bebek3 ve 4. aylarda
Elma ve havuç suyu vererek bebeğinizi tatlara alıştırın. Anne sütü almayan bebeklerde ek besinlere daha erken başlanılır.

4 ve 6. aylarda
Pirinç unuyla kaynamış su, anne sütü ya da hazır mama ile karıştırılarak verilir. Havuç, patates ve meyve püreleri, ayına uygun sebzelerle yapılmış sebze çorbası, yoğurt verebilirsiniz.

6 ve 8. aylarda
Yukarıda sayılanlara ek olarak, yumurta sarısı, tuzu alınmış peynir kahvaltıda verebilirsiniz. Çorbalara ilave olarak et, balık ve karaciğer ekleyebilirsiniz. Kabuğu soyulmuş kuru baklagillerde verebilirsiniz. Kendi kendini besleme alışkanlığı kazanması için bu aylarda eline muz, peynir, salatalık gibi besinleri tutuşturabi I irsiniz.

9 ve 12. aylarda
Yavaş yavaş fazla yağlı, tuzlu ve salçalı olmamak şartıyla ev yemeklerine geçebilirsiniz. Büyük taneli yemeklere 1 yaşından sonra da kolay alışamadığından, yemeklerin yanına mutlaka sulu bir çorba hazırlayın. Taneli yemeğin ardından çorba ile öğününü tamamlayabilirsiniz.

Yazının kaynağı : Sevda Salihoğlu Dursun ( Bebek Bakımı ve Sağlığı )

 

Yorumlar (2)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

7aylık bebegime elma suyu üzüm suyu ve pürelerini veriyorum ama bebegim kabızllktan gece uyku düzeni bozuldu uyuyamıyor habire ağlıyor bugün poposuna sabun koydum bi parça kakasnı yaptı rahatladı uyudu ama 2saat sonra tekrar bağırmaya başladı şuan gece ve geceleri uyanmadan mışıl mışıl uyuyan çocuk şuan habire ağlamaktan beni mahfediyor nasıl baş ediceml sakinleştiricemi şaşırdım lütfen bu konuyla alakalı yardımcı olurmusunuz şş

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba benim oğlum 6 aylık ve ben oğluma ne yedirmeliyim tam olarak bilmiyorum.şuan sadece aptamilin hem gündüz hem gece mamasını yiyor gün içinde meyvede rendeleyip veriyorum ama çorba ve muhallebi tarifleri verir misiniz bana?

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın