bebekSağlıklı ve mutlu bir çocuk gelişimi için ailelerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri çocuklarının beslenme şekilleridir. Ülkemizde ne yazık ki sağlıklı olmak çok yemek yemekle bağdaştırılıyor. Bu yüzdendir ki anneler hep çocuklarına daha fazla yemek yedirmek için çabalayıp duruyor. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Cemal Aytaç Ak annelerimize bu konuda aydınlatıcı bilgiler verdi. Biz de sizin için derledik.

Zorla Yemek Yedirmeyin
Bazı anne ve babaların, iyi ebeveyn olma kıstasları çocuğun kilosu ve yemeği fazla yemesi. Bu yüzden çocuk beslenmesinde yapılan en büyük hata çocuğa istememesine rağmen zorla yemek yedirmektir. Maalesef bu davranış biçimiyle çocuk bir yetişkin olduğunda hatalı beslenme alışkanlıklarına sahip oluyor. Bir başka yanlış da yemekleri karıştırarak çocuklara vermek. Bu yöntem çocuğun besin tat ilişkisini bozduğundan aileleri mümkün olduğu kadar bu hataya düşmemeleri konusunda uyarıyoruz. Ayrıca yemek sularının ve kemik iliğinin besleyici olduğuna dair yanlış inanışlar da var. Aksine her ikisinin de hiçbir besin değeri yoktur.

BOL BOL SU İÇSİN
Yaş gruplarına göre yaz aylarında alınması gereken ortalama su miktarı
Toplam sıvı ihtiyacı tamamen su ile karşılanmaz. Çocuğunuza ayran, çorba, meyve gibi içecekler vererek de sıvı ihtiyacını giderebilirsiniz. Yaz aylarında sıvı ihtiyacımız artar, unutmayın.
1 yaş 1000 cc
2 yaş 1200 cc
3 yaş 1400 cc
4 yaş 1600 cc
5 yaş 1800 cc
6 yaş 2000 cc
7 yaş 2200 cc


ÖĞÜNLERİ ATLAMAYIN;
Çocuk beslenmesinde en doğru beslenme biçimi üç ana ve üç ara öğünden oluşur. Öğünlerin atlanmaması çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından çok önemli. Sağlıklı besinler tüketmek, karbonhidrat, yağ ve protein içeren besinleri çocukların mineral ve vitamin ihtiyaçlarına göre düzenlemek, çocuk beslenmesinin olmazsa olmazları arasında.

ABUR CUBURDAN UZAK DURUN
Alışkanlıklarına temel oluşturacağı için hastalıklara neden olan kötü besin maddelerinden uzak tutmanız gerekir. Çikolata, pasta, cips gibi besinlere özel anlamlar yükleyip çocuğa sunmayın. Çocuktur ve tabii ki abur cubur yemek ister. Ancak çocuklarınız abur cuburları öğün niyetine yememelidir.
Her ne olursa olsun çocuğunuz geç bile kalksa kahvaltısını yaptırın. Ayrıca öğle ve akşam yemekleri de bir o kadar önemlidir. Ana öğünlerden 2-2.5 saat sonra ara öğünleri çocuğunuza verin. Bu şablonu sağlamak için öğün miktarlarını, sonraki öğünü atlatmayacak şekilde azaltabilirsiniz.


BOL SIVI İÇİRİN
Yaz aylarında sıcaklıkların artması ile birlikte vücuttaki su kaybı da artar. Çocuğunuza bol su içirin. Ve karpuz, şeftali gibi su oranı yüksek yaz meyvelerinin tüketimini artırın. Ayrıca çocukların sıvı ihtiyacını ayran, taze sıkılmış meyve suyu ve süt gibi içeceklerle giderebilirsiniz. Öte yandan içinde bulunduğumuz yaz aylarında çiğ sebze ve meyvelerden, dışarıdan satın alman yiyeceklerden dolayı besin zehirlenmeleri, ishal gibi hastalıklar artıyor. Bu nedenle tükettiğiniz sebze ve meyveleri iyice yıkadığınızdan emin olun. Özellikle dışarıda tüketilen tavuk, mayonez, buz gibi mikrop ve mikrop toksini içerebilecek besinleri tüketirken çok dikkat edin.

TATLININ ÇOĞU ZARAR!
Tatlı tüketimi hassas bir konu. Her ne kadar çocukların sevdiği besin grubunun başında da gelse ailelerin bu konuda dikkatli davranması gerekir. Bu besinler, dişlerin çürümesi gibi hemen ortaya çıkaran etkilerin yanı sıra şeker hastalığından kalp damar hastalıkları ve hatta kansere kadar birçok ciddi hastalık riski içerir. Bu yüzden tatlı tüketimi hafta bir ya da iki kez olmalı. Önceden söylediğimiz gibi tatlılara özel anlamlar yüklemeyin. Örneğin çocuğunuzu tatlı ile ödüllendirmek yerine gezintiye çıkarın.

BESLENMENİZLE ÖRNEK OLUN
Çocuklar ne görüyorlarsa onu taklit ederler buna beslenme davranışları da dahil. Bu yüzden anne ve babaların çocuklarına, sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesinde örnek olması gerekir. Çocuğun beslenme durumunu; ailesel problemler, yaşam tarzı, imaj karmaşası gibi nedenler ile birlikte psikolojik, sosyal ve fiziksel yönden bütünüyle incelemek gerekir. Çünkü tüm bu faktörler beslenmede etkilidir. Ve en önemlisi, sağlıklı beslenen ve çocuğa baskı yapmayan anne baba çocuğuna iyi birer örnek teşkil eder.

YEMEK PROGRAMI
Çocuğunuz için ideal bir menü
Sabah: Süt, beyaz peynir, haşlanmış yumurta, kaşar peynir, zeytin, pekmez, reçel, kepekli ekmek, domates, salatalık, biber
Kuşluk: Meyve (kuru kayısı, kavun, çilek, karpuz, kiraz, erik) Öğle: Sebze yemeği, çorba, pilav ya da makarna, kurubaklagil ya da et, kepekli ekmek
İkindi: Meyve (kuru kayısı, kavun, çilek, karpuz, kiraz, erik), yoğurt
Akşam: Sebze yemeği, çorba, pilav ya da makarna kurubaklagil ya da et, kepekli ekmek
Gece: Meyve (kuru kayısı, kavun, çüek, karpuz, kiraz, erik, yoğurt, ceviz ya da fındık)

DONDURMAM KAYMAK!
Dondurma... Hem buz gibi hem çok tatlı! Çocukların en sevdiği şeylerden biri olan dondurmanın içinde tam olarak neler var peki? Kaç yaşında dondurma yemeye başlamalılar?
Yapımında süt, şeker, glikoz şurubu, salep, bitkisel yağ ya da süt yağı, vanilya, meyve püresi, çeşitli kuruyemişler, çikolata ya da kakao gibi besleyici değeri yüksek olan maddeler kullanılan dondurma içerdiği vitaminler olarak da çok zengin. Karbonhidrat, protein, kalsiyum, fosfor, demir, çinko, magnezyum, sodyum, potasyum, A, E, C, D ve B vitaminlerinin hepsi dondurmada bulunur. Aynı miktar süte kıyasla yüksek oranda enerji, mineral ve vitamin içerir. Bu nedenle dondurma çocuklar için, çok yararlı bir besindir.
Genellikle çocuklar yaz aylarında daha az süt tükettikleri için kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak zor olabilir. En iyi kalsiyum kaynağı olarak hepimiz süt, yoğurt ve peyniri biliriz. Fakat dondurmanın en az bu besinler kadar kalsiyum gereksinimine katkı sağladığı aklımıza gelmez. Ancak yine de sütün yerini hiçbir şey tutmaz onu da belirtmeden geçmeyelim.

1 YAŞ SINIRINA DİKKAT!
Sağlık sorunu olmayan her çocuk dondurma yiyebilir. Ancak 1 yaşına kadar besinlerle yeni tanışan, alerji riski yüksek olan ve inek sütüne ve yumurtaya alerjisi olan çocuklara dondurma vermek doğru olmaz. 1 yaşından büyük çocuklarda aşırıya kaçmadan, günde bir-iki top dondurma verebilirsiniz. Dondurmanın yemekten sonra verilmesi hem iştah kapanmasını, hem de midede soğuk yiyeceğin yaratacağı kramp tarzı rahatsızlıkların ortaya çıkışını engeller.

AÇIKTA SATILANLARA DİKKAT
Dondurma üretimi sırasında gıda maddeleri tüzüğüne uygun olan katkı ve renk vericilerin kullanılması, uygun paketleme ve etiketlemenin yapılmış olması, üretim sonrası dağıtımının soğuk zincire uygun yapılması işte bu noktada çok önemlidir. Bu yüzden açıkta satılan dondurmaları güvenilir yerlerden almalısınız.

SATIN ALIRKEN
Dondurmanın içinde buz kristallerinin olması kurallara uygun üretilmediğinin göstergesidir. Dikkatli olun. Buz kristalleri, boğazı çizerek enfeksiyonlara neden olur. Özellikle mahalle aralarında seyyar satıcı tezgahlarında satılanlar, sağlık açısından riskli olabilir.

Makalenin Kaynağı: Mother and Baby Dergisi

 

 

Yorumlar (4)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çok güzel bir beslenme tablosu:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENİM KIZIM 18 AYLIK AMA HALA KATI YİYEMİYO YANİ PİLAV MAKARNA YERKEN BOĞULACAK GİBİ ÖĞÜRÜYOR YADA YEMEK İSTEMİYOR MEYVEDE ÖYLE HALA RENDELİYİP YEDİRMEK ZORUNDA KALIYORUM KAHVALTIMIZDA HALA BULAMAÇ BANA BİRİ YARDIMCI OLSUN NE YAPMAM LAZIM NASI ALIŞTIRAYIM TEŞEKKÜRLER

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çok güzel bir beslenme tablosu:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENİM KIZIM 18 AYLIK AMA HALA KATI YİYEMİYO YANİ PİLAV MAKARNA YERKEN BOĞULACAK GİBİ ÖĞÜRÜYOR YADA YEMEK İSTEMİYOR MEYVEDE ÖYLE HALA RENDELİYİP YEDİRMEK ZORUNDA KALIYORUM KAHVALTIMIZDA HALA BULAMAÇ BANA BİRİ YARDIMCI OLSUN NE YAPMAM LAZIM NASI ALIŞTIRAYIM TEŞEKKÜRLER

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın