Bu oldukça sık yaşanan bir sorundur ve genellikle nedeni şunlardan birisidir:

Annenin meme başları büyük, düz veya terstir.

Bebek annesinin meme başını ağzına alamayacak kadar küçük ve fiziksel olarak yetersizdir.


Bebeğin emme refleksi çok gelişmediği için meme başını em­mek yerine iter

Annenin tekniği yanlıştır.

Yıllar içinde birçok anneden çocuklarını emziremediklerine dair ağlamaklı telefonlar aldım ve bu konu benim uzmanlık alanlarımdan birisi oldu. Ben genellikle (ama her zaman değil) birkaç saniye içinde bebeği emzirmeye başlarım, bunu bu kadar hızlı yaptığıma inanma­yan bir anne gizlice zaman tuttu ve o seferimde ünümü koruyacak kadar hızlıydım. Tak yapmanız gereken ağzını meme başına yüzünü göğsünüze bastırmak ve biraz sallamak. Eğer bebeğiniz memeyi bu­lamıyorsa umutsuzluğa kapılmayın ve daha önceki bölümlerde anlat­tıklarımı tekrar okuyun. Eğer bunlar da yardımcı olmazsa süt pompası (aşağıda anlatılıyor) veya sıkmayı deneyin.

Süt pompası kullanmak

 

Eğer bebeğiniz yukarıda anlatılan teknikleri kullanmanıza rağ­men memeyi bulamıyorsa en iyi seçenek süt pompası kullanmaktır. Pompanın şekli bebeğinizin daha iyi süt emmesini sağlar ve bebe­ğinizi emmesiyle beraber pompa daha iyi bir şekle girer. Bu olursa pompayı çıkarıp bebeğinizi şimdi memeyi bulup bulamayacağını de­neyin. Eğer bulamazsa tüm emzirme boyunca pompayı kullanabilir bebeğinizi yeterince süt almasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizi emzir­meniz çok uzun sürmüyorsa ve bebeğiniz sağlıklı olarak kilo almaya devam ediyorsa pompayı haftalar hatta aylar boyunca kullanabilirsi­niz. Zaten pompa kullanıyorsanız bunları nasıl kullanacağınız anla­manız önemlidir. İşte ana kurallar:

Sütünüz gelmeden pompayı kullanmaya başlamayın aksi tak­dirde bebeğiniz kolostrumu alamaz.

Doğru pompa boyutunu seçin. Küçük bir bebek küçük boy pompaya ihtiyaç duyarken, büyük bebekler daha büyük pom­palara ihtiyaç duyarlar. Gereken pompanın boyutu sizin meme başınızın boyutuna değil bebeğin ağzının boyutuyla ilgilidir.

Pompadan emerken bebeğinizin süt alıp almadığını kontrol et­melisiniz. Eğer hızlı süt akışı sağlayacak kadar şanslıysanız be­beğinizin emiş sesini duyarsınız ayrıca bebeğinizi ayırdığınızda pompanın içinde biraz süt görürsünüz.

Eğer süt akışı yavaşsa ve bebeğinizi ayırdığınızda pompa içinde süt görmüyorsanız pompa kullanmayı bırakmalısınız.

Emzirmeleriniz fala uzun sürüyorsa bebeğiniz bu durumda hoş­nut değilse veya yeterince kilo almıyorsa pompa kullanmayı bı­rakmalısınız.

Bebeğiniz iyi besleniyor ve kilo almaya devam ediyorsa süt sal­gılarınızda bir sorun yoksa pompaları emzirme sonuna kadar kullanabilirsiniz, birçok anne pompaları aylarca kullanıyor.

Pompalar temizlenmeli ve sterilize edilmeli ve temiz bir yerde tutulmalıdır.

Sıkma

Pompalar işe yaramazsa son seçeneğiniz sıkmadır (Bakınız bölüm 6 'Sütü Sıkma ve biberonla verme)

Emzirmeden önce birkaç dakika pompa kullanmayı deneyin eğer meme başınızı daha iyi bir şekle sokarsa bebeğinizi emzir­meye çalışın.

Eğer bebeğinizi hala emziremiyorsanız sütünüzü sıkın ve bir biberonla ile bebeğinize verin, Bir sonraki emzirme zamanında yine deneyin.

• Eğer sorun devam ederse sıkma ile bebeğinizin bir adım önüne geçin, böylece aç olduğunda karnını doyurmak için sizin sütü­nüzü sıkmanızı beklemez. Onu emziremediğinizde daha önce sıktığınız sütünüzü verirsiniz ve bir sonraki emzirme için pompa ile memelerinizi boşaltın. Sıktığınız süt buzdolabında tutulmalı ve bebeğe verilemeden önce ısıtılmalıdır.

Bunu bebeğinizi emzirinceye kadar veya artık bunun bir zaman kaybı olduğunu düşünene kadar yapabilirsiniz. Burada vermeniz gereken karar bebeğinizi ne kadar süreliğine böyle besleyeceğinizdir. İster bu yöntemle isterseniz biberonla beslemeye devam edebilirsiniz. Bu si­zin kararınız.

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın