İlk günlerde bir yardımcıya ihtiyaç duyulur. Eğer, ilk hafta­larda bebeğinizin bakımına yardım edecek birini bulmak için ufak da olsa imkânınızbebek doktor varsa, hiç durmayınız. Eğer her şeyi ken­di başınıza yapmaya kalkacak olursanız, bitkin düşersiniz ve hiçbir şeyi istediğiniz gibi yapamazsınız. Yorgun ve sıkıntılı ol­manız, bebeğinizden bıkmanıza da yol açar.

Bana kalırsa, en iyi yardımcı anneniz olacaktır. Tabii onun­la iyi geçiniyorsanız. Eğer anneniz size hâlâ çocuk muamelesi yapıyor ve kendi bildiğini okumak istiyorsa, böyle bir devrede fazla yardımı olmayacaktır. Bebeğin size ait olduğunu hisset­mek istemenizden doğal ne olabilir? Kısacası, size yardım ede­cek insanın hem daha önce çocuk bakmış olması, hem de sizin­le iyi geçinmesi şarttır.

Birkaç hafta için bir dadı ya da devamlı bir hizmetçi tutma­nın en büyük faydası, ondan hoşlanmadığınız takdirde, kendi­sine yol verebilmenizdir. Bir bakıma bu bir akrabanın yardımın­dan daha iyidir; çünkü anne ilk günden evinin sorumluluğunu tamamen yüklenmekle beraber pek yorulmaz.

Yardımcınız evinizde ne kadar kalmalıdır? Bu, mali duru­munuza bağlıdır. Her gün, kuvvetinizin arttığını hissettikçe evi­nizin işini biraz daha üstünüze alın. Eğer ikinci haftanın sonun­da hâlâ kendinizi bitkin hissediyorsanız, yardımcınızı kesinlik­le bırakmayınız. Unutmayınız ki, doğumdan sonra bir yardım­cı lüks değil, bir mecburiyettir. Eğer bu devrede kendinizi yora­cak olursanız, bu sonradan size çok daha pahalıya mal olacak­tır.

Birçok kadın, ilk anne oluşlarında, bebeğe bakamayacakla­rından çok korkarlar. Bu, bebeklerine gerçekten bakamayacak­lar demek değildir; birinin onlara bu işi öğretmesi gerektiğini gösterir. Ama bu işten ödünüz kopuyorsa, belki biraz geç öğre­nirsiniz.

Bebeğinizin doktoru

Bebeğinizin sağlıklı olup olmadığını bilmenin en emin yo­lu, onu düzenli olarak bir doktora kontrol ettirmektir. İlk yıl bo­yunca çocuğunuz her ay, ikinci yıl boyunca da hiç olmazsa üç ayda bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Doktor çocu­ğunuzun gelişmesini, sağlık durumunu kontrol edecek, ihtiyaç­larını size söyleyecektir. Birinci yaş içinde aşılarını da yapacak­tır. Aklınıza gelen soruları doktora gitmeden önce bir yere not etmeniz, çocuğun ateşlenmesi, sivilce çıkarması, vb. gibi olayla­rın tarihlerini hatırlamanız yerinde olur. Tabii, bazı aileler, şeh­rin çok uzak semtlerinde oturdukları için, doktora bu kadar sık gidemezler. Bu durumlarda, anne, doktorla telefonla görüşebi­lir. Zaten bebeklerin sırf doktora sık gitmedikleri için hastalana­caklarını düşünmek de çok saçma olur. Ama, tecrübeler, ayda bir kere doktora, hiç olmazsa bir çocuk polikliniğine gitmenin faydalarını göstermiştir.

Doktor kim olacak? Aile doktorunuz, çocuk mütehassısı ol­mamakla beraber, sağlam çocuk için yeterli olabilir ama hasta çocuğu mutlaka bir çocuk doktorunun görmesi gereklidir. Bu konuda doğum doktorunuza danışınız. O sizin karakterinizi de bildiğinden, çevrenizdeki doktorların hangisiyle daha iyi anla­şacağınızı kestirebilir.

Bana kalırsa, çocuğu doğar doğmaz bir doktora gösterip onun metodunu takip etmek en akıllıca iştir. Çocuğun beslen­mesi, mama programlarındaki değişiklik, günlük hayatı, aynı doktorun usullerine göre düzenlenirse, daha başarılı olur. Ve, nihayet, bebeğiniz hastalandığı zaman, tabii onu doğduğundan beri tanıyan bir doktor, hastalığını teşhis etmekte daha ustaca davranacaktır. Polikliniklerdeki doktorlar da özel doktorlar gi­bi, kimi vakit daha düzenli olarak, çocukların sağlığını kontrol etmektedirler.

 

Kaynak :Bebek bakımı ve çocuk eğitimi  - Dr. Benjamin Spocks


 

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın