Bir sonraki adım bebeğinizin doğru bir şekilde kavrayıp kavramadı­ğına, iyi emip emmediğine ve yeterli süt alıp almadığına bakmaktır. Bunu yapmadan, meme uçlarınızdaki ağrıya, susuz, aç ve rahatsız bir bebeğe son verebilirsiniz. Memeyi saatlerce emmek yeterli süt al­dığı anlamına gelmez.

Adım bir: Bebeğiniz düzgün bir şekilde kavrıyor mu?

Diş etleri meme ucunuzun arkasında olacak şekilde bütün meme ucunu ve areolanı çoğunu ağzına almalıdır.

Ağzı açık olmalı ve dudakları geriye doğru bükülmelidir.

Burnu ve çenesi memenize hafifçe bastırılmalı. Bebeğinizin bur­nundan doğru memenizi bastırmanıza gerek yok. Çok yakın tu­tarsanız, nefes alamaz ve meme ucunu bırakır.

Kafası içeri doğru çok kıvrılmamalı ya da arkaya doğru çok uza-mamalı. Memeye doğru açıdan gelmelidir.

Ağzı (burnunu değil) doğrudan meme ucunuzun önünde olmalı.

Emmesi acı vermemeli.

Eğer bebeğiniz yanlış açıdaysa, memenizin ağzına doğru çekildi­ğini göreceksiniz. O emmeye devam ederken onu itme yönüne doğru yönlendirin. Doğru yerde olduğunda, çekme duracaktır.

Not: Bebeğinizi memenizden kaldırmadan önce emmeyi salmak için her zaman parmağınızı kullanın. Ağzının içine koymadan önce parmağınızı yalamayın. Bu hijyenik olmaz ve gereksizdir.

İkinci adım: Düzgün bir şekilde emiyor mu?

Eğer bebeğiniz düzgün bir şekilde emmiyorsa, memenizden artık süt almayabilir. Bu yüzden verimli ile verimsiz emzirme arasındaki farkı bilmek önemlidir. İyi emerken:

Önce kısa hızlı emmelerle başlayacak ve süt akmaya başlayınca, emmesi daha da yavaşlayacak ve daha ritmik bir hal alacaktır.

Çenesinin alt ve üstü hareket edecek ve bu hareket kulakları gibi çene hattını da uzatacaktır.

10 dakika iyi bir şekilde ara vermeden beslenecektir ve devam etmesi için yanaklarına vurmanız veya ayaklarını gıdıklamanız gerekmeyecektir.

Zayıf emmenin belirtileri:

büzük dudaklar ve oyuk yanaklar

küçük, seyrek ve sığ emmeler

yeteri kadar süt almadan önce memede uyuklaması

Üçüncü adım: Bebeğimin yeteri kadar süt aldığını nereden bile­ceğim?

Eğer memeler bir gaz ölçer gibi çalışmış olsaydı ve bebek aldığı her gram sütü çıkarmış olsaydı bu kolay olacaktı. Ne yazık ki, bu olmaz, bu yüzden ancak deneyimle bunu anlayabilirsiniz.

Akılda tutulması gereken ipuçları:

Her emzirmenin başında, memeleriniz sağlam ve dolgun ola­caktır.

Boşken, memeleriniz daha yumuşak olur ve daha az dolgundur.

Bebeğiniz memeyi ilk kavradığında, genelde güçlü bir şekilde emer ve birkaç duraklamayla devam eder.

Karnı sütle doldukça, emmesi yavaşlar ve daha fazla durur.

Artık emmek istemediğinde, muhtemelen doludur ve yatağa yerleştirebilirsiniz.

Şimdi bekleyip olanları görün! Tekrar emmek istemesi 3-4 saati bulu­yorsa, muhtemelen yeteri kadar süt almıştır. Fakat bundan yakın bir zaman sonra tekrar emmek isterse, erkenden uyuklamıştır ve bir son­raki emzirmede biraz daha uzun tutmanız gerekecek.

Yeteri kadar süt aldığında,

karyolasında iyi yatacaktır

beslenme aralıklarında iyi uyuyacaktır

yeteri kadar tuvaletini yapacaktır

doğru oranda kilo alacaktır

Dördüncü adım: Emzirme ne kadar sürmelidir?

Cevap şudur: Bir sonraki beslenmeye kadar, yeteri kadar süt alacak kadar. Bu ideal olarak 3-4 saat sonradır. Emzirme süresi bebeğinizin ne kadar güçlü emdiğine, memenizi doğru bir şekilde kavramasına, süt akışınızın hızına ve sütünüzün miktarına bağlıdır . Ortalama bir emzirme süresi yaklaşık olarak 20 dakika sürer. Yavaş bir emzirme bir saate kadar uzayabilir ve hızlı bir emzirme de 10 dakika ya da daha az bir süre olabilir.

Sarma

Emzirilen bebeklerin sarmaya ihtiyacı olmadığı yönünde bir efsane vardır. Fakat korkarım ki, bu kesinlikle doğru değildir. Emzirilen bir bebek çoğu zaman biberondan beslenen çocuk kadar sarmaya ihti­yaç duyar. Özellikle de memeye kötü bir şekilde bağlıysa. Her zaman beslenmenin emzirmenin sonunda ve rahatsız göründüğünde bebe­ğinizi çevirmelisiniz.

Bebeğinizin gazını çıkarmanın en iyi yolu bedenini bir elinizle göğsünüzde sıkıca tutarken, diğer elinizle arkasını hafifçe it­mektir.

Bebeğinizin gazı olduğunda, arkası genelde dışarı doğru bükü­lür ve omurgası burayı düzleştirme çabalarınıza karşı direnir.

Eğer bebeğin hiç gazı yoksa ya da az varsa, omurgası esnek ola­caktır.

Bebeğiniz geğirirken az miktarda süt alır. Bu normaldir.

Hıçkırıklar

Bebeklerin hıçkırması çok genel bir şeydir. Çoğu bebek bundan rahatsız olmaz. Fakat bebeğiniz hıçkırıklardan rahatsız ise, ona biraz kaynamış ılık su vermeyi deneyin (ya biberondan ya da kaşıkla).

 

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın