Çoğu anne çoğu zaman memeden emzirmeyi ve ara vermek istedik­lerinde ise biberonla boşaltılmış süt vermeyi planlar (örneğin gece­nin ortasında). Ne yazık ki, bu düşündüğünüz gibi her zaman kolay olmayabilir. Bazı anneler memeleri sadece bebeğin anlık ihtiyaçlarına yetecek kadar süt ürettiği için ve emzirmenin sonunda ya az kaldı­ğından ya da hiç kalmadığından, bunu yapamaz. Diğer annelerin ise tam ters sorunu vardır ve çok fazla süt çıkarırlar ve memelerindeki sütü boşaltmanın tıkanıklığa bazen de meme iltihabına yol açtığını görürler.

Çoğu anne emzirmeyi süt boşaltma ile birleştirebilir ve sonra da her iki tarafın da tadını çıkartabilir. Bebekleri sadece meme sütü alır ama bütün beslenmeyi kendi başına yapmak zorunda değildir.

Emzirme boşaltmaya başlamadan önce iyi oturana kadar, bek­lemek iyi olsa da, sorunlu bazı durumlar ortaya çıkabilir . Bu nedenle, meme pompalarının farklı tarzlarını aramanızı (bkz. 24) ve bunlardan bir tane almanızı tavsiye ederim. Meme sütü elle boşaltı-labilir (aşağıya bakınız) fakat çoğu anne bunun uzun zaman aldığını görür ve düzenli bir şekilde boşaltıyorlarsa, bir pompa kullanmayı ter­cih edebilirler.

Boşalttığınız süt steril bir şişede yaklaşık 24 saat buzdolabında saklanabilir. Gün içerisinde daha önce boşlattığınız süte daha fazla boşaltılmış süt ekleyebilirsiniz. Fakat eğer bunu yaparsanız, boşalttı­ğınız süt 24 saati geçmemelidir. Meme sütü eczanelerden satın alabi­leceğiniz özel dondurucu çantalarda yaklaşık 3 ay dondurulabilir.

Not: Meme sütünün güvenli bir şekilde buzdolabında depolanması için tavsiye edilen zaman 24 saatten 8 güne kadar değişir ama müşterilerime güvenli olması için 24 saat içinde süt kullanmalarını tavsiye ediyorum. 24 saat içinde kullanılmayan süt atılmalıdır.

Elle boşaltma

Bu bazı annelerin diğerlerine göre daha kolay yapabildiği bir şeydir fakat bir kere öğrendikten sonra yapması kolaylaşır. Eğer zorlanırsa­nız, hemşirenizden ya da deneyimli bir anneden göstermesini isteyi­niz.

Meme uçlarınıza doğru memenizin üstünden hafifçe vurarak fışkırtma refleksinizi harekete geçirin.

10 vuruştan sonra, meme uçlarınızın arkasından areolanızı sıkış­tırmaya başlayabilirsiniz (baş parmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak), meme uçlarınızda süt damlaları ortaya çıkana kadar sıkıştırıp bırakabilirsiniz.

Hafifçe ileri doğru yaslanın ve sıkıştırıp bırakmaya devam edin. Sütün steril bir kapa fışkırmasını sağlayın.

Süt akışı yavaşladığında memenizi değiştirin.

İhtiyacınız kadar yeterli süt boşlatana veya memeniz boşalana kadar bunu yapmaya devam edin.

Pompa ile boşaltmak

Rahatça oturun (ileri doğru yaslanmanıza gerek yok)

Süt akışınızı sağlamak için elinizi kullanın (yukarıda anlatıldığı gibi)

Sonra pompa kullanın, meme uçlarınızın huninin merkezinde olmasını sağlayın.

Eğer hunide yumuşak plastik ara varsa, bunu pompa ile ya da pompasız kullanmanın rahat olup olmadığını deneyin (bu me­menizin boyutuna ve şekline göre değişir)

Emiş gücünü sağlamak için huniyi memenize yeteri kadar yakın tutun fakat süt kanallarınızı sıkıştıracak kadar yakın tutmayın.

Pompayı açın ve süt akışı başlayana kadar emme gücünü yavaş yavaş arttırın. Emme gücünü yüksek seviye çıkarmayın, meme uçlarınız zarar görebilir. Süt boşaltma acıtmamalıdır.

Sütünüz yavaşladığında memenizi değiştirin. Yeterli süt sağlaya­na ya da memeleriniz boşalana kadar memenizi değiştirebilirsi­niz.

Not: Bir meme pompası annenin süt akışı için daha yüksek varyas­yonları görmesini sağlar. Çoğu kişi meme uçlarının yüzeyindeki bir veya daha fazla süt kanalından fışkırdığını görünce şaşırmış ve diğerleri de sütünün gerçekten yavaş aktığını görünce deh­şete düşmüştür. Her iki hız da tamamen normaldir ve neden bazı annelerin bebeklerini diğerlerinden daha hızlı emzirebildiklerini açıklamaktadır.

Günün hangi zamanı boşaltmalıyım?

Süt boşaltmak için belli bir ideal zaman yoktur. Her anne en fazla sütü sağladıkları zamanı kendisi görebilir (bu muhtemelen sabahtır). Bir sonraki emzirmeden önce, memenize dolması için zaman vermek­tense hemen sonrasında yapmak daha iyidir.

Efsaneler

Süt boşaltma üzerine annelere birçok çelişkili tavsiye verilmektedir. Bu yüzden hangi tavsiyenin doğru olduğunu bilmek zor olabilir. Bun­lar beş genel yanlış anlaşılmadır ve bu düşüncenin altında değişik gö­rüşler yatmaktadır:

1. İlk altı hafta içinde süt boşaltma malısınız

Bu tavsiyenin altındaki fikir, süt salgısı tamamen sağlanmadan önce boşaltma yapmanın süt salgılamanın arz talep dengesini etkileyece­ği ve memelerin aşırı üretimi teşvik edebileceği düşüncesinden gel­mektedir. Bu olabilir, buna katılıyorum ama eğer anne aşırı bir şekilde boşaltma yapıyorsa ve bebeğinin gerçekten içtiğinden daha fazla süt çıkartıyorsa olabilir. Süt boşaltma eğer anne bunu bebeğine biberon­la vermek üzere yapıyorsa bir sorun yaratmamalıdır. Örneğin, eğer bebek kavrayamıyorsa, meme uçları ağrıyorsa ya da bazen başkası­nın emzirmesini istiyorsa. Çoğu anne sütleri ilk defa yaklaşık dört defa geldiğinde aşırı tıkanık­lıktan etkilenir fakat buna önem vermemeliler çünkü bu tıkanıklığı daha da kötüleştirecektir. Bu kötü bir tavsiyedir. Anne ilk tıkanıklıkta aşırı acı çektiğinde ve bebeği memelerini boşaltamadığında, her iki memeyi de pompa ile tamamen boşaltması önemlidir (bkz. "İlk tıka­nıklık's. 82)

3. Uzun süreli boşaltma süt salgısını azaltacaktır

Buna katılmıyorum. Bebeklerini emziremeyen çoğu anne ( çünkü bir nedenle bebek memeyi ememiyordur) aylarca durmadan boşaltabilir ve süt salgısını sağlamakta sorun yaşamaz. Fakat diğer annelerin de süt tedariklerinin azalmalarını görmeleri ve mamaları ile yedekleme yapmak zorunda olmaları da aynı şekilde bir gerçektir. Fakat aynı şey emzirme yapan annelere de uygulanır. Bazılarında yeterli süt varken bazılarında yoktur. Süt salgısında başarısız olunduğu için uzun süreli boşaltmayı suçlamanın hiçbir anlamı yoktur.

4. Bir bebek her zaman bir pompaya göre memeden daha fazla süt alacaktır

Bu doğru değil! Çoğu iyi meme pompaları meme boşaltmada çok iyidir ve bebek uykulu iken çok iyi bir iş çıkartırlar. Bebek artık me­meden ememediği ama hala aç ve huzursuz olduğunda, emzirme­nin sonunda düzenli olarak süt boşaltırım. Bebek daha sonra bunu biberondan alır.

5. Eğer hiç süt boşaltamazsanız, memeleriniz boş olmalıdır

Bu genelde doğrudur. Bir pompa normalde süt salgısı için iyi bir işa­rettir: ne kadar süt boşaltırsanız, o kadar sütünüz olur; ne kadar az süt boşaltırsanız, o kadar az alırsınız. Fakat hiç süt boşaltamayan anneler­den biriyseniz (memelerinizin dolu olduğunu bildiğinizde emzirme­den önce bile), ne kadar sütün memelerinizde olduğunu görmek için bir pompa kullanmak kesinlikle bir seçenek değildir.

Biberon vermek (ve sonradan boşaltmak)

Bir doldurma biberon aç ya da rahatsız bir emzirilen bebeğe ekstra süt vermek en iyi yoldur ve emzirmeden sonra tamamen boşaltmak bebeğinizin neden biberondan da beslenmeye ihtiyaç duyduğunu görmenizi sağlar; yetersiz sütünüz olduğu için, etkili bir şekilde em­mediği için mi yoksa ikisinin bir karışımı mı?

İşte yaptığınız şey:

Düzgün bir şekilde emdikçe ya da maksimum bir saat emene kadar bebeğinizi emzirin.

Daha sonra istediği kadar süt verin. Şişede de süt kalsın. Bu yüz­den sütünüz bittiği için değil de, tamamen dolu olduğu için dol­duğunu bilirsiniz.

İdeal olarak, o gün daha önce boşalttığınız sütü ya da donduru­cuya koyduğunuz sütü verirsiniz (eğer süt salgınız düşükse çok muhtemeldir), mama kullanmak zorunda kalırsınız.

Beslenmeyi bitirdikten sonra, biberondan içtiği süt miktarını karşılaştırarak, memede ne kadar süt kaldığını görebilmeniz için boşaltmanız gerekir.

Teşhis:

Biberondan aldığı kadar siz çıkaramıyorsanız, süt salgısı düşük­tür ve bunu geliştirene kadar tazelemelerden vermeye ihtiyacı­nız olacak (bkz. 'yetersiz süt', s. 87)

Eğer yeteri kadar çıkartabiliyorsanız, bebeğiniz etkili bir şekilde emzirilmiyordur ve emmesi gelişene kadar tazelemelerden ver­meye devam etmeniz gerekecek.

Not: Bebeğiniz biberonla beslendiği her zaman memenizi boşaltma-lısınız. Eğer bunu yapmazsanız, memeleriniz yetersiz uyarılmış olacak ve süt salgınız daha da kötüye gidecek. Boşaltacağınız her süt öğünlerde verilebilir.

 

Kaynak: Pratik Emzirme Rehberi


 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın