Çoğunlukla, üşütmek nezleyi ağırlaştırır. Bu yüzden pek çok doktor, nezle geçene kadar çocuğu hava akımlarından korumayı ve açık havaya çıkarmayı tavsiye ederler. Sıcak havalarda bu kuralın önemi azalır ama küçük çocukları hava ne kadar güzel olursa olsun, nezle tamamen geçene kadar evde tutmak doğru olur. Odasının sıcaklığının değişmemesi gerekir. Rüzgar vücudun bir bölgesini diğerinden daha fazla üşüterek nezlenin ağırlaşmasına sebep olur.

Birçok çocuk nezlelerini sokakta geçirirler ve bu onlara zarar vermiyor gibi görünür. Küçük bir çocuğu nezlesi tamamen geçtikten bir iki gün sonra, yirmi dakika ya da yarım saat için rüzgarsız bir yere çıkartmak, nezlesi tekrarlamazsa, ertesi gün normal gezintisini yaptırmak akıllıca bir davranış olur. Daha büyük çocuklarda bu kadar tedbirli olmaya lüzum yoktur.

 

Nezleli çocuk yatmalı mıdır?

Bu, çocuğun ateşine, yaşına ve kendisini nasıl hissettiğine bağlıdır. Bu konuda karar vermek doktora aittir. Genel olarak ateşi olmayan çocuğun yatması gerekli değildir. Ama küçük çocukları nezlenin başlangıcında yatırmak daha doğrudur, ikinci günün sonunda çocuğun ateşi yoksa ve nezlesi ağır değilse kalkabilir. Ne var ki, küçük çocuklar yatmaktan hiç hoşlanmazlar ve saatlerce ağlayarak buna karşı koymaya çalışırlar. Böyle çocukları sıkıca giydirerek dolaşmalarına izin vermek gerekir. Belki de ateşi olmayan çocuğu ayakta tedavi etmek daha kolay olacaktır. Beş yaşındaki ve daha büyük çocukların ateşsiz ve hafif nezlelerde yatmaları gereksizdir.

Nezleli çocuğun giyimi önemlidir. Çocuğu sıcak tutmaya ve aynı zamanda terlemesini önlemeye çalışınız.

Bebeğin oynadığı odamn sıcaklığı, yirmi dört ya da yirmi beş dereceye çıkarılabilir. (Normal zamanlarda yirmi derecede yaşayan çocuklar için bu oldukça yüksek bir ısıdır.) Odayı gece de makul bir sıcaklıkta tutmak doğru olur. Pencereleri açmayınız. O zaman üstünü açsa bile üşümesi tehlikesi ortadan kalkar. Soğuk hava sağlıklı bir insan için yararlı olduğu halde hasta bir bebek için zararlı olabilir. Odanın havası çok bozulmuşsa, kapıyı açık bırakınız ya da birkaç dakika için pencereleri açarak havalandırınız.

 

Çok sıcak bir odadaki havanın kurumasını nasıl önleyebilirsiniz?

Odayı rutubetlendirmenin çeşitli yolları vardır. En kolayı, açık bir tas içinde, küçük bir elektrik ocağının üstünde su kaynatmaktır. Faydasını arttırmak için içine doktorun tavsiye edeceği herhangi bir bileşikten bir çay kaşığı katabilirsiniz ama asıl önerilen, su buharıdır. Kaynamakta olan suyu çocuğun erişemeyeceği bir yere koyunuz. Yürüme ya da emekleme çağında olan çocuğun odasında böyle bir şey yapmak tehlikelidir. Odadan bir an için olsun ayrılmamanız gerekir. Herkes uyuduktan sonra, elektrik ocağını katiyen yanar durumda bırakmayınız. Bu ocakların yangına sebep oldukları çok görülmüştür.

Başka bir yol da, kaloriferin üstünde devamlı olarak, ıslak bir havlu bulundurmaktır. Havluyu yirmi dakikada bir muntazam olarak ıslatmanız ya da her iki ucunu da suda bulundurmanız gerekir. En doğrusu, radyatörün üstüne ve dibine birer tas su koymaktır. Havlunun iki ucunu da bunlara bahriniz. Islak bir bez odayı nemli tutacakır.

 

Burun damlaları

Doktor nezleli bebeğe burun damlası verebilir. Genel olarak bunlar iki gruba ayrılır. Bir kısmı mikropları öldüren hafif antiseptiklerdir. Yüzeyde olmayan mikropları öldürmediklerinde bunların faydaları sınırlıdır. Ancak doktor tavsiyesi üzerine ve sadece birkaç gün için kullanılmalıdırlar. Diğer grup ise, burun dokularını büzen bileşiklerdir. Bunlar tıkalı burnu açmaya ve teneffüsü kolaylaştırmaya yarar. Ne var ki, dokular büzüldükten sonra ilacın etkisi geçince tekrar şişerler. Bu burnun daha fazla tıkanmasına sebep olur ve bu çeşit damlalar sık kullanıldıklarında burnun içini tahriş edebilirler. Yalnız iki durumda, bu çeşit damlalar kesin olarak yararlıdır. Birincisi, bebeğin burnunun onu çok rahatsız edecek kadar tıkanmasıdır. Bebek, meme emerken nefes nefese kalır ve devamlı uyuyamaz. İkincisi de, sinüzitlerin ve ağır nezlelerin sonudur. Bu devrede, burun kendi kendine akmayan sarı bir maddeyle dolar. Diğer basit durumlarda, doktor tavsiye etmedikçe bu çeşit damlaları kullanmamak daha doğrudur. Burun damlalarını en sık dört saatte bir en çok bir hafta süreyle kullanınız.

 

Öksürük ilaçları

Hiçbir öksürük ilacı, mikropları öldürmek bakımından, soğuk algınlıklarını tedavi etmez. Ya nefes borusunu yumuşatarak öksürüğü azaltır ya da balgam sökmeyi sağlar. Nefes borusunda ya da bronşlarında enfeksiyon olan kimselerin, balgam çıkartmak için arada bir öksürmeleri gerekir. Doktor, çocuğunyorulacak kadar çok öksürmemesi ve rahat uyuyabilmesi için öksürük ilacı verir. Çok fazla öksüren bütün çocuklar doktor tarafından muayene edilerek, gereken ilacı almalıdırlar.

 

 

Kaynak: Bebek ve Çocuk Eğitimi - Dr. Benjamin Spock

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın