Yabancı cisimler

Küçük çocuklar ve bebekler, erik çekirdeği, para, çengelli iğne, boncuk, düğme gibi akla gelebilecek her çeşit şeyi yutarlar. Çengelli iğne ve kırık cam parçaları da dahil olmak üzere, bunları büyük bir kolaylıkla bağırsaklarından geçirip dışarı attıkları da bir gerçektir. En tehlikeli cisimler toplu iğne ve dikiş iğneleridir.

Çocuğunuz, erik çekirdeği ya da düğme gibi bir şey yut-muşsa üzülmenize lüzum yoktur. Yemek borusundan kolaylıkla geçsin diye ekmek yedirmeniz bile boşunadır. Yabancı cismin dışarı çıktığından emin olmak için birkaç gün çocuğun kakasını kontrol etmekle yetininiz. Çocuk kusar ve sancılanırsa ya da yabancı cisim gırtlağında kalırsa veya sivri, keskin bir şey yutmuşsa doktora başvurmanız gerekir.

Yabancı bir cisim yutmuş olan çocuğa asla müshil vermeyiniz. Hiçbir işe yaramayacağı gibi zararlı olabilir.

Boğulma

Çocuğun nefes borusuna herhangi bir şey kaçacak olursa, onu baş aşağı çevirerek sırtına hızla vurunuz. Bu bir işe yaramaz ve çocuk morarmaya başlarsa onu en yakın doktor ya da hastaneye görürünüz. Daha önceden birisine telefon ettiriniz. Hiçbir şekilde gecikmeyiniz.

Balık kılçığı gibi sivri bir şeyin gırtlağa saplanması nefes borusunu tıkayan şeyler kadar tehlikeli değildir. Hemen doktora gitmeniz gerekir ama bunun bir ölüm kalım meselesi olmadığmı da unutmayınız. Birçok kereler, çocuk sivri cismin gırtlağına batmakta devam ettiğinde ısrar ettiği halde, doktor hiçbir şey göremez. Böyle durumlarda, yabancı cisim, gırtlağı zedeleyerek yutulmuştur.

Suni teneffüs

Hiçbir zaman nefes almakta olan bir insana suni teneffüs yaptırılmamalıdır. Zehirlenme, elektrik çarpması, boğulma gibi olaylar sonucunda bir insanın nefesi kesilebilir. Böyle bir kimseye suni teneffüs yaptırılmasının ve buna mümkünse dört saat devam edilmesinin hayati önemi vardır. Sonunda, hasta ya kendiliğinden nefes almaya başlar ya da bir mütehassıs imdadına yetişir. Suni teneffüs öğrenmenin en iyi yolu bunu okulda öğrenmektir.

Eğer hasta suda boğulmuşsa, onu yüzü yere dönük olarak hafifçe eğri yatırma suyun hava yollarından çıkmasına yardım eder. Hava soğuksa hastanın altına bir palto ya da battaniye koyunuz. Bir tane de üstüne örtünüz. Suni teneffüsü devam etmek en önemli şeydir.

Zehirlenmeler

Çocuğunuz, zehirli olduğunu sandığınız bir şey yemişse, ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için doktorunuza telefon ediniz. Bundan sonra yapmanız gereken şey, çocuğu kusturmaya çalışmaktır. Eviniz, doktora ya da hastaneye çok yakınsa, evden çıkmadan önce çocuğu hiç olmazsa bir kere kusturunuz.

Doktorunuzu bulamadınız, çocuğu da bütün uğraşmalarınıza rağmen kusturamadınızsa herhangi başka bir doktora telefon ediniz. Doktoru aramaktansa, çocuğu hastaneye götürme, size daha kolay görünüyorsa hiç durmadan yola çıkınız.

Çocuğu kusturmanı en yaygın yolu, parmağınızı ağzına sokup boğazına uzatarak onu öğürtmektir. Ama bu her zaman başarılı olmayabilir. Hafif bir kusma yeterli olmayabilir. Çocuğun midesi boşsa ona önce bir bardak su ya da süt verirseniz daha kolay kusmasını sağlamış olursunuz. Kustuktan sonra, bir bardak daha veriniz ve tekrar kusturunuz.

 

Büyük bir çocuğun, hardallı, tuzlu ya da sabunlu su içirerek de kusmasını sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki listede bir yaşındaki bir çocuk için tehlikeli olabilecek miktarlar belirtilmiştir. Çünkü zehirlenmeler en çok bu yaşta görülür. Beş yaşındaki bir çocuk, bu miktarın aşağı yukarı iki misli, yedi yaşındaki bir çocuk da üç dört misliyle ciddî bir şekilde zehirlenebilir. Ama daha az miktar zehir almış çocuk da doktora götürülmeli ve kusturulmalıdır.

 

 

Kaynak: Bebek ve Çocuk Eğitimi - Dr. Benjamin Spock

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın