Yetersiz süt

Yetersiz süt salgılanması annelerin emzirmeyi bırakmasının bir diğer önemli nedenidir. Sütleri hiç bitmeyen kendi bebeklerinden başka be bekleri de besleyen ve şişlik hissetmeyen, kilo almayan ve bebekleri de sütleriyle beslenip aç kalmayan anneleri - ağrılı memelere dair hiç bir belirtisi olmayan anneleri düzenli olarak ziyaret ediyorum. Bence az veya çok süt olması şanstan çok yönetimle ilgili bir durum ve bazı kadınlar süt salgılarını standart öğütleri takip ederek geliştirebilirler, (dinlenme, yeterli beslenme ve daha sık emzirerek)

Aşağıdaki durumlarda süt salgınız yetersiz demektir

 

Bebeğiniz durmadan emiyor ve onu uyuması için yatırdığınızda sürekli ağlıyorsa

Yeterince kilo almıyorsa

Sadece biberonla doyuyorsa

Biberondan sonra memelerinizden süt sıkamıyorsanız

Tüm bir emzirmeyi şişe ile sağladıktan sonra iki memeden top lam olarak bir şişe kadar süt sıkamıyorsanız

Süt salgınızı arttırmak için öneriler

Yeterince yiyip içtiğinizden ve dinlendiğinizden emin olun. Mümkünse bir iki günlüğüne bebeğinizle beraber yatakta kalın. Bu şekilde sadece ona konsantre olabilir ve enerjinizi süt yap mak için kullanırsınız.

Bebeğinizi daha uzun ve daha sık besleyerek memelerinize be beğinizin daha fazla süte ihtiyacı olduğu mesajını verin ama dü zenli emmeyi bıraktığında onu ayırın.

Sadece onu başka türlü sakinleştiremediğinizde biberon verin.

Her emzirmenin sonunda süt pompası kullanarak kalan sütü sı kın ve böylece süt salgısını uyarmış olursunuz, sıktığınız sütü bir sonraki beslemede kullanabilirsiniz.

Bebeğinizi ihtiyaç duyduğu sütü salgılamak ve onu biberondan kurtarmak için üç- dört gün yeterlidir. Ancak bir hafta ve sonra sında yeterince gelişme görmezseniz memelerinizin uyguladığı nız tedaviye yanıt vermediğini kabul etmelisiniz. Hala emzirme ye devam edebilirsiniz ancak sıkmayı ve karışım sütle beslemeyi bitirmelisiniz.

Lütfen süt salgınızı arttıramadığınız için kendinizi başarısız olarak görmeyin. Eğer ihtiyacı olan sütü bebeğiniz alamıyorsa siz de pompa yardımıyla sıkamıyorsanız doktorunuzun önerdiği mamayla besle mektir. Bu sizi kötü bir anne yapmaz.

Çok fazla süt

Eğer memeleriniz bebeğinizin uyum sağlayabileceğinden çok daha fazla süt salgılıyorsa emzirmek sorunlu bir hal alır. Aşağıdaki du rumlarda süt akışınız bebeğiniz için fazladır:

Emerken yutkunduğunu ve boğulur gibi olduğunu duyuyorsanız

Memenizi çekiyor ve ağlıyorsa

Emmediği zamanlarda bile sütünüz fışkırıyorsa

Çok aç olduğunda bile meme emmek istemiyorsa

Bu durumda süt pompası kullanmayı deneyin. Bu süt akışını düzenler ve sadece bebek emdiğinde ona süt verir. Bebeğiniz büyü dükçe daha iyi uyum sağlar bu nedenle süt pompası kullanmak her zaman işe yarayacaktır.

 

 

Büyüme artışları

Bebeklerin sürekli büyümeleri ve bu nedenle aniden daha fazla süt istemeleri normaldir. Büyüme artışları yaklaşık olarak üç hafta, altı hafta, üç ay ve altı ay içinde gerçekleşir. Bu durumda yiyecek ve içe cek miktarınızı arttırmalı ve süt salgınız yeni ihtiyacı karşılayana kadar bebeğinizi daha sık emzirmelisiniz. Bu 24-48 saat kadar sürer.

Emerken rahatsız olan bebek

Emzirmek mutlu ve huzurlu bir deneyim olmalıdır. Bir anne be beğini emzirmek istediğinde bebeğin hemen emmeye başlamasını ve doyana kadar sakince emmesini bekler. Ancak ne yazık ki bebeğin emerken huzursuz olması alışıldık bir durumdur ve ne kadar huzursuz olursa emzirme de her iki taraf içinde o kadar stresli olur.

Sık yaşanan olaylar

Bebeğin emmeye başlaması genelde zordur. Memeyi ağzına almadan önce onu göğsünüze yasladığınızda ağlamaya ve ka fasını ileri geri sallamaya başlar. Bunu beceremezse daha fazla ağlamaya başla ve siz onu memeye doğru ittikçe o da kendisini geri doğru iter. Herkes gerilir. Bu genelde bebeği yanlış açıyla memeye yaklaştırdığınızda veya meme başını şekillendirmesine izin vermediğinizde olur. Bu onun işini daha da zorlaştırır ve ne kadar aç olursa o kadar huysuzlaşır.

Bebeğiniz kolayca emmeye başlar ama hemen kendini itip ağla maya başlar. Bu durumda süt akışınız bebeğinizin uyum sağla yamayacağı kadar hızlıdır.

Bebeğiniz huzurla emiyor ama emzirmenin sonuna doğru ağ lamaya ve memenizi çekmeye başlıyor, doyduğunu düşünseniz bile. Sütünüz yavaş akıyor veya hiç kalmamış.

Bebeğiniz emmeye başlıyor ancak bu esnada sürekli memeden ayrılıp acı çeker gibi ağlamaya başlıyor. Büyük olasılıkla bebeği niz gaz, karın ağrısı veya reflü sancısı çekiyordun

• Aylarca emzirme gayet iyi gitti ama sonra bebeğiniz hiçbir gö rünür neden yokken emerken ağlamaya ve huysuzlaşmaya başlıyor. Tipik olarak emmeye başlıyor ama sonra bir noktada ağlamaya ve başını geri çekmeye başlıyor bu arada memeyi de çekiştiriyor. Bazen hemen yeniden emmeye başlıyor ama bazen de tekrar emmeye başlaması için elinizden geleni yapmanıza rağmen onu sakinleştirmeniz ve tekrar emmeye başlaması çok uzun sürüyor. Bu davranışı bir kaç gün serebilir veya size artık emzirmeyi bırakmayı düşündürecek kadar uzun sürebilir. Ne ya zık ki bebeklerin bunu neden yaptıklarını bilmiyorum. Belki de annenin yediği bir şey (mesela sarımsak) sütün tadını bozuyor dun Belki anne çok yoğun stres yaşadığı içinde olabilir. İkisi de (son araştırmalara göre) sütün tadını değiştiriyor. Bu davranışın çok uzun sürmesi durumunda size verebileceğim en faydalı öğüt yaşam tarzınızı ve yediklerini kontrol etmenin ötesinde değil.

Not: Eğer bebeğiniz sağlıklı değilse ve yeterince kilo almıyorsa doktorunuza danışın

Kaynak: Pratik Emzirme Rehberi


 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın