Anne SütüHer anne emziremiyor ya da bebeği emmeye alışmış anneler mamaya geçmekte zorlanıyor. Bebeğini emzirememiş, sadece anne sütüyle beslemiş ve de bebeğine hem mama hem de anne sütü vermiş üç anne hikayelerini bizimle paylaştı.

Nilüfer Beyir, sütü çoğalıp süt kanallarını tıkadığı için bebeğini emziremedi.
Bundan 2 yıl önce kızım Ilgın'ı dünyaya getirdim. Bebeğimi emzirebilmeyi umuyordum Doğumdan sonraki ilk günler her şey yolundaydı. Az da olsa sütüm vardı. Ancak daha sonra her şey kabusa dönüştü. Sütüm birden çoğaldı ve bebeğim hepsini ememediği için kalan süt içeride beze yaparak süt kanallarımı tıkadı.
Sütü makinelerle çekmeye çalıştık, ancak iki göğsümden toplam 30 cc süt çıkıyordu. Bu kadar süt bebeğim için yetersizdi ve mecburen mamaya geçtik. Bu arada ateşim yükselmeye başladı ve doktorum antibiyotik vermek zorunda kalınca bir süre sonra da sütten kesildim. Bebeğim için en iyisinin anne sütü olduğunu biliyordum ve bundan mahrum kalmıştı. Bu zor dönemi psikolojik desteklerle atlatabildim.

Kendimi yetersiz hissediyordum
Kızım Ilgın şimdi 2 yaşında şirin bir çocuk. O sıkıntılı günler de geride kaldı. Ilgın'ın anne sütünü emememesinden kaynaklanan herhangi bir sağlık sorunu yok. Ancak bütün bu olanlar ilk zamanlar bende büyük bir psikolojik çöküntü yaratmıştı. Çünkü bebeğimin beni sevemeyeceğini düşünüyordum. Ilgın'la aramızda yeterli bir bağ kurulamaz sanıyordum. Oysa ki anne ve çocuk arasındaki sevgi bağı bir ömür boyu sürüyor. Onu emziremediğime hala üzülüyorum ama artık biliyorum ki; ister anne sütüyle ister mamayla olsun, bir bebeğin en büyük besini aslında sevgidir. Ona belki sütümü veremedim, ama onu ne kadar sevdiğimi biliyor.
 
Anne sütünün en bilinen yararları:
• Anneyle bebek arasında kuvvetli bir duygusal bağın oluşmasını sağlar.
• Doğal ve en temiz besindir. Pratik ve ekonomiktir.
• Gerekli maddeleri yeterli miktarda içerir, ı Hastalıklara karşı korur.
Anne sütü içen bebekler daha sağlıklı gelişir ve hastalıklara karşı dirençleri daha fazladır. Annenin sağlığı için gerekir. Bebek için doğal bir sakinleştirici.
 
Tuğba Yeşil'in oğlu deren 13 aylık. Bugüne kadar sadece anne sütüyle beslendi. Annesi ona hala en ideal besini verebildiği için son dere mutlu.
Biricik oğlum Deren şu anda 13. ayını doldurmuş durumda ve doğduğundan beri sadece anne sütüyle besleniyor. Doktorumuz ilk 6 ay anne sütünün yeterli olacağını söyledi ve biz de öyle yaptık. Tabii ki anne sütüyle beslendiği için kilo alımı ve sağlık durumu son derece İyi. Gayet mutlu bir bebek. Fakat ne yazık ki şu anda katı gıdalara geçişte çok büyük zorluklar yaşıyoruz.

Kansızlık sorunumuz var
9. aya kadar anne sütüyle beslenmesi yeterliydi. Çünkü daha sonraki aylarda sadece organlarını daha güçlü kılıyor ve ileriki yaşlarda yaşayabileceği bazı sağlık sorunlarını engelliyor. Ancak sadece anne sütü yeterli olmuyor. Bunun yanı sıra uzun süre emziren anne ve bebeği arasında güçlü bir bağ kuruluyor ve bebek de kendine daha güvenli büyüyor. Bu gerçeği kendi oğlumda çok güzel gözlemliyorum. Ancak şu anda anne sütüyle beslendiği İçin ek gıdaları reddediyor ve maalesef bu yüzden kansızlık sorunu yaşıyoruz. Umarım en kısa sürede ek gıdaya geçişimiz gerçekleşir ve bu sorun da ortadan kalkar. Her şeye rağmen bebeğimi emzirdiğim için çok mutluyum ve o da bunun keyfini çıkarıyor. Bu durumun ileriki yaşlarında onun hayatını son derece olumlu etkileyeceğini biliyorum.
 
"Anne sütünü mamayla destekliyorum"
Betül Emiroğlu bebeğine 1 yaşına kadar süt verebilen şanslı annelerden. Ancak 7. aydan sonra anne sütünü ek besinle destekledi.
ebeğim doğduğunda anne sütü vermek konusunda ısrarcıydım. Bebeğim önce emmeyi reddetti, ancak yardımlarla 10 gün içerisinde emmeyi öğrendi. Bence anneler bebeklerini emzirmek üzerine ısrarcı olmalı. Ev halkının size destek olması çok önemli, çünkü hem fiziksel hem de psikolojik açıdan bakılmaya İhtiyacı olan bir diğer kişi de aslında anne. Anne sütü verdiğiniz zaman içiniz son derece rahat oluyor, çünkü bebeğinize en iyi besini verdiğinizi biliyorsunuz. Bebeğin tüm sütü bitirememesi halinde kalan sütü
sağarak hem kendimi fiziksel olarak rahatlatıyor hem de fazla sütü dondurucuda da saklayarak evde olmadığım durumlar için süt biriktirebiliyordum. işe döndüğümde Demir 4,5 aylıktı. Sütümün kesilmemesi için sağma işlemini devam ettirdim. Sağılan sütün biberonla verilmesi ilk zamanlarda Demir'i çok etkilemedi, ancak 8. ayına geldiğinde benden süt almayı reddetti. Ben sağmaya devam ettim. Sonuçta anne sütü almaya devam edecekti.
Amacım 1 yaşına kadar süt vermeye devam etmekti ve bunu başardım. Anne sütü bağışıklık sistemini geliştirdiği gibi, zeka gelişiminde de önemli rol oynuyor. Bebeğim şu anda 13 aylık ve ciddi bir rahatsızlık geçirmemesini ben ağırlıklı olarak anne sütü tüketmesine bağlıyorum. Anne sütünün katkı maddesi içermemesi ve sindirimi kolay bir besin olması diğer tercih sebeplerimdi.
Elbette annelere de faydaları var. Hamilelik sırasında aldığım kiloların hızla verilmesini yine süt üretimine bağlıyorum. Yaklaşık 18 kg almıştım, bebeğim 10 aylık oluncaya kadar tamamını vermiştim. Ek bes ne 7. ay itibariyle geçtik. Demir artık büyümüş ve doyması için süt
yetersiz olmaya başlamıştı. Sırasıyla meyve sularına, sebze çorbalarına ve hazır mamalara başladık.
Bir yaşına kadar gün içerisinde ek besin verirken akşamları ve sabahları anne sütüyle beslemeye devam ettik. Şimdiyse her besini yiyebilir durumda. Anne sütüne devam ettiğim ve ek besine de olması gereken zaman içerisinde geçtiğimiz için en doğrusunu yaptığımıza inanıyorum.

Yazının Kaynağı: Pembe ve Mavi

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın