Kavramak

Başlarken yastık kullanmanızı tavsiye ederim. Bu şekilde aynı zaman­da bebeğinizi de destekleyecek ve daha rahat olacaksınız. Kullana­bileceğimiz normal bir yastık yeterli olacaktır. Bunlar vücudunuza daha uyar ve bebeğinize iyi bir destek verir. Her emzirmede şunları yapmalısınız:

Rahat bir şekilde oturun ve yastığınızı doğru yükseklikte ayarlayın.

Bebeğinizi yastığın üstüne yan yatırın, karnı bedeninize yakın olmalı ve ağzı (burnu değil) doğrudan meme ucunuzun önünde olmalı. Bebeğinizi kendinize getirmek yerine onu ileri doğru ya­tırmayın.

Sıkıca tutun (çok sıkmayın!), böylelikle başının kontrolü sizin eli­nizde olacaktır.

Meme ucunuzu ağzını açması için ağzına sürtün. Eğer ağlıyorsa, ağzı zaten açık olacağı için bunu yağmanız gerekmeyecektir.

 

 

Ağzını kapatmadan meme ucunuzu mümkün olduğu kadar ağ­zına sokabilmek için onu göğsünüze doğru çekin.

İlk birkaç emme oldukça güçlü olacaktır fakat daha sonra ritmik bir emme yapacak ve bu da sizi rahatsız etmeyecektir.

Omuzlarınızı rahatlatın ve emmesine izin verin.

Eğer bebeğinizin kavraması birkaç denemeden sonra olursa üzülme­yin. Bu normaldir. Fakat bunu tam olarak yapamaz (belki de büyük, düz veya tersine dönmüş meme uçlarınız vardır), göğsünüze şekil ve­rerek ona yardım edebilirsiniz. Ağzına tam uyması için yardım edebi­lirsiniz. Bu, büyük bir paketi küçük bir posta kutusuna sokmaya çalış­mak gibidir. Eğer kapak çok darsa, içine sokmak için paketi bastırmak zorundasın.

Memenize nasıl şekil verirsiniz

Memenizi kaldırın ve bir yastığın üzerine yerleştirin

Bebeğinizi yastığın üst tarafına yan yatırın. Karnı bedeninize yakın ve ağzı da (burnu değil) meme uçlarınızın önünde olsun. Bebeğinize doğru eğilmeyin. Onu kendinize doğru getirin

 

Elinizi kullanarak memenizi ayarlayın.

Elinizi memenizin altına koyun ve başparmağınızı ve üçüncü parmağınızı meme ucunuz üzerinde aynı seviyede tutun ve are-olanızın (memenizin kahverengi kısmı) dışı üzerine yerleştirin.

Meme uçlarınızı dışarı çıkana kadar hafifçe memenizi sıkın. Eğer çok sıkarsanız, meme uçlarınız ters yüz olabilir.

Elinizi bebeğinizin baş ve omzunun altına yerleştirin. Böylelikle bebeğinizin başının kontrolü sizde olur.

 

 

Meme uçlarınızı dudaklarına doğru sürtün ve ağzını açar açmaz, bebeğinizi memenize doğru yaklaştırın. Ağzını kapatmadan önce mümkün olduğu kadar fazla meme ucunuzu ve aerolanızı ağzına almasını sağlayın. Bu prosedürü ayarla ve it!' olarak ad­landırıyorum.

Eğer bebeğiniz meme ucunuzun yanlış parçasını tutar ya da ya­kalayamazsa, meme ucunuzun dilinin üstünde olup olmadığına (dilin altında değil) ve meme ucunuzun ağzı ile aynı seviyede olup olmadığına bakın. Bebekler çoğu zaman memenin yukarı­sına doğru saldırır. Bu yüzden eğer kaçırmaya devam ediyorsa, meme ucunuzun altından memenizi ona doğru yaklaştırın.

Bebeğiniz bir kere kavradı mı, memenizi yavaş yavaş salabilir ve elinizi kaldırabilirsiniz. Fakat memenizi hızlı bir şekilde salmayın yoksa memeniz yassılaştığında, tekrar kaçabilir. Ellerinizle bas­tırdığınız yerdeki yastığı düzeltmeniz gerekebilir.

Memenizi saldığınızda, memenizi bırakırsa, tekrar başa dönün ve bu sefer memenizi daha yavaş salın.

Eğer hala başaramıyorsanız, eşinizden yardım isteyin. Erkekler bu konuda daha pratiktir ve doğru tutup tutmadığınızı daha rahat gö­rebilirler. Eğer bebeğiniz memenizi kavrayamıyorsa (ayarla ve it yön­teminde bile), meme koruyucuları, boşaltma kullanmanız gerekebilir.

'burun meme ucuna' teorisi

Annelere bebeklerini ağız meme ucuna değil de burun meme ucuna şeklinde tutmalarının söylenmesi gerçekten garip. Bence bu tavsiye bebeğin hızlı bir şekilde kavramasını güçleştirmektedir. Annelere meme ucunu bebeğin burnuna sürtmesi ve memeyi kavramadan önce ağzını açana kadar beklemesi söylenir. Bu tavsiyeye aşağıdaki nedenlerden dolayı karşıyım:

Çoğu bebek ağızlarını gerçekten geniş açmaları gerektiğini bil­mez ve bu bebekler yapana kadar bekletilirlerse, heyecanlanır ve üzülürler.

Bazı bebekler büyük bir memeyi kavramak için yeteri kadar ağ­zını açamazlar.

Bebeğinizi meme ucunuzun önünde burnu ile (ağızdansa) aynı hizaya getirmek kavramasını zorlaştırır.

Eğer memenizi kavramayı başarırsa, burnundan ağzına doğru meme ucunuzu çekmek zorunda kalır ve bu da meme ucunu­zun ağrımasına yol açar.

Meme ucunuzu eğmek süt akışını yavaşlatır bu yüzden emzirme uzun sürer.

Memeniz eşitsiz bir şekilde boş olabilir ve bu da meme iltihabı­na yol açabilir.

Bu metodu öğrenmiş biri ile ne zaman karşılaşsam, ağız meme ucuna yönteminin daha iyi çalıştığını gösteririm. Ayrıca eğer bebeğini bibe­ronla besliyorsa; aynı şekilde, biberonun emziğini burnuna dayama­yalım.

Not: Eğer burun meme ucuna yöntemini kullanıyorsanız, endişelen­meyin. Bebeğiniz rahat kavrayabileceği bir yönteme geçiş yap­maktan mutlu olacaktır.


 

Kaynak: Pratik Emzirme Rehberi

 

 

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın