Şu anki öneriler bebeğinizi herhangi bir katı veya sıvı mama olmadan altı ay boyunca emzirmeniz yönünde. Pratik olarak bunu ya­pabilen anne sayısı çok az (yüzde 5) ancak hiç yoktan iyidir diyerek bebeğinizi 2 hafta için bile olsa emzirmelisiniz, böylece onun hayatı­na iyi başlamasını sağlamış olursunuz.

Emzirmeyi bırakma zamanı geldiğinde bunu yapmanın birçok yolu vardır ve bunların içinde size en uygun olanı seçmelisiniz. Süt salgınız gerçekten iyiyse emzirmeyi daha uzun dönemde bırakabilir­siniz ama sütünüz azsa ve şişe mama ile besliyorsanız daha kısa sürer. Aşağıdaki durumlarda emzirmeyi bırakmak için en az 1-2 hafta bek­leyin.


Emzirmeyi bırakmak için kesin bir tarihiniz varsa (işe dönmeniz gerekiyorsa)

Bebeğiniz asla şişeden içmediyse ve içmek istemiyorsa

Çok fazla sütünüz varsa ve bir beslemeyi kaçırdığınızda şişkinlik yaşıyorsanız

Meme iltihabına eğilimliyseniz.

Bebeğiniz olmadan tatile gitmeyi düşünüyorsanız; tatil boyunca şişkin ve akan memelerle uğraşırsınız.

işte emzirmeyi bırakmak için kullanılabilecek bazı yöntemler:

1. Bir emzirmeyi atlayıp biberonla ile beslersiniz. Göğsünüz bu duruma adapte olunca bir diğerini atlarsınız. Hangi beslemeyi atladığınız önemli değildir, size en uygun olanı veya sütünüzün en az olduğu beslemeyi atlayabilirsiniz.

2. Emzirmelerinizi kısaltın, memeleriniz tam olarak boşalmayınca süt salgınızda yavaşlayacaktır.

3. Bir gecede emzirmeyi bırakabilir ve tamamen mama ile besle­meye dönebilirsiniz. Normalde bunu önermem çünkü ne kadar hızlı olursa olsun bir bedeli vardır. Memeleriniz tamamen şişe­cek ve süt salgısı yavaşlayıp bu süt geri emilene kadar birkaç gün geçmesi gerekecektir ve bu durum sizi son derece rahatsız edecek. Bu, emzirmeyi kesmenin iyi bir yolu değildir ve daha uzun sürede yapma şansınız varsa bunu tercih etmeyin.

Ben genel olarak ilk yöntemi öneriyorum ama çok fazla süt sal­gılayan ve bir beslemeyi kaçırdığı zaman meme iltihabı olan anneler için bir gecede bırakmak da çözüm olabilir.

Emzirme ve çalışan anne

Aşağıdakilerden birisini kendiniz için kullanabilirsiniz:

Memeleriniz ilk ve son beslemede yeterince süt salgılayabilir ve gün boyu sizi rahatsız etmez.

Memeleriniz o kadar çok şişer ki, bu durumu ortadan kaldırmak için gün içinde sütünüzü boşaltırsınız ve bir sonraki gün bebeği­nize verirsiniz.

Sabah ve akşam beslemeleri için süt üretmek için gün içinde dü­zenli olarak sütünüzü sıkmanız gerekir.

Emzirmek ve aynı anda çalışmak o kadar yorucu olur ki bebeği­nizi emzirmek için yeterli sütünüz kalmaz.

Ne olacağını bilmek imkânsız olsa da bu bir deneme yanılma konu­sudur. Sütü bitip bebeğini emziremeyen şansızlardan olsanız bile ba­şarısız olduğunuzu düşünmemelisiniz. Bebeğiniz mama ile de akşam sizi gördüğü zamanki kadar mutlu olacaktır.

Kaynak: Pratik Emzirme Rehberi

 

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın