4-6 AYLARDAN İTİBAREN BEBEK BESLENMESİ ( EK BESİNLERE GEÇİŞ DÖNEMİ )

4-6. aylar bebek beslenmesinde çok önemli bir yer tutar. Çünkü artık bebeğiniz hızla büyüyordur ve buna bağlı olarak besin ve enerji gereksinimleri de artmaktadır. Beslenme otoritelerinin ortak görüşü anne sütü veya benzeri bir mamanın 4.-6. aylardan sonra bebek beslenmesinde tek başına yeterli olmayacağıdır. İlk 3-4 ay bebeğin emerek beslenme dönemidir. İlk 4-6 ay anne sütü veya biberon maması ile beslenen bebekler bu dönemden sonra sağlıklı gelişimlerine devam edebilmek için farklı besinlere de gereksinim duyarlar.

Ek gıdalara başlama zamanı 4. aydan önce olmamalı ancak ek gıdaya geçiş zorlaşacağından 6.aydan sonraya da bırakılmamalıdır. Bunun yanısıra, anne sütü varsa mutlaka devam etmelisiniz. Biberon maması kullanıyorsanız kullandığınız 1 numaralı başlangıç mamalarından 2 numaralı devam mamalarına geçmelisiniz. 2 numaralı devam mamaları bebeğin bu dönemdeki besinsel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Ek gıdalara geçiş dönemi yavaş ilerleyen bir süreçtir. 4.ayını tamamlayan bebekler daha çabuk acıkmaya başlar; anne sütü veya biberon maması aldıktan sonra halen aç olduklarını size hissetirirler. Bu bebeğinizin ek besinlere hazır olduğunun göstergesidir. Bu aylardan sonra bebeğinizin sindirim sistemi ve böbrekleri çeşitli besinleri sindirecek ve atıkları vücuttan uzaklaştırabilecek olgunluğa ulaşmıştır.

GİZLİ AÇLIĞA DİKKAT !

İnsan beyni gelişiminin büyük bir bölümü yaşamın ilk bir yılı içinde tamamlanır. Yeterli ve dengeli beslenemeyen bebekler hem fiziksel hem de zihinsel gelişim açısından geri kalabilirler. Bazı durumlarda bebeğin açlık sorunu yoktur, kilosu da normal sınırlar içindedir, ancak zihinsel gelişiminde bir aksaklık görülebilir. Bu ‘Gizli Açlık’ diye tanımlanan özel bir sorunu akla getirir. Bu sorunla karşılaşmamak için katı gıdalara geçildiğinde bebeğin yediklerinin sadece miktarına ve bebeği doyurup doyurmadığına değil, içeriğine de önem vermek gerekir. Dengeli bir protein, karbonhidrat ve yağ karışımı ile vücut için gerekli olan yağ asitlerini içeren, başta demir olmak üzere mineral ve vitaminler açısından zengin bir beslenme programı bebeğin sağlıklı gelişim göstermesinde yaşamsal öneme sahiptir.

EK GIDALARA GEÇİYORUZ.

. Bebeğinize ilk vereceğiniz gıdanın onun tarafından kabul edilmesini kolaylaştırmak istiyorsanız bu ilk adımı o açken atmalısınız. Vereceğiniz yiyeceği küçük bir çay kaşığına ya da parmağınızın ucuna yerleştirerek bebeğinizin dudaklarına değdirin. Bu yeni tattan hoşlanıp hoşlanmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Eğer yiyeceği diliyle iter ve bu tavrını ikinci denemeden sonra halen devam ettirirse onu daha fazla zorlamamanızı ve bu yeni yiyeceği bir daha denemeden önce 3-4 gün beklemenizi tavsiye ederiz.

. Yutma işlevinin gelişmemiş olması kaşıkla beslenmeyi güçleştirir. Bazı bebekler bu geçişi kolay yapamazlar ve kaşıkla beslenmeyi redderler. Geçiş döneminde çok sabırlı olmak gereklidir.

. Yeni ve farklı gıdalara teker teker ve en az 3-5 gün ara ile başlanmalıdır.Yeni verilmeye başlanan gıdaların bebekte allerji ya da sindirim güçlüğü yaratmadığının anlaşılabilmesi için aynı anda birden fazla gıda başlanmamalıdır.

. Yeni besinler önce az miktarda verilmeli zamanla miktar bir öğün oluşturacak şekilde artırılmalıdır.

. Her yeni gıdada bebeğinizin kakasında bazı değişiklikler olabileceğini bilerek fazla telaşlanmamalısınız.

. 12. ay sonuna kadar bebek için hazırlanan gıdalara tuz ve şeker ilave edilmemelidir.

. Bebeğe verilecek bütün yiyecekler taze ve katkısız olmalıdır. Kimyasal koruyucu madde içeren konserve ve katkı maddeli hazır yiyecekleri bebeğinizin beslenmesinde kullanmamalısınız. Aldığınız hazır sebze ve meyvelerin olgunlaşmış olmasına dikkat etmelisiniz. Seçtiğiniz taze ürünlerin hormon ve kimyasal ilaç kullanılmadan üretilmesi de önemlidir. Mümkünse organik tarımla üretilmiş olanları tercih edin.

. Bebek için her öğün taze besin hazırlamalı ve bu besinleri oda sıcaklığında uzun süre bekletmemelisiniz.

. Diş çıkarma dönemi bebeğin iştahsız ve huzursuz olduğu zamanlardır. Bu dönemlerde bebek anne sütü veya biberon mamasını daha fazla almak isteyebilir. Kaşığı reddetme, bu dönemde karşılaşılabilen bir problemdir, ısrarcı olmamak gerekir.Doktorunuzla görüşerek bebeğinizin günlük besin ihtiyacını karşılayacak kadar beslenip beslenmediğini öğrenebilirsiniz. Ek Gıdalara geçiş aşamasında başlangıç olarak pirinçli bir mama başlanmalıdır. Bu amaçla hazır pirinçli mama alabilir veya kendiniz evde kullandığınız biberon maması ile muhallebi yapabilirsiniz: 100 ml.(1 çay bardağı ) su ile bir tatlı kaşığı pirinç unu pişirilir. Ocaktan indirdikten sonra içine 3 ölçek devam maması ilave edilir. Muhallebiniz hazırdır. Muhallebinizi mısır unu ile de pişirebilirsiniz. Diğer tahılların (buğday, çavdar, yulaf vb.) kullanımına 6. ay sonunda başlanmalıdır. Pirinçli mamasından sonra bebeğinize sebze çorba sı vermeye başlayabilirsiniz: Öncelikle patates havuç ve az miktarda pirinç haşlanarak tel süzgeçten geçirilir, salça ve tuz ilave etmeden (çok az miktarda sıvı yağ ilave edilebilir) bebeğe verilir. Yaklaşık 1 hafta sonra sebze çorbasına kabak, taze fasulye, bezelye ve enginar ilavesine başlayabilirsiniz. Yerelması, kereviz ve patlıcan gibi gıdaları fazla nitrat içerikleri sebebiyle bu aylarda kullanmamanızı öneririz. Meyve suyu ve meyve püresi de bu aylarda vermeye başlayacağınız ek gıdalardandır ve genelde ara öğünlerde tercih edilir. İlk olarak elma veya havuç denenmelidir. Meyveler cam rendeden rendelenir ve ince bir tülbentten geçirilerek suyu bebeğe verilir. Portakal ve kivi de başlanabilir. Fakat bu meyveler allerji yapabileceği için kontrollü bir şekilde verilmelidir. Bu gıdalardan sonra yoğurt verilmeye başlanabilir. Bebek için evde kendi yaptığınız yoğurdu kullanmalısınız. Devam mamaları ile yoğurt yapımı ise şöyledir: 100 ml hazırlanmış devam maması içine ılık iken 1 tatlı kaşığı yoğurt koyularak mayalanmaya bırakılır. Daha sonra buzdolabında dinlendirilmelidir. Bebeğin alabileceği sıcaklığa getirilip bebeğe verilir. İsteğe göre içersine meyve püresi de ilave edilebilir. Sebze ve meyve kullanımınızda aldığınız sebze ve meyvelerin organik tarımla yetiştirilmiş olması önemli bir detaydır. Organik tarımla yetiştirilen ürünler kimyasal ilaç ve hormon kullanılmadan, doğal gübre ile toprağı, suyu kontrollü özel çiftliklerde yetiştirilirler. Bu dönem için hazırlanmış hazır sütlü kaşık mamaları, tahıllı kaşık mamaları ve kavanoz mamaları, bebeğin beslenmesinde evde hazırlanan besinlere en iyi alternatiftir. Tamamen bebeğinizin özel ihtiyaçlarına gore hazırlanmış bu ürünler hijyenik doğal ve katkısızdır. Hazırlanımları da son derece pratik olan bu ürünler bebek beslenmesinde kompğle bir öğün oluştururlar. Ayrıca bebeğin katı gıdalara geçişini kolaylaştırırlar.

Yazının Kaynağı Fatma Eren ( Bebek Dosyası )

Yorumlar (83)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

:)benim oğlum yemek için yaratılmış gibi bişi ne veririsen yemek istiyo 6 ayına girecek anne sütü içiyo ama obur olduğu için ek mamada veriyoruz görmelisiniz biberonu görünce deliriyo yıkıyo verin diye çok çabuk kavrıyo herşeyi erken gelişim gösteriyo çevremdekiler hayretle izliyorlar bende tabi maşşallah diyoruz paylaşmak istedim...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebegım 5 aylık oldukca ıstahlı bır bebek .ben ek gıda olarak devam maması kullanıyorum.tek sorun kabızlık.katı gıdalara gecme konusunda tereddutteyım.umarım bu konu hakkında bırseyler yorumlarsınız.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

mrb.benim kızım 5aylık oldu anne sütü veriyorum ama doymuyo galiba burdan öğrendiklerimle bende sebze çorbası yapıcağım inşallah beğenip yer. bilginiz için teşekkür ederim.:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benim kizimda 5 ayini bugun doldurdu bende anne sutu veriyorum cok icmesine ragmen yinede yeterli gelmiyor bende meyve puresi veriyorum ama corbalarada basliyacagim ins begenir butun annelerin allah yardimcisi olsun

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebeğimi 4aylıkken başladım elma muz armut havuç püreleri verdim arda pirinç unu.şimdi 6aylık ama çorbalara başladım doymuo çünkü.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızım 5.5 aylık oldu ama ek gıdaya geçmedim.ne yapacagımı bilmiyorum elma suyu verdim.çok begenmedi.yogurt mayalıyorum onuda sevmedi.2 çay kaşıgı veriyorum.kahvaltıya başlasam mı acaba:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benım oglum 18 ocakta 5. ayını doldurucak anne sütünü aglayarak reddediyor.ben kavanoz maması ve kasık maması verıyodum devam sutunun yanı sıra.şimdi kavanoz maması,yogurt,pekmez,bebe bıskuvısinden bir karısım yapıyorum bunu sevdı.şimdı sebze çorbasını denıcem butun annelere bol sabırlar diliyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benım oglum 13 ocakta 5 ayı doldurdu ama halen anne sutu alıyor ayrıca arada elma suyu ve ıhlamur verıyorum ek besınlere nasıl gecıcegımıde bılmıyorum saglık ocagıda ek besın konusunda bılgılendırmedı.bu konuda bılgısı olan bana yazabılırmı neyle baslıyım olusumu beslemeye

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benim oğlum 5. ayın içinde sanırım anne sütü yetersiz geliyo. ek dıdalara başladım havuç suyu içiyo. ama pirinç ununu sevmedi. bazende çok acıkırsa yoğurdu yiyo.hepinize kolay gelsin...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim, 4,5 aylik kizim var emziriyorum 4 cu ayindan itibaren meyve puresi elma, muz,armut ayva hepsini yiyor . simdilik sorun yok .

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm benim kızım 5 ayına giriyo hala emiyo bişeyler vermek istiyorum ama nerden başlıcamı bilmiyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kizim 5 gün sonra 5.5 aylik olacak.yaklasik 1 aydir sebze püresi,meyve veriyorum.bir haftadir da kendi yaptigim yogurttan yediriyorum .günlük taze yapiyorum.dönüsümlü ispanak,karnabahar,patates,havuc,brokoli püreleri yapiyorum.herkese kolay gelsin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 5 ayını doldurdu 4.5 aylıkken meyve sularıyla başladım şimdi muallebi, yoğurt ve yeni olarak sebze püresi veriyorum .erken başladığımı düşünüyor ama görüyorumki bütün anneler aynı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 5 ayı bitirdi uyumuyor diye melisa çayı veriyorm zararı varmı bilmiyorum gerçi doktorumuz önerdi ama yinede korkarak veriyorum başka veren varmı lütfen yazın

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benimde oğlum 3,5 aylık.en zor dönemi atlattığımı düşünüyodum.gaz sancısı,uykusu derken onlar biraz düzene girdi.şimdide yemek konusunu düşünüyorum ve çok endişeleniyorum.çünkü 3 yaşında bi yeğenim var ve oyunla yemek yiyo.o benim gözümün önünde oldukça bebeğimi nasıl beslemeye başlasamda öyle olmasa diye düşünüyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oglum 4 aylık hala anne sütü veriyorum ama aynı zamanda ek olarak ek gıdalara başladım muhallebl ,pirinç maması ve meyve püreleri veriyorum su an beslenmesinde bir sıkıntım olmadı bütün annelere kolay gelsin:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim 6 aylık yavru ayım var çok şükür herşeyi yiyor ama cok kusuyor bende meyvelerden basladm simdi rahatlıkla herseyı yıyebiliyor annelık süperr herkese tvsiye ederm

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızım 5 aylıkken başladım. yoğurt, meyve püresi ve muhallebi veriyorum. sebze püresi hala yediremedim. sevmiyor.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebegim 6 aylık hala birşey verirken korkuyorum ama elma havuçla başla denildi şimdide muz kivi ve portakal suyu veriyorum ama hiç biri anne sütü gibi degil uyurken mutlaka anne sütü emiyor annelik güzel ama bir okadar zor bence

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

:)benim oğlum yemek için yaratılmış gibi bişi ne veririsen yemek istiyo 6 ayına girecek anne sütü içiyo ama obur olduğu için ek mamada veriyoruz görmelisiniz biberonu görünce deliriyo yıkıyo verin diye çok çabuk kavrıyo herşeyi erken gelişim gösteriyo çevremdekiler hayretle izliyorlar bende tabi maşşallah diyoruz paylaşmak istedim...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebegım 5 aylık oldukca ıstahlı bır bebek .ben ek gıda olarak devam maması kullanıyorum.tek sorun kabızlık.katı gıdalara gecme konusunda tereddutteyım.umarım bu konu hakkında bırseyler yorumlarsınız.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

mrb.benim kızım 5aylık oldu anne sütü veriyorum ama doymuyo galiba burdan öğrendiklerimle bende sebze çorbası yapıcağım inşallah beğenip yer. bilginiz için teşekkür ederim.:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benim kizimda 5 ayini bugun doldurdu bende anne sutu veriyorum cok icmesine ragmen yinede yeterli gelmiyor bende meyve puresi veriyorum ama corbalarada basliyacagim ins begenir butun annelerin allah yardimcisi olsun

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebeğimi 4aylıkken başladım elma muz armut havuç püreleri verdim arda pirinç unu.şimdi 6aylık ama çorbalara başladım doymuo çünkü.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızım 5.5 aylık oldu ama ek gıdaya geçmedim.ne yapacagımı bilmiyorum elma suyu verdim.çok begenmedi.yogurt mayalıyorum onuda sevmedi.2 çay kaşıgı veriyorum.kahvaltıya başlasam mı acaba:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benım oglum 18 ocakta 5. ayını doldurucak anne sütünü aglayarak reddediyor.ben kavanoz maması ve kasık maması verıyodum devam sutunun yanı sıra.şimdi kavanoz maması,yogurt,pekmez,bebe bıskuvısinden bir karısım yapıyorum bunu sevdı.şimdı sebze çorbasını denıcem butun annelere bol sabırlar diliyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benım oglum 13 ocakta 5 ayı doldurdu ama halen anne sutu alıyor ayrıca arada elma suyu ve ıhlamur verıyorum ek besınlere nasıl gecıcegımıde bılmıyorum saglık ocagıda ek besın konusunda bılgılendırmedı.bu konuda bılgısı olan bana yazabılırmı neyle baslıyım olusumu beslemeye

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benim oğlum 5. ayın içinde sanırım anne sütü yetersiz geliyo. ek dıdalara başladım havuç suyu içiyo. ama pirinç ununu sevmedi. bazende çok acıkırsa yoğurdu yiyo.hepinize kolay gelsin...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim, 4,5 aylik kizim var emziriyorum 4 cu ayindan itibaren meyve puresi elma, muz,armut ayva hepsini yiyor . simdilik sorun yok .

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm benim kızım 5 ayına giriyo hala emiyo bişeyler vermek istiyorum ama nerden başlıcamı bilmiyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kizim 5 gün sonra 5.5 aylik olacak.yaklasik 1 aydir sebze püresi,meyve veriyorum.bir haftadir da kendi yaptigim yogurttan yediriyorum .günlük taze yapiyorum.dönüsümlü ispanak,karnabahar,patates,havuc,brokoli püreleri yapiyorum.herkese kolay gelsin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 5 ayını doldurdu 4.5 aylıkken meyve sularıyla başladım şimdi muallebi, yoğurt ve yeni olarak sebze püresi veriyorum .erken başladığımı düşünüyor ama görüyorumki bütün anneler aynı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 5 ayı bitirdi uyumuyor diye melisa çayı veriyorm zararı varmı bilmiyorum gerçi doktorumuz önerdi ama yinede korkarak veriyorum başka veren varmı lütfen yazın

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benimde oğlum 3,5 aylık.en zor dönemi atlattığımı düşünüyodum.gaz sancısı,uykusu derken onlar biraz düzene girdi.şimdide yemek konusunu düşünüyorum ve çok endişeleniyorum.çünkü 3 yaşında bi yeğenim var ve oyunla yemek yiyo.o benim gözümün önünde oldukça bebeğimi nasıl beslemeye başlasamda öyle olmasa diye düşünüyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oglum 4 aylık hala anne sütü veriyorum ama aynı zamanda ek olarak ek gıdalara başladım muhallebl ,pirinç maması ve meyve püreleri veriyorum su an beslenmesinde bir sıkıntım olmadı bütün annelere kolay gelsin:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim 6 aylık yavru ayım var çok şükür herşeyi yiyor ama cok kusuyor bende meyvelerden basladm simdi rahatlıkla herseyı yıyebiliyor annelık süperr herkese tvsiye ederm

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızım 5 aylıkken başladım. yoğurt, meyve püresi ve muhallebi veriyorum. sebze püresi hala yediremedim. sevmiyor.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebegim 6 aylık hala birşey verirken korkuyorum ama elma havuçla başla denildi şimdide muz kivi ve portakal suyu veriyorum ama hiç biri anne sütü gibi degil uyurken mutlaka anne sütü emiyor annelik güzel ama bir okadar zor bence

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim meleğim 5.5 aya giricek 5 ocakta anne sütü olmadığı için ikinci aydan beri devam maması veriyorum 4.5 aylıken ek yıdaya geçtim hazır pure meyve sebze ek gıdayla karışık bebe bisküvisi pirinçli kaşık maması ve pirinç unu veriyorum elma ve mandalina püresi yapıyorum artık onuda yemeğe başladı annelik dünyanın en güzel duygusu allah herkeze nasip etsin inşallah.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızımda 5 aylık ara ara yoğurt ve bebe bisküvisi vermeye başladım ama açda olsa tokda olsa emmek istiyo galiba zor bırakacak

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 4aylık emıyo kg yerın
de bende yavaş yavaş tatlara alıştırıyorum hepınıze kolay gelsın;);)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızzım 5.5 aylık ama sebze çorbalarını hiç semiyo ne yapmalıyım bir fikri olaan yazın lütfen

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar ben Gülnur,
dünya tatlısı 5 ay 9 günlük bir kızım var.anne sütü veriyorum.ayrıca,günlük taze yoğurt,elma rendesi,rezene çayı,pirinç unu hazırlıyorum hepsini maşallah iştahla yiyor.ayrıyetten geceleri 7-8 adet bebe bisküvisini yarım yağlı pastörize ılık süt ile ezip biberonla veriyorum.sabaha kadar deliksiz uyuyor.hem siz,hemde bebeğiniz uyuyup dinlenmiş oluyor.bu arada bol bol su verin bence.hepinize kolay gelsin.annelik mükemmel bişey.ALLAH hepinizin bebeğine...

merhabalar ben Gülnur,
dünya tatlısı 5 ay 9 günlük bir kızım var.anne sütü veriyorum.ayrıca,günlük taze yoğurt,elma rendesi,rezene çayı,pirinç unu hazırlıyorum hepsini maşallah iştahla yiyor.ayrıyetten geceleri 7-8 adet bebe bisküvisini yarım yağlı pastörize ılık süt ile ezip biberonla veriyorum.sabaha kadar deliksiz uyuyor.hem siz,hemde bebeğiniz uyuyup dinlenmiş oluyor.bu arada bol bol su verin bence.hepinize kolay gelsin.annelik mükemmel bişey.ALLAH hepinizin bebeğine uzun,salıklı,sıhhatli,ömürler nasip etsin.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benım kızım 4.5 aylık cok ıstahsız havuc elma suyu verıyorum sebze corbası yogurt kılo alsın dıye erken gectık ama hepsını aglayarak yıyıyor benıde yalnız uykuda emıyor ne yapacagımı bımıyorum cok uzuluyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

tahıl bazlı bebek ve küçük çocuk ek gıda kahvaltı mamasının yapılışını bilmiyorum nasıl yapılıyor acaba bilgilendirirseniz sevinirim arkadaşlar

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

iyi akşamlar arkadaşlar birşey öğrenmek istiyorum benim bebeyim 6 aylık ek gıda olarak tahıl bazlı bebek ve küçük çocukl ek gıdası kahvaltılık için olanlarından vermek istiyorum hazırlanışını bilmiyorum nasıl hazırlanır bilgilendirirseniz sevinirim lütfen...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben bebegıme 3.5 aylıktan berı araa sırada pırıncunu meyve verdım zaten mamayla beslenen bır bebeek.4.aydan ıtıbaren hrgun cam rendede meyve rendelyıp ıcıcne bıraz su 3tane bebe bıskuvısı atıyrum sahane oluyor. ne tulbentı yapmıyorum ole seylr masallah cok saglıklı bebegım. kusması bıle yok.suan 5.5 aylık arada sıraad kahvaltı verıyorum aslında yazacak cok sy var ama cok uzun surer sıkılırsınız bu arada gec cok kalkan bebgınız varsa allah sabır versın cock yatmıyorsa actır krnını maamayla...

ben bebegıme 3.5 aylıktan berı araa sırada pırıncunu meyve verdım zaten mamayla beslenen bır bebeek.4.aydan ıtıbaren hrgun cam rendede meyve rendelyıp ıcıcne bıraz su 3tane bebe bıskuvısı atıyrum sahane oluyor. ne tulbentı yapmıyorum ole seylr masallah cok saglıklı bebegım. kusması bıle yok.suan 5.5 aylık arada sıraad kahvaltı verıyorum aslında yazacak cok sy var ama cok uzun surer sıkılırsınız bu arada gec cok kalkan bebgınız varsa allah sabır versın cock yatmıyorsa actır krnını maamayla douyurup yatırın kalkmazsa toktur denemenızde fayda var

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebegim 4,5 aylik ek gıdalara azarazar başladım meyve püresi ıhlamur yogurt gibi şeyler veriyorum benide emiyo kendi yedigimiz şeylerdende suların dan tattırıyorum allah herkezin evladına hayırlı ömür versin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım şuanda 4 ay 3 günlük ek gıdalara yavaş yavaş başladık elma,mandalina,sebze çorbaları veriyorum çok şükür iştah sorunumuz yok ama kızım şuanda en güzel ayına girdi çok mutluyuz:D;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebegim 5.5 aylık anne sütü alıyo ama doğal olarak yetmiyo tabiii 1 haftadır uğraşıyorum ek gıdalar için ne meyve suyu nede püre ve corba yediremiyorum napcaz işimiz zor öğünleri nasıl ayarlıyosunuz günde kac kere verebiliriz acaba ek gıda???:'(:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim 6. aynını doldurmus bir oğlum var ve hazır mamaların hiçbirin, yemiyor hepsini kusuyor.tbutun markaları denedim devam sütünden pirinçunu mamasına tahıllı kahvaltısına kadar hepsini kustu sebze çorbasını da kusuyor sadece emiyor ve elma muz püresi yiyor .Çok korkuyorum ne yapacagımı sasırdım annenlikl böyle durumlarda çok zor Allah benim yardımcım olsun. Bebeği herseyi yiyen anneleri duydukça ağlayasım geliyor .Çok korkuyorum ne yapacagımı şaşırdım.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim zehram 6 ayını sadece anne sütüyle geçirdi bundan sonra meyve & ek gıdaya geçecem anne sütüyle beraber. sizlere tavsiyem bebek çorbasını bir öğünlük pişirin sakın çorbayı çok pişiripde dolaba saklamayın o çorbada vitamin kalmaz bebeğimiz için her şeyin en iyisini istiyoruz değilmi? biraz zahmete girersek her şeyin en iyisi olur ALLAH izin verirse RABBİM bu duyguyu herkese nasip etsin. :-*

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

aydancım ilgimi sen çektin çünkü bende senin gibi yaptım şimdi ne mama alıyor nede biberon hiç birini almadı kesince banada doktor dedi kes kestim de ne oldu bebeğim kilo almadı sakın kesme nasıl için rahat ediyorsa öyle yap bazende doktorları dinlememk gerekiyor bunu anladım allah analı babalı büyütmeyi nasip etsin.
:-*

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENİM BEBİŞİM 7 AYLIK EK GIDA VERİNCE KABIZ OLUYOR :(:'(:'(:(:(:(:(:(:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba sevgili okurlar ve yazan arkadaşlar benim 6 aylık bir oglum var ek gıdalara geçtik yanlız diş cıkarıyo olması çocuk ta huzursuzluk ve işdah gesici oluyor yanii fazla doymuyor olabilirmi? önerileriniz lütfen:-*

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim dünyalar guzeli bi kızım var 5 aylık hersey yediriyorum yemek sularından fılan ama tam yemek yemeye başlamadık acaba versemmı vermesemmı dıe kararsızım annelik süper bı duygu ve bı o kadarda zor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebeğim 5 aylık oldu ama cok iştahsız sürekli kusuyo anne sütüde alıyo mamada veriyorum ek gıdalara baslıcam neler vermelıyım:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oglumda 5.ayini bitirdi elma suyu verdim yogurt verdim cok sevdi.6.aya kadar tattirmayi dü$ünyorum sonra arttricagim miktarlarini ve ce$itlerini.Allah tüm annelerin yardmcsi olsun.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

hıc esırgemeyın mumkunse ne yıyıosanz ondan tattırın mutlaka kavanoz mamasıyms bılmem neymıs vermeyın bebeklere yaa kıymayın bebegınıze yazık. sız ne yedysenz tattırın hersyın tadını alsn hc bsy de olmz korkmayın bnm kızım 6 aylık masallahı war cokda ıstahlı sukur...hersyı yedırıorum elınzle ezın agzına koyun.hazır hc bsy yedırmeyın bebegınıze ıcnde ne oldgnu bılmdgnz seyı yemesın

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızım 5.5 aylık bebeğime verebilecegim çorba tarifleri yazarsanız sevinirim şimdiden tşkler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

8. aya kadar portakal,greyfurt,mandalina,kivi verilmemeli bebişlere...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

oğlum 4 ayı bitirdi anne sütü almadı malesef yeni ek gıdaya geçtim pirinçli kaşık mamasına başladım içine elma suyuda kattım yedi sebzeyede başlıyacagım onu çok seviyorum:-*:-*

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızım 5.ayını doldurdu doktoru ek gıdaya başla dedi ama ben 6.ayından sonra başlarsam daha iyi olur dıye düşünüyorum fakat çok kararsızım.:o

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Oğlum 5 ayını doldurdu ben de bu ay içinde ek gıdalara başlamak istiyorum ama çokmiştahsız bi bebek ned yapcam bilmiyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim kızım da 4 aylık oldu ek gıdalar veriyorum çok da güzel yiyiyor ama az az:) sakıncası var mi ki?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim oglum 5.5aylik meyveleri ve corbalari tattiriyorum cicibebe verdim kabiz oldu verirseniz bile icine biraz zeytinyagi karistirin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 5,5 aylık ek gidalara başladık ıspanak pırasa meyve pureleri vede kahvaltı olmak üzere sıkıntı yok ama kakasını yapmakla zorlanıyo ev yoğurdunu sevmiyo yerken ağlıyo ne yapmalılyım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ya cocuğunuz kabız değilse sorun yok bence benim kiz 4.5 aylık kabız ne yapcağımı bilemiyorum>:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim bebek anne sütü ve mama yemeye devam ediyor. Ben henuz ek gıdaya gecmedım. 4.5 aylık 7.200 gr kılosu..gelısımı ıyı.Bu nedenle erken oldugunu dusunuyorum ek gıdaların...
Sizcede öylemi?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim oğlum 6aylik dün ilk defa yoğurt verdim ve cok huysuzlasti gecede uykusundan ağlayacak uyandı ek gıdalara yeni başladık bu huysuzluk yaparmi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

KIzim 5 AYINI BITIRDI CORBA VERSEM OLUR MU YOGURT PIRINC UNU MEYVE PURELERI VERIYORUM

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selam benim kizim 4ayliqdi elma puresi sari kok cugundur soku eleyib verirem basqa neler vermek olar

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Kızım 5.5 aylık.4.ayda beri ek besine başladık.önce elma suyu havuç suyu.şimdi hergün sabahları anne sütü öğlen ve ikindi de ek besin veriyorum.bir öğünde yoğurt bir öğünde sebze çorbası.sebze çorba ları bezelye,yayla.kabak değıştirerek mevsimine göre taze yapıyorum küçük bir cezvede.çok zorlamayın.onun yiyebileceği meyvelerden püre yapıp anne sütüyle kıvamlandırıp yedirin.elinizin ucuyla ezerek ağzına tadımlık bbesinlerı verin.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim oğlum 4 aylık sanirim anne sütuna doymıyo daha mamaya başlamadık napsam acaba yardimci olurmusunuz lutfen

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim oglum 5 aylik bi kac defa yogurt verdim cok sevdi acaba versem mi diye duşunuyorum bana yardimci olabilirmisiniz tşkrler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba benim kizm 4,5 aylik bende hipin pirincli kasik maamasndan vermistim 4 aydan sonra oln uzerindeki tarife gore yaptim ve kizim suan 2 gundur buyuk tuvaletini yapamiyo lutven acil cvp kabizmi oldu cok korkuym ill defa basima geldi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benin tatli kizim 4 . ayini yeni bitirdi bugun yeni yoğurt vermeye basladim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim ikiz kerim var oğlum mama içiyor ama kızım mamayı reddediyor su an 3 ay bitti ara sıra pirinç unu veriyor un zararı olur mu

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Mrb arkadaşlar benim kızım 5 aylık olduk ve ek gıda veriyorum çorba yoğurt çok severek yiyor ama benim gözümde hiç kilo almıyorum 8 200 gr geliyor çok moralim bozuk hata dün ağladım arkadaşın kızı çok kilo luydu moralim hala sıfır herkese kolay gelsin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ya benim oglum 4.bucuk aylik erken diye dusunuyorum ek gida icin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhabalar benim oğlum 4.5aylık sütüm son bir haftadır yok denecek kadar azaldı aptamil 1devam sütü veriyorum ve ek gıdaya başlamak istiyorum bütün yorumları okudum hemen hemen herkes 4aylıkken başlamış ek gıdaya çok üzülüyordum bebeğimin altıncı ayına kadar emziremediğime sağlıklı olsunlar da yorumları okuyunca içim rahatladı allah herkesin bebeğine sağlıklı bir ömür nasip etsin inşallah

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Oğlum temmuzda 4 aylık olacak kavonoz mamasi yedirecem korkuyorum anne sütü alıyor ama bazen yetmiyor sütüm

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın