Yenidoğan bebeğinizin cildi çok narindir. Bariyer özelliği yetişkinlerine kadar gelişmemiştir.Bebeklerde cilt

Bu yüzden nemi daha hızlı alır ve kaybeder, kurumaya ve tahriş olmaya meyilli olur.

Peki bu kadar hassas bir cildin bakımı nasıl olmalıdır?

 

Bebek Cildinin anatomisi

Cilt 3 ana tabakadan oluşur. Bunlar epldermis, dermiş ve ciltaltı tabakalarıdır. Epidermisin en dış tabakasına Stratum Corneum adı verilir. Stratum Corneum tabakası cildi bakterilere, tahriş edici maddelere, alerjenlere ve dış etkilere karşı koruyan bir bariyer görevi görür. Normal bir ciltte cilt bariyeri bozulmamış ve sağlıklıdır. Yenidoğan bebeklerde ise bariyer henüz tam olarak gelişmemiştir. Sabun ve deterjanlar cilt bariyerinin zayıflamasına ve böylece alerjen ve tahriş edici maddelerin cilde nüfuz etmesine neden olabilir. Bu durumda bebekte atopik dermatit ya da günümüzde bilinen adıyla egzama gelişebilir.

 

Bebeklerde Egzama

 

Sık rastlanan bir alt hastalığı: Atopik Dermatit (Egzama)

• Çocuklarda en sık rastlanan cilt hastalıklarından biridir.

•Ağırlıklı olarak yüzde oluşur Çünkü yüzün en dış tabakası vücudun diğer bölümlerinden daha incedir

• Belirtileri arasında ciltte aşın kuruluk, kızarıklık, kabarma» soyulma ve kaşınma vardır.

• Atopik dermatiti olan bebeklerin cildinin en dış tabakası normal cilde göre %35 daha incedir.

 

 

Günümüzde bazı anneler bebeklerinin ciltlerini nemlendirmek, onlara masaj yapmak ve başlarında oluşan konakları gidermek için zeytinyağı kullanıyorlar. peki bebeğinizin cildi için zeytinyağı kullanmak doğru mu?

Uzmanlara göre bebeğinizin cildinde zeytinyağı kullanmak doğru değil

Bitkisel yağların ana bileşenlerinden bir tanesi Oleik asittir. Oleik asit cilt hücrelerinin yapısını bozarak cilt bariyerini zayıflatır.Normal bir cilt bariyerinde hücreler sıkışık bir şekilde bir aradayken, sadece %10 oranında oleik asit içeren bir ürüne maruz kalan bir cilt bariyerinin hücreleri parçalanmaya başlar. Zeytinyağında ise % 55 - % 85 arasında değişen oranlarda oleik asit vardır ve bebeğinizin cildi için oldukça zararlıdır.

Zeytinyağını bebeğinizin cildinde kullanmak onun yetişkinlere göre çok daha ince ve halen gelişimini tamamlamamış olan cilt bariyerinin parçalanmasına ve alerjenik ve tahriş edici maddelerin cildine nüfuz etmesine neden olur. Cilt bariyeri parçalanan bir bebekte atopik dermatit (egzama) gelişebilir. Egzaması olan bebekler ilerki yıllarda astım veya alerjik rinit olabilirler.

 

Bebek cildinin özellikleri

• Bebeğinizin cildi ilk doğduğunda tam olarak gelişmemiştir, 1 yaşına gelinceye kadar gelişimine devam eder.

• Yeni doğduğunda pH seviyesi nötrale yakındır ve 1 yaşına kadar olan süre cinde yetişkin cildi ile aynı asit düzeyine ulaşır.

• Stratum corneum tabakası yetişkinlerinkine göre daha zayıftır.

 

• Nemi daha hızlı alır ve daha hızlı kaybeder. Bu yüzden kurumaya ve tahriş olmaya eğilimlidir.

Bu nedenlerden dolayı bebeğinizin doğru bir banyo ürünüyle yıkanması ve her banyodan sonra da cildinin nemlendirilmesi gerekir.

 

Doğru bebek cilt bakımı alışkanlıkları cilt hasarlarını önlemeye yardımcı olur.

ideal bebek bakım ürünleri sabun içermeyen, mümkün olan en yumuşak yüzey aktif maddeleri içeren ve cildin pH dengesini koruyan saç ve vücut şampuanları ile formüllerinin yumuşaklığı klinik testlerle onaylanmış ve pH değerleri ciltle uyumlu olan nemlendiricilerdir.

Kaynak: Baby&You Dergisi

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın