Aileye minik bir bebeğin katılmasıyla eşler büyük bir heyecan ve mutluluk yaşar. Ama bebek bakımı söz konusu olduğunda erkekler çoğu zaman tümBebek Bakımı sorumluluğu anneye bırakmayı tercih eder. Haydi beyler, bu güzel telaşta eşinizin yükünü biraz da olsa hafifletin.

Eşler bebek bakımını nasıl paylaşmalı?

Bebek bakımında annenin roiü kadar babaya da büyük sorumluluklar düşüyor. Özellikle kadınların İş yaşamında daha aktif hale geldiği günümüzde, babaların bebekleriyle İlgilenme ve İhtiyaçlarını karşılamada daha hevesli olduğunu görüyoruz. Bu noktada babanın ihtiyacı olan tek şey ise, onunla baş başa kalıp, bebeğini daha iyi tanıyabilmesi için fırsat verilmesi ve teşvik edilmesi. Burada en büyük görev anneye düşüyor. Eşiniz ve bebeğinizin daha İlk aylardan ilişkilerinin temellerini atabilirsiniz. Baba olmanın yalnızca bebeği sevmek olmadığını, belirli sorumlulukları beraberinde getirdiğini, eşinizle aranızda oluşturacağınız işbirliğiyle ona göstermeli ve onu bu yönde teşvik ederek bir çeşit rehberlik yapmalısınız. Bebeğinizin bakımı sırasında eşinizden alacağınız yardımlar sayesinde baba-çocuk İlişkilerine daha İlk aylardan farklı bir boyut kazandırmış olacaksınız. Bebeği uyutma, gazını çıkarma gibi bazı görevleri eşinize vererek yükünüzü biraz hafifletirken, ona da baba olmanın tadını yaşaması için fırsatlar yaratmış olursunuz.

Bebek Bakımı

 

Konuyla ilgili bilgi aldığımız, Amerikan Hastanesinden Pedagog Güzide Soyak, ekonomik ve eğitimsel şartlarla kadının değişen rolü, erkeğin ev içerisinde ve çocuğun bakımında daha aktif olmasına yol açtığını vurgulayarak söze başlıyor ve şöyle devam ediyor: "Baba, artık sadece evin bütçesinin sorumluluğunu hisseden kişi değil. Sosyal, kültürel ve ekonomik şartlarla birlikte aile içi sorumlulukları da paylaşma zorunluluğu oluştu. Hatta bazen eski sistemlerde annenin kariyerini durdurup, çocuğuna baktığını görürken, bugün bunun tam tersiyle de karşılaşıyoruz."

Ortak Sorumluluklar

Anne-baba bazı durumlarda aynı düşünce ve duyguları paylaşmayabilir. Yetiştirilme tarzı ve geçmiş deneyimleri düşünce ayrılıklarına neden olabilir. Bu durum, çatışmaya dönüşmeden karşılıklı duyguları ve düşünceleri paylaşarak ortak bir noktada buluşmaya çalışılmalıdır. Farklı ebeveyn tutumları çocukların davranışlarının bozulmasından en önemli etkenlerdir. Eğer bebeğinizin bakımından eğitilmesine kadar birçok alanda kararları veren kişi olarak duruyorsanız, bunun aynı zamanda ilişkiniz ile ilgili bir sinyal oluşturduğunu düşünmelisiniz. Paylaşımlarınız güç savaşı değil, ortak sorumlulukların ve deneyimlerin keyfi olmalı. Bazen bebeklerin bakımı ve eğitiminde bir ebeveyn kendisinin daha aktif olduğunu, diğer ebeveyne pek fırsat tanımadığını fark eder. Bu durumda, bir miktar geri çekilerek, diğer ebeveyni de ortak paylaşımlara dahil etmek gerekir. Bu süreçler içerisinde yaşanan deneyimler bazen her iki ebeveyn için de değişik algılanabilir. Bir ebeveyn İçin zevkli gelen beslenme saati, diğer ebeveyn için çok zorlu süreç olarak algılanabilir. Bu durumlarda kendi duygularımızı da gözden geçirerek en faydalı ve keyifli olduğumuz, ilişkimize olumlu yansıyan sorumlulukları tespit ederek paylaşmamızı önerebiliriz.

İlgili ve sorumlu bir baba olmak...

Baba, sadece anneyi rahatlatan kişi değil, bebeğin her türlü gelişiminde aktif olarak yer alması gereken kişi olmalıdır. Bu süreçte içinde, gönüllü olarak, aktif bir şeklide yer almadır. Sonuçta geçirilen zaman, bebeğin bakımına katkı göstermek değil, İlişkinin önemli bir parçası olmak için uğraşmak anlamını taşır. Alt değiştirmek, beslenmesine, uykuya geçişine yardım etmek, babayı, anne kadar duygusal ve önemli kılacaktır. Geçmiş dönemlerde bebeğin bakımı babalara pek verilmezken, İlişki kurmak İçin de cinsiyet özelliklerine bakılırdı. Kız çocuğun anneye yakın olması, onunla ilgili kararlarda babanın pek önemli bir yer tutmadığı düşünülürdü. Kızına elbise almak için istekli babalara daha az rastlanırdı, Bu işlerin anneye ait olduğu düşünülürdü.

Bebek bakımında yardımcı olacak önerilir

• Bebekle konuşmak, göz teması kurmak ve dokunmak aradaki bağı güçlendirir. Geleneksel yapımız İçerisinde yer alan rollerin değişiminden, kuşkusuz ki çocuklar yüksek fayda görür.

• Anne-babanın, bebeğin doğumunun ilk günlerinden itibaren, ortak paylaşım içerisinde olması, aile bağlarının güçlenmesini sağlar.

• Sorumlulukların kişilere odaklanıldığı ailelerde, sorunlar daha zor aşılır,

• Bebeğin bakımına katkısı yoğun olan babalar, çocuklarını daha İyi tanır ve cinsiyetlerine ait bilgileri daha kolay edinirler.

• Anne-babanın bebeğe eşit mesafede duruyor olması ve duygularını ona hissettirmeleri en önemli kazanımdır. Anne-babasına eşit düzeyde güvenen, karşılıklı duygu ve düşüncelerini payla-şabilen, birbirleriyle ilgili bilgileri olan aile bireylerinin, İlişkilerinin daha güçlü olacağı kesindir.

• Tüm paylaşımlar ve rol modelleri anne-babanın örnek alınmasına neden oluyor. Basit ve günlük ihtiyaçlar gibi görülen bu süreçler, duyguların anlaşılmasına ve daha kolay ifade edilmesine de yardımcı olur.

Kaynak:  Bebeğim ve Biz Dergisi

 

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın