Yan dişler çıkar çıkmaz bebeğin dişlerinin fırçalanmaya başlanmasını tavsiye edenler vardır. Bu birçok bebekte ikinci yaşın ilk yarısı demektir. Bana kalırsa, bebek iki yaşına gelene kadar beklemelidir. Bu yaşta, etrafındaki her şeyi taklit etmek için büyük bir ihtiras duyar. Annesiyle babası dişlerini fırçalar­larsa, onları bunu yaparken gören bebek, bir gün fırçalardan bi­rini kapıp dişlerini fırçalamakta ısrar edecektir. O zaman ona bir fırça alıp dişlerini fırçalamasına izin veriniz. Tabii ilk zaman­larda pek beceremeyecektir ama ona yardım edebilirsiniz. Ço­cuklara öğretilmesi gerektiğine inandığımız şeylerin dörtte üçü­nü yapmaktan onlar zaten zevk duyarlar. Yalnız onlara bu fır­satı vermek gerekir.

Dişleri fırçalamanın başlıca amacı, dişler arasında yerleşen yiyecekleri temizlemektir. Bu yemeklerden sonra, günde üç ke­re yapılmalıdır. En önemlisi, akşam yemeğidir. Çünkü ağız uzun müddet sakin kalacaktır.

Bebek üç yaşına geldikten sonra onu belli aralıklarla dişçi­ye götürmek faydalı olur. Artık çürüklerin başlayabileceği dev­reye girmiştir. Çürükler ufakken doldurulmalıdır. Bu dişi kur­tarır ve çocuğun canı daha az acır. Eğer üç ya da üç buçuk ya­şındaki çocuğunuzu çürük dişi olmadığı halde dişçiye götürdü-nüzse, masrafınız boşa gitmemiştir. Bunun iki sebebi vardır. Bir kere bebeğinizin dişlerinin sağlam olduğunu öğrendiniz. İkinci­si de çocuk, bundan sonra dişçiye güvenle gidecektir. Bu güve­nin dişi çürüdüğü zaman da büyük etkisi olacaktır.

Anne babalar bazen, süt dişleri nasıl olsa değişeceğinden çürümelerinin önemsiz olduğunu sanırlar. Bu yanlıştır. Çünkü çürük diş çocuğa rahatsızlık verebileceği gibi çene kemiğinde apse de yapabilir. Ve eğer iltihap ve ağrı bu dişlerin çekilmesi­ne sebep olacak kadar ileri giderse, çocuğun ağzında dişlerinin düzensiz çıkmasına sebep olacak bir boşluk açılacaktır. Son süt dişlerinin çocuğun ağzında on iki yaşına kadar kaldığını unut­mayınız. Bu yüzden onlara, devamlı dişler kadar özen gösteril­melidir.

Kalıcı dişler

Çocuk altı yaşma gelince kalıcı dişler çıkmaya başlarlar. Al­tıncı yaşın azı dişleri süt azı dişlerinin yanında çıkar. İlk dökü­len süt dişleri iki alt kesicidir. Kalıcı kesiciler, süt dişlerini alttan iterek sallanmalarına ve düşmelerine sebep olurlar. Süt dişleri çıktıkları sıraya göre dökülürler. Kesici dişler, azı dişleri, köpek dişleri. Yeni dişlerin çıkması, on iki yaşla on dört yaş azı dişle­rinin yanında çıkarlar. Yirmi yaş dişleri (ya da akıl dişleri) daha sonra çıkar. Bazen de hiç çıkmazlar.

Dişler çarpık ya da yanlış yerde çıkabilirler. Bunların son­radan düzelme ihtimali vardır. Ama ne kadar sonra düzeleceği bilinemez. Çocuğunuzu altı ayda bir götürdüğünüz dişçi bu ko­nuda size yardımcı olabilir.

Tabiî ki çocuğunuzun sindirim sistemini en iyi bilen kimse ona devamlı olarak bakan doktordur. Mamaların değişmesi ya da yeni mamaların eklenmesi konusunda o size yardımcı ola­caktır. Buradaki tavsiyeler, çocuklarını düzenli olarak doktora götüremeyen anne babalar içindir.

Kaynak : Bebek bakımı ve çocuk eğitimi  - Dr. Benjamin Spocks


 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın