Bebek ne kadar uyumalıdır?

Anneler bu soruyu pek sık sorarlar. Bu soruya cevap verebilecek tek insan, bebeğin kendisidir. Bir bebeğin çok fazla uyku ihtiyacı varken, başka bir bebek daha az uyumak isteyebilir. Bebek iyice doyduktan, yeterince temiz hava aldıktan, sessiz ve serin bir yerde uyuyabildikten sonra, bırakınız ne kadar isterse o ka­dar uyusun.

Çoğu bebekler ilk aylarda iyi doydukları ve sancılanmadık­ları takdirde mama saatlerinin arasında uyurlar. Ama doğdukla­rı andan itibaren uyku ile başları pek hoş olmayan bebekler de vardır. Eğer çocuğunuz böyleyse, bunda üzülecek bir şey yoktur.

Bebek büyüdükçe daha az uyumak isteyecektir. İlk olarak akşam üstleri uyanık kalmaya başlayacaktır. Zamanla, günün diğer saatlerinde de eskisi gibi uyumayacaktır. Her bebeğin kendine göre bir uyanık kalma zamanı vardır. Birinci yaşın son­larına doğru günde iki defa uyuduğunu, zorlarsanız huysuzlaş-tığını farkedeceksiniz. İkinci yaşın ilk yarısında bunlardan bi­rinden daha vazgeçecektir. Şunu da söyleyelim ki, bebeğin iste­diği kadar uyumasına yalnız birinci yaşı boyunca müsaade edil­melidir. İki yaşına gelmiş bir çocuk uğraştırıcı bir yaratıktır. He­yecan, üzüntüler, kötü rüyalar görmekten korkmak, diğer ço­cuklarla rekabet, ihtiyacı olan uykuyu almasına engel olabilir.

Uyku saati

Bebeğinizi her yemekten sonra uyutmaya alıştırmak mü­kemmel bir şeydir. Pek nadiren, bazı bebekler bu kurala uymak istemez, yemeklerden sonra uyanık kalmayı tercih ederler. Üç aylık gazlar geçmeden, bebek, kendi yatağında, yalnız başına uyumaya alışmış olmalıdır. Annesinin kucağında uyumaya alışmış olan bir bebek, yatağına bırakılmamak için saatlerce uyumamakta direnebilir. Böyle bir bebeği birkaç gece 10-20 da­kika ağlatmak yerinde olur. Yoksa, asla başa çıkamayacağınız çok kötü bir huyu teşvik etmiş olursunuz. Eğer bebeğiniz, saat­lerce ağlayıp uyumayacak kadar inatçı bir tipse, onu arabasında sallayarak uyutmanızı tavsiye ederim. Diş çıkarmakta olan bir bebek, gece uyanıp ağlıyorsa, onu kucağınıza alacağınıza yata­ğında teselli etmeye çalışınız.

Çoğu kimseler, bebeğin ilk altı ay boyunca arkası üstü ya­tarak uyumasının daha doğru olduğunu söylerler. Bu yüzden eğer mümkün olursa onu buna alıştırmanız iyi olur. Yalnız bir tek zararı vardır. Arkası üstü yatan bebek, başını her zaman ay­nı tarafa çevirmeye alışır ve bu başının bir yanının yassılmasına sebep olur. Bunun beynine hiçbir zararı olmayacağı gibi başın yassılığı da zamanla geçer. Eğer erken başlarsanız, bebeğin ba­sını bir bir yana, bir öteki yana koyarak, başını iki yana da koy­maya alışmasını sağlayabilirsiniz. O zaman eğer bakmayı tercih ettiği bir yer varsa, orayı görebilmek için, başını bir sefer bir ya­na, öteki sefer öteki yana koyması gerekecektir. Eğer çocuğunuz yüzükoyun yatarak uyumakta ısrar ediyorsa, o zaman yapıla­cak şey, üstüne ince örtüler örtmekle yetinmektir.

Altı aylık olunca anne babanın odasından ayrılmalıdır. Bir bebek doğduğu andan itibaren ayrı bir odada uyuyabilir. Yalnız ağladığı zaman işitilmesi gerekir. Eğer ilk önceleri anne babası­nın odasında yatıyorsa, altı aylık olunca ayrılmalıdır. Artık ken­disini koruyabilecek çağa gelmiştir ve henüz ne istediğini, nere­de yatmaktan hoşlandığını bilmez. Hele bir yaşından sonra, an­ne ve babasıyla birlikte yatması kesinlikle doğru değildir. Aksi halde oradan hiç ayrılmak istemez. Büyüdükçe, odasını ayır­mak da güçleşecektir. Bu sebeplerle çocuğun odasını mükün olan en erken tarihte ayırmak gerekir.

Çocuğun yalnız mı yoksa başka bir çocukla mı uyuması ge­rektiği evinizin imkânlarına bağlıdır. Tabii ki çocukların birer odası olması idealdir. Özellikle büyüdükçe, yalnız odada yatan çocuklar daha düzenli ve uslu olurlar. İki çocuğun aynı odada yatmasının en elverişsiz yanı, birbirlerini uyandırma ihtimalidir.

Bazen, küçük bir çocuk, geceleri korku içinde uyanarak an­nesi ile babasının odasına gelmeyi adet haline getirir. Anne ba­ba, hep birlikte, rahatça uyuyabilmek için onu yatağa alırlar. Bu yanlış bir harekettir. O anda yapılacak tek şey gibi görünürse de değildir. Çocuk hızla buna alışır ve vazgeçirmek çok güç olur. Bu yüzden annenin kalkıp, çocuk uyuyana kadar başında otur­ması daha doğrudur. Bana kalırsa, çocuğu anne babanın odası­na hiçbir zaman almamak gerekir.

Kaynak :Bebek bakımı ve çocuk eğitimi  - Dr. Benjamin Spocks

 

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın