Yanıklar

Son yıllarda yanıkların tedavisinde büyük değişiklikler olduğu gibi her an da olmakta devam etmektedir. Doktorunuza, böyle bir durumda ne yapmanızı tavsiye edeceğini sormak yerinde bir hareket olur.

Yanığı tedavi etmeye çalışmadan önce doktora telefon ediniz. Kendisini bulamayacak olursanız, gelir gelmez size telefon etmesi için haber bırakınız. Bu arada ilk yardım tedavisi yapabilirsiniz. Eğer yanık tehlikeli görünüyorsa ve doktor telefon etmeden önce çocuğu bir hastaneye ulaştırma ihtimali varsa, hemen yola çıkınız.

İlk yardım olarak, yanığın üstüne sebze yağı sürüp, temiz bir şeyle kapatabilirsiniz. Başka bir metod da, yanığın üstüne, karbonatlı suyla ıslatılmış gazlı bezler kapatmaktır. (Bir fincan suya, bir silme çay kaşığı karbonat koyunuz.) Çocuğu hastane ya da doktora götürene ya da yanık ilacı bulana kadar, gazlı bezi gevşek bir sargıyla sarınız ve zaman zaman aynı bileşikle ıslatınız. Yanığa vazelin ya da asit borik merhemi de sürülebilir.

Çocuk tehlikeli bir şekilde yanmışsa, acısını azaltmak için, onu çok ılık bir banyoya sokunuz. Bunu yapmadan önce üstündeki elbiseleri çıkartmayınız. Bu da çocuğa acı verecektir. Bu şekilde doktorun ya da ambulansın gelmesini bekleyebilirsiniz. Ağır bir şekilde yanmış olan çocuğun yanında birisi beklemelidir. Hastaneye gideceğiniz zaman da onu ıslak bir çarşaf, bunun üstüne de bir battaniye sarınız. Yanıklarda acıya sebep olan havanın yanık deriye çarpmasıdır.

Sivilcilere ve soyulmalara sebep olan bütün yanıkları bir kere doktora götürmek doğru olur. Bu bölgeler kolayca iltihaplanıp çocuğu uzun süre rahatsız edebilir.

Doktorun yardımı olmadan bu çeşit sivilceleri tedavi etmek zorunda kalırsanız, onları patlamaya ya da iğneyle delmeye çalışmayınız. Hiç ellemeyin, sivilce ve su kabarcıklarının iltihaplanması ihtimali çok daha azdır. Küçük kabarcık ve sivilceler, hiç patlamadan sönebilir. Birkaç gün sonra patlayacak olurlarsa alttaki derinin tamamıyla normal olduğu görülür. Patladıkları zaman, onları kesip, derinin üstünden çıkartmak gerekir. Her ikisi de on dakika kaynatılmış olan bir cımbız ve bir tırnak makası kullanınız. Sonra, deriyi vazelin ya da asitborik merhemi ile yağlayarak, üstünü gazlı bezle kapatınız. Eğer sivilce ya da su kabarcığının içinde iltihap olduğu görünür ve etrafı kızarırsa mutlaka doktora başvurmak gerekir. Eğer buna imkan yoksa, sivilceyi kesiniz ve yaraya pansuman yapınız.

Hiçbir zaman, hiçbir çeşit yanığın üstüne tentürdiyot ya da başka bir antiseptik sürmeyiniz. Bu, duruma düzelteceğine daha da kötüleştirecektir.

Güneş yanıkları

Bu konuda yapılacak en iyi şey, güneşten, hastalanacak kadar yanmamaktır. Ağır güneş yanıkları, ıstıraplı, tehlikeli ve gereksizdir. Güneşe alışık olmayan, açık renk derili bir insan, plajda yarım saat kalırsa, bu onun ciddi bir şekilde yanmasına yeter.

Yazın ilk günlerinde güneşte az kalmak, çok kalmaktan daha iyidir. Derinin görünüşünden ya da ona dokunarak, güneş banyosunun zararlı olmaya başlayıp başlamadığını anlayamazsınız. Deniz kenarında geçirilen ilk birkaç gün boyunca, çocuğun tamamen gölgede kalması, yalnız suya girerken güneşe çıkması yerinde bir kuraldır. Gölge bir yer yoksa, çocuk başına kenarlı bir şapka, üstüne uzun kollu ince bir gömlek ve yine ince kumaştan uzun bir pantolon giymelidir.

Güneş yanıklarının acısını hafifletmek için, vazelin ya da herhangi bir cold cream sürünüz. Ağır güneş yanıklarında, üşüme gelir, ateş yükselir ve mide bozuklukları görülür. Bu durumda doktor çağırmak gereklidir. Çünkü güneş yanıkları da diğer yanıklar kadar tehlikeli olabilir. Güneşten yanmış bölgeleri, kırmızılık tamamen geçene kadar, güneşten kesin olarak muhafaza ediniz.

Pansuman

Çocuğun parmağının ucunda, tırnağının kenarında, ya da herhangi bir yerindeki bir yarada enfeksiyon olursa, bunun doktor tarafından görülmesi gerekir. Bu arada çocuğun yatırılması ve enfeksiyonlu bölgenin yüksekte tutulması doğru olur.

Doktorun iltihabı görmesi, elde olmayan sebeplerden ötürü gecikirse, bu bölgeye devamlı olarak pansuman yapılmalıdır. Bu, deriyi yumuşatarak, iltihabın patlamasını çabuklaştırır ve tekrar iltihaplanmasını önler.

Bir fincan suyu kaynattıktan sonra, içine bir çorba kaşığı tuz katarak pansuman yapabilirsiniz.

Enfeksiyonun üstüne kalın bir gazlı bez ya da pamuk koyarak hepsini ıslatacak şekilde, hazırladığınız karışımdan dökünüz. Birkaç saatte bir gazlı bez kurumaya yüz tuttukça tekrar ıslatınız.

Geceleyin, pansuman bezinin üstünü su geçirmez bir kumaşla kapatarak, hem kurumasını hem de yatak çarşafları ile çocuğun geceliğinin ıslanmasını önleyebilirsiniz.

Eğer böyle bir enfeksiyon sırasında çocuğun ateşi yükselirse, enfeksiyonun civarında kırmızılıklar belirirse, koltuk altlarındaki ve kasıktaki lenf bezleri ağrımaya başlarsa, bu, iltihabın ciddi bir şekilde bütün vücuda yayılmakta olduğunu gösterir ve derhal doktora başvurulmalıdır. Bütün gece yolculuk yapmak zorunda bile olsanız, çocuğunuzu bir doktora ya da hastaneye ulaştırınız. Tehlikeli enfeksiyonlarda, modern ilaçların hayati bir önemi vardır.

 

 

Kaynak: Bebek ve Çocuk Eğitimi - Dr. Benjamin Spock

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın