"Mışıl mışıl uyuyan" bebekler, çocuklar dünyada kaç anne-babaya nasip olur? Şanslı ebeveynlerden değilseniz üzülmeyin. Onun "mışıl mışıl" uyuması sizinBebekler ve uyku elinizde!

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren onun  için her şeyin en iyisini istiyorsunuz. Belki de bu yüzden ilk günlerde geçirdiğiniz uykusuz geceler sizin için hiç önemli değil. Ama bu tempoya daha ne kadar dayanabileceksiniz? Haftalar, hatta aylar boyu gecenin bir yarısında tatlı uykunuzdan uyanmak hiç de hoş olmasa gerek! Geceleri arada bir eşinizden yardım isteyecek oluyorsunuz, ama belki de o yorganı başına çekip daha derin bir uykuya dalıyor. Yataktan dinlenmiş ve kendinizi iyi hissederek kalkmanın nasıl bir his olduğunu unuttunuz artık! Gece ile gündüzü ayırt edemeyen bebeğinizin "melek gibi" güzel ve huzurlu uyumasını istiyorsanız Kadıköy Şifa Tıp Merkezi-Ataşehir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nilgün Gökyayla'nın önerilerine kulak verin.

 

Uyuması için sık sık besleyin

Bebekleri belirlenen saatlerde beslemek, onun ihtiyaçlarını karşılamaya yeterli olmayabilir, ihtiyacı karşılanmayan bebekler de iyi düzenli ve rahat uyuyamaz. Bebeklerinin gece uykusunun zamanla uzayabilmesi için, o uykuya yetecek miktarda kalori aldığından anne-babaların emin olması gerekir. Bu da, bebeğin istediği sıklıkla beslenmesiyle olur. 6 haftalık olduğunda, bir defada 6 saat uyuyabilir. Anne-baba şanslıysa, bu uzun uyku geceye denk gelecektir. Şansı arttırmak için, bebeğin geceleri kalktığı zamanlarda mümkün olduğunca az ses çıkarıp, loş ışıkta besleyin. Ayrıca bunu yaparken konuşmamaya ve oyun oynamamaya özen gösterin. Bebek de zamanla gece uyanmanın kendisine özel bir eğlence getirmediğini anlayacaktır.

 

Ana kucağı bebeği rahatlatır

Bebek, gündüzleri uyumakta zorlanıyorsa, ana kucağında gezdirilebilir. Böylece hem an-ne-baba işini görür, hem de hareket, annenin kokusu ve kalp atışları bebeği anne karnında gibi rahatlatıp uyutur. Bu imkanı bulamayan anne-babalar, bebeklerini açık bir pencere önünde de uyutabilirler.

Bebekleri açık havada uyutmaktan korkmayın!

Her ne kadar kırkı çıkmadan çocuk dışarı çıkarılmaz dense de, açık hava bebeklerin iyi uyumasına yardımcı olur. Bunda dış uyaranların çok olması nedeniyle, bebeğin daha çabuk yorulmasının da etkisi vardır. Yeterince uyarılmayan bebek iyi uyumaz. Aşırı uyarılma ise, uykusunun başına vurmasına neden olur.

Bebek, geceleri uyumakta zorlanıyorsa gün içinde aktif olup, biraz yorulmasını sağlayın. Bunun için uyanık olduğunda onunla konuşun ve oyunlar oynayın.

 

Sıcak ortamlarda uyutun

Yenidoğanlar çok sıcak bir ortam olan anne karnından geldiğinden, ilk haftalar bizlerden daha çok ısıya ihtiyaç duyar. Ama unutmayın, sadece üşüyen bebek değil, sıcaklayan bebek de iyi uyumaz. Soğuğu olduğu gibi sıcağı da daha çok hisseder. Çünkü bebeklerin ter bezleri gelişmediğinden terleyemez.

Gazını çıkarmasına yardımcı olun

Gazının çıkmış olması da iyi bir uyku için önemlidir. Bebekler, emerken yuttukları hava nedeniyle meydana gelen gazı, hareket edemedikleri için kolayca çıkaramazlar. Gazını çıkartması için, onu hareket ettirin.

Uyku düzeniyle rahat edin

Bebeğin sağlıklı bir uyuma alışkanlığı edinmesi için, en erken 3 aylıkken bir yatma düzeniyle tanıştırılabilir. Örneğin; yatmadan yarım saat önce yıkanıp, pijamaları giydirilip, odasında onu çok uyarmayacak oyunlar oynanabilir, yaşı daha büyükse kısa bir hikaye okunabilir. Böylece bebek yatma zamanının geldiğini anlayacak, ama aktivitelerden hoşlandığı için strese girmeyecektir. Daha sonra, emiyorsa son kez karanlıkta emzirilip veya biberonu ve-'ilip yatağa yatırılabilir.

 

Uyku düzeni oluştururken...

Bir düzen oluşturmaya çalışıldığı ilk zamanlarda, bebek anne-babası odasından ayrılırken ağlarsa hemen yılmamalı. 1-2 dakika beklenmeli, ağlaması kesilmezse yanına gidip, rahatlatıcı bir ses tonuyla biraz konuştuktan sonra yine ayrılmalıdır. Bebek ağlamaya devam ederse, aynı şey uyuyuncaya kadar tekrarlanmalı. Böylece bebek, hem terk edilmiş hissine kapılmayacak hem de onu almamakta kararlı olunduğunu anlayacaktır. Anne-babalar sonunda dayanamayıp bebeğini kucağına alacaksa bu hareket hiç denenmeme-lidir. Çünkü o zaman bebek, uzun süre ağlarsa kucağa alınacağını öğrenecek ve bu, onu isteklerini ağlayarak yaptırmaya itecektir. 1 -2 gün uygulamak zorunda kalınacak bu yöntem, uzun vadede hem anne-babaları hem de bebeği rahat ettirecektir. Ayrıca değişik saatlerde, örneğin televizyonun karşısında, ayakta sallayarak uyutmaya alıştırma, ilkokulun ilerleyen yıllarına kadar devam edecek kötü uyku alışkanlıklarının başlangıcı olabilir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nilgün Gökyayla: "Sesiniz onu rahatsız etmez"

Yeni doğan bir bebek insan sesinden rahatsızlık duymaz. Anne-babalar bebeklere iyilik etmek istiyorsa, onun uyku saatini bir olay haline getirmemeliler. Onu insanların olduğu ortamlarda uyutabilirler, ama televizyon, radyo, bilgisayar, cep telefonu gibi teknolojik aletlerin seslerinden uzak tutmalılar. Ayrıca müziğin de rahatlatıcı bir etkisi olduğu bilinir.

Kaynak:  Bebeğim ve Biz Dergisi

 

 

 

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın