırken uçağa en geç binecek ama en erken inebilecek koltukları da talep edebilirsiniz. Özellikle hareketli, durağanlıktan ve kapalı alanlardan çok da hoşlanmayan çocuklar için bu uygulama etkili oluyor. 2 yaşından küçük çocukları uçuş esnasında kucağınızda taşıyabiliyorsunuz ancak uçuş ekibinden çocuklar için özel emniyet kemeri istemeniz gerekiyor.

 

 

 

Bebekle uçak yolculuğunda yanınıza neler almalısınız?

Rahat, sıkmayan, terletmeyen kıyafetler Su ve sevdiği içecekler Atıştırmalık sevdiği yiyecekler Sevdiği oyuncak, kitap gibi nesneler 2-3 temiz biberon ve yedek mama Bebek bezi ve temizleme mendili, önlük Soğuk algınlığı-ateş düşürücü şurup Yastığı, battaniye ya da örtüsü

 

Hangi çocuklar uçak yolcuğu yapmamalı?

Herhangi bir enfeksiyon hastalığını halen yaşayan çocuklar Kabindeki basınç değişiklikleri şiddetli baş ağrısı yaratabileceği için kulak enfeksiyonu yaşayan çocuklar Sinüzitli çocuklar

Aşırı sıvı kaybına neden olduğu için ishalli çocuklar

Kronik kalp ve akciğer hastalığı olan çocuklar doktor kontrolünden geçmeden uçakla yolculuk yapamazlar.

 

 

 

THY bebek yolcu uygulaması

1. Bebek yolcu yaş sınırı nedir?

0-2 yaş bebek yolcu yaş sınırı olarak kabul edilmektedir.

2. Bebek kucakta seyahat edebilir mi?

Evet. 0-2 yaş arası bebekler, kucakta seyahat ederler.

3. Bebekler doğum sonrası ilk seyahatlerini ne zaman yapabilirler?

Bebek yolcu kabulü ve taşıma kurallarına göre; doğumundan sonraki ilk 7 gününü bitirmemiş bebekler, sağlıkları açısından istisnai bir durum olmadıkça, ebeveynleri ile olsa dahi THY uçuşlarına kabul edilmez. Sağlık açısından istisna arz eden bebeklerin taşınması, ancak doktor raporu ile gerçekleştirilir.

4. Bebekler yalnız başına seyahat edebilir mi?

İki yaşını bitirmemiş bebekler ancak ailesi veya kanuni temsilcileri ile seyahat edebilirler. Yalnız uçmalarına izin verilmez.

5. Bir yetişkin birden fazla bebekle seyahat etmesi gerekirse ne yapmalıdır?

Uçuş içi emniyet kuralları gereği bir yetişkin en fazla bir bebeğe refakat edebilir. Birden fazla bebeğe sahip ise, diğer bebek için çocuk bileti almak zorundadır. Bu ikinci bebek için yolcudan araba tipi bebek puseti getirmesi veya refakat hostesi talep etmesi istenir.

6. Bebek yemeği veriliyor mu?

Tüm uluslararası uçuşlarımızda bebek yemeği verilmektedir. Rezervasyon esnasında bebek yemeği talebinizi bildirmeniz gerekmektedir.

7. Yolcuya ait bebek arabası kabine kabul edilir mi?

Kabinde taşınmasına izin verilen bebek arabalarına check-in sırasında bagaj etiketi takılır, izin verilmeyen bebek arabaları ise, kayıtlı bagaj işlemi görür. Taşınması ücrete tabi değildir.

 

 

Kaynak: Anne Bebek Dergisi

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın