Süt

2 yaşına kadar anne sütü emen çocuk, kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyum ve fosforu en ideal oranda annesinin sütünden almış olur. Anne sütü yeterli olan bir çocuğa ilave inek sütü içirmeye gerek yoktur. Anne sütü almayan çocuklar ise 2 yaşına kadar gündüz yemek aralarında almamak şartıyla, içebildikleri kadar inek sütü içmelidirler. 2 yaşından sonra ise 1 bardak inek sütü yeterlidir. Sütü sevmeyen çocukları yoğurt, peynir, muhallebi gibi yiyecekleri yediği taktirde, süt içmesi için zorlamaya gerek yoktur.
inek sütü verirken hijyenik süt olmasına dikkat edilmelidir. Pastörize edilmiş şişe sütleri, sterilize edilmiş uzun ömürlü karton sütler  temiz  ve   hijyenik   sütlerdir.   Süt,   yeni   doğana   verilecekse sulandırılarak verilmelidir.

Yoğurt

4 ve 6. aylarda bebeğinize vereceğiniz ilk ek gıdalar arasında yer alabilir. Yoğurt bazı bebeklerde gaz yapabilir. Fakat sizin çocuğunuzda gaz yapmayabilir de. Bunun için denemeniz gerekir. Eğer bebeğiniz çok rahatsız olmuşsa ara verip birkaç gün sonra tekrar deneyin. Bir yaşına kadar bebeklerde inek sütü tavsiye edilmediği için, yoğurda ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olur. Bebeğinize vereceğiniz yoğurdun evde yapılmış olmasına dikkat edin.

Yapılışı: Eli yakmayacak derecedeki ılık süte, bir litre süt için bir yemek kaşığı yoğurt ekleyin ve karıştırın. Isı kaybını önlemek için üzerini güzelce sarmalayın. 5-6 saat içinde süt, yoğurda dönüşür. Bir gün buzdolabında bekletebilirsiniz. Bebeğiniz için her gün taze  yoğurt yapmaya özen gösterin. Marketten yoğurt alırsanız, kaymak kısmını ayırıp öyle yedirin. 

Muhallebi

4   ve   6.   aylardaki    ek   gıdalar   arasında   yer   alabilecek   muhallebinin kıvamının daha akıcı ve az şekerli olmasına dikkat   edin. Önceleri su ile yaparken, bebeğinizin yaşı büyüdükçe yavaş   yavaş sütün miktarını çoğaltarak yapın (bu konuda doktorunuza da danışabilirsiniz). Kullanacağınız un, pirinç ya da nişasta olmalıdır, Buğday unu daha alerjik özelliklere sahip olduğu için bebek biraz daha   büyüyünce  verilebilir.   Muhallebi  günde   bir  seferden  fazla yedirilmemelidir. Yatarken yedireceğiniz muhallebi bebeğinizi uzun  süre tok tutacağından gece rahat uyur.

Yapılışı: Bir su bardağı su veya süte bjr tatlı kaşığı pirinç unu koyulur. Pirinç unu bir miktar sütle ezildikten sonra kalan süt de ilave edilir. Karıştırılarak hafif ateşte 10 dakika pişirilir. Bir tatlı kaşığı şeker ilave edilerek karıştırılır ve ateşten alınır. Şeker en son ilave edilmelidir. Süt, şekerle kaynatılırsa, süt proteininde kayıplar olur.

Meyve Suyu ve Püreleri

Elma suyu sindirimi kolay olduğundan bebeğinize vereceğiniz ilk besinler arasında yer alır. Rendeleyip, temiz bir tülbentten sıkarak suyunu çıkartabilirsiniz. Bebeğiniz elma suyuna alıştıktan birkaç hafta sonra, elma püresine geçebilirsiniz. Cam rendede rendeleyeceğiniz elmanın püresini 4-5 aylıkken bebeğinize yedirebilirsiniz.
Şeftali suyu ve püresini de aynı şekilde hazırlayıp bebeğinize 4-5 aylıkken verebilirsiniz. Portakal ve mandalina suyu bazı bebeklerde gaz sancısına sebep olabilir. Bunun için 6. aydan sonra tekrar denemelisiniz.

Muz püresi oluşturmak için, kabuklarını soyup muzu çatalla ezin. Biraz sulandırmak için anne sütü veya inek sütü kullanabilirsiniz, ilk deneyeceğiniz ek gıdalar arasında yer alabilir. Muzun olgun olmasına, dışında kara lekeler bulunmasına dikkat edin. Olgun bir armutun da kabuğunu sovup rendeleyerek verebilirsiniz.

Yumurta

6 ve 9. aylar arasında yumurta yedirmeye başlayabilirsiniz.

Yapılışı: Soğuk suya koyulur ve kaynadıktan sonra 3-5 dakika pişmeye bırakılır. Ateşten alındıktan sonra hemen soğuk suya tutulur. Küçük bebeklere iyi pişmiş katı yumurtanın sarısını vermek gerekir. Nohut büyüklüğünde yedirmeye başlanır. Alerji yapmıyorsa, yavaş yavaş artırılarak mamasına katılabilir. Yumurtanın beyazı bebeğe bir yaşından sonra verilmelidir.

Etler

Bebeklere verilecek olan et, kıyma şeklinde verilmelidir. Et veya kemiğin suyu sanıldığı kadar besleyici değildir. Etin kendisini yedirmek gerekir. Bu da küçük bebeklerde ancak kıyma ile mümkün olur.
 
Yapılışı: Kıyma hafif ateşte ezile ezile suyu çekinceye kadar pişirilir, ancak kavrulmaz. Bu şekilde hazırlanmış kıyma 6. aydan sonra bebeklerin çorbasına katılabilir. İyi kalite protein, B grubu vitaminleri ve demir bakımından zengin olan et, çocukların beslenmesinde önemli bir yer tutar. Bebeklere et yedirmeye başlarken ilk önce tavuk etinden başlanmalıdır. Tavuk etinden yapılmış kıyma da aynı şekilde bebeğe yedirilir. Et yemeye
alışan bebek bir iki ay sonra ciğere de alıştırılmalıdır. Haftada bir gün 1-2 çorba kaşığı karaciğeri (önce tavuk ciğeri ile alıştırılır) haşlayıp rendeleyerek püre yapıp veya çorbalara katarak yedire bilirsiniz. 8. aydan sonra balığı ızgara yaparak veya buğulama yaparak, kılçıklarından ayırıp yedirebilirsiniz. ,

Çorbalar

3-4 aylıkken havuç suyu vererek sebze tatlarına alıştırabilirsiniz. Daha sonra haşlayarak pişirdiğiniz havucun püresini deneyin. Patatesi kabuğu ile haşlayarak biraz süt ilave edip püre şeklinde verebilirsiniz. 4 ve 5. aylarda klasik sebze çorbasına geçebilirsiniz. (Sebze çorbasına ne kadar erken başlarsanız, alışması o kadar kolay olur. İlk günler hazırlayacağınız çorba tadımlık olmalıdır.)
Sebze çorbası için ilk zamanlar (tek tek pişirilerek denenir ve çeşit sayısı artırılır) havuç, patates, kabak, domates, maydanoz tercih edilmelidir. Sebze çorbasına ocaktan indirmeden 5 dakika önce bir çay kaşığı irmik ilave edilir. 2-3 haftalık alıştırmanın sonunda bir çay kaşığı bitkisel yağ ilave edilir.
Sebzeleri kullanırken:
♦ Kullanacağınız zaman doğrayın.
♦ Suda bekletmeyip hemen yıkayın. Kaynar suda ağzı kapalı ve kısa sürede pişirin. Sebze ne-kadar çabuk pişerse vitamin kaybı o kadar az olur.
♦ Sebzeler az suda pişirilir. Pişme suyu asla atılmaz. Sebze pişerken besin maddelerinin önemli bir kısmı suya geçer.
♦ Patates ve pancar kabukları ile pişirilir. Kabuğun altındaki vitaminli kısmı da atılmamış olur.
♦ Sebzelerin hava ile teması sonucunda C vitamini azalacağından fazla bekletilmemelidir. Soğuk yerde beklenirse kayıp daha az olur.
♦ Et ve sebzeleri aynı tahtada doğramayın. Ette mevcut olan bakteriler, sebzelere de geçer.
♦ Lahana, patlıcan, pırasa, kereviz, karnabahar, pancar, ıspanak gibi sebzeler bebeğe 8. aydan sonra verilmelidir.

Yazının kaynağı :   Sevda Salihoğlu Dursun ( Bebek Bakımı ve Sağlığı ) Daha fazla bilgi için Lütfen kitaba Başvurunuz...

Yorumlar (150)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben ilk cocuguma yemekleri 8ayliktan sonra vermeye basladim cünku panikliyim birazzik bogulur diye korkardim her esyi gec ögrendi ilk acemiligim iste ama 2ci cocuguma 4ayliktan beri her seyi yediriyorum günluk yemek yapiyorum cok güzel yiyor su anda 8 aylik kahvaltida yaptiriyorum cok guzel yiyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlum 6 aylık yavaş yavaş çorbalara başladım emziriyorumda yemek yemeye hevesli inşaallah hep böyle devam eder:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

8,5 aylık kızım var katı gıdalara alışamadı her seferinde çıkarıyor bana bi öneride bulunun lütfen

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm benim 2.5 aylık bi oğlum var.5 kg dr konrolünde boyuna göre çok zayıf dedi ek mama vermemi tavsiye etti ben mama için çok küçük olduğunu düşünüyorum .bana bu konuda yardımcı olabilirisiniz.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm 10aylık bir kızım var herşeyi yiyor inşallah hep böyle olur büyüdüğünü görmek güzel;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

MERVECİM BENİM ÜÇÜNCÜ ÇOCUĞUM İLKİNDE KİM NE DERSE O ÇOK ÇABUK DİNLENİYOR
AMA SEN NE OLURSA OLSUN 6 AY EMZİRMEYE ÇALIŞ ÇOCUĞUNUN KİLOSUDA BENCE GÜZEL EK GIDALARADA YAVAŞ YAVAŞ GEÇERSİN ALLAKMUZUN ÖMÜRLER VERSİN CANINI SIKMA NE OLURSA OLSUN EMZİR
BOL SU İÇ BİRDE İNSANIN PSİKOLOJİSİ İYİ OLACAK SÜTÜN O ZAMAN BOL OLUR
BEN BİRDE ISIRGAN ÇAYI İÇİYORUM ÇOK FAYDASI VAR

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çok güzel olmüş valla çok t. ederiz onlara ...;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selam kızım armina ya yeni yemek suları vermeye başladım 6aylık ayrıca emiyor hazır mamaya karşıyım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

9 aylık kızım var sebze çorbasından başka çorba yemek yemek istemiyor onun dışında meyvesini kahvaltısını yoğurdunu yiyor.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm 9 aylık oğlum var herşeyi yiyor,geceleri ise emziriyorum inşallah hep böyle olur büyüdüğünü görmek güzel

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 5 aylıkken yemekleri tattırmaya başladım ama oğlumun alerjisi varmış onun için şimdi yumurta dışında herşey yediriyorum 9 aylık oldu

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm benim 8 aylik bir oglum var.Yemeklerin tatlari hosuna gitmiyor.Hazir alinmis bebek mamalarinida bazen yiyiyor.Nasil yemek aliskanligi kazandiririm ?bana yardimci olursaniz sevinirim.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

7aylık oğlum var herşeyi severek yiyiyor 5aylıktan itibaren ek gıda vermeye başladım böylelikle damak tadı daha çabuk gelişti

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

11 aylık kızım var yoğurt ve zeytin hastası sadece bu aralar pek iştağı yok inşallah düzelir

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

7aylık kızıma hıcbısey yedıremıyıoru sadece anne sutunu ıstahla ıcıyıor calısan anneyım ne yacacagım ben

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

nadire hanım
kızınıza
kavanoz
mamaları
ve meyve
püresi yedirtebilirsiniz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

cocuğum yemek yedikten sonra kusuyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben kızım 1.5 yaşında yemesi için her şeyi yapıyorum ama yemiyor en çok iki lokma ne yapacağımı bilmiyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim 8.5 aylık kızım var7 aydan itibbaren ek gıdaya başladım.yoğurt,meyve ve sebze pürelerinden başladım ama şimdi her sabah kalktığımda kızıma ne yedireceğim kaygısı yaşıyorum.ne önerirsiniz.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

dışardan ek gıda verildiği zaman çıkarıyo 10 aylık ne yapmam lazım cevap bekliyorum:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

SELAM 8 AYLIK BIR OGLUM VAR 4,5 AYLIKTAN BERI EK GIDALARA BASLADIK. HİÇBİRİSİNDE ZORLANMADIM. HER YENI GIDAYI TEK BASINA DENERSENIZ BASARILI OLURSUNUZ KARISIK TATLARI AYIRT EDEMEDIKLERI ICIN REDDEDEBILIRLER. BU DA SIZI ZOR DURUMA SOKAR. YEMEDIKLERI BESINLERI 1 HAFTA ARAYLA YENIDEN DENERSENIZ BASARILI OLABILIRSINIZ SEVGILER

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oglum 5,5 aylık anne sütü veriyorum ek gıdalarada başladım gayet güzel yiyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

SÜPERZSİNİZ GERCEKTEN BU BILGILER COCUGUM VE BENIM ICIN COK DEGERLI TEKRAR TEŞEKKUR EDERIM.:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba
hanımlar
benim bebeğim
5 aylık ek gıdalara
4 ayında başladım
şu an herşey
çok güzel
böyle devam
eder umarım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

fatma eliş hanım bebeğin yemekten sonra
çok kusuyorsa
yemek esnasında b
bir su
bir yemek
vermeyi
dene
daha iyi olacağına eminim;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bildiğim kadarıyla yemekle beraber su vermek çocukta şişkinlik yapıyor yemekten önce ve yemekle beraber su vermemenizi öneririm sabırla yemesini bekleyin benimde 15 aylık oğlum var

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm 5,5 aylık bi kızım var anne sütü alıyo ama yetmediğiiçin daha 1,5 aylıkken vitaminli prinç unu mamasını sütle sıvı kıvamda yapıp biberonla vermeye başladım şükür sağlığı çok iyi kilosuda 4 aylıktan bu yana da ek gıdalara başladık şuan gündüz bir öğün bir meyve püresi bir öğün haşlanmış sebze püresi arada yoğurt arada balla tahıllı mama ve gece yatmadan koyu kıvamlı ve yine biberonla vitaminli pirinç unu mamasını yiyo ve mışıl mışıl uyuyo çok rahat ve huzurluyuz bebeğimin büyüdüğünü...

slm 5,5 aylık bi kızım var anne sütü alıyo ama yetmediğiiçin daha 1,5 aylıkken vitaminli prinç unu mamasını sütle sıvı kıvamda yapıp biberonla vermeye başladım şükür sağlığı çok iyi kilosuda 4 aylıktan bu yana da ek gıdalara başladık şuan gündüz bir öğün bir meyve püresi bir öğün haşlanmış sebze püresi arada yoğurt arada balla tahıllı mama ve gece yatmadan koyu kıvamlı ve yine biberonla vitaminli pirinç unu mamasını yiyo ve mışıl mışıl uyuyo çok rahat ve huzurluyuz bebeğimin büyüdüğünü görmek çok keyifli darısı tüm yeni annelerin başına;)

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebeğim 10aylık herşeyide yiyiyo

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bnim 7aylık oglum var kilo alamıyor sütümüde çok az içiyor ekgıdaya çoktan başladım ama yemiyr ne yapayım yardımcı olun lütfen

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Selam Benin bebegim 4aylik ek gidaya yeni
basladik simdilik iyi gidiyo alismaya calisiyo
suyu cok sevdi hep icmek istiyo onun buyuyup
yeni seyler yapmasi beni cok Mutlu ediyo rabbime
sukrediyorum Allah herkeze nasip etsin butun annelere
bebekleriyle mutluluklar

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oglum 7 aylık yogurt ve tarhana çorbası haricinde inanılmaz yemek seçiyor.meyvayı red ediyor.başta çok güzel yiyordu ne oldu anlamadım.çok canım sıkılıyor.sizce neden?:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim 7 aylık oglum var cok güzel yiyiyorinsanlah böyle gider be6ay emzirdim arada herseyin tadına baktırdım daha kolay alıstı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar benim 6 aylik kizim var masallah herseyi guzel yiyor ama agzinin etrafi sivilce oldu neden oldugu bi turlu anlayamiyorum... buyuk kizimda cok sorunlar yasadim herkezin dedigine uydum kizim hic bir sey yemezdi simdi bile oyle 5yasinda olmasina ragmen... benden tavsiye 4 vey 5 aylikken ek gidaya baslayin az da olsa baslayin 2. kizimda oyle yaptim memnunum .... herkeze iyi gunler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benımde 23 aylık bir oglum var masallah oda cok güzell yıyor umarım hep böle devam eder:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENİM 7 AYLIK KIZIM VAR MAAŞALLAH NE VERSEM YİYOR İNŞALLAH HEP BÖYLE GİDER

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ilk defa aranıza katılıyorum. Yazılarınız çok hoşuma gitti, çok samimi.Benim 5 aylık bir kızım var. Anne sütü ve bir öğün mama takviyesi yaparak bu güne kadar iyi geldik.Ben çalışyorum, bebeğim 3 aylıktan itibaren işe başladım. Sizleri okudukça hep aynı kaygıları taşıdığımızı farkettim. Benim için çok rahatlatıcı oldu sizlerin yorumları. Ek gıdaya başladık 4.5 aylıktan itibaren. Önce elma suyu ile başladım, şimdilerde püreye geçtik. Gayet iyi gidiyor şimdilik. Ancak anladığım kadarıyla,yeni...

ilk defa aranıza katılıyorum. Yazılarınız çok hoşuma gitti, çok samimi.Benim 5 aylık bir kızım var. Anne sütü ve bir öğün mama takviyesi yaparak bu güne kadar iyi geldik.Ben çalışyorum, bebeğim 3 aylıktan itibaren işe başladım. Sizleri okudukça hep aynı kaygıları taşıdığımızı farkettim. Benim için çok rahatlatıcı oldu sizlerin yorumları. Ek gıdaya başladık 4.5 aylıktan itibaren. Önce elma suyu ile başladım, şimdilerde püreye geçtik. Gayet iyi gidiyor şimdilik. Ancak anladığım kadarıyla,yeni tatları denetirken günlük evde yaptıklarınızdan denetmiyorsunuz.Sanki hep aynı şeyleri yiyormuş gibi geliyor bana. Yemek listelerine bakıyorum, çok bi farklılık yok. Tekrarlardan oluşuyor gibi. Kısacası tam olarak nasıl bir öğün programı uygulayacağıma karar veremiyorum. Bu arada anne sütünden vazgeçmesinden de korkuyorum. Bu aralar pek biberon almak istemiyor, sanki kaşıkla yemek daha hoşuna gidiyor gibi. Özellikle akşaam öğünlerinde yemek yemek istemiyor, bazen hiç yemeden uyuyor. Panikledim anlayacağınız. Sevgili anneler, beni rahatlatın lütfen, geçici birşey mi bu ara ara yemeyi redetmek.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba bayanlar,
kızım ilk dişini çıkardı, çok mutlu olduk, sizlerle paylaşmak istedim.:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

dokuz aylık üçüncü kızım var sebzelerle aramız çok iyiydi enson dört diş birden çıkarınca iştah filan kalmadı:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

yasan kezban ,ocak 14 2010.selamlar benim kizim 5aylik ben et ve kemik suyu veriyorum sebselerlen beraber yanlis mi dogrumu sevgilerimleeee

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

MERHABA 7 AYLIK OĞLUM VAR 3,5 AYLIKKEN İKİ
DİŞİNİ ÇIKARDI ÇOK KORKMUŞTUM AMA KOLORİ FAZLALIGINDAN KAYNAKLANIYORMUŞ.ÇOK SEVİNDİM 5,5 AYA KADAR KADAR EMDİ 4AYLIKKEN EK GIDALARA BAŞLADIM YEMESİ ÇOK GÜZEL KİIOSU İYİ MAŞALLAH ŞUAN DÖRT DİŞİ VAR RAHATLIKLA CIKARDI ANNELERE TAVSİYEM COCUKLARIN İŞTAHSIZ OLDUKLARINI SÖYLÜYORLAR AZ YESE SADACE ANNELERİN EVHAMLIGI YEMESE YEDİRMEYİN CÜNKÜ COCUGUNUZ SİZDEN İSTEYECEK HERKESE COUCUGUYLA BİRLİKTE SAĞLIKLI,HUZURLU YAŞAM DİLERİMMMMM:D:D:D:D:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

6 aylık oglum var ek gıdalara yeni geçtik verdiklerime önce sirkelenerek tepki veriyor sonra yiyor fakat bitince aglamaya başlıyor o yüzden birşey vermeye korkuyorum susmak bilmiyor sürekli istiyor doydugunuhissetmiyormu acaba:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bir oğluşum var 7 aylık ona meyve sebze türü şeyler yediriyorum gayet güzel yiyor onu çok seviyorum tatlı oluşum:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oglum 7,5 aylik biraz zorlaniyoruz ama yinede herseyden biraz biraz yiyiyoruz;);););)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 8 aylık ve hala sebze yemiyor sadece kaşık mamaları kavanoz mamaları yiyor nasıl alıştrcagmı bilmiyorum tavsiyelerinizi bekliyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben kızıma 4. aydan itibaren çeşitli tattrmaya başladım şimdi 6.5 aylık çok güzel yiyo. büyük kızımda hata ettim ilk 6 ay sadece anne sütü dediler bişey yedirmedim . şuan 5 yaşında hala bişey yemiyo .en .iyisi 6 ayı beklememek lazımmış.ufaktan alıştırmak lazım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim de 8 aylık bir oğlum var.şuana kada rbeslenmemiz düzenli çok şükür.bu zamana kadar sabırla herşeyi denedim bende,bişeyleri yemiyo diye vazgeçmedim.sadece o an ısrar etmedim,daha sonra tekrar,tekrar denedim... 4. ayından itibaren herşeyi tattırdım.alışması için 5. ayından sonra düzenli olarak sebze çorbasıyla ek gıdaya başladık.en başta benim hazırladıklarımı yemedi.kavanoz mamalarını daha çok sevdi.bende onların içeriğinden yararlanarak,benzerlerini kendim yaptım.bu şekilde benim...

benim de 8 aylık bir oğlum var.şuana kada rbeslenmemiz düzenli çok şükür.bu zamana kadar sabırla herşeyi denedim bende,bişeyleri yemiyo diye vazgeçmedim.sadece o an ısrar etmedim,daha sonra tekrar,tekrar denedim... 4. ayından itibaren herşeyi tattırdım.alışması için 5. ayından sonra düzenli olarak sebze çorbasıyla ek gıdaya başladık.en başta benim hazırladıklarımı yemedi.kavanoz mamalarını daha çok sevdi.bende onların içeriğinden yararlanarak,benzerlerini kendim yaptım.bu şekilde benim yaptıklarımada alıştı.yavaş yavaş çorba yaptığım sebzeleri püre şeklinde verdim.yutamadığı zamanlarda vazgeçmedim.kusma sorunumuz yoktu çok şükür.ve bu şekilde buna da alıştı.şimdi herşeyi yiyo kendi yemeklerimizde dahil.tabi her çocuk farklı olabiliyo:)anne olmak başka bişey ve bi bebeğin ne istediğini sadece annesi bilir ve anlar...hepsi sağlıklı ve mutlu büyüsünnnn:))))

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar benim kızım 3.ayını doldurdu ben kızıma havuç ve patatesı kaynatıp sebze çorbası haline getirdim çokda sevdi şimdilik 3 kaşıkla başladım büyük kızımda yedirmediğim için pişman olmuştum şimdi oda 7 yaşında çok şükür sonunda iyi yemeğe başladı herkeze tavsiyem 3.ve 4 ay ek gıdaya başlamak için ideal.Çocuklaınızı Mutlu huzurlu sağlıkla yetiştirmeniz dileğimle.....

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

MERHABALAR BENİM 3.AYINI DOLDURMUŞ GÜZELLER GÜZELİ KIZIMA SEBZE ÇORBASI VE MEYVE SULARINA BAŞLADIM. BÜYÜK KIZIMDA ÇOK GEÇ BAŞLAMANIN BÜYÜK ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞADIM ÇÜNKÜ YEMEK ÇOK AYIRT ETTİ AMA ŞİMDİ 7 YAŞINDA ÇOK ŞÜKÜR YEMESİ DÜZELDİ.O YÜZDEN BEN ERKEN EK GIDAYA BAŞLAMANIN SAKINCASI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM.BÜTÜN ANNELER EVLATLARI İÇİN EN İYİSİNİ BİLİRLER ZATEN.....

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selam ben ayşe 8 aylık bir kızım her şeyi yiyor inşallah hep böyle gider ilk defa aranıza katılıyorum yazılarınız hoşagitti çok samimi:-*:-*:-*

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba henüz çocuğum 2. yaşında ama katı taneli v.s hep püre ile beslendiği için hiç birşey yemiyor bizim gii olupta düzelen varsa tedavi şeklini lütfen yazsın artık yoruldum yemek yemeğide sevmiyor hala 6 aylık çocuk gibi besliyorum bebekken de reflüsünden dolayı kusardı çok şükür geçti katı şeyler yemesini istiyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim 9 aylık bir kızım var. çorba,püre,meyve,eti veriyorum. çok şükür yiyiyor.ayrica bilgiler için çok sağolun.ben 4 aylıkken ek gıdaya başladım.:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebeğim 7 ayık mama haricinde ne tattırdıysam yemiyo 3ay emzirdim mamaya bşladık şimdi ne yapıyosam almıyo sabırla hergün başka bişeyler deniyorum ama olmuyo kafayı yiycem yardımcı olursanız sevinirim>:(>:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben ilk cocuguma yemekleri 8ayliktan sonra vermeye basladim cünku panikliyim birazzik bogulur diye korkardim her esyi gec ögrendi ilk acemiligim iste ama 2ci cocuguma 4ayliktan beri her seyi yediriyorum günluk yemek yapiyorum cok güzel yiyor su anda 8 aylik kahvaltida yaptiriyorum cok guzel yiyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oğlum 6 aylık yavaş yavaş çorbalara başladım emziriyorumda yemek yemeye hevesli inşaallah hep böyle devam eder:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

8,5 aylık kızım var katı gıdalara alışamadı her seferinde çıkarıyor bana bi öneride bulunun lütfen

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm benim 2.5 aylık bi oğlum var.5 kg dr konrolünde boyuna göre çok zayıf dedi ek mama vermemi tavsiye etti ben mama için çok küçük olduğunu düşünüyorum .bana bu konuda yardımcı olabilirisiniz.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm 10aylık bir kızım var herşeyi yiyor inşallah hep böyle olur büyüdüğünü görmek güzel;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

MERVECİM BENİM ÜÇÜNCÜ ÇOCUĞUM İLKİNDE KİM NE DERSE O ÇOK ÇABUK DİNLENİYOR
AMA SEN NE OLURSA OLSUN 6 AY EMZİRMEYE ÇALIŞ ÇOCUĞUNUN KİLOSUDA BENCE GÜZEL EK GIDALARADA YAVAŞ YAVAŞ GEÇERSİN ALLAKMUZUN ÖMÜRLER VERSİN CANINI SIKMA NE OLURSA OLSUN EMZİR
BOL SU İÇ BİRDE İNSANIN PSİKOLOJİSİ İYİ OLACAK SÜTÜN O ZAMAN BOL OLUR
BEN BİRDE ISIRGAN ÇAYI İÇİYORUM ÇOK FAYDASI VAR

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çok güzel olmüş valla çok t. ederiz onlara ...;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selam kızım armina ya yeni yemek suları vermeye başladım 6aylık ayrıca emiyor hazır mamaya karşıyım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

9 aylık kızım var sebze çorbasından başka çorba yemek yemek istemiyor onun dışında meyvesini kahvaltısını yoğurdunu yiyor.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm 9 aylık oğlum var herşeyi yiyor,geceleri ise emziriyorum inşallah hep böyle olur büyüdüğünü görmek güzel

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 5 aylıkken yemekleri tattırmaya başladım ama oğlumun alerjisi varmış onun için şimdi yumurta dışında herşey yediriyorum 9 aylık oldu

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm benim 8 aylik bir oglum var.Yemeklerin tatlari hosuna gitmiyor.Hazir alinmis bebek mamalarinida bazen yiyiyor.Nasil yemek aliskanligi kazandiririm ?bana yardimci olursaniz sevinirim.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

7aylık oğlum var herşeyi severek yiyiyor 5aylıktan itibaren ek gıda vermeye başladım böylelikle damak tadı daha çabuk gelişti

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

11 aylık kızım var yoğurt ve zeytin hastası sadece bu aralar pek iştağı yok inşallah düzelir

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

7aylık kızıma hıcbısey yedıremıyıoru sadece anne sutunu ıstahla ıcıyıor calısan anneyım ne yacacagım ben

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

nadire hanım
kızınıza
kavanoz
mamaları
ve meyve
püresi yedirtebilirsiniz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

cocuğum yemek yedikten sonra kusuyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben kızım 1.5 yaşında yemesi için her şeyi yapıyorum ama yemiyor en çok iki lokma ne yapacağımı bilmiyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim 8.5 aylık kızım var7 aydan itibbaren ek gıdaya başladım.yoğurt,meyve ve sebze pürelerinden başladım ama şimdi her sabah kalktığımda kızıma ne yedireceğim kaygısı yaşıyorum.ne önerirsiniz.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

dışardan ek gıda verildiği zaman çıkarıyo 10 aylık ne yapmam lazım cevap bekliyorum:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

SELAM 8 AYLIK BIR OGLUM VAR 4,5 AYLIKTAN BERI EK GIDALARA BASLADIK. HİÇBİRİSİNDE ZORLANMADIM. HER YENI GIDAYI TEK BASINA DENERSENIZ BASARILI OLURSUNUZ KARISIK TATLARI AYIRT EDEMEDIKLERI ICIN REDDEDEBILIRLER. BU DA SIZI ZOR DURUMA SOKAR. YEMEDIKLERI BESINLERI 1 HAFTA ARAYLA YENIDEN DENERSENIZ BASARILI OLABILIRSINIZ SEVGILER

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oglum 5,5 aylık anne sütü veriyorum ek gıdalarada başladım gayet güzel yiyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

SÜPERZSİNİZ GERCEKTEN BU BILGILER COCUGUM VE BENIM ICIN COK DEGERLI TEKRAR TEŞEKKUR EDERIM.:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba
hanımlar
benim bebeğim
5 aylık ek gıdalara
4 ayında başladım
şu an herşey
çok güzel
böyle devam
eder umarım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

fatma eliş hanım bebeğin yemekten sonra
çok kusuyorsa
yemek esnasında b
bir su
bir yemek
vermeyi
dene
daha iyi olacağına eminim;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bildiğim kadarıyla yemekle beraber su vermek çocukta şişkinlik yapıyor yemekten önce ve yemekle beraber su vermemenizi öneririm sabırla yemesini bekleyin benimde 15 aylık oğlum var

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm 5,5 aylık bi kızım var anne sütü alıyo ama yetmediğiiçin daha 1,5 aylıkken vitaminli prinç unu mamasını sütle sıvı kıvamda yapıp biberonla vermeye başladım şükür sağlığı çok iyi kilosuda 4 aylıktan bu yana da ek gıdalara başladık şuan gündüz bir öğün bir meyve püresi bir öğün haşlanmış sebze püresi arada yoğurt arada balla tahıllı mama ve gece yatmadan koyu kıvamlı ve yine biberonla vitaminli pirinç unu mamasını yiyo ve mışıl mışıl uyuyo çok rahat ve huzurluyuz bebeğimin büyüdüğünü...

slm 5,5 aylık bi kızım var anne sütü alıyo ama yetmediğiiçin daha 1,5 aylıkken vitaminli prinç unu mamasını sütle sıvı kıvamda yapıp biberonla vermeye başladım şükür sağlığı çok iyi kilosuda 4 aylıktan bu yana da ek gıdalara başladık şuan gündüz bir öğün bir meyve püresi bir öğün haşlanmış sebze püresi arada yoğurt arada balla tahıllı mama ve gece yatmadan koyu kıvamlı ve yine biberonla vitaminli pirinç unu mamasını yiyo ve mışıl mışıl uyuyo çok rahat ve huzurluyuz bebeğimin büyüdüğünü görmek çok keyifli darısı tüm yeni annelerin başına;)

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bebeğim 10aylık herşeyide yiyiyo

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bnim 7aylık oglum var kilo alamıyor sütümüde çok az içiyor ekgıdaya çoktan başladım ama yemiyr ne yapayım yardımcı olun lütfen

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Selam Benin bebegim 4aylik ek gidaya yeni
basladik simdilik iyi gidiyo alismaya calisiyo
suyu cok sevdi hep icmek istiyo onun buyuyup
yeni seyler yapmasi beni cok Mutlu ediyo rabbime
sukrediyorum Allah herkeze nasip etsin butun annelere
bebekleriyle mutluluklar

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oglum 7 aylık yogurt ve tarhana çorbası haricinde inanılmaz yemek seçiyor.meyvayı red ediyor.başta çok güzel yiyordu ne oldu anlamadım.çok canım sıkılıyor.sizce neden?:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim 7 aylık oglum var cok güzel yiyiyorinsanlah böyle gider be6ay emzirdim arada herseyin tadına baktırdım daha kolay alıstı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar benim 6 aylik kizim var masallah herseyi guzel yiyor ama agzinin etrafi sivilce oldu neden oldugu bi turlu anlayamiyorum... buyuk kizimda cok sorunlar yasadim herkezin dedigine uydum kizim hic bir sey yemezdi simdi bile oyle 5yasinda olmasina ragmen... benden tavsiye 4 vey 5 aylikken ek gidaya baslayin az da olsa baslayin 2. kizimda oyle yaptim memnunum .... herkeze iyi gunler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benımde 23 aylık bir oglum var masallah oda cok güzell yıyor umarım hep böle devam eder:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENİM 7 AYLIK KIZIM VAR MAAŞALLAH NE VERSEM YİYOR İNŞALLAH HEP BÖYLE GİDER

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ilk defa aranıza katılıyorum. Yazılarınız çok hoşuma gitti, çok samimi.Benim 5 aylık bir kızım var. Anne sütü ve bir öğün mama takviyesi yaparak bu güne kadar iyi geldik.Ben çalışyorum, bebeğim 3 aylıktan itibaren işe başladım. Sizleri okudukça hep aynı kaygıları taşıdığımızı farkettim. Benim için çok rahatlatıcı oldu sizlerin yorumları. Ek gıdaya başladık 4.5 aylıktan itibaren. Önce elma suyu ile başladım, şimdilerde püreye geçtik. Gayet iyi gidiyor şimdilik. Ancak anladığım kadarıyla,yeni...

ilk defa aranıza katılıyorum. Yazılarınız çok hoşuma gitti, çok samimi.Benim 5 aylık bir kızım var. Anne sütü ve bir öğün mama takviyesi yaparak bu güne kadar iyi geldik.Ben çalışyorum, bebeğim 3 aylıktan itibaren işe başladım. Sizleri okudukça hep aynı kaygıları taşıdığımızı farkettim. Benim için çok rahatlatıcı oldu sizlerin yorumları. Ek gıdaya başladık 4.5 aylıktan itibaren. Önce elma suyu ile başladım, şimdilerde püreye geçtik. Gayet iyi gidiyor şimdilik. Ancak anladığım kadarıyla,yeni tatları denetirken günlük evde yaptıklarınızdan denetmiyorsunuz.Sanki hep aynı şeyleri yiyormuş gibi geliyor bana. Yemek listelerine bakıyorum, çok bi farklılık yok. Tekrarlardan oluşuyor gibi. Kısacası tam olarak nasıl bir öğün programı uygulayacağıma karar veremiyorum. Bu arada anne sütünden vazgeçmesinden de korkuyorum. Bu aralar pek biberon almak istemiyor, sanki kaşıkla yemek daha hoşuna gidiyor gibi. Özellikle akşaam öğünlerinde yemek yemek istemiyor, bazen hiç yemeden uyuyor. Panikledim anlayacağınız. Sevgili anneler, beni rahatlatın lütfen, geçici birşey mi bu ara ara yemeyi redetmek.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba bayanlar,
kızım ilk dişini çıkardı, çok mutlu olduk, sizlerle paylaşmak istedim.:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

dokuz aylık üçüncü kızım var sebzelerle aramız çok iyiydi enson dört diş birden çıkarınca iştah filan kalmadı:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

yasan kezban ,ocak 14 2010.selamlar benim kizim 5aylik ben et ve kemik suyu veriyorum sebselerlen beraber yanlis mi dogrumu sevgilerimleeee

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

MERHABA 7 AYLIK OĞLUM VAR 3,5 AYLIKKEN İKİ
DİŞİNİ ÇIKARDI ÇOK KORKMUŞTUM AMA KOLORİ FAZLALIGINDAN KAYNAKLANIYORMUŞ.ÇOK SEVİNDİM 5,5 AYA KADAR KADAR EMDİ 4AYLIKKEN EK GIDALARA BAŞLADIM YEMESİ ÇOK GÜZEL KİIOSU İYİ MAŞALLAH ŞUAN DÖRT DİŞİ VAR RAHATLIKLA CIKARDI ANNELERE TAVSİYEM COCUKLARIN İŞTAHSIZ OLDUKLARINI SÖYLÜYORLAR AZ YESE SADACE ANNELERİN EVHAMLIGI YEMESE YEDİRMEYİN CÜNKÜ COCUGUNUZ SİZDEN İSTEYECEK HERKESE COUCUGUYLA BİRLİKTE SAĞLIKLI,HUZURLU YAŞAM DİLERİMMMMM:D:D:D:D:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

6 aylık oglum var ek gıdalara yeni geçtik verdiklerime önce sirkelenerek tepki veriyor sonra yiyor fakat bitince aglamaya başlıyor o yüzden birşey vermeye korkuyorum susmak bilmiyor sürekli istiyor doydugunuhissetmiyormu acaba:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim bir oğluşum var 7 aylık ona meyve sebze türü şeyler yediriyorum gayet güzel yiyor onu çok seviyorum tatlı oluşum:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim oglum 7,5 aylik biraz zorlaniyoruz ama yinede herseyden biraz biraz yiyiyoruz;);););)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim kızım 8 aylık ve hala sebze yemiyor sadece kaşık mamaları kavanoz mamaları yiyor nasıl alıştrcagmı bilmiyorum tavsiyelerinizi bekliyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben kızıma 4. aydan itibaren çeşitli tattrmaya başladım şimdi 6.5 aylık çok güzel yiyo. büyük kızımda hata ettim ilk 6 ay sadece anne sütü dediler bişey yedirmedim . şuan 5 yaşında hala bişey yemiyo .en .iyisi 6 ayı beklememek lazımmış.ufaktan alıştırmak lazım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim de 8 aylık bir oğlum var.şuana kada rbeslenmemiz düzenli çok şükür.bu zamana kadar sabırla herşeyi denedim bende,bişeyleri yemiyo diye vazgeçmedim.sadece o an ısrar etmedim,daha sonra tekrar,tekrar denedim... 4. ayından itibaren herşeyi tattırdım.alışması için 5. ayından sonra düzenli olarak sebze çorbasıyla ek gıdaya başladık.en başta benim hazırladıklarımı yemedi.kavanoz mamalarını daha çok sevdi.bende onların içeriğinden yararlanarak,benzerlerini kendim yaptım.bu şekilde benim...

benim de 8 aylık bir oğlum var.şuana kada rbeslenmemiz düzenli çok şükür.bu zamana kadar sabırla herşeyi denedim bende,bişeyleri yemiyo diye vazgeçmedim.sadece o an ısrar etmedim,daha sonra tekrar,tekrar denedim... 4. ayından itibaren herşeyi tattırdım.alışması için 5. ayından sonra düzenli olarak sebze çorbasıyla ek gıdaya başladık.en başta benim hazırladıklarımı yemedi.kavanoz mamalarını daha çok sevdi.bende onların içeriğinden yararlanarak,benzerlerini kendim yaptım.bu şekilde benim yaptıklarımada alıştı.yavaş yavaş çorba yaptığım sebzeleri püre şeklinde verdim.yutamadığı zamanlarda vazgeçmedim.kusma sorunumuz yoktu çok şükür.ve bu şekilde buna da alıştı.şimdi herşeyi yiyo kendi yemeklerimizde dahil.tabi her çocuk farklı olabiliyo:)anne olmak başka bişey ve bi bebeğin ne istediğini sadece annesi bilir ve anlar...hepsi sağlıklı ve mutlu büyüsünnnn:))))

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar benim kızım 3.ayını doldurdu ben kızıma havuç ve patatesı kaynatıp sebze çorbası haline getirdim çokda sevdi şimdilik 3 kaşıkla başladım büyük kızımda yedirmediğim için pişman olmuştum şimdi oda 7 yaşında çok şükür sonunda iyi yemeğe başladı herkeze tavsiyem 3.ve 4 ay ek gıdaya başlamak için ideal.Çocuklaınızı Mutlu huzurlu sağlıkla yetiştirmeniz dileğimle.....

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

MERHABALAR BENİM 3.AYINI DOLDURMUŞ GÜZELLER GÜZELİ KIZIMA SEBZE ÇORBASI VE MEYVE SULARINA BAŞLADIM. BÜYÜK KIZIMDA ÇOK GEÇ BAŞLAMANIN BÜYÜK ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞADIM ÇÜNKÜ YEMEK ÇOK AYIRT ETTİ AMA ŞİMDİ 7 YAŞINDA ÇOK ŞÜKÜR YEMESİ DÜZELDİ.O YÜZDEN BEN ERKEN EK GIDAYA BAŞLAMANIN SAKINCASI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM.BÜTÜN ANNELER EVLATLARI İÇİN EN İYİSİNİ BİLİRLER ZATEN.....

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok
Diğer Yorumlar

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın