Burkulmalar

Burkulmalar muayene ve tedavi edilmelidir. Çocuğunuzun ayak bileği burkulacak olursa, ayağını bir yastıkla yükselterek onu yarım saat yatırınız. Bu iç kanamayı ve şişmeyi çok azaltacaktır. Bilek şişecek olursa, doktora başvurmanız gerekir çünkü kemiğin çatlamış ya da kırılmış olması ihtimali vardır.

Diz burkulması daima doktor tarafından görülmeli ve dikkatle tedavi edilmelidir. İhmal edilen bir diz burkulması yıllarca sürecek rahatsızlıklara sebep olabilir. Çocuk bileği üstüne düştükten sonra, şiş ya da çarpıklık olmasa bile, ağrı devam ettiği takdirde bir çatlaktan şüphe etmek gerekir.

Kısacası, burkulma sonucu ağrımakta devam eden bütün organlar, doktor tarafından muayene edilmelidir. Bu yalnız çatlak ihtimalinden değildir. Çoğu burkulmalar, iyi bir şekilde sa-rılırsa, ağrıları geçer. Bazı burkulmalar ve hafif çatlaklarda, ağrı kazadan bir saat kadar sonra başlar.

Çatlaklar

Gelişmiş kimselerin kuvvetli kemikleri çabuk kırılır. Çocukların kemikleri yumuşak olduğundan, onlarda daha ziyade burkulma ve çatlaklar görülür. Çocuklarda görülen başka bir çatlak çeşidi de, büyümekte olan bir kemiğin ucunun çıkması ya da kırılmasıdır. Bu daha çok el bileklerinde görülür. Çocukta önemli bir çatlak olduğu zaman bunu hemen hemen herkes anlayabilir. Ama hiç belli olmayan çatlaklar da vardır. Kırık bir ayak bileği de mutlaka çarpılmaz ama şişer ve ağrır. Birkaç saat sonra bir çürük belirir. Ciddi bir şekilde burkulmuş bir bileği kırık bir bilekten yalnız doktor ayırt edebilir. O bilek çok kere röntgen çekilmesini ister. Parmaklar top oynarken kolaylıkla kırılır ve çatlar. Sadece bir şişlik ve kısa bir zaman sonra da çürüme görülür. Çocuk arka üstü düştüğü zaman, bel kemiğinin halkalarından biri bazen hafifçe ezilebilir. Hiçbir şey görünmez ama çocuk öne eğildiği ya da koşup sıçradığı zaman belinin ağrıdığından şikayet eder. Kısacası, şişlik ve çürük olduğu zaman bir kırık veya çatlaktan şüphelenebilirsiniz.

Şüpheli organın basınç görmemesine dikkat ediniz. Çocuğun onu oynatmasına izin vermeyiniz. Doktor gelene kadar çocuğun sakin bir şekilde oturmasını sağlamaya çalışınız.

Kafa zedelenmeleri

Bebek yuvarlanmaya başladığı andan itibaren, başını bir yere vurup zedelenmesi sık sık görülür. İlk seferde, anne ya da baba bundan dolayı kendisini suçlu hisseder. Ama çocuk asla düşmeyecek kadar iyi bakılıyorsa, bu onun üstüne çok düştüğünüzün bir delilidir. Bu suretle onun kemiklerini koruyayım derken karakterini mahvetmiş olursunuz.

Başı üstüne düştükten on beş dakika sonra bebeğin ağlaması durmuş, rengi solmamışsa ve kusmazsa beyninin herhangi bir şekilde zarar görmüş olması ihtimali hemen hemen yoktur.

Daha ciddi çarpmalarda, çocuk kusar, iştahını kaybeder, rengi solar, baş ağrısı belirtileri gösterir, uyuyakalır. Ama uyan-dırıldığı zaman uyanır. Çocuk bu belirtileri gösterirse, doktorla temasa geçmeniz gerekir. Doktor çocuğu muayene etmek ya da kafa tasının röntgenini almak isteyebilir. Çocuk iki üç gün çok sakin durmalı, herhangi bir yeni belirti doktora bildirilmelidir. İlk gece, kendinden geçmediğinden emin olmak için, çocuğu bir kere uyandırmak iyi olur. Ertesi gün çocuk normal davranmazsa, tekrar doktorla görüşmek gerekir.

Çocuk düştükten hemen sonra ya da bir süre sonra kendini kaybederse, derhal doktor çağırmak gerekir. Aynı şekilde çocuğun başı devamlı olarak ağrır, görüşü bozulur ya da bir süre sonra kusarsa da doktora haber verilmelidir.

Düşmeden hemen sonra beliren bir şiş, başka belirtiler olmaksızın önemli değildir.

 

 

Kaynak: Bebek ve Çocuk Eğitimi - Dr. Benjamin Spock

Yorumlar (3)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben tşk ederim;D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Kardeşim dün aşı oldu bu günde aşı olduğu koluna yataktan düştü bunun için bir öneriniz var mı???

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim 3 yaşında kız çocuğum sandalyeden yere düştü. 3 çatlama var dediler 3 hafta kontrol tekrar alçıya alındı dün alçıda çıkardık.fakat çocuğum yürüken sekerek sol ayagini dışa atiyor.lutfen yardımcı olurmusunuz.saygilar

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın