Zaman su gibi akıp gidiyor. Bebeğiniz büyüdü, artık çocuk oldu. 1 yaşına geldi. Gururla küçük bacakları üzerinde durabiliyor, henüz tek başına yürüyemesebebek  beslenmesi bile ellerinden tuttuğunuz zaman adımlarını güvenle atıyor artık. Nesneleri tutabilmek için başparmak ve işaret parmağını ustalıkla kullanmaya başladı bile. Artık yemeklerini kendisi yemek istiyor. Yemekle doldurduğu kaşığından dökerek de olsa ağzına bir miktar yemek alabiliyor. Sizler de bunu yapabilmesi için çocuğunuzu destekliyorsunuz. Ancak durumu abartmayalım henüz karnını doyuracak düzeyde henüz değil. Sindirim sistemi de artık olgunlaşma evresini tamamladı, artık her besini bebeğinize verebilirsiniz bazı gıdalar hariç.

Ailenin buluştuğu yemek masasına bebeğin mümkün olan en erken dönemde katılması tercihimizdir. Ama biliyorum ki bizimde zaman zaman yapamadığımız gibi aynı sofrada oturma saati denk gelmeyebilir. Ancak bebeğinizin sosyal gelişimi açısından da hep sofradan ayrı yemek yemek zorunda bırakmaktan mümkün olduğunca kaçının. Erişkinlerle olan ilişkisi bebeği cesaretlendirecektir, taklit etme isteği sizi gördükçe artacak ve sizin yaptıklarınızı yapmak isteyecektir. Böylece yemek yemenin bir işkence değil, aslında sosyal ve fiziksel bir gereksinim, zevkli bir olay olduğunu anlayacaktır. Böylece yemek saatini iple çekecektir. Sofrada otururken onu bir miktar özgür bırakın her kaşığı siz vermeyin kendiside bazen kaşığını kullansın. Bazen sizin tabağınızdakileri merak edip yemek isteyebilir. Buna izin verin karnı tok bile olsa yeni tatlarla tanıştırın.

Bebeğinizin beslenmesini hırs ve saplantıya dönüştürmeniz kaybetmeniz anlamına gelir. Ona bu konuda güvenin; "ne az ne çok" Bir yaşından itibaren çocuğunuzun yemeklerine az miktarda tuz ekleyebilirsiniz Özellikle bu sıcak günlerde çocuklar bizlerden daha fazla sıvı kaybediyorlar. Bu sebeple yemeklerine bir miktar tuz eklemenizin hiçbir zararı olmaz hatta kaybettiği elektrolitleri yerine koymuş olursunuz.

İlk doğum günü

Bebeğinizin hayatındaki çok özel bir gün... Belki doğum günü toplantı programı yaptınız. Mutlaka süslü püslü kremalı bir pasta kesilecektir ancak bu çocuğunuz için ağır bir tercih olur. Bu sebeple daha hafif ve pratik bir tarif önereceğim.

Bebek Yemek Tarifi

 

 

200 gr. yoğurt, 1/2 kilo şeftali, 30 kedi dili, 1 bardak su, 3 çorba kaşığı şeker

Yapılışı:

Şeftalileri bir süre kaynar suda tutun ve kabuklarını soyun, dilimleyin. Şekerli suda yumuşayana kadar pişirin ve şurubu saklayın. Bisküvileri bu şuruba çok kısa süre ile batırırı kalıbınızın dibine ve kenarlarına dik olarak dizin. Yoğurdunuza toz şekeri ekleyin. 1 kat yoğurt bir kat mevsim meyveleri ekleyerek bir düzen içinde yerleştirin. Bir gece buzdolabında bekletin ve ters çevirerek servis yapın.

 

 

Kaynak: Anne ve Bebek Dergisi

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın