Bebek BeslenmesiİLK ONCE ANNE SUTU
Bebeğiniz 6 aylıktan küçükse ona verebileceğiniz en ideal besin; sütünüzdür. Anne sütü bebeğiniz için en uygun kıvamda ve besin değerlerine sahip olarak istediğiniz an hazırdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde alerjik reaksiyonlar çok az görülmektedir. İçerdiği bazı maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur, hastalıklara karşı direncini artırır. Bileşimindeki uygun protein, yağ, karbonhidrat ve mineraller ile enzimler, bebek için gerekli olan besini en iyi şekilde sağlar. Ayrıca anne sütü i-çerdiği proteinle bebeğin beyin gelişimi için çok önemlidir.
Anne sütü hijyeniktir. " El değmeden" her an, her yerde tüketime hazırdır. Diğer besinler gibi, " dışarıda durunca bozulur mu ?" endişesi yaşamadan bebeğinize gönül rahatlığıyla verirsiniz.

BEBEĞİNİZ ALTı AYLIKTAN BÜYÜKSE
Bebeklerin sağlıklı gelişimleri için ilk 4-6 ay anne sütü yeterliyken, bu aylardan sonra büyüyen ve gelişen organizmalan için ek gıdalara ihtiyaç duyarlar. Yaz aylarında bebeğiniz için tercih edeceğiniz besinler fazla yağlı, ağır olmayan, enerji ihtiyaçlarını karşılayacak gıdalar olmalıdır. Bebek beslenmesinde ilk verilen katı gıdaların başında elma, şeftali suyu gibi meyve sulan ve muhallebiler gelir. Bunları yoğurt, sebze çorbaları, muz elma, şeftali, armut, kayısı, üzüm püreleri izler. 6 aydan sonra yumurta şansı, et, balık, karaciğer bebeğe azar azar verilmeye başlanabilir.

Bebeklere katı gıda verirken
dikkat edilecek en temel noktalar bebeğin yeni tatlara uyum göstermesi sırasında ona yardımcı olmaktır. Onun hassas sindirim sistemini zorlamayacak az yağlı, az tuzlu ve baharatsız hazırlanmış sebze çorbalan öğle yemekleri için idealdir. Allerjik reaksiyona karşı azar azar, denetleyerek ve zaman içinde artırarak yumurta, domates, çikolata gibi gıdalan vermek daha uygundur. Özellikle çikolatayı yaz aylannda çok fazla vermemek daha iyidir.

TEMİZLİK VE SAĞLIK KURALLARINA DİKKAT EDİN
Yaz aylarında çocuklarda ve bebeklerde problemlerinin başında ishal ve bağırsak enfeksiyonları geliyor. Bu hastalıkların en büyük nedeni temizlik kurallanna uyulmaması ve besinlerin uygun koşullarda saklanmaması. Bebeğiniz için yemek hazırlamadan önce ellerinizi yıkayın. Hatta bebeğinizle oynarken, uyuturken de ellerinizin temiz olduğundan emin olun. Eğer biberonla besleme yapıyorsanız, biberonun iyice temizlenmiş olduğundan emin olun. Yaz aylannda açıkta bırakılan biberon mamalan çabuk bozulur ve biberonun içinde kalan az bir miktar veya iyi yıkanmayan biberonda kalan kalıntı, bebeğiniz için risk oluşturabilir. Yine bebeğinizin mamalannı buzdolabında kısa süreli saklayın. Kaşık mama veriyorsanız da aynı uygulamalar söz konusu. Kullandığınız meyvelerin, sebzelerin, taze ve yıkanmış olması gerekir. Gıdayı hazırladıktan sonra hemen çocuğunuza bekletmeden verin.

DAHA ÇOK SIVI VERİN
Yaz aylarında çocukların sıvı tüketiminin % 50 artırılması gerektiğini belirten uzmanlar su, meyve suyu, meyve, sulu ev yemekleri, yoğurt, ayran gibi besinlerin ağırlıklı tüketilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Yetişkinlere göre vücutlarında daha çok su bulunduran bebeklerin katı gıdalara başlamaları ile birlikte su ihtiyaçları artar. 3. ay dan itibaren ter bezlerinin daha aktif

BEBEĞİM İÇİN NE YAPABİLİRİM?
Meyve püreleri; elma, armut, muz, karpuz, kayısı, üzüm, şeftali gibi bir çok yaz meyvesini çcuğunuza ister sıkarak, ister pare kıvamında, isterse ısırıp, çiğneyebileceği şekilde verebilirsiniz. İyi yıkanmış, kalın kabukları soyulmuş, çekirdekleri çıkarılmış olmasına, çürük ezik olmamasına dikkat edin.

Mercimek çorbası; kırmızı veya sarı mercimekten 2-3 kaşık a-yıklayıp yıkayın. Az miktarda su ilave ederek pişirin. Köpüğü varsa üzerinden alın. Ayrı birkapta 1/2 tatlı kaşığı yağda kavurduğunuz unu mercimeğe ekleyin. Ayrıca içine ince rendelenmiş havuç ya da pirinç koyabilirsiniz.

Sebze çorbası; 1 ortaboyu patates, 1 küçük kabak, 1 orta boy havuç, 4-5 adet taze fasulye iyice yıkanıp temizlendikten sonra küçük parçalar halinde kesilir. Biraz tuz ve yağ ile birlikte pirinçte eklenerek pişilir. Dilerseniz bir orta boy domates de Sindiriminin kolay olması ve bebeğin ihtiyaç duyduğu kalsiyum ve mineralleri sağlaması nedeniyle süt kadar önemlidir.

Yaz aylarında yoğurdu taze meyvelerle karıştırarak tatlandırıp, bebeğinize verebilirsiniz. Çilek, muz, kayısı, şeftali gibi meyveleri ezerek yada küçük parçalar halinde yoğurdun içine katarak kullanabilirsiniz. Ancak sıcak havada süt ürünlerinin daha çabuk bozulduğunu aklınızdan çıkarmayın. Öğünü bebeğinizin tüketebileceği kadar hazırlayın, mutlaka saklamanız gerekiyorsa kapalı bir kapta ve buzdolabında bir kaç saat için muhafaza edin.

Muhallebi: Hazır bebek mamalarının yanı sıra bebeğinize pirinç unundan muhallebi yapabilirsiniz   ancak   bebeğiniz bir yaşından küçükse inek sütü kullanmayın.

Yazının Kaynağı: Anne Bebek Dergisi

 

 

Yorumlar (2)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selam bır konu hakkında yasadıklarımı anlatacagım bebegım 3 aylıkken doktorun ıznı ıle ucak yolculugu yaptık yolculuktan bır hafta sonra ucaktakkı basınctan dolayı cocugun cıgerlerınde nefes darlıgı basladı doktorumuza goturduk o rıskı ustlenmedı cocugumuz suanda 8 aylık solunum sorunları hala devam etmekte ucak yolculugumuza ızın veren doktorumuzu mahkemeye verdık sıze tafsıye edıyorum butun annelere kesınlıkle ucak yolculuguna doktorlar ızın verse bıleyılınızı doldurmdan ucak ...

selam bır konu hakkında yasadıklarımı anlatacagım bebegım 3 aylıkken doktorun ıznı ıle ucak yolculugu yaptık yolculuktan bır hafta sonra ucaktakkı basınctan dolayı cocugun cıgerlerınde nefes darlıgı basladı doktorumuza goturduk o rıskı ustlenmedı cocugumuz suanda 8 aylık solunum sorunları hala devam etmekte ucak yolculugumuza ızın veren doktorumuzu mahkemeye verdık sıze tafsıye edıyorum butun annelere kesınlıkle ucak yolculuguna doktorlar ızın verse bıleyılınızı doldurmdan ucak yolculuguna cocugunuzla cıkmayım.......

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim oğlum şuan 1yaşında 3hafta oldu hiç bişey yemiyo ne yaptıysam yemedi hastaneye götür dün iştah açıcı şurup lar yazdı ama nafile psikoloji olarak çök tüm ağzına alıyo yarım saat ağzında tutuyo sizden bilgi almak istiyorum oğlum ç

ok iştah lıydı birden bire oldu

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın