Onun sıkıntısını nasıl geçirebilirsiniz?

Eline çiğneyecek bir şey vermeniz faydalı olur. Bunların plâstikten olması tavsiye edilir. Eğer eşyalarınızın boyasında çinko varsa, bebeğin boyaları kemirmemesine dikkat etmelisi­niz. Tehlikeli olmadıkça istediği şeyle oynamasına izin veriniz. Ağzına götürdüğü oyuncakların üstündeki mikroplan düşün­meniz gereksizdir. Bazı bebekler diş etlerinin kuvvetle ovulma­sından çok hoşlanırlar. Doktorun tavsiyesi olmadan ilaç kullan­mayınız.

Dört ya da yedi aylar arasında bebek memesini emerken garip şeyler yapabilir. Anne onun memesini ya da mamasını birkaç dakika iştahla emdikten sonra, emziği bırakıp ağlamaya başlamasından şikayet eder. Bebek çok aç görünmektedir, ama emmeye başlar başlamaz yine rahatsız olmuş gibi davranır. Ka­tı mamalarını ise zevkle yemektedir. Bebek meme emdikçe diş etlerinin dayanılmaz bir şekilde sızlaması yüzünden böyle dav­ranabilir. Bunu önlemek için, meme ya da mamayı birkaç par­çaya bölüp arada katı mama verebilirsiniz. Çünkü bu sızlama bir süre emdikten sonra başlamaktadır. Emzik deliklerini geniş­letmek de işe yarar. (Bu geniş delikli emzikleri dişler çıktıktan sonra hemen atınız, zira bebeğin emme içgüdüsünü tatmin et­mesine engel olurlar.) Eğer bu da bir işe yaramazsa birkaç gün için emmeye ara verebilirsiniz. Sütünü, içebiliyorsa bardakla ya da kaşıkla veriniz. Geri kalanını da muhallebilerine karıştırınız.

İlk yan dişlerden sonra birkaç ay içinde, bunlarla kesiciler arasındaki boşlukta, sivri köpek dişleri çıkar. Bunlar genel ola­rak ikinci yaşın, ikinci yarısında çıkarlar. Süt dişlerinin son dör­dü yine yan dişlerdir. Bunlar, ilk çıkan yan dişlerin tam yanın­da, çoğunlukla üçüncü yılın ilk yarısında çıkarlar.

Dişlerin iyi olmasını etkileyen unsurlar

Bebeğin dişleri doğmadan önce diş etlerinin içinde meyda­na gelir. Yani, annenin hamilelik boyunca yediği şeylerden ya­pılmışlardır. Araştırmalar, dişlerin sağlam olmasında rol oyna­san başlıca gıdaların, kalsiyum ve fosfor (süt ve peynir) D vita­mini (güneş ve balıkyağı), C vitamini (portakal ve başka meyve­ler, domates, kabak) oldukları sonucuna varmıştır. A ve B vita­minleri de gereklidir.

Altı yaşından önce çıkmayan kalıcı dişler ise, doğumdan hemen sonra oluşmaya başlarlar. Bu çağda bebek sütünden ye­ter derecede kalsiyum ve fosfor almaktadır. İlk haftalarda D vi­taminine de başlanmalıdır. Eğer inek sütüyle beslenmekteyse C vitamini de portakal suyu veya ilaç olarak verilmelidir.

Kaynak : Bebek bakımı ve çocuk eğitimi  - Dr. Benjamin Spocks

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın