Çocuğunuzu, uzun süre varlığına alıştığı biberonundan ayırmak kolay olmasa da bu onun sağlığı açısından çok önemli. Bu zorlu dönemi rahat atlatabilmenizBiberon içinse sadece biraz sabırlı ve kararlı olmanız yeterli.

Çoğu anne, bebeğini beslemeye emzirmeyle başlasa da kısa bir süre sonra biberona geçiş '. Bunun en büyük nedeni ise annelerin iş hayatına dönüş yapmaları. Bunun yanında, prematüre doğum ve emzirirken yaşanılan güçlükler gibi nedenlerle bebekler erken yaşlarda biberonla tanışabiliyorlar. Fakat uzmanlar 3-4 aydan önce biberon kullanımını önermezken, bazı sağlık problemlerine neden olabileceği için 2 yaşından önce de bu alışkanlığa bir son verilmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar. Ancak kimi çocuk rahat bir şekilde biberondan alıştırma bardağına geçerken, kimisi için bu değişim düşünüldüğü kadar kolay olmuyor. Öyle ki bazı çocuklar 2 yaşından sonra bile huzursuz olduklarında veya uyku zamanlarında onları rahatlatan bu alışkanlıklarından vazgeçmek istemiyor. Ancak bazı ipuçlarını bilirseniz, bu zorlu dönemi daha kolay atlatabilirsiniz! Nasıl mı? İşte yanıtı...

 

BİBERONU NEDEN BIRAKMALI?

Diş sağlığı nedeniyle: 2 yaşından sonra biberon kullanımı, çocukların diş sağlığı üzerinde olumsuz bir etki yaratıyor. 2 yaşında bir çocuğun ağzında 16 diş bulunuyor. Biberon kullanımının devam etmesi halinde dişlerin sağlığı tehlikeye giriyor, hatta diş çürükleri oluşabiliyor. Bunun yanında, biberon kullanma alışkanlığının devam etmesi, çocukların çene ve diş yapısında bozukluklara neden olabiliyor. Alt çene geriliği, üst çene ileriliği, alt ve üst dişler arasında açıklık gibi problemler ortaya çıkabiliyor.

Beslenme problemleri nedeniyle: 2 yaşına gelmesine rağmen biberonla beslenmeye devam eden çocuklarda yeme problemleri görülebiliyor. Çocuklar biberonla sıvı tükettikleri için ihtiyaçları olan katı gıdaları yeterince yemeyi ret ediyor. Ayrıca yemek yeme becerileri de istenilen ölçüde gelişmiyor.

 

BİBERONU BIRAKMASI İÇİN NE YAPMALI?

1. Yavaş yavaş alıştırın

• Biberonu bırakma çalışmalarına başlamak için her ikinizin de uygun ve stressiz olduğu bir zamanı seçin. Çocuğunuzun hasta olduğu, aileye yeni bir üye katıldığı ya da evde tadilat yapılan zamanlar bu işe başlamak için pek uygun bir zaman dilimi değil.

• Gece boyunca biberondan süt içmek isteyen çocuğunuza ilk başlarda çok az süt verin. Daha sonra biberonun yarısına süt, yarısına su koyun. En sonunda ise biberonu tamamen suyla doldurun.

• Çocuğunuz huzursuzlandığında ya da uyumak için biberonuna ihtiyaç duyduğunda bu boşluğu kapatmak için harekete geçin. Böyle durumlarda çocuğunuzu kucaklamalı ve onunla daha fazla ilgilenmelisiniz.

• Biberonundan ayrılması gerektiği fikrini ona önceden aşılamanız gerekiyor. Bunun için, her biberon istediğinde ona artık koskocaman bir abla/ağabey olduğunu ve artık biberonla bir şeyler içmemesi gerektiğini söyleyin. Bu fikre alıştığında biberonları evden kaldırın.

• Onunla konuşup, neden biberonu bırakması gerektiğini, bırakmazsa neler yaşanabileceğini anlatmaya çalışın.

2. Kurallar koyun

• Çocuğunuzun biberonunu yatağına götürmesine izin vermeyin.

• Elinde biberonla evde dolaşmasını bir alışkanlık haline getirmemesine dikkat edin. Sütünü yalnızca yemek saatinde veya aralarda; sadece mutfakta ya da belirlediğiniz herhangi bir yerde içebileceğini söyleyin. Bu kural onu sıkar, özgürlüğünü kısıtlar ve biberondan soğutabilir.

3. Alıştırma bardağını deneyin

• Bardağa alışması için onun

hoşuna gidebileceğini düşündüğünüz renkli, desenli bir alıştırma bardağı alın.

• Bebeğinizin alıştırma bardağıyla mümkün olduğunca erken tanışmasını sağlayın. İçinde su ya da süt yokken alıştırma bardağını tutmasına ve ona alışmasına izin verin.

• Bebeğiniz yaklaşık 10 aylık olduğunda, onu günde bir sefer biberonla değil de alıştırma bardağıyla beslemeyi deneyin. Seçeceğiniz bu zamanın ana öğünler değil, bebeğinizin daha az yediği ara öğünler olmasına dikkat edin.

• Çocuğunuza alıştırma bardağıyla aynı saatlerde beslemeye özen gösterin.

• Bardakla içmeyi eğlenceli hale getirmek için pipet kullanabilirsiniz. Pipetle içmek ona biberondan bile eğlenceli gelebilir. Bunun için renkli modelleri seçin.

Kaynak: BABY&YOU Dergisi

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın