Düşük sosyo-ekonomik gruplarda, az bilgi veya yanlış bilgilendirmeden dolayı biberonla besleme daha çok yaygındır.
Anne sütü normal süte göre çok daha süper bir formüldür. Birçok avantajı vardır, bunlan kısaca burada anlatacağız.
Çok emzirilmemesi gereken durum vardır ki; bunlar da çok az anne için geçerlidir.
Bazen de annenin denemelerine ve isteğine rağmen emzirimeme durumlar vardır. Bebeğe faydaları gibi, anneye de emzirmenin sağladığı faydalar vardır. Bunlar, annenin bu süreçte hamile kalmaması, hamilelikte alınan kiloların kolayca verilmesi gibidir.

SÜT ÜRETİMİ
Neden süt hamilelikte üremez?
Hamilelikte çok yüksek östrojen hormonu olduğundan, bu süt üretimini sağlayan prolaktin hormonunu engeller.
Doğumdan ne kadar sonra süt üretilir?
Doğumdan hemen sonra östrojen seviyesi düşer ve yerine prolactin yükselir ve süt üretimini harekete geçirir. 48 saat sonra süt üretilmeye başlar ve dört günün sonunda tamamen süt gelir.
Bebek yemek için 48 saat beklemeli midir?
Hayır. Doğumdan hemen sonra göğüs protein yüklü 'kolostrum' adlı bir sıvı salgılar. Bebek bununla beslenebilir. Emme konusunda bebek desteklenmelidir, çünkü emme sütün gelişini arttırır.
Sütün içinde prolaktin haricinde başka önemli hormonlar var mıdır?
Evet. Prolaktin dışında başka hormonlar da süt salgılanmasında, daha az ama yine de önemli rol alırlar. Bunlar; insülin, oxytocin ve tiroid hormonlandrr. Negatif yönde olsa da, östrojenin de önemli rolü vardır.
Östrojen seviyesi düşük olmalıdır ki; süt üretimi kolay olabilsin.
O zaman emzirme süresince prolaktin seviysi yüksek olmalıdır. Hayır. 14-16 haftadan sonra prolaktin seviyesi düşer ama emme işlemi olduğu sürece süt üremeye devam eder.
İstenilen miktarda süt üretimi için annenin yapabileceği birşey var mıdır?
Evet. Anne sadece bol miktarda sıvı almalıdır. Bunun dışında hormonların vücuttaki rolleri durumu belirler.

BESLEME ŞEKİLLERİ
Yeni doğan için beslenmeler arası ideal süre nedir?
Besleme istek üzerine olmalıdır. Açlık, doğal bir içgüdüdür ve ihtiyaç duyduğunda bebek talebini gösterecektir. Bebeği fazla ya da az beslemek problem olmaz. Bebek doyduğunda, yine de tekrar vermek için ısrar edilirse, memeyi reddedecektir.
Talep etme haricinde kaale alınacak başka besleme modeli var mıdır?
Yemek saatlerine düzene oturtmak isteyen anneler için, genel olarak bebeklerin 3-4 saatte bir beslendiklerini bilmeleri uygundur.
Tüm gün çalışan ve emzirmeye devam etmek isteyen bir anne için güçlükler var mıdır?
Bir sürü.
Herşeyden önce emzirme ve biberonla besleme formülleri beraber idare edilecektir ki; ideal olan bu değildir.
İkincisi, emme işlemi azaldığından, süt üretimi de azalacaktır. Üçüncüsü, göğsün şişmesi ile sıkıntı yaşanabilir.
Yukarıdaki sorunları gidermenin bir yolu yok mudur?
Anne süt çekerek biriktirebilir. İş ortamı müsaitse, anne sütü çekebilir. Bu, şişmeyi önler ve de süt üretimine de yardımcı olur.
Her öğün için ne kadar süt gerekir?
Bebeğin kilosu başına 20 mi kadar sütün yeterli olduğu hesaplanmıştır. 5 kg'lik bir bebeğin ihtiyacı 100 mi kadardır. Tabi bebekten bebeğe bu oran biraz farkeder.
Bebeğin kilo değişiklikleri nasıl olur?
Her anne bilir ki; bebek doğduktan sonra biraz kilo kaybeder. Doğum kilosu bir hafta içinde geri kazanılır, bazen bu daha uzun sürebilir. Bundan sonra, 3 ay boyunca bebek yaklaşık günde 30 gr. kadar ,,alır. Bu, bir ay içinde yaklaşık 1 kg aldığını gösterir. Bebek 3 ay sonra kilosunun iki katma, 6-8 ay içinde de, doğum kilosunun üç katına ulaşır.

EMZİRMENİN AVANTAJLARI
Neden emzirme bu kadar önemsenmektedir?
Bu doğal mucizenin anne için de bebek için de birçok faydası vardır.
Bu süt özellikle bebek içindir ve bebeğin ihtiyacı olan tüm besinler uygun miktarda, sütün içinde mevcuttur.
Emme hareketi rahim kasılmalarını destekler, böylece rahim çok çabuk küçülür.
Bu süt, temiz, virüsten arnmış güvenli ve gereken ısıdadır.
Anne sütünün bebeği koruyucu etkisi olduğu doğru mudur?
Evet. Kolostrum da, anne sütü de antikor açısından zengin olup bebeğe pasif bağışıklık sağlar ve böylece onu enfeksiyonlara karşı korur. Bu tip bebeklerin pek alerjik olmadıkları da savunulur.
Anneye sağladığı faydalar var mıdır?
Evet.
İlk olarak, annenin çok çabuk eski kilosuna dönmesini sağlar. İkincisi, hamile kalmayı önleyici bir özelliği vardır. Üçüncüsü kadının ileride meme kanseri olma riski azalır.
Beslenme açısından bakıldığında, mamanın anne sütüne göre üstün olamayacağını görmekteyiz.
Formül preparasyonlarının da anne sütüne en yakın şekilde hazırlandığı doğrudur. İnek sütü, anne sütüne kıyasla A,B, C, D & E vitaminleri açısından daha zayıftır. Mamalarda bu vitaminler açısından
kuvvetlendirilmiştir. Ama yine de anne sütünde koruyucu antikorlar mevcuttur, bunlar hayati önem taşır. Ayrıca bebeği koruyan natürel proteinler de anne sütünde mevcutur. Tüm bunlar, inek sütünde veya hazır mamalarda bulunamazlar.
Tüm bunlar sanki mama veya inek sütü ile bebeği beslemenin tehlikeli olduğu anlaşılıyor?
Tehlikeli fazla bir yorum olur. Anne emzirebilecek durumdaysa, bu açıdan desteklenmeli ve sütün bebeğe faydalarını bilmelidir. Ama yine de anne emzirmek istemiyorsa, hazır mamalar anne sütü kadar mükemmel olmasalar da, yine de sütün yerini tutabilecek niteliktedirler.

FİZİKSEL ENDİŞELER
Küçük göğüslü olan bazı kadınlar, ilk kez anne olduklarında, sütlerinin yeterli olmayacağım düşünürler. Bunun bir etkisi var mıdır?
Göğsün büyüklüğü süt üretimini etkileyen en son etkenlerden biridir. Göğüs yapısındaki yağ oram büyüklüğünü belirlerken, bunun sütle ilgisi olmaz. Sütün üretimini gerçekleştiren salgı bezleridir. Süt ayrıca emme işlemine bağlı olarak da ürer. Ufak göğüslü bir anne bu konuda endişelenmemelidir.
Diğer bir genel kaygı da, emzirmenin, göğüs şeklini değiştirebileceği ve artık eskisi kadar diri olamayacağına dairdir. Bu doğru mudur?
Eskiden göğüs bir seks organı olarak algılanırdı. Tabi bu açıdan düşünüldüğünde durum değişir. Ama zaten hamilelikle beraber göğüste yeterince boyut ve şekil olarak değişiklikler meydana gelir. Emzirmenin bunda artı bir etkisi yoktur. Eğer hamilelik değiştirmemişse, emzirme de değiştirmez.
Kozmetiğin de bu konuda yapabileceği pek birşey olmadığını bilmeniz gerekir.
Hamilelik süresince göğüslerde meydana gelen değişiklikler, hormonlann yarattığı etkinin direkt sonuçlandır. Cilde dıştan bir müdahale durumu değiştirmez.
 
BESLEME TEKNİKLERİ
Emzirme teknikleri, anne açısından ne kadar kolaydır?
Bu kişiden kişiye göre değişir. Dünyanın her yerinde ilk olarak emziren annelere hemşireler bu konuda yardımcı olurlar. İlk olarak bebeğin, göğsü iyice kavradığından ve göğüs ucunun tamamen bebeğin ağzında olduğundan emin olunmalıdır.
Emzirme başarıyla gerçekleştiyse, kadın hangi göğsüyle emzireceğine nasıl vermelidir?
Standart olan her iki göğüsle de emzirmektir. Bir göğsün tamamen boşaldığından emin olununca, diğerine geçilmelidir. İlk dolan süt protein ve su açısmdan zenginken, daha sonra dolan yağ açısından zengindir. Bu yüzden bir göğüs tamamen boşalana kadar emzirmek önemlidir.
Bazı kadınlar, tüm iyi niyetlerine rağmen, göğüs ucu rahatsı-zbğmdan emzirmeye devam edemezlar. Buna bir çare var mıdır?
bu, önemli bir konudur. Ama gerekli yardımla durumun çaresine bakılabilir. Meme ucuna takılan bir alet bu konuda yardımcı olabilir.
Emzirme ile ilgili kurumlar bu konuda her türlü yardımı ve desteği verirler. Çoğu ülkede bu tip servisler mevcuttur. Bu sayede bu tip problemler çok az yaşanır.
Gelişmiş ülkelerde, orta sınıf kadınların, alt sınıf kadınlara göre daha çok emzirdikleri görülür. Bunun nedeni nedir?
Bu doğrudur, tamamen insanların bilgilendirilmesiyle ilgili bir problemdir. İyi eğitim almamış kişiler bu konuda yeterince bilgiye sahip olmadıklarından, yanlış yapabilirler. Bu sosyo ekonomik bir problem olduğundan, düzelmesi uzun sürecektir.
Bazı yerlerde toplum içinde emzirmek doğru bulunmaz.
Evet, bu kültürel anlayışla ilgilidir. Ama artık çoğu işyeri ve mağazalarda bile bunun için aynlmış bölümler vardır. Her ne kadar bazı insanlar bunu garipsese de, zamanla ahşılacaktır, çok doğal bir olaydır.
Bir kadın ne kadar süre emzirir?
Bu konuyla ilgili kesin e katı kurallar olamamahdır. 10 haftadan itibaren bebeğin beslenme düzenine, meyve suyu tarzı likit beslenme eklenmelidir. Katı yiyeceler, 14-16 haftadan önce verilmemelidir. İlk üç ay bebeğin beslenmesi açısından, anne sütü yeterlidir.
Bazı anneler, bebeği 6. ayda, diğerlei ise 12. ayda sütten keserler. Hatta bazıları 18-24 aya kadar emzirirler. Herkes kendi isteğine göre hareket etmelidir.
12 aylık bir bebek tam yağlı bebek sütü ile beslenmeye hazırdır.

Yazının Kaynağı: Dr. joe Kabyemela - Dr. Leanne Bricker ( Hamilelik ve Doğum Hakkında Tüm Soru ve Cevaplar)

Yorumlar (2)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

hazımsızlık proglemi yaşayan cocuğu 3saate birmi emzirmeliyiz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

hazımsızlık proglemi yaşayan cocuğu 3saate birmi emzirmeliyiz

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın