Bebeğinizle arkadaşlık ediniz

Bebeğinizle beraber olduğunuz zamanlar, onunla sakin bir şekilde arkadaşlık ediniz. Altını değiştirdiğiniz, mamasını ver­diğiniz, banyosunu yaptığınız ya da sadece yanında olduğunuz zamanlar, bebeğiniz birbiriniz için ne kadar önemli olduğunu­zu sezecektir. Onu okşadığınız, ona dilinizi çıkardığınız, onun­la oynadığını zamanlar, ruhen gelişecektir. Nasıl ki, onu besle­meniz vücudunun gelişmesine sebep oluyorsa, onunla ilgilen­meniz de zekâsını geliştirecektir.

Tecrübesiz bir anne olmanın en kötü yanı, bebeğinizi onu kendinize eğlence yapamayacak kadar ciddiye almanızdır. İşte o zaman ikiniz de çok şey kaybedersiniz. Tabii, uyanık olduğu müddetçe onunla oynamanız gerekti­ğini söylemek istemiyorum. Bu onu yorar ve sinirli bir bebek haline getirir. Sakin, sessiz bir dostluk her ikiniz için de fevka­lâde bir şeydir. Onu ara sıra kucağınıza almanız, onunla tatlı tatlı konuşmanız gereklidir.

Küçük bebekler, akşam üstleri gittikçe daha erken uyanır ve kendileriyle ilgilenilmesini isterler. Bazıları günün başka bir saatini tercih eder. Bebeği uyanır uyanmaz yatağından almanız gerekmez ama yanından geçerken onunla konuşabilirsiniz. Huysuzlaşmaya başladığı zaman onu kendi yatağınızın ya da bir kanepenin üstüne koyabilirsiniz. Etrafını seyrederek vakit geçirmeye alışır. Burada da sıkıldığı zaman, onu kucağınıza alıp, mama saatine kadar dolaştırabilirsiniz.

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın