Anne babalar bütün kazaları önleyemezler. Eğer buna kalkışırlarsa, bebeği beceriksiz ve çekingen yapmaktan başka hiçbir şey elde edemezler.

Beri yandan, tehlikeli kazaların büyük bir kısmı, onların nerelerden gelebileceğini ve nasıl önlenebileceğini bilen anne babalar tarafından önlenebilir. İşte size çeşitli güvenlik önlemleri bulunan bir liste.

Alçak mama iskemleleri yüksek mama iskemlelerinden daha emniyetlidir. Eğer yüksek iskemle kullanıyorsanız, sallanmaması için altının geniş olması, bebeğin ayağa kalkmaması için bağlanabileceği bir kayışı bulunması ve önündeki tepsinin çocuk tarafından kaldırılmaması için, çengellenebilmesi gerekir. Ayakta durabilen çocuğun arabasında bağlanacağı bir kayış bulunmalıdır. Çocuk merdivenleri emniyetle inip çıkmayı öğrenene kadar, merdivenlerin başında ve bazen dibinde kapı bulunmalıdır. Balkon merdivenleri buna dahildir. Üst kat pencerelerinin parmaklığı olmalı ya da yalnız tepeden açılmalıdır.

Yemek pişirilir ya da dağıtılırken, emekleyen ya da yeni yürüyen bir çocuğun mutfakta dolaşmasına izin verilmemelidir. Kızgın yağ sıçraması, annenin sendeleyip çocuğun üstüne sıcak bir şey dökmesi ve çocuğun kendisinin ocakta kaynayan yemeği çekme ihtimali vardır. Bu sırada parkına konması ya da iskemlede oturması en doğrudur. Parkı ya da iskemlesi ocaktan iyice uzak olmalıdır. Sıcak yemeği masanın tam ortasına koyunuz ve çocuğun çekmesi ihtimaline karşı, örtünün uçlarını altına kıvırınız.

 

Her bulduğunu ağzına götürmek adetinden vazgeçmemiş olan küçük çocukların düğme, fasulye, bezelye, boncuk gibi şeylerle oynamasına izin verilmemelidir. Bu çeşit şeyler kolaylıkla nefes borusuna kaçar ve boğulmaya sebep olur. Oynar ya da koşarken ağzına sokabileceği kalem vb. gibi şeyleri eline vermeyiniz.

Bebeğinizi banyoya sokmadan hemen önce, suyun sıcaklığını kolunuzla yoklamayı âdete edininiz. Sıcak banyolar yanıklara sebep olabilir. Bebek banyodayken elektrikli aletleri ellemesine müsaade etmediğiniz gibi, kendiniz de ellemeyiniz. Sıcak su dolu kova ya da ibrikleri yerde bırakmayınız.

Evinizdeki bütün elektrik kordonlarını yoklayınız. Hepsi mükemmel durumda olmalıdır. Bebeği onları ellememeye ve çiğnememeye alıştırınız. Kullanılmayan prizlerin üstüne karton kaplayınız ya da önlerine bir eşya koyunuz. Çocuk, açık bulduklarının içine bir şeyler sokmak isteyecektir. Boş duylara ampul takınız.

Kibrit kutularını üç dört yaşındaki bir çocuğun bile bulamayacağı bir yere saklayınız.

Kuyular, bahçe havuzları emniyetli bir şekilde kapatılmalıdır.

Kırık camları, açılmış konserve kutularını çocuğun açama-yacağı, kapaklı bir kutuya atınız. Kullanılmış jiletleri, kapalı bir kutu içinde, yüksek bir yerde muhafaza ediniz.

Bebeğin yabancı köpeklere yaklaşmasına izin vermeyiniz.

Şimdi zehirleri kaldırmanın sırası gelmiştir. Kazaen zehirlenmelerin beşte biri hayatın ikinci yılında olur. Bu çağdaki çocuklar, en iğrenç şeyleri bile yemekten çekinmezler. Özellikle, ilaç tabletlerine, tatlı şuruplara, sigara ve kibritlere bayılırlar. Çocuklarda zehirlenmeye sebep olan şeyler arasında;

 

Müshiller, Gaz ve benzin,

Çamaşır yıkamak için kullanılan ilaçlar,

Böcek ve fare zehirleri,

Asitler,

Nikotin sayılabilir.

Şimdi dikkatli gözlerle, daha doğrusu bir çocuğun gözüyle evinizi seyrediniz.

 

Kaynak: Bebek ve Çocuk Eğitimi - Dr. Benjamin Spock

 

 

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın